پایان نامه PMS و تأثیر گیاه مرمکی بر آن

در بخش نخست به بررسی سیکل ماهانه و بیماریهای رایج پرداخته ایم که طرح آن به عنوان آغاز مباحث ضروری به نظر می رسد.در بخش دوم به معرفی سندروم و زمینه ها و علت های بروز آن پرداخته ایم.در بخش سوم روشهای درمانی گوناگون این بیماری را مورد بررسی قرار داده ایم.بخش چهارم مربوط به گیاه داروئی مرمکی و اثر آن بر کُلّ سیستم های بدن می باشد.در این بخش بطور جداگانه، نتایج یک مطالعه آماری بر زنانی ایرانی را که توسط خودمان صورت گرفته است، شرح داده ایم.پایان نامه PMS و تأثیر گیاه مرمکی بر آن در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

عدم تعادل هورمونی (افزونی ترشح استروژن):

زنانی که مبتلا به سندروم پیش از عادت ماهانه ی شدید هستند، و از اضطراب و دمدمی مزاجی به عنوان نشانه ی اصلی آن رنج می برند، در مقایسه و کنترل با زنانی که دچار سندروم نیستند میزان استروژن پیش از عادت ماهانه شان بالاتر، و پروژسترون شان پائین تر است. به طور کلی نسبت طبیعی پروژسترون به استروژن ۱۰ به ۱ می باشد و کمتر بودن این نسبت باعث بروز عوارضی می گردد.آندومتریوز، سرطان گردن رحم، سرطان تخمدان، سرطان سینه، رویان افکنی (از دست رفتن محصولات باروری از رحم قبل از آنکه جنین قادر به زیست باشد)، خونریزی شدید قاعدگی، سردردهای میگرنی، گرگرفتگی، گرفتگی شدید عضلات، افسردگی، حمله های عصبی، تغییرات اخلاقی شدید (خلق ناپایدار شدید)، استئوپروز، افزایش وزن، خستگی، تورمهای فیبروستیک و نیز ۷۰ علائم مختلف ناشی از PMS همه اینها از اختلال در تعادل هورمونها منتج می شوند. فقدان یا کمبود پروژسترون باعث ایجاد ۷۰ علائم مختلف PMS می شود.استروژن یک هورمون محرک می باشد. وجود بیش از اندازه استروژن در بدن، سرطانزا می باشد.پروژسترون یک هورمون آرامش دهنده می باشد. میزان ترشح پروژسترون در یک سیکل قاعدگی در حدود mg250 می باشد. اما اگر فردی باردار باشد پروژسترون دائماً ساخته می شود.  این افزایش پروژسترون نقش حفاظتی از مادر و رشد و نمو جنین را به همراه دارد. در زمانی که سلولهای جنین در حال تقسیم شدن و رشد و نمو هستند، پروژسترون به عنوان یک فاکتور حفاظتی زمینه را برای رشد سلول و تقسیم آنها در طول حاملگی فراهم می نماید و حتی از پیشرفت تغییر شکل سلولهای سرطانی جلوگیری می کند. در طول ۳ ماه آخر حاملگی میزان ساخت پروژسترون ۴۰۰-۳۰۰ خواهد شد.فزونی استروژن تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی ایجاد می گردد که یکی از آنها مصرف مقادیر زیاد استروژن از طریق دریافت غذاهای حیوانی مملو از هورمونهای سنتتیک می باشد. مورد دیگر مواد شیمیائی موجود در غذا، آب و هوا است که بعنوان استروژن خارجی شناخته می شوند. کارکرد طبیعی روده سبب دفع استروژن اضافی از طریق مدفوع می شود که در مورد زنان مبتلا به تنبلی روده و با مبتلا به یبوست استروژن اضافی بجای دفع بازجذب می شود.پزشکان معتقدند که حتی اگر استروژن بدن زن بیش از اندازه باشد، ولی پروژسترون طبیعی را به اندازه بسنده تولید کند بطوری که اثر زیادی را خنثی نماید زن مبتلا به سندروم نخواهد شد بنابراین در حالت یائسگیهای زودرس که ذخایر پروژسترونی تخلیه می گردند، سندروم بروز می نماید. راه حل مناسب و مؤثر تغییر رژیم غذایی، استفاده از مکملهای غذایی، کرمهای حاوی پروژسترون طبیعی و کمک به دفع سموم ودرونی می باشد. از طرفی برای ساخت پروژسترون بدن نیازمند منیزیوم می باشد که جهت ایجاد تعادل هورمونهای بدن استفاده از منیزیوم بصورت ترکیب با استات، سیترات، اسپارتات و تارات مفید می باشد.

سلامت جسمی و سندروم پیش از عادت ماهانه:

عموماً اعتقاد بر این است که چنانچه زنی از شرایط خوبی برخوردار باشد ، بندرت دچار سندروم می شود ، و اگر هم بشود از نوع خفیف آن است . پزشکان همواره زنان را در وارد کردن برنامه های ورزشی در زندگی روزانه تشویق و ترغیب می کنند .ورزش بخش مهم شیوه طبیعی معالجه است. حالا باید ببینیم بک زن چه اندازه باید ورزش بکند ؟فعالیت جسمی زیاده از حد مانند رقص های پر تحرک ، دوچرخه سواری و بالا و پایین پریدن منتج به قطع کامل عادت ماهانه می شود . زیرا ورزش بیش از اندازه سبب کم شدن وزن بدن می گردد، و در تعادل هورمونی زن تغییراتی پدید می آورد . این تغییر هورمونی از آزاد شدن هورمونهای مغزی LH و FSH جلوگیری می کند .گلوبولهای خون زنانی که از نظر جسمی فعال هستند باید بالا باشد ، تا اکسیژن بیشتری به ماهیچه هایشان برسد ، و معمولاً زنی که عادت ماهانه نمی شود ، تعداد گلبولهای خونش از حد طبیعی بیشتر است . بدن نیز به این ترتیب خود را از خطر کم خونی محفوظ می دارد . چنانچه ممکن است زن فعال و لاغری که در هر عادت ماهانه خون زیادی از دست میدهد ، در معرض ابتلا به کم خونی باشد .غییرات هورمونی که سبب قطع عادت ماهانه می شود ، نیز می تواند سندروم پیش از عادت ماهانه را پدید آورد . گرچه کمتر احتمال می رود زنی که عادت ماهانه اش قطع شده باشد این سندروم را تجربه کند . ولی کاملاً هم از بروز آن در امان نیست . بدن زن استروژن تولید می کند ، که این هورمون به علت قطع عادت ماهانه در بدن باقی می ماند . در چنین موردی اگر زن مبتلا به سر درد با تنش بشود به معنای وجود استروژن بیش از حد است . در چنین حالتی کاهش فعالیت بدنی زن اختلاف فاحشی در وضع طبیعی بدن او بوجود می آورد .اعتدال در ورزش راه کنترل این سندروم است . هورمونها بویژه هورمونهای مغزی بیش از اندازه در برابر رژیم غذایی ورزش و خواب زن حساس هستند . چنانچه یکی از موارد رژیم روزانه زیاد تر از حد معمول شود یا بکلی حذف گردد ، میزان این هورمونها کم و زیاد می شود . چون فشار، تعادل هورمونی بدن زن را مختل می کند، برخی از ورزشهایی که از فشار می کاهد ، سبب می‌شود دوره ی عادت ماهانه تشدید گردد . اما چنانچه زنی متوجه شود، که هماهنگی درونی اش با جریان عادت ماهانه اش به طور اساسی تغییر یافته است ، باید برنامه ی ورزشی خود را تغییر دهد .مطالعه ای که بر روی ۷۴۸ دانشجوی دختر، دانشگاه هلسینکی فلاند انجام شد، نشان داد زنانی که ورزش هایی مانند پیاده روی ، اسکی و شنا انجام می دهند، گردش خون را تسریع کرده و به گنجایش اکسیژن شش های خود می افزایند. مغز که از خون سرشار  از اکسیژن نیرو می گیرد ، توان بیشتری برای روبرو شدن با اتفاقاتی که در غیر این صورت سبب عدم تعادل هورمونی می شد، خواهد داشت . پژوهشگران دریافته اند که نشانه های تنش در سیستم عصبی مرکزی در زنانی که به ورزش می پردازند کاهش می یابد . در صورتی که تنش زنانی که به  ژیمناستیک روی می آورند ، چندان تسکین نمی یابند. ژیمناستیک و بیشتر ورزشهای محرک که از دیگر ورزشها زمان کمتری می‌برد، برای عضله های اسکلتی مفید تر است تا مغز . ورزش بر هورمونهای مغز بیشتر اثر می گذارد ، چنانچه زنان ورزشکاری که از سردرد شکایت دارند، بعد از ورزش سردردشان بر طرف می شود .

مصرف مایعات:

زنی که (به علت جمع شدن آب در بدن) در همه ی بدن خود بویژه اطراف مفصل دست و پا و شکم تورم را تجربه می کند، باید هفت روز پیش از عادت ماهانه مصرف مایعات را محدود کند. وی نباید در روز بیش از چهار لیوان یا فنجان مایعات بخورد. ورم او نشانه ی آن است که محتوای نمک در بدن او بالا رفته است، و نمک موجب نگهداری آب اضافی در بدن می گردد. معمولاً مایعات از راه کلیه دفع می شوند، اما وقتی زنی به علت سندروم پیش از عادت ماهانه ورم دارد مقدار نمک موجود در بدن او موجب می شود، که مایعات پیش از آنکه از اورگانیسم او عبور کند، به وسیله ی بافت های بدنش جذب شود.

تریپتوفان:

(اسید آمینه) تریپتوفان برای تولید سروتونین که تنظیم کننده ی حالات مغزی است بایسته است. سروتونین پائین سبب افسردگی می شود ، پس زن با خوردن تریپتوفان می تواند میزان سروتونین بدن خود را بالا ببرد و به این ترتیب افسردگی را که احتمالاً بخشی از نشانه های این سندروم است کاهش دهد . این تئوری منطقی به نظر می رسد ، اما پژوهشگران انستیتوی تکنولوژی ماساچوست پس از آنکه از داوطلبانی که تریپتوفان می خوردند از نظر روانی آزمایش به عمل آوردند ، پی بردند که خوشحالی و افسردگی آنان با وضعیت زنان گروه کنترل که فقط برای آنان پلاسبو نسخه می شد، تفاوتی نداشتند .

همانطور که در بخش هیدرات کربن توضیح داده شد ، میتوان با خوردن ئیدرات کربن طبیعی تریپتوفان را افزایش داد ، اما بسیاری از مبتلایان به سندروم پیش از عادت ماهانه با وجود آزمایش های گروه انستیتوی تکنولوژی ماساچوست خوردن کپسول تریپتوفان را با نتایج خوب ادامه می دهند .

PMS
PMS

مطالعه جمعیت آماری:

آنچه ما  در این فصل ارائه می دهیم در واقع یک آزمون عملی است که بر روی زنان ایرانی ساکن شهر تهران صورت گرفته است.ما در این آزمون پرسشنامه ی طراحی شده ای را که در صفحات بعد خواهید دید به ۳۰ نمونه ارائه نمودیم. (پرسشنامه  شماره  ۱)در این میان با توجه به فرصت کم و حساسیت بالای پروژه، ،ناخواسته با مشکلات عدیده ای روبرو گردیدیم که شامل موارد زیر است:

  • فرصت بسیار کمی که جهت بررسی وضعیت نمونه ها در اختیار داشتیم.
  • عدم همکاری برخی نمونه ها به دلایل مختلفی از جمله مصرف نکردن دارو بدلیل مزه تلخ آن و همچنین رعایت نکردن فواصل زمانی دریافت دارو و یا بدلیل رویارویی با خونریزیهای شدید در طول سیکل ماهانه و در نتیجه مراجعه به متخصصین زنان و زایمان و استفاده از داروهای شیمیایی؛

بنابراین در انتهای پروژه که حدود ۴ ماه بطول انجامید ما با تعداد ۲۰ نمونه مواجه گردیدیم. به گفته ی دیگر حدود ۳۳% از نمونه ها از همکاری با ما سرباز زدند.

  • عدم اطلاعات کافی متخصصین زنان و زایمان از مشکلی تحت‌عنوان PMS.

«جمع بندی مطالب»:

در نخستین مرحله جهت فهم دقیق تر مطالب فصول بعدی؛ آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل زن در بیماریهای شایع مربوط به آن بطور مفصل بحث و بررسی گردید. در ادامه در ارتباط با PMS و علائم بروز و نحوه تشخیص آن به اجمال توضیحاتی ارائه گردید. در فصل دوم به شیوه‌های درمانی رایج پرداخته و هر یک را بطور جداگانه نقد و بررسی شد.بطور خلاصه نتایج حاصل از این بررسی شامل موارد زیر می باشد:

  • در درمان با داروهای شیمیایی اگرچه بهبودی در یک دوره کوتاه حاصل می گردد، ولیکن عوارض چشمگیری همچون کمبود ریزمغذیها، بی‌اشتهایی، سردرد و سرگیجه از نتایج آن است.
  • درمان با جراحی سبب رفع مشکلات رحمی و کاهش خونریزی می شود اما یائسگی کاذب، پوکی استخوان و تضعیف استخوان از عوارض منفی آن می باشد.
  • در رابطه با تأثیرات گیاه مرمکی طی بررسی های ۴ ماهه این نتیجه کسب گردید که این گیاه دارویی بدون برجای گذاشتن عارضه منفی سبب تسکین اختلالات قاعدگی و همچنین کاهش میزان خونریزی قاعدگی در طولانی مدت (۳-۲ دوره) می‌شود. نکته قابل توجه این که تأثیر مرمکی بیشتر برروی میزان خونریزی است تا اختلالات حاصل از PMS.

 

 فهرست مطالب پایان نامه PMS و تأثیر گیاه مرمکی بر آن:

عنوانصفحه
– فصل اول: سیکل قاعدگی۴
روند فعالیت سیکل قاعدگی۴
مقدار خونریزی قاعدگی۷
اساس بیولوژیک سیکل قاعدگی۸
هماهنگ سازی سیکل قاعدگی۱۰
بخشهای مختلف تخمدان۱۱
ساختمان استروئیدها۱۲
بیوشیمی بیوسنتز استروئیدها۱۵
اثرات استروژن و پروژسترون برروی اندومتر۱۹
زمان بندی تغئیرات اندومتر۲۲
بیماری های خوش خیم دستگاه تناسلی خانم ها۲۳
خونریزی غیرطبیعی۲۳
قاعدگی طبیعی (نوجوانان)۳۲
عدم تخمک گذاری۴۰
خونریزی حاد۴۲
قاعدگی طبیعی (سنین باروری)۴۶
 

 

– فصل دوم: PMS چیست؟

 

 

۵۹

علائم PMS۵۹
 شناخت انواع PMS۶۲
تشخیص PMS۶۸
PMS در مقایسه با انقباضات عادت ماهانه۶۹
PMS در مقایسه با اندومتریوز۷۱
PMS در مقایسه با یائسگی۷۳
تمهیدات پزشکی۷۵
جدول مربوط به اختلالات سایکولوژیک۸۲
جدول مربوط به اختلالات فیزیکی۸۳
دلایل بروز PMS۸۴
رژیم غذایی فقیر از ویتامین و منیرال۸۵
استفاده از رژیک غذایی نامناسب و غلط۸۷
عدم تعادل هورمونی۸۷
هیپوتیروئیدیسم۹۱
فیزیولوژی غده تیروئید۹۱
فعالیت زیاد غده فوق کلیه۱۰۸
استرس۱۰۹
سیستم آلدوسترون۱۱۰
کافئین۱۱۱
عدم فعالیت۱۱۱
اختلالات در خواب و بیداری۱۱۳
عوامل خطرزای PMS۱۱۳
– فصل سوم: درمان PMS۱۱۵
تدابیر درمانی۱۱۸
درمانهای طبیعی۱۱۸
اصلاح رژیم غذائی۱۱۸
جداول ویتامین – منیرال۱۳۸
شیوه های کاهش فشار۱۴۴
ورزش ویژه PMS۱۴۷
حرکت یوگا۱۵۵
درمان سایکولوژیک۱۶۵
ژرف اندیشی۱۶۵
درمانهای دارویی۱۷۱
داروهای روان گردان۱۷۲
داروهای مسکن۱۷۴
داروهای مدر۱۷۵
بروموکریپتین۱۷۵
داروهای تیروئید۱۷۷
آگونیست های هورمون آزادکننده گونادوتروپین۱۷۸
پروژستین – استرادیول۱۷۹
دانازول۱۷۹
نحوه تجویز پروژسترون۱۸۰
چگونگی رواج پروژسترون درمانی۱۸۳
اختلاف بین پروژسترون طبیعی و صناعی۱۸۴
چگونگی تجویز پروژسترون۱۸۷
چگونه پروژسترون را بدست بیاوریم۱۸۹
عوارض جنبی معالجه با پروژسترون۱۹۰
درمان جراحی۱۹۵
طب مکمل۱۹۷
رژیم غذایی۱۹۷
ریزمغذی ها۲۰۱
فعالیت فیزیکی۲۰۲
گیاهان دارویی۲۰۳
– فصل چهارم: آشنایی با مردمکی۲۰۴
-فصل پنجم: بررسی آمار۲۰۷
جدول پراکندگی سن۲۱۰
جدول درصد ابتلا به درجات مختلف PMS۲۱۰
نمودار پراکندگی عارضه PMS در بین مبتلایان به خونریزی های شدید۲۱۲
نمودار پراکندگی سن در بین مبتلایان به PMS۲۱۲
نمودار پراکندگی درجات PMS۲۱۳
نمودار مقایسه تأثیر گیاه مرمکی بر PMS۲۱۴
نمودار مقایسه تأثیر گیاه مرمکی بر شدت خونریزی۲۱۵
پرسشنامه شماره ۱۲۱۶
پرسشنامه شماره ۲۲۱۹
جمع بندی مطالب۲۲۰
مؤخره به قلم دکتر شیخ روشندل۲۲۱
فهرست منابع۲۲۳
واژه نامه۲۲۴

 

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه PMS و تأثیر گیاه مرمکی بر آن:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 335
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *