کارآموزی بهره برداری و تعمیرات سد کارون۳

نیروگاه کارون ۳ بر روی رودخانه ی کارون در استان خوزستان در ۱۵ کیلومتری شهرستان ایذه قرار گرفته است . این نیروگاه در بالادست نیروگاه کارون ۱ احداث گردیده ، ظرفیت این نیروگاه ۲۰۴۰ مگاوات می باشد ودارای۸ توربین ژنراتور به ظرفیت۲۵۵*۸ مگاوات می باشد . هر واحد برای کار در پیک بار طراحی شده است که با توجه به شرایط آب مخزن دریاچه در صورت نیاز می توانند به طور دائم نیز در مدار باشند ، همچنین هر واحد می تواند به صورت کندانسر سنکرون جهت اصلاح ولتاژ شبکه و تأمین میزان مگاوار مصرفی مورد نیاز بر اساس در خواست دیسپاچینگ ملی وباتوجه به ولتاژ وظرفیت ژنراتور (MV A) ودرجه حرارت رتور در مدار قرار گیرد .کارآموزی بهره برداری و تعمیرات بخش های مختلف کارون۳ در قالب فایل ورد میباشد.

مقدمه:

شرکت پیمانکاری فراب پیمانکارایرانی و متخصص در نصب وراه اندازی نیروگاه های آبی مسئولیا انجام این پروژه بزرگ را به عهده گرفته و با شرکت های HPE,HEC  که دوشرکت چینی هستند در رابطه با خرید و مونتاژ قرارداد امضاء نموده وخرید تجهیزات توربین وشیرپروانه ای از طریق این شرکت ها صورت گرفته و در رابطه با ژنراتورها ، ترانس ها وسیستم تحریک با شرکت مهندسی الین قرارداد امضاء شده و تعداد زیادی شرکت های ایرانی با شرکت فراب در رابطه با این پروژه قرارداد امضاء نموده اند . این دستورالعمل خلاصه ای از شرح تجهیزات و بهره برداری از تجهیزات را ارائه می دهد به طور مثال شرح توربین ، شیرپروانه ای ، سیستم های فشار روغن ، سیستم های اتوماتیک و همچنین چگونگی عملکرد دستی تجهیزات ، دستورالعمل های ایمنی مربوطه در بخش ۴۶۶٫۳۵۲٫OEA  آورده شده است . ارتفاع آب رودخانه بر اساس شرایط سیلابی (۱۱۰۰۰۰YRFLOOD) 688.5 متر نسبت به سطح در یاهای آزاد می باشد . حد اثر نرمال سطح آب رودخانه در شرایطی که ۸ واحد در مدار و ارتفاع آب در یاچه ۸۴۰ باشد برابر M 659.24مرکز ارتفاع توزیع کننده سطح آب رودخانه M 653.1 .تحت شرایطی که ارتفاع مؤثر در یاچه  ۱۶۱ M وتولیدی ژ نراتور۲۵۵MW باشد جریان آب خرجی ۱۷۱٫۶ متر مکعب در ثانیه می باشد تحت شرایطی که ماکزیمم ارتفاع مؤثر ۱۷۹ متر باشد جریان اب خروجی با حد اکثر بار ۲۹۵MWبرابر ۱۸۰٫۳ متر مکعب بر ثانیه است .

کارآموزی سد کارون ۳ را در فیلم زیر مشاده نمایید:

 

 جهت چرخش :

در جهت عقربه های ساعت وحد اکثر فشار محوری هیدرولیکی ۸۰۰۰KN ارتفاع مکش برابر با  HS=-13Mوقتی که حداکثر سطح آب رودخانه (۸واحد با حد اکثر باز بودن دریچه ها و ارتفاع ۸۴۰ در مدار باشند ) برابر ۶۶۶٫۱متر است .  سرو موتور دریچه ها تعداد ۲عدد _قطر سیلندر ۶۰۰mm_مقدار حرکت پیستون ۴۵۰mm_فشار نامی ۶۰۰bar_زمان دو مرحله بسته شدن دریچه های متحرک توربین ۲۹ ثانیه _حد اکثر افزایش فشار _حداکثر فشار محفظه حلزونی ۲۳۲۰kpa_حد اکثر افزایش سرعت _حد اکثر افزایش سرعت زمانی است که بار به طور ناگهانی از روی واحد برداشته شده در این  صورت سرعت به ۶۵%نسبت به دور نامی افزایش می یابد.

ساختار توربین:

توربین های کارون ۳ از نوع محور عمودی فرانسیس می باشند قطر نامی رانر ۴۵۴۰ میلی متر می باشد. محفظه حلزونی به وسیله ی آلیاژی از استیل با کشش زیاد جوش داده شده است . قسمت های مختلف در افت تیوب شامل قسمت زانویی و قسمت مخروطی به وسیله ی ورقه های استیلA 283-88جوشکاری شده است متوسط سرعت آب در مسیر زانویی در افت تیوب از ۶ متر در ثانیه تجاوز نمی کند . واحد دارای ۲ محور می باشد ، محور توربین و محور ژنراتور که به وسیله ی ۲۲پین مخصوص به همدیگر کوپل شده اند . یاطاقان هادی توربین بخودی خودروغنکاری می شود و سیستم خنک کننده ی آن خارج از یاطاقان طراحی شده است . آب بندی محور اصلی توربین توسط سیستم آب بند صورت می گیرد توربین دارای ۲عدد سیلندر مستقیم مربوط به سر موتور ها به قطر هر کدام ۶۰۰MM  و  جهت عملکرد ۲۰ عدد دریچه متحرک توربین طریق رینگ عمل کننده و بازوهای عمل کننده آن می باشد  که میزان خروجی آب را تنظیم می نمایند . همچنین هنگام خاموش کردن واحد جریان آب را قطع می نمایند . تعدادی روزنه جهت اضافه نمودن هوا در سرپوش توربین به منظور اطمینان از پایداری عملکرد توربین در شرایط بی باری نصب گردیده است. همچنین تعدادی لوله به منظور اضافه نمودن فشار هوا در قسمت مخروطی در افت تیوب نصب شده است و جهت پایین بردن سطح آب در افت تیوب به منظوراستفاده از واحد به عنوان کند انسر سنکرون و کاهش فشار چرخشی و کاهش فرکانس ور تکس ونوسانات فشار در اطراف در افت تیوب ، که در صورت لزوم استفاده می گردد . قسمت های از تجهیزات ساخته شده توربین به قسمت های مدفون شده معروفند .

بهره برداری
بهره برداری

فهرست مطالب کارآموزی بهره برداری و تعمیرات بخش های مختلف کارون۳:

مکان کارآموزی

۲- اطلاعات و مشخصات اساسی  تجهیزات توربین

۱-۲اطلاعات اساسی تجهیزات توربین

۲-۲- مشخصات اساسی تجهیزات توربین

۳-۲- وزن و قطعات اصلی توربین

۳-۲- ساختار توربین

۱-۳- درافت تیوپ

۲-۳- محفظه حلزونی و دیسگ ثابت

۳-۳- توزیع کننده

۴-۳- توربین(RUNNER)

۵-۳- محور اصلی

۶-۳- یاطاقان  هادی توربین

۷-۳-آب بند اصلی توربین

۸-۳-سرو موتور

۹-۳- لوله های ایزومتریک

۱۰-۳- جرثقیل توربین پیت

۱۱-۳-سکوی تعمیرات

۱۲-۳- سیستم تخلیه آب

۱۳-۳ – سیستم کند انسر

۴-بهره برداری و تعمیرات توربین

۱-۴- قسمتهای چرخنده

۲-۴- قسمت های توزیع کننده

۳-۴- قسمت های مدفون شده

۴- ۴- اضافه نمودن سیستم هوا جهت جلوگیری از ایجاد خلاء

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش کارآموزی بهره برداری و تعمیرات سد کارون۳:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
300,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 97
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *