گزارش کارآموزی مهندسی عمران

در این گزارش کارآموزی مهندسی  عمران چون دیوارها با بلوک های چیده شده بود عملیات کارگذاری لوله های PVC دیوارها بعد از عملیات گچ و خاک دیوارهاشروع شد .چون بعد از اجرای اندود گچ و خاک بر روی دیوارها استحکام دیوارها افزایش یافته و برای شکستن بلوک ها مشکلی پیش نمی آید .ابتدا باید محل قرار گیری کلید و پریز ها مشخص گردد . لذا با استفاده از یک ماده رنگی مانند لاجورد در ارتفاع های مورد نیاز خط می کشیم بدین صورت که مقداری لاجورد را در آب حل می کنیم و یک ریسمان بلند را درون آن می کنیم تا رنگ بگیرد سپس دو سر ریسمان را در ارتفاع مورد نظر قرار داده و با تکان دادن ریسمان گچ و خاک روی دیوار رنگی می شود . با استفاده از این روش روی دیوار ها را در دو ارتفاع ۴۰ و ۱۲۰ سانتیمتر از کف ، خط می کشیم .با استفاده از همین روش وسط سقف اتاق ها را نیز مشخص می کنیم بدین روش که دو سر ریسمان را در گوشه های هر اتاق گرفته و به صورت ضربدری خط می کشیم که تقاطع دو خط وسط سقف را نشان می دهد . حال با استفاده از نقشه ی تأسیسات برقی محل عبور لوله های PVC را پیدا کرده و دیوار را می شکافیم و مقداری از بلوک ها را نیز می شکنیم تا لوله ها کاملاً در داخل دیوار قرار بگیرند . بر اساس نقشه لوله های PVC برق می بایست از کف عبور کنند .

اجرای گچ و خاک روی دیوارها و سقف :

برای اجرای اندود گچ و خاک دیوارها و سقف ابتدا بر روی دیوار و سقف کروم بندی می کنند . فاصله ی این کروم ها تقریباً به اندازه ی یک متر می باشد .برای ساختن ملات گچ و خاک ابتدا گچ و خاک را با نسبت با هم مخلوط می کنیم و درون استانبولی را با آب پر کرده ( از نصف بیشتر ) سپس با دست آن قدر گچ و خاک روی سطح آن پخش می کنیم تا مقداری گچ و خاک روی آب باقی بماند و دیگر داخل آب نرود . بعد از درست شدن ، ملات را با دست بر روی دیوار می چسبانیم و با استفاده از شمشه و کروم هایی که قبلاً کار شده اند و حال خشک شده اند دیوار را شمشه می کشیم تا ملات به طور صاف و یکنواخت بر روی دیوار پخش شود .

تهیه و نصب چهار چوب در ها و پنجره های فلزی :

درب و پنجره بخشی از دیوار است که به منظور تامین رفت و آمد ، عبور نور و تبادل هوای اتاق با محیط خارج پیش بینی می شود .

 1. یال های در و پنجره باید بر یکدیگر عمود باشند .
 2. درها و پنجره ها کاملاً مستوی و بدون تاب باشند .
 3. در یا پنجره ای که در آن شیشه نصب می شود باید دارای شیشه خور باشد تابه وسیله ی آن شیشه از هر دو طرف به خوبی مهار شود . عمق شیشه خور باید حداقل ۵/۲ برابر ضخامت شیشه و حداکثر ۲۵ میلیمتر باشد .
 4. گیرداری درب و پنجره باید به وسیله ی شاخ هایی با طول مناسب که به قاب پنجره جوش داده می شوند باید تامین گردد .
 5. در موقع ساختن پروفیل چهار چوب ها و اتصال قطعات افقی و عمودی آن ، باید برش ها با زاویه ی ۴۵‌ درجه انجام شود یا به عبارتی باید گوشه های چهار چوب ها به صورت فارسی بریده و متصل گردند .

در هنگام کار گذاشتن ، چهار چوب ها باید کاملاً عمود و شاقولی باشند ( در دو جهت باید شاقولی بودن کنترل شود ) بعد از ثابت کردن چهار چوب باید پشت پروفیل ها را با ملات ماسه و سیمان پر کنیم تا هنگام باز و بسته کردن درب به نازک کاری آسیب نرساند .

عمران
عمران

تأسیسات مکانیکی ، لوله های چدنی فاضلاب ، کانال کولر در عمران :   

یکی از پیشنهادات مهندس ناظرعمراندر این پروژه نصب سیستم پکیج به جای موتور خانه در پروژه بود . پکیج ها که در ابعاد یک ماشین لباسشویی هستند در آشپزخانه قرار گرفته و آب گرم مصرفی در حمام ، سرویس ها و آب گرم مورد نیاز در شوفاژ ها را تأمین می کند که برای هر واحد به یکی از این دستگاه ها نیاز می باشد . لوله های فاضلاب در این پروژه از جنس چدن می باشد . این عملیات به مهارت زیادی نیاز دارد زیرا آب بندی این اتصالات سخت می باشد .برای اتصال ابتدا الیاف کنفی را مانند طناب به یکدیگر می بافند و آن را چرب می کنند و در یک ظرفی سرب را حرارت می دهند تا ذوب شود حال الیاف به هم بافته شده را به درون اتصال کرده و خوب می کوبند سپس سرب مذاب شده را بر روی آن می ریزند .  یکی دیگر از پیشنهادات ناظر به پیمانکار تبدیل دستک زیر کنسول ها از حالت فشاری به حالت کششی بود که با این کار ، مشکل محل قرار گیری کولر در تراس حل می شد . کانال های کولر می بایست به طور مناسب به هم قفل وبست شوند و در محل اتصال از واشر های مناسب استفاده شود . کانال ها باید با ایجاد تکیه گاه مناسب مهار شوند .

 اشکال در دیوار چینی ، دیوار های خارجی:

در بلوک های A ،B ،C به دلیل اشکال در کرسی چینی دیوارهای خارجی ، این دیوارها به اندازه ی ۱۰ سانتی متر خارج از تیر اصلی اجرا می شد ، یعنی ۱۰ سانتی متر آن روی تیر خارجی و ۱۰ سانتی متر آن بیرون از تیر اجرا می شد که این باعث می شد دو ردیف آخر در هر طبقه را از طبقه ی بالایی بچینند .همان طور که گفته شد این مشکل از اشتباه در کرسی چینی بوجود آمد و بنا به تشخیص ناظر تخریب کرسی و اصلاح آن صلاح نبود . که این مشکل ، مشکلات دیگری را نیز در ادامه کار بوجود می آورد سخت بودن آجر چینی دیوارها ، که این سختی در کار باعث می شد که مدت زمان بیشتری صرف آجر چینی بشود .چون دیوار در خارج چیده می شد لذا باد بند ها درون دیوار قرار نمی گرفتند و به اندازه ی ۸ سانتی متر از داخل ساختمان بیرون زدگی پیدا می کردند برای حل این مشکل می بایست به ناچار یک تیغه ی ۵ سانتی با آجر مجوف در کنار این دیوار چیده می شد تا بیرون زدگی باد بند ها پوشیده شود که خود این مورد یک مسئله ی دیگری ایجاد می کند که این دو دیوار چون با هم هیچ اتصالی ندارند در هنگام زلزله ممکن است که با هم عمل نکنند .بر روی پنجره ها نعل در گاهی قرار می گرفت که محاسبات مهندسان عمران این این نعل درگاه ها بر اساس وزن دیوار بالای خود تا طبقه ی بالایی محاسبه شده بود در حالی که به دلیل مشکل بوجود آمده قسمتی از وزن دیوارهای طبقه ی بالایی هم بر آنها وارد می شد که این مشکل باعث شده بود نعل در گاه ها خیز غیر قابل قبولی داشته باشند .

مباحثی دیگر از گزارش کارآموزی مهندسی عمران:

 •  چک لیست نظارتی کرسی چینی و بلوکاژ کف
 • ایزولاسیون پای ستون ها
 • آجر چینی دیوار های خارجی
 • اجرای کرسی چینی اندود ماسه سیمان روی کرسی و ایزولاسیون روی آن
 • چک لیست نظارتی عایق کاری روی کرسی چینی
 • در زیر به برخی از پارامتر هایی که ناظر باید برای تایید سقف  کنترل
 • چک لیست نظارتی آجر کاری
 • تاسیسات برقی
 • چک لیست نظارتی ساخت و نصب چهار چوب درب ها و پنجره ها
 • اجرای سقف تیرچه و بلوک در کارآموزی عمران
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش گزارش کارآموزی مهندسی عمران:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 27
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *