گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی

موضوع آزمایش: یادگیری و نحوه استفاده از دستگاه اندازه گیری (کولیکس – ریز سنج – ترازوی دیجیتالی. ترازوی مکانیکی) و بدست آوردن چگالی اجسام.

افراد گروه:

هدف از آزمایش: نحوه استفاده از وسایل اندازه گیری و بدست آوردن چگالی اجسام هم جنس.

وسایل مورد نیاز و دقت آنها: کولیکس با دقت اندازه گیری ۰٫۰۲ mm – ریز سنج با دقت اندازه گیری ۰٫۰۱mm ترازوی دیجیتال با دقت ۰٫۰۰۱g – ترازوی مکانیکی با دقت ۰٫۱g

شرح دستگاه ها: در مورد وسیله اندازه گیری کولیس باید گفت … [ادامه در مقاله اصلی]

tga-caliper

در مورد ترازوی مکانیکی که دقت اندازه گیری آن دقیقاً ۱/۰ است. و برای وزن های زیاد به کار می رود و شامل سه ردیف وزنه و همچنین وزنه های زیادتر در جایی که وزنه های اضافی بکار می رود وجود دارد . در یک ردیف از وزنه ها، وزن ۵۰۰ گرم را نشان می دهد که ابتدا اگر وزن جسم ها زیاد باشد از این ردیف شروع به تنظیم می کنیم وزنه در بین دو عدد که سقوط کند وزنه را در عدد قبلی می گذاریم و به سراغ ردیف بعدی وزنه ها می داریم دوباره یک وزن را  بین دو عدد که سقوط کرد وزن قبلی به عنوان وزن پایه آن ردیف محسوب می شود. ردیف دوم وزنه ها ردیف ۱۰۰ g را به ما نشان می دهد. و در ردیف سوم وزنه ها وزن ۱۰ g را به ما نشان می دهد. مجموعه سه ردیف وزنه ها وزن کل جسم ما محسوب می شود و اگر وزن جسم بیشتر از سه ردیف مورد نظر باشد از وزنه زیادتر که در دستگاه تهیه شده استفاده می کنیم. وزن اجسام استوانه ای دراین آزمایش را از طریق ترازوی مکانیکی استفاده کردیم ولی اگر جسم ما خیلی کوچک باشد و با دقت بیشتر نیاز هست که اندازه گرفته شود از ترازوی دیجیتال استفاده می کنیم که وزن دقیق تری را به ما می دهد. مثل آزمایش بدست آوردن چگالی کره مورد نظر که در آزمایش بعدی نیاز است وزن آن را با ترازوی دیجیتال بدست می آوریم. در مورد ترازوی دیجیتال باید به این نکته توجه شود اگر جسم مورد نظر ما یک گوی کوچک یا جسمی باشد که جایگاه ثابتی را روی کفه ترازو نداشته باشد ما از یک بشر که باید آن را روی دستگاه بگذلریم و دستگاه را همراه با این ظرف بشر صفر کنیم و بعد گوی مورد نظر را درون این ظرف وزن کنیم با این کار به راحتی وزن گوی مورد نظر را بدست می آوریم  البته چون دقت دستگاه بسیار زیاد و حساس است با کمترین ضربه وزن می تواند نوسان کند باید دقت زیادی صورت گیرد تا باعث کاهش خطای شخص و دستگااه شود و عدد درست تری را به ما بدهد دقت دستگاه ترازوی دیجیتالی g 0/001 می باشد.

اجسام کروی می باشد به این صورت که این دستگاه دارای یک قسمت مدرج ثابت و یک قسمت متحرک که درجه بندی شده و هر دستگاهی با یک درجه بندی ثابت ولی گام های متفاوت وجود دارد این دستگاه کر در آزمایشگاه از آن استفاده می کنیم دارای درجه بندی تا ۱۰۰ درجه  می باشد که دقت اندازه گیری آن همانند فرمولی که برای کولیس گفته شد بدست می آید.

و در تمامی ریز سنج ها درجه بندی به صورت ۱۰۰ و دقت آن ۰۱/۰ می باشد تفاوت در گام یا چرخش قسمت متحرک می باشد در هر بار چرخش  درجه باز می شود و با دو بار چرخش ۱mm که روی قسمت ثابت به اندازه ۱mm را به ما نشان می دهد. و با یک بار چرخش ۰/۵mm را از ردیف پایین قسمت ثابت … [ادامه در مقاله اصلی]

aze_fizik1_semnan_university_10526

نتیجه : از آزمایش های انجام گرفته می توان این نتیجه کلی را بیان کرد که اجسام هم جنس دارای چگالی یکسان میباشد و چگالی ربطی به جرم جسم و حجم آن ندارد و همچنین با استفاده از وسایل گفته شده در گزارش کار ما میتوانیم اندازه گیری با دقت بالا تا هزارم را داشته باشیم که این عمل با وسایلی همچون خط کش قابل محاسبه نبود با این وسایل دقت و میزان اندازه بالاتر می رود. همچنین در آزمایش های صورت گرفته با توجه به موقعیت شخص و نوع عمل کرد آن با وسایل می تواند خطاهایی در میزان عددی بدست آمده و همچنین نوع دستگاه و خطا و ایرادهای خود دستگاه می تواند در عدد بدست آمده تأثیر داشته باشد و دقت و میزان خطای عددی ما را بیشتر کند. و با داشتن عددهای متفاوت در این آزمایش که در گروه های مختلف و خود آزمایش دلیل بر وجود خطای شخص و دستگاه می باشد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 8
قالب: فایل ورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *