کارآموزی ساختمان اسکلت فلزی

مزیتهای اسکلت فلزی به قرار زیر می باشد:سرعت اجرای آن نسبت به ساختمانهای بتنی و بنایی بیشتر است.اعضای آن مانند ستونها فضای کمتری را نسبت به ستونهای اسکلت بتنی اشغال می کنند.ساخت قطعات ساختمانهای فلزی در خارج محوطه کارگاه ممکن است . کارآموزی ساختمان اسکلت فلزی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

ساخت تیرچه ساختمان اسکلت فلزی :

امروزه در اکثر کارگاه ها تیرچه را خودشان درست می کنند،زیرا هم به صرفه بوده و هم از وجود آرماتورهای تقویتی به طور کامل اطمینان حاصل می شود.برای درست کردن تیرچه آرماتورها را با سفارش دادن به کارگاه های مخصوص این کار به صورت آماده تهیه کرده و در کارگاه با قالب هایی که مخصوص درست کردن تیرچه می باشد شروع به ساخت تیرچه می کنند.

خرپای تیرچه-قالب تیرچه اسکلت فلزی:

ابتدا قالب تیرچه را تمیز کرده و برای اینکه بتن به تیرچه نچسبد روی آن را با روغن اندود کاری می کنند . سپس آرماتورها خرپای تیر چه را در قالب قرار می دهند و طوری این کار را انجام می دهند که آرماتورهای تیرچه به خوبی در بتن آن غرق شود . سپس بتن را در قالب تیرچه ریخته و برای ویبره کردن آن به قالب ضربه می زنند زیرا بعد تیرچه بسیار کم می باشد و تنها را ه برای ویبره کردن آنها همین می باشد.  پس از آن طی چند روز به آن آب میدهند تا بتن تیرچه خوب عمل آورده شود سپس تیرچه ها را روی هم در گوشه ای از کارگاه انبار می کنند.

   تخلیه بلوکهای بتنی    :

برای قرار دادن بلوکها در کنار شنارژمخفی یا ریپ باید بلوکها مسدود باشد تا بتن ریخته شده بر سقف به داخل بلوکها نفوذ نکند و باعث سنگین شدن سقف نگردد . برای ایجاد چنین بلوکهایی یک پلاستیک پهن کرده و بلوکها را روی آن می گذارند و سپس دو قاب گچی درست کرده و داخل بلوکها می ریزند . پس از خشک شدن گچ که زیاد هم طول نمی کشد بلوک هایی داریم که یک سمت آن مسدود می باشد.

بلوکهای مسدود شده با گچ برای ریپ:

از این بلوک ها در شنارژ مخفی یا ریپ استفاده می کنند.پس از اینکه تمام مصالح آماده شد مصالح را با بالابر به طبقات مورد نظر انتقال می دهند.

بالا بر:

بعد تیرچه ها را با توجه به جهت تعیین شده در نقشه قرار میدهند و زیر آن را با چوب و جک می بندند.

باید جک وسط تیرچه را حدود ۵ درصد نسبت به جک های دیگر بالاتر قرار داد تا هنگامی که بتن ریزی می شود از ایجاد افت و شکم کردن تیرچه جلوگیری کند.

جک گذاری زیر تیرچه:

با توجه به قانون نظام مهندسی هیچ بلوکی روی تیر قرار نمی گیرد.یعنی در کنار هر تیر باید یک تیرچه قرار بگیرد.پس از قرار دادن تیرچه ها با قرار دادن یک بلوک در ابتدا وانتهای هر دو تیرچه جای تیرچه ها را تنظیم می کنند.در بعضی از دهانه ها با توجه به بار محاسبه شده از دو تیرچه به صورت جفت استفاده مکنند.باید توجه داشت که بتن های انتهای هر تیرچه را مکنند تا هنگامی که تیرچه را می گذارند آرموتورهای آن بر روی تیر قرار گیرند.

اسکلت فلزی
ساختمان اسکلت فلزی

بتن ریزی سقف:

بتن ریزی سقف معمولا با دستگاه خلاطه انجام می شود.اسلامپ بتن سقف بین ۶ تا ۸ می باشد.برای تولید این بتن شن و ماسه و سیمان را با توجه به طرح اختلاط داده شده در باکت می ریزند و سپس مصالح داخل باکت را به داخل جام آن انتقال داده و در آنجا با اضافه کردن آب و دوران جام خلاطه بتن تولید می شود.سپس بتن از داخل جام به داخل باکت دیگری ریخته و توسط بالابر به طبقه مورد نظر انتقال می دهند.

نکات ایمنی در کارگاه:

  • حتما باید در کارگاه های ساختمانی از کلاه ایمنی استفاده شود و بهتر است که این کلاه ها با توجه به جایگاه افراد در کارگاه از رنگ های متفاوتی تشکیل شده باشد.
  • هنگام راه رفتن روی سقف تیرچه بلوک باید از روی تیرچه ها راه رفت،زیرا بلوک ها مقاومت کافی نداشته و صرفا به عنوان قالب استفاده می شود.
  • پله هایی را که برای عبور و مرور موقت با گچ و آجر درست می کنند باید هر از چند وقت یک بار تمیز کرد،زیرا با توجه به جمع شدن خرده مصالح روی آن امکان لیز خوردن وجود دارد.
  • حتما از نرده هایی در اطراف محل نور گیر و آسانسور استفاده شود زیرا امکان سقوط افراد وجود دارد.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش کارآموزی ساختمان اسکلت فلزی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *