کارآموزی چاپخـانه رشته گرافیک

با توجه به اینکه فرایند انجام کار و خدمات یکسان بوده و پروسه انجام خدمات مشابه می باشد و فقط نوع کالای تحویلی متفاوت می باشد در ذیل به توضیح و چگونگی انجام این خدمات توسط اینجانب می پردازم.سفارشات ارائه شده توسط مراجعین در اولین اقدام در روند قرارگیری در سایز مناسب که هم از نظر سطح کاغذ و چاپ مناسب باشد و دراای کمترین میزان پرتی کاغذ باشد، سپس طرح مورد نظر را با برنامه های مناسب کامپیوتری از جمله Coreldraw, Indisiqn, Photoshop یا … طراحی می کنیم و به طرح لیتوگرافی که در خارج از چاپخانه می باشد مراجعه کرده و خدمات اولیه زینک انجام می گیرد. کارآموزی چاپخـانه رشته گرافیک در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

کارآموزی چاپخـانه رشته گرافیک را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

گزارش کارآموزی:

با توجه به تعداد رنگ سفارش ارائه شده اعم از تک رنگ یا ۲ رنگ یا ۳ رنگ یا ۴ رنگ تعداد زینگ ها در همین تعداد متفاوت می باشد. سپس زینگ مورد نظر با توجه به تعداد رنگ و سایز آن در نوبت دستگاه چاپ قرار  می گیرد در هنگام قرار گرفتن زینگ در دستگاه چاپ ابتدا با توجه به طرح مورد نظر (میزان رنگ در جاهای مختلف) رنگ دستگاه تنظیم شده و پس از تست چند برگ چاپ فرم مورد نظر شروع شده که با توجه به تیراژ کار  که معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یا بیشتر متغیر می باشد در فواصل زمانی بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه کار کل انجام  می گیرد.پس از چاپ با توجه به اینکه مرکب هنوز بر روی کار به طور کامل خشک نشده است تقریباً ۱ ساعت صبر کرده تا مرکب کار به طور کامل خشک شود سپس در صورت انجام خدمات دیگر از جمله سلفون کشی یا قالب زنی یا صحافی یا برش به دستگاه بعدی منتقل می شود.انواع طراحی های انجام شده توسط کارورز: طراحی فاکتور – کارت ویزیت – سربرگ – سرنسخه – پوشه – بروشور – کاتالوگ – فرم های اداری – جلد کتاب – صفحات داخلی کتاب – کاغذ کارو – جلد مجله – صفحات مجله – پاکت نامه – پاکت رادیولوژی – پاکت های تبلیغاتی خرید – برچسب روی سی دی – لیبل چسب دار محصولات گوشتی  – لیبل چسبدار روی محصولات لبتی – جعبه دارویی – انواع جعبه پیتزا – انواع جعبه لوازم صوتی و تصویری و … (مراحل انجام چاپ کتاب)

ساختار سازمانی چاپخانه به این شرح است:

مدیریت چاپخانه

مدیریت داخلی

مدیر فنی

ماشین چی ها

کمک ماشین چی ها

انباردار

کارگران خدماتی

ساعت شروع کار در چاپخانه از ۸ صبح الی ۴ بعد از ظهر و از ۵ الی ۸ شب به صورت ۸ ساعت کار و ۳ ساعت اضافه کاری می باشد. ۳۰ دقیقه جهت نماز و نهار تعطیل می باشد. لباس کار و کفش کارگران به صورت یکسان و با تغییر فصل تغییر می کند.

فرایند:

مراجعین سفارشات خود را به صورت حضوری یا تلفنی به دفتر مدیریت ارائه می دهند.مسئول انبار کاغذهای آنها را تحویل می گیرد و سفارشات طی فرم سفارش به مدیریت داخلی ارائه می شود. پس از چک کردن سایزها و رنگها و در صورت داشتن مشکل چاپی با مدیریت چاپخانه هماهنگ می کند و در صورت عدم داشتن مشکل خاص با توجه به سایز کار و یا نوع خدماتی که باید جهت آن سفارش انجام شود که البته همه خدمات قبلاض در فرم سفارش قید شده است، و با توجه به تیراژ و رنگ، آن را به ماشین چی مربوطه ارائه و دستور کار می دهد و دستور برش کاغذ یا مقوا را نیز به ماشین چی برش ارائه می دهد و پس از برش، کاغذ و زینک چاپ در کنار ماشین چاپ در ریل نوبت قرار می گیرد.

نوع سفارش

کتاب در سایز: وزیری

تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه

جلد: مقوا گلاسه

روکش: سلفون مات

ابتدا سی دی کتاب به لیتوگرافی ارجاع تا مراحل صفحه بندی انجام و در نهایت زینگ گرفته شود سپس به چاپخانه ارسال شده و کاغذ جهت برگ های وسط کتاب از نوع کاغذ تحریر و مقوای گلاسه ۲۵۰ گرمی جهت جلد کتاب از کاغذ فروش خریداری می گردد.مدیریت داخلی به ماشین چی دستگاه ۲ ورقی تک رنگ افست سپرده و دستور برش کاغذ در سایز ۷۰ * ۵۰ به کارگر برش کار داده می شود. لازم به ذکر است به  علل خرابی در چاپ و صحافی معمولاً مقدار ۵% خرابی جهت کاغذ در کار محاسبه می شود لذا در ازای هر ۱۰۰۰ برگ ۵۰ برگ اضافه تر کاغذ برش داده می شود و چاپ می شود. سپس ابتدا تمام فرمها به صورت یک رو و معمولاً تک رنگ چاپ می شود و هر فرم روی دوم آن چاپ می شود و در این مرحله با چاپ شدن اولین برگ از روی دوم فرم چاپ چی نهایت دقت را به کار برده که علاوه بر تمیزی و بدون ایراد بودن کار، پشت هم قرار گرفتن صفحات را نیز چک می کند و یک نمونه از آن را جهت ارائه دبه مدیریت نگه می دارد پس از چاپ فرم های داخلی زینک های جلد کتاب که معمولاً به صورت رنگی می باشد و در سایز ۵۰ * ۳۵ است به ماشین چی دستگاه آن چهاررنگ داده شده و دستور برش مقوا به برش کار دده می شود – سپس ماشین چی افست شروع به کار کرده و پس از تنظیمات رنگ دستگاه با نمونه طراحی بر روی کامپیوتر شروع به چاپ کرده و در طی زمانی حدود ۳۰ دقیقه جلد چاپ می شود – در این هنگام برگهای وسط توسط کارگران به قسمت صحافی هدایت می شود و در ابتدا در دستگاه تاکن قرار گرفته و فرمها تا می شود پس از تا شدن همه فرمها آنها روی میز ترتیب قرار می گیرد و فرمها برگ به برگ به وسیله دست و به وسیله کارگران صحافی ترتیب شده و در گوشه ای نگهداری می شود.در همین هنگام جلد کتاب در قسمت سلفون کشی جهت روکش سلفون مات قرار می گیرد و پس از انجام مرحله فوق به سمت دستگاه پرس هدایت می شود و به وسیله دستگاه فصل عطف کتاب زده می شود و جلد به قسمت صحافی ارائه می شود، فرمهای وسط کتاب و جلد داخلی دستگاه چسب گرم گذاشته می شود و جلد کتاب به برگ های وسط جسب می شود سپس به قسمت برش هدایت می شود و حاشیه های کتاب برش می خورد. کتاب در این مرحله آماده ارائه به مشتری می باشد و بسته بندی شده و در قسمت انبار قرار می گیرد تا به مشتری تحویل شود. کل این مراحل بین ۲ تا ۳ روز به طور می انجامد.

چاپخانه
چاپخانه

آشنایی با ساختار سازمانی چاپخانه به شرح ذیل:

مدیریت چاپخانه – مدیریت داخلی – مدیر فنی – ماشین چی‌ها – کمک ماشین چی‌ها – انباردار

 1. دریافت سفارشات ارائه شده توسط مشتریان
 2. قرارگیری سفارش در سایز مناسب که هم از نظر سطح کاغذ و چاپ مناسب باشد و دارای کمترین میزان پرتی کاغذ باشد.
 3. طراحی طرح مورد نظر با برنامه‌های مناسب کامپیوتری از جمله Coreldraw, Indisiqn, Photoshop
 4. طراحی طرح مورد نظر با برنامه‌های مناسب کامپیوتری از جمله Coreldraw, Indisiqn, Photoshop
 5. تبدیل طرح های اجرا شده کامپیوتری به لیتوگراف
 6. ارسال طرح های لیتوگرافی جهت انجام خدمات اولیه زینک
 7. با توجه به تعداد رنگ سفارش ارائه شده اعم از تک رنگ یا ۲ رنگ یا ۳ رنگ یا ۴ رنگ زینگ مورد نظر را در نوبت دستگاه چاپ قرار داده و با توجه به طرح مورد نظر (میزان رنگ در جاهای مختلف) رنگ دستگاه تنظیم کرده و پس از تست چند برگ، اقدام به چاپ فرم شده است.
 8. تحویل کاغذ از مسئول انبار
 9. تنظیم و مرتب سازی فرم سفارش و ارسال به مدیریت داخلی
 10. چک کردن سایزها و رنگها
 11. هماهنگی با مدیریت چاپخانه جهت رفع مشکل چاپی
 12. چک کردن سایز کار و یا نوع خدماتی که باید جهت آن سفارش انجام شود
 13. چک کردن سایز و تیراژ و رنگ، و ارائه به ماشین چی مربوطه.
 14. قرار دادن کاغذ یا مقوا در ماشین برش
 15. قرار دادن کاغذ و زینک چاپ در کنار ماشین چاپ در ریل نوبت.
 16. محاسبه میزان تعداد کاغذ تحریر و مقوای گلاسه ۲۵۰ گرمی جهت خرید
 17. ارجاع CD کتاب به لیتوگراف جهت مرحله صفحه بندی و در نهایت گرفتن زینک
 18. چاپ فرمها به صورت یک رو و در ماشین چاپ تک رنگ
 19. چک کردن تمیزی و بدون ایراد بودن کار و پشت هم قرار گرفتن صفحات
 20. ارسال یک نمونه چاپ به به مدیریت
 21. تحویل چاپ فرم های داخلی زینک های جلد کتاب به صورت رنگ و در سایز ۵۰ * ۳۵ به ماشین چی دستگاه.
 22. برش مقوا توسط ماشین برش
 23. تنظیم رنگ دستگاه یا نمونه طراحی بر روی کامپیوتر و شروع به چاپ ماشین افست
 24. هدایت برگ های وسط به قسمت صحافی که در ایتدا در دستگاه تاکن قرار گرفته و فرمها تا شده و پس از تا شدن همه فرمها روی میز ترتیب قرار داده شده و فرم ها برگ به برگ به وسیله دست ترتیب شده و در گوشه ای نگهداری شدند.
 25. جلد کتاب را در قسمت سلفون کشی جهت روکش سلفون مات قرار داده و پس از انجام مرحله فوق به سمت دستگاه پرس هدایت کرده و به وسیله دستگاه فصل عطف کتاب زده شد
 26. جلد به قسمت صحافی ارائه شده، و فرمهای وسط کتاب و جلد داخلی دستگاه را چسب گرم گذاشته و جلد کتاب به برگ های وسط چسب می شود
 27. کتابهای چسب زده شده به قسمت برش هدایت شده و حاشیه های کتاب برش می خورد.
 28. کتابهای آماده شده جهت ارائه به مشتری بسته بندی شده و در قسمت انبار قرار داده تا به مشتری تحویل شود.
 29. انواع طراحی های انجام شده توسط کارورز: طراحی فاکتور – کارت ویزیت – سربرگ – سرنسخه – پوشه – بروشور – کاتالوگ – فرم های اداری – جلد کتاب – صفحات داخلی کتاب – کاغذ کارو – جلد مجله – صفحات مجله – پاکت نامه – پاکت رادیولوژی – پاکت های تبلیغاتی خرید – برچسب روی سی دی – لیبل چسب دار محصولات گوشتی – لیبل چسبدار روی محصولات لبتی – جعبه دارویی – انواع جعبه پیتزا – انواع جعبه لوازم صوتی و تصویری و … (مراحل انجام چاپ کتاب)

فهرست مطالب کارآموزی چاپخانه:

فصل ۱ – قانون کار و تأمین اجتماعی

فصل ۲ – ساختار سازمانی یا تشریح فراید کار و قوانین اداره یا محل کارآموزی

فصل ۳ – ماشین آلات و ابزارها و دستگاه‌ها

فصل ۴ – محصولات و نحوه ارایه خدمات

فصل ۵ – مقایسه محیط کاری محل کارموزی در ایران با محیط‌های کاری مشابه در خارج از کشور

فصل ۶ – گزارش کار دانشجو

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش کارآموزی چاپخـانه رشته گرافیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 60
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *