کارآموزی آزمایشگاه متالوژی شرکت سایپا

در طی دوره کارآموزی آزمایشگاه متالوژی در شرکت سایپا ، همچنین با نحوه نقشه خوانی ، و چگونگی بدست آوردن اطلاعات از روی نقشه آشنا شدیم .برای بدست آوردن نقشه یک قطعه ، ابتدا با توجه به کاربرد قطعه در درون خودرو از روی کتاب (Parts catalog) . موقعیت قطعه را در کتاب پیدا می کنیم ، و در این کتاب هر قطعه دارای یک شماره فنی است که شبیه به همان شماره نقشه قطعه است . سپس با توجه به این شماره نقشه ، و مراجعه به واحد مهندس مشخصات قطعه شرکت سایپا ، نقشه مورد نظر را تهیه کردیم و برای نمونه اطلاعات متالوژیکی زیر که مربوط به چرخ دنده ها می باش

نام قطعه بررسی شده : چشم شیشه شور

قطعه چشم شیشه شور ارجاع داده شده به آزمایشگاه بررسی شد و مشخص شد که دلیل اینکه این قطعه به درستی عمل نمی کند و آب را دقیقاً روی شیشه نمی ریزد این است که این قطعه لقی دارد . لذا برای تأئید این مطلب :نقظه این قطعه استخراج شد : سپس ابعاد قطعه را با دقت بوسیله کولیس اندازه گیری شد . و پس از مقایسه با نقشه قطعه ، مشخص شود که ابعاد قطعه دقیق نیست و لذا به همین دلیل قطعه لق است .چشم شیشه شور در قسمت سرپوش کاپوت ، پراید قرار دارد و آب را بر روی شیشه ها می پاشاند .

نام قطعه بررسی شده: سگ دست Knucle  ( پراید )

شماره فنی : Kkgo1-33- 020A

سگ دست یکی از قطعات مهم خودرو و در نزدیکی چرخهای جلو می باشد این قطعه از جهات مختلف به چند قطعه مهم دیگر متصل می شود از بخش میانی سگ دست ، محور انتقال قدرت که از دیفرانسیل خارج شده است  پلوس عبور می کند و در سوی دیگر سگ دست به دیسک چرخ متصل می شود .در قسمت ( ۱ ) سیبک جعبه فرمان که آخرین بخش از مجموعه جعبه فرمان است به سگ دست متصل می گردد و حرکت Pack Bar را به چرخها انتقال می دهد .در قسمت ( ۲ ) سگ دست به کمک فنر متصل می شود .در قسمت ( ۳  ) کالیپر قرمز بر روی سگ دست متصل می شود .و در بخش پایین معینی نقطه اتصال ( ۴ ) ، اتصال به طبق و بازویی ARM-LOW انجام می گیرد که میله Stablizer نیز به این بازویی متصل می شود .بنابراین سگ دست باید از استحکام خوبی برخوردار بوده و در  برابر نیروهای وارده از سمت کمک فنر ، سیبک فرمان ، مقاوم باشد .شکل نسبتاً پیچیده و عوامل اقتصادی موجب می شود که از چدن در ساخت سگ دست استفاده شود و برای اینکه قطعه حاصله نشکن و چقرمگی زیاد داشته باشد از چدن داکتیل استفاده می شود :اطلاعات بدست آمده از نقشه نشان می دهد که قطعه از چدن با نام FCD45F بوده و محدوده سختی آن ۱۴۳-۲۱۷ برنیل می باشد . همچنین حداقل استحکام کششی  و حداقل الانگیشن ۱۰% می باشد . پوشش رنگ سیاه در همه جای قطعه به نواحی ماشینکاری شده انجام گرفته و قطعه در گوشه ها و نواحی ماشینکاری شده فاقد زوائد و پلیسه می باشد .علامت GCD نشانه داکتیل بودن چدن و علامت F نشانه این است که هیچ عملیات حرارتی بر روی چدن انجام نگرفته و قطعه بصورت as Cast تولید می شود .و به روش کروی کردن گرافیت ( توسط منیزیم ) در کوره های کویل ، الکتریکی و … ریخته گری تولید می شود همچنین تستهای پیشنهادی استاندارد عبارتند از : تست کششی ، سختی سنجی ، و آنالیز شیمیایی .در آزمایشگاه پس از آماده سازی نمونه و متالوژی آن ، مشاهده شد که چدن از نوع داکتیل بوده و فاز زمینه آن دارای فریت و مقدار کمی پرلیت می باشد .در ادامه با انجام آزمایش سختی سنجی ماکرو ، سختی نمونه ۱۵۵-۱۶۵ HB 25/1875 بدست آمده که در محدوده مورد پذیرش استاندارد می باشد .بنابراین با فرض صحت و مطابقت آنالیز چدن بکار رفته در قطعه ارسالی ، بنظر می رسد که سگ دست مورد آزمایش از نظر متالوژی فاقد اشکال بوده و مناسب می باشد .

آزمایشگاه
آزمایشگاه

نام قطعه بررسی شده : دنده دوم پراید  :

(GEAR – SEC 2N)

کد :                        MB501 – ۱۷ ۲۵۱B

این قطعه تحت عملیات  در آزمایشگاهCARBURIZING- HARDENING قرار گرفته بود با عمق نفوذ کربن در منطقه سنگ زنی شده ( ۰٫۲۵ – ۰٫۵۵ ) عملیات ( Tempering) در حداقل دمای  با حداقل زمان یا ساعت روی این  قطعه انجام شده بود .این قطعه دارای سختی سطح در محدوده (۶۵ – ۵۸ )  راکول C است .جنس قطعه SCR 420H می باشد که با استفاده از کلید فولاد مسخص شد که این استاندارد ژاپن است و درصد عناصر قطعه نیز از کلید فولاد مشخص شد .بر روی قطعه نیز عملیات فسفاته کردن به جزء مخروط با زاویه  انجام شده بود . طبق استاندارد TES دقت ابعادی قطعه در class 4 قرار داشت .یک قسمت از این دنده را با دستگاه برش بریدیم و پس از انجام عملیات پولیش و اچ کردن سطح آن زیر میکروسکوپ مشاهده شد .این فولاد کربن ، منیزیم ، cr , s , p , si تشکیل شده است ، که درصد کروم آن نسبتاً زیاد است .

 دستگاه کشش در آزمایشگاه متالوژی:

آزمایشگاه کشش را بر روی نمونه هایی که در دو جهت مختلف نورد شده بودند انجام دادیم استحکام کشش در  جهتی که نورد انجام شده بود ، به دلیل انجام کار سختی در این جهت بیشتر بود .نمونه های مورد بررسی بوسیله آزمایشگاه کشش نمونه هایی مستطیل شکل با طول ۵۰cm می باشند . « نمونه ها ورقهایی مربوط به بدنه بودند . »پس از قرار دادن نمونه در درون دستگاه و وارد نمودن اطلاعات مورد نیاز شامل ضخامت نمونه چنانچه ورق باشد و یا قطر نمونه چنانچه به صورت گرد باشد ، حداکثر بار اعمال شده و فاصله بین دو فک از هم و همچنین سرعت اعمال کشش نمونه ها کشیده می شد و اطلاعات زیر بوسیله دستگاه به دست آمد :

برای نمونه ای که ضخامت ۰٫۲ mm و در جهت نورد کشیده شده بود اعداد زیر بدست آمد :

۱ . max = 284 Mpa

نمونه ای که ضخامت ۰٫۸ mm داشت و در خلاف جهت نورد کشیده شده بود :

۲ . max = 272 Mpa

برای ضخامت ۰٫۶۵ mm و در جهت نورد :

max = 270 Mpa

مقایسه اقتصادی روشهای گازی و پلاسمایی  :

مقایسه قیمت این دو روش به طور کلی مشکل است زیرا بخش قیمت دقیق فقط می تواند برای قطعات جداگانه در شرایط یکسان میسر باشد . علاوه بر این عوامل جانبی مهمی وجود دارد که باید مد نظر گرفته شود . پیش عملیاتی از قبیل تمیز کاری و عملیات تکمیلی مانند ماشین کاری ، احتمال انجام نیتراسیون موضعی ( یعنی ماسک کردن قسمتهایی از قطعه ) و عمر مؤثر قطعات از جمله این عوامل هستند . تکنولوژی بالای واحدهای نیتراسیون پلاسمایی و همچنین تخصصی لازم برای اداره کردن چنین واحدهایی به این معناست که فرآیند نیاز به سرمایه گذاری بیشتری داشته باشد .

عناوین کارآموزی آزمایشگاه متالوژی شرکت سایپا:

 • سمانتاسیون با کربن دهی سطحی فولادها دز آزمایشگاه
 • سخت کاری سطحی ( موضعی ) فولاد
 • کربن دهی گازی در آزمایشگاه متالوژی
 • کربن دهی مایع
 • کربن دهی جامد
 • مزایا و محدودیتهای کربن دهی مایع
 • روشهای اندازه گیری عمق نفوذ در قشر سمانته
 • بررسی پلاسما
 • سمانتاسیون به روش پلاسمایی
 • مکانیزم تشکیل قشر نیتروره
 • مزایا و معایب نیتراسیون در مقایسه با سایر روشها
 • تصویر میکروسکوپی
 • تأثیر نیتراسیون بر خواص مختلف فولاد ها
 • یافته های عملی
 • مزیت های روش نیتراسیون پلاسمایی
 • مزیت های روش گازی
 • فولادهای زنگ نزن
 • علائم DIN برای نامگذاری فولاها
 • نقشه خوانی قطعات
 • اطلاعات بدست آمده از روی نقشه در مورد فیلتر بنزین
 • بازدید از خط تولید پراید
 • سختی گرفتن از پیچها
 • بررسی مهره ها و پیچ زانویی هواکش CLC
 • شناسنامه قطعات در آزمایشگاه متالوژی سایپا
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش کارآموزی آزمایشگاه متالوژی شرکت سایپا:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 49
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *