تحقیق بررسی گرایش دانش اموزان به درس ریاضی

تحقیق سنجش گرایش دانش اموزان دبیرستانی به درس ریاضی و ایجاد انگیزش در آنها به جهت در قالب فایل ورد به همراه منبع و فهرست آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

تعیین وضعیت موجود واحد در شروع دوره ارزشیابی بررسی گرایش دانش اموزان به درس ریاضی:

در اوایل ترم اول سال تحصیلی ۹۴- ۹۳ بعد از گذشت چند جلسه از تشکیل کلاس ریاضی (سوم ریاضی دبیرستان یاس)  متوجه شدم که تعداد زیادی از دانش آموزان هنگام تدریس یا صحبت می‌کنند یا با موبایل خود سرگرم هستند و یا یا تکالیف درس دیگری را انجام می‌دهند و در کل به درس بی علاقه و بی توجه هستند و ضمنا نمرات همین دانش آموزان بسیار پایین است. با توجه به مشکلات موجود تصمیم گرفتم به منظور بهبود افزایش توجه و یادگیری دانش‌آموزان کلاس، و همچنین علاقمند کردن دانش آموزانم به درس ریاضی با ایجاد انگیزش در روحیه آنها، اقدام به پژوهش کرده و با یاری همکاران علاقه مند خود و اتخاذ شیوه‌های مناسب تغییرات مثبتی در زمینه مشکل مورد نظر ایجاد نمایم.

کلاسهای غیر جذاب برای کارایی معلم زیان بخش است . علاوه بر این صرف وقت اضافی برای سازماندهی و مدیریت کلاس، برای یادگیری دانش‌آموزان زیان بخش است. پس پذیرفتنی است که تا معلمان نتوانند به طور مطلوب کلاسهای خود را سازمان دهند و دانش‌آموزان را اداره کنند، قادر نخواهند بود توجه و کوشش خود را بر فرایند یاددهی – یادگیری متمرکز سازند.

چگونگی موفقیت در آموزش : بیان دقیق هدف‌های آموزشی ، استفاده از تشویق‌های کلامی، بهره گیری از آزمون‌ها و نمرات در ایجاد انگیزه، ارائه محرک های جالب و تازه ، ارائه مطالب از آسان به مشکل، پرهیز از ایجاد رقابت های نامناسب، استفاده از روشهای متنوع تدریس در ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان و افزایش سطح یادگیری میتواند کمک کند.

ریاضی
گرایش دانش اموزان به ریاضی

سؤالات  تحقیق:

۱-جهت موضع دانش اموزان نسبت به درس ریاضی چگونه است؟

۲-شدت موضع دانش اموزان نسبت به درس ریاضی چقدر است؟

بیان اهمیت و اهداف در شروع برنامه:

هدف من این بود که بتوانم در دانش آموزانم انگیزه ای برای یادگیری ایجاد کنم. دارای کلاسی با دانش آموزان پر شور و نشاط به جای افرادی با کسالت و بی حوصله باشم. می خواستم راهکاری بیابم که دانش آموزان بتوانند در امر تدریس و یادگیری مشارکت فعال داشته باشند. نهایتا با ایجاد چنین فضای آموزشی بتوانم باعث افزایش میزان یادگیری در دانش آموزانم بشوم.

مراحل انجام کار و نتایج آن همراه با مستندات و آمار:

در هنگام زنگ‌های استراحت ضمن صحبت با مدیریت محترم و معاونین و سایر دبیران و مطرح کردن وضعیت اخلاقی و درسی این دانش‌آموزان متوجه شدم که سایر همکاران نیز با این مشکل مواجه هستند. اظهارات اولیه همکاران بیانگر مشکلات عمده دانش‌آموزان از جمله موارد زیر بود:

۱- عدم اعتماد به نفس : به گفته همکاران و مدیریت محترم با برگزاری امتحانات با سوالات ساده تر ویا امتحانات مشارکتی ، دادن تکالیف متناسب با ظرفیت دانش‌آموز میتوان در فرد احساس توانمندی و ارزش ایجاد کردو اعتماد به نفس را در این دانش‌آموزان تقویت کرد.

۲- عدم انگیزه و هدف

۳- عدم برنامه ریزی

۴-شرایط عاطفی و امنیت خانواده

۵- شرایط اجتماعی و اقتصادی

فهرست مطالب تحقیق بررسی گرایش دانش اموزان به درس ریاضی

 • مقدمه. ۴
 • زمینه و بیان مسئله. ۶
 • تعیین وضعیت موجود واحد در شروع دوره ارزشیابی: ۸
 • سؤالات  تحقیق: ۹
 • بیان اهمیت و اهداف در شروع برنامه: ۹
 • مراحل انجام کار و نتایج آن همراه با مستندات و آمار: ۹
 • عوامل تاثیرگذار و نقاط قوت: ۱۲
 • موانع و نقاط ضعف: ۱۳
 • راهکارها و پیشنهادات جهت بهبود عملکرد در آینده: ۱۵
 • ایجاد علاقه به درس ریاضی.. ۱۶
 • منابع. ۱۶
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی گرایش دانش اموزان به درس ریاضی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 17
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *