گزارش کارآموزی مهندسی عمران

در اين گزارش کارآموزی مهندسی  عمران چون ديوارها با بلوك هاي چيده شده بود عمليات كارگذاري لوله هاي PVC ديوارها بعد از عمليات گچ و خاك ديوارهاشروع شد .چون بعد از اجراي اندود گچ و خاك بر روي ديوارها استحكام ديوارها افزايش يافته و براي شكستن بلوك ها مشكلي پيش نمي آيد .ابتدا بايد محل قرار گيري كليد و پريز ها مشخص گردد . لذا با استفاده از يك ماده رنگي مانند لاجورد در ارتفاع هاي مورد نياز خط مي كشيم بدين صورت كه مقداري لاجورد را در آب حل مي كنيم و يك ريسمان بلند را درون آن مي كنيم تا رنگ بگيرد سپس دو سر ريسمان را در ارتفاع مورد نظر قرار داده و با تكان دادن ريسمان گچ و خاك روي ديوار رنگي مي شود . با استفاده از اين روش روي ديوار ها را در دو ارتفاع 40 و 120 سانتيمتر از كف ، خط مي كشيم .با استفاده از همين روش وسط سقف اتاق ها را نيز مشخص مي كنيم بدين روش كه دو سر ريسمان را در گوشه هاي هر اتاق گرفته و به صورت ضربدري خط مي كشيم كه تقاطع دو خط وسط سقف را نشان مي دهد . حال با استفاده از نقشه ي تأسيسات برقي محل عبور لوله هاي PVC را پيدا كرده و ديوار را مي شكافيم و مقداري از بلوك ها را نيز مي شكنيم تا لوله ها كاملاً در داخل ديوار قرار بگيرند . بر اساس نقشه لوله هاي PVC برق مي بايست از كف عبور كنند .

اجراي گچ و خاك روي ديوارها و سقف :

براي اجراي اندود گچ و خاك ديوارها و سقف ابتدا بر روي ديوار و سقف كروم بندي مي كنند . فاصله ي اين كروم ها تقريباً به اندازه ي يك متر مي باشد .براي ساختن ملات گچ و خاك ابتدا گچ و خاك را با نسبت با هم مخلوط مي كنيم و درون استانبولي را با آب پر كرده ( از نصف بيشتر ) سپس با دست آن قدر گچ و خاك روي سطح آن پخش مي كنيم تا مقداري گچ و خاك روي آب باقي بماند و ديگر داخل آب نرود . بعد از درست شدن ، ملات را با دست بر روي ديوار مي چسبانيم و با استفاده از شمشه و كروم هايي كه قبلاً كار شده اند و حال خشك شده اند ديوار را شمشه مي كشيم تا ملات به طور صاف و يكنواخت بر روي ديوار پخش شود .

تهيه و نصب چهار چوب در ها و پنجره هاي فلزي :

درب و پنجره بخشي از ديوار است كه به منظور تامين رفت و آمد ، عبور نور و تبادل هواي اتاق با محيط خارج پيش بيني مي شود .

 1. يال هاي در و پنجره بايد بر يكديگر عمود باشند .
 2. درها و پنجره ها كاملاً مستوي و بدون تاب باشند .
 3. در يا پنجره اي كه در آن شيشه نصب مي شود بايد داراي شيشه خور باشد تابه وسيله ي آن شيشه از هر دو طرف به خوبي مهار شود . عمق شيشه خور بايد حداقل 5/2 برابر ضخامت شيشه و حداكثر 25 ميليمتر باشد .
 4. گيرداري درب و پنجره بايد به وسيله ي شاخ هايي با طول مناسب كه به قاب پنجره جوش داده مي شوند بايد تامين گردد .
 5. در موقع ساختن پروفيل چهار چوب ها و اتصال قطعات افقي و عمودي آن ، بايد برش ها با زاويه ي 45‌ درجه انجام شود يا به عبارتي بايد گوشه هاي چهار چوب ها به صورت فارسي بريده و متصل گردند .

در هنگام كار گذاشتن ، چهار چوب ها بايد كاملاً عمود و شاقولي باشند ( در دو جهت بايد شاقولي بودن كنترل شود ) بعد از ثابت كردن چهار چوب بايد پشت پروفيل ها را با ملات ماسه و سيمان پر كنيم تا هنگام باز و بسته كردن درب به نازك كاري آسيب نرساند .

عمران
عمران

تأسيسات مكانيكي ، لوله هاي چدني فاضلاب ، كانال كولر در عمران :   

يكي از پيشنهادات مهندس ناظرعمراندر اين پروژه نصب سيستم پكيج به جاي موتور خانه در پروژه بود . پكيج ها كه در ابعاد يك ماشين لباسشويي هستند در آشپزخانه قرار گرفته و آب گرم مصرفي در حمام ، سرويس ها و آب گرم مورد نياز در شوفاژ ها را تأمين مي كند كه براي هر واحد به يكي از اين دستگاه ها نياز مي باشد . لوله هاي فاضلاب در اين پروژه از جنس چدن مي باشد . اين عمليات به مهارت زيادي نياز دارد زيرا آب بندي اين اتصالات سخت مي باشد .براي اتصال ابتدا الياف كنفي را مانند طناب به يكديگر مي بافند و آن را چرب مي كنند و در يك ظرفي سرب را حرارت مي دهند تا ذوب شود حال الياف به هم بافته شده را به درون اتصال كرده و خوب مي كوبند سپس سرب مذاب شده را بر روي آن مي ريزند .  يكي ديگر از پيشنهادات ناظر به پيمانكار تبديل دستك زير كنسول ها از حالت فشاري به حالت كششي بود كه با اين كار ، مشكل محل قرار گيري كولر در تراس حل مي شد . كانال هاي كولر مي بايست به طور مناسب به هم قفل وبست شوند و در محل اتصال از واشر هاي مناسب استفاده شود . كانال ها بايد با ايجاد تكيه گاه مناسب مهار شوند .

 اشكال در ديوار چيني ، ديوار هاي خارجي:

در بلوك هاي A ،B ،C به دليل اشكال در كرسي چيني ديوارهاي خارجي ، اين ديوارها به اندازه ي 10 سانتي متر خارج از تير اصلي اجرا مي شد ، يعني 10 سانتي متر آن روي تير خارجي و 10 سانتي متر آن بيرون از تير اجرا مي شد كه اين باعث مي شد دو رديف آخر در هر طبقه را از طبقه ي بالايي بچينند .همان طور كه گفته شد اين مشكل از اشتباه در كرسي چيني بوجود آمد و بنا به تشخيص ناظر تخريب كرسي و اصلاح آن صلاح نبود . كه اين مشكل ، مشكلات ديگري را نيز در ادامه كار بوجود مي آورد سخت بودن آجر چيني ديوارها ، كه اين سختي در كار باعث مي شد كه مدت زمان بيشتري صرف آجر چيني بشود .چون ديوار در خارج چيده مي شد لذا باد بند ها درون ديوار قرار نمي گرفتند و به اندازه ي 8 سانتي متر از داخل ساختمان بيرون زدگي پيدا مي كردند براي حل اين مشكل مي بايست به ناچار يك تيغه ي 5 سانتي با آجر مجوف در كنار اين ديوار چيده مي شد تا بيرون زدگي باد بند ها پوشيده شود كه خود اين مورد يك مسئله ي ديگري ايجاد مي كند كه اين دو ديوار چون با هم هيچ اتصالي ندارند در هنگام زلزله ممكن است كه با هم عمل نكنند .بر روي پنجره ها نعل در گاهي قرار مي گرفت كه محاسبات مهندسان عمران اين اين نعل درگاه ها بر اساس وزن ديوار بالاي خود تا طبقه ي بالايي محاسبه شده بود در حالي كه به دليل مشكل بوجود آمده قسمتي از وزن ديوارهاي طبقه ي بالايي هم بر آنها وارد مي شد كه اين مشكل باعث شده بود نعل در گاه ها خيز غير قابل قبولي داشته باشند .

مباحثی دیگر از گزارش کارآموزی مهندسی عمران:

 •  چك ليست نظارتي كرسي چيني و بلوكاژ كف
 • ايزولاسيون پاي ستون ها
 • آجر چيني ديوار هاي خارجي
 • اجراي كرسي چيني اندود ماسه سيمان روي كرسي و ايزولاسيون روي آن
 • چك ليست نظارتي عايق كاري روي كرسي چيني
 • در زير به برخي از پارامتر هايي كه ناظر بايد براي تاييد سقف  كنترل
 • چك ليست نظارتي آجر كاري
 • تاسيسات برقي
 • چك ليست نظارتي ساخت و نصب چهار چوب درب ها و پنجره ها
 • اجراي سقف تيرچه و بلوك در کارآموزی عمران
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش گزارش کارآموزی مهندسی عمران:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 27
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *