کارآموزی کامپیوتر رشته مهندسی کامپیوتر

یکی از اهداف اصلی شبکه سازی مهندسی  کامپیوتر اشتراک گذاری فایل هاست. این کار در ویندوز XP بسیار راحت است.در my computer یا windows wxplorer روی فولدری که می خواهیم فایل های آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم راست کلیک کرده، گزینه Sharing and security را انتخاب کنید و اسمی را برای فولدر تایپ کنید که می خواهید در شبکه به آن اسم شناخته شود. تعیین نوع دسترسی به فایل اشتراک گذاری شده را می توان در دو حالت فقط خواندنی و یا دسترسی کامل قرار داد.

بوق بوق به جای بالا آمدن ویندوز در کامپیوتر:

هنگامی که کامپیوتر به طور معمول بالا نمی آید و صدای بوق های غیر عادی شنیده می شود به این معنی است که یک مشکل سخت افزاری وجود دارد . البته لزوماً هیچ کدام از سخت افزار ها نسوخته اند و یا قرار نیست که بسوزند .در این هنگام صفحه نمایش را نگاه کنید ممکن است پیغام خطایی وجود داشته باشد که به شما کمک کند . در حالت کلی ابتدا کابل صفحه کلید را از جا درآورید و دوباره سر جایش بگذارید . ممکن است مشکل حل شود . دلایل دیگر بوق زدن غیرعادی کامپیوتر ممکن است مربوط به درست نبودن کارت گرافیکی ، RAM یا دیگر وسایل سخت افزاری باشد . این قطعات را هم می توانید یک بار در آورید و دوباره سر جایش بگذارید اگر با این کار ها هم مشکل حل نشد احتمال این که یکی از قطعات مثل کارت گرافیکی یا RAM سوخته باشد وجود دارد که می توانید با جایگزینی یک قطعه سالم یاامتحان کردن قطعه ها در یک کامپیوتر سالم دیگر از خراب یا درست بودن آن ها مطلع شوید . البته گفتن این نکته ضروری است که برای هر بار امتحان کردن لازم است کامپوترتان را خاموش کنید . لازم به ذکر است که در صورت نبودن RAM در داخل Case باز هم این صدای بوق شنیده می شود .

کارت شبکه(LAN-CARD) :

این کارت جهت اتصال چند کامپیوتر و ایجاد یک شبکه محلی و به اشتراک گذاشتن امکانات همدیگر به کار می رود. کارت شبکه به هر ایستگاه اجازه می دهد که با سایر ایستگاهها تبادل اطلاعات کند. می توان به نحوه های مختلفی کامپیوترها را در یک شبکه به یکدیگر متصل کرد که به توپولوژی های شبکه معروفند از جمله ستاره ای و خطی.هر توپولوژی رسانه انتقال مخصوص به خود را می طلبد که این رسانه های انتقال کامپیوترها را به هم متصل کرده و موجب برقراری ارتباط بین کامپیوترهای یک شبکه می شوند. برخی از انواع متداول رسانه های انتقال عبارتند از: کابل زوج سیم به هم تابیده، کابل کواکسیال و کابل فیبر نوری.

وظایف برنامه ( BIOS):

 • اجرای برنامه های خود راه انداز سیستم (POST) برای تشخیص وسایل سخت افزاری
 • راه اندازی سیستم عامل (Boot strap loader)
 • پیکربندی سیستم (Setup)
 • سرویس دهی وقفه های سخت افزاری (Interrupt Service)
 • سرویس دهی دستگاه های ورودی و خروجی (Interrupt handler)

در واقع برنامه BIOS به عناون یک رابط بین سیستم عامل و سخت افزار سیستم می باشد که همین موضوع باعث می شود که برنامه ها و سیستم عامل های مختلف بتوانند بدون به نوع و مشخصات کامپیوتر به صورت مشابه در کامپیوترهای مختلف عمل نمایند.هنگام ذخیره یک فایل روی هارد دیسک، بعد از صدور فرمان ذخیره سازی در یک برنامه کاربردی مثل Word ابتدا، سیتم عامل فرمان وفق را به طور دقیق کنترل می کند تا اشکالی در آن نباشد. بعد از این وظیفه نوشتن اطلاعات در دیسک را به برنامه BIOS می سپارد. برنامه BIOS داده ها را به سوی هارد دیسک ارسال کرده و سیگنال های الکتریکی موردنیاز برای جابجایی هدهای خواندن و نوشتن و ثبت داده ها را تولید می کند. اولین قسمت بعد از روشن شدن کامپیوتر که عمل هدایت سیستم را به دست می گیرد، برنامه BIOS است . اجرای این برنامه باعث می شود تا پردازنده بتواند عملیات مهم سخت افزاری از قبیل خواندن و نوشتن روی دیسک، ارتباطات صفحه کلید، ماوس ، هارد دیسک ساعت سیستم، کارت گرافیک و غیره را کنترل و ارتباط برقرار کند.

کامپیوتر
کامپیوتر

نصب سخت افزار جدید:

گاهی اوقات برای نصب یک سخت افزار جدید در کامپیوتر مانند مودم ، کارت گرافیکی و یا کارت صوتی مدل دقیق آن را نمی دانیم و در CD آن هم درایو مربوط به انواع مدل های آن وجود دارد . راحت ترین کار برای نصب سخت افزار این است که خود ویندوز به دنبال درایو مربوطه بگردد . برای این کار بر روی My Computer کلیک راست می کنیم . Properties  و سپس Hardware را انتخاب می کنیم و بر روی Device Manager  کلیک می کنیم . در میان لیست سخت افزار ها ، آن هایی که یک علامت سوال زرد بر کنار آن ها است به درستی نصب نشده اندسخت افزار مورد نظر خود را می یابیم . بر روی آن کلیک راست کرده و Properties  و سپس Driver و بعد نیز Update Driver را انتخاب می کنیم . پس از زدن Next ، Search for   ( انتخاب پیش فرض ) را انتخاب می کنیم و اگر CD درایو داریم CD Rom Drivers را علامت زده و Next را فشار می دهیم تا ویندوز درایور سخت افزار ما را پیدا کند . با زدن چند Next دیگر سخت افزار نصب می شود.

حذف ویندوز:

گاهی مواقع دو ویندوز بر روی یک سیستم نصب شده است . اگر بخواهیم یکی از آن ها را حذف کنیم به صورت زیر عمل می کنیم . روی My Computer کلیک راست کرده  Properties را انتخاب می کنیم و در تب Advance در قسمت Start Up And Recovery روی دکمه Settings کلیک کرده ودر پنجره Start Up And Recovery نام ویندوز مورد نظر را از کادر Default Operating system پاک می کنیم . و مقادیر Time to display list of operating systems و Time to display recovery options when needed را صفر می کنیم . سپس Apply و بعد Okمی کنیم به این ترتیب ویندوز مورد نظر حذف می شود.

 دادن آدرس IP:

آدرس IP، نشامی هر کامپیوتر در شبکه است. کامپیوتر ها از طریق این نشانی است که یکدیگر را در شبکه پیدا می کنند. در هر شبکه، آدرس IP هر کامپیوتر باید منحصر به فرد و غیر تکراری باشد. درباره IP و آدرس دهی از ایم طریق، زیاد می توان صحبت کرد، فقط ذکر این نکته را لازم می دانم که آدری IP در واقع یک شماره چهار قسمتی است. هر قسمت، عددی از صفر تا ۲۵۵ است که با علامت نقطه از قسمت بعدی جدا می شود. مثلا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یک آدرس IP است. مفهوم دیگر subnet mask است. در یک شبکه کوچک Subnet mask  همیشه ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ تعیین می کنیم. در یک شبکه کوچک، برای تمام کامپیوتر ها سه قسمت اول آدرس IP را یکسان می گیریم و فقط قسمت چهارم را برای هر کامپیوتر عدد متفاوتی در نظر می گیریم. مثلا در کامپیوتر اول آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ در کامپیوتر دوم آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۲ و به همین ترتیب در بقیه کامپیوتر ها قسمت چهارم آدرس IP را عدد متفاوتی می دهیم.

مباحث مورد بررسی کارآموزی کامپیوتر رشته مهندسی کامپیوتر :

 • آزمون آموخته ها و نتایج
 • نصب ویندوز XP
 • تعریف سیستم عامل و بررسی انواع آن
 • شرح قسمتهای روی مادر برد
 • واحد پردازش مرکزیCPU
 • آشنایی با قطعات سخت افزاری
 • ارزیابی بخش های مرتبط با رشته عملی کارآموز
 • آشنایی کلی با مکان کارآموزی(تاریخچه سازمان)
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش کارآموزی کامپیوتر رشته مهندسی کامپیوتر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
60,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 52
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *