پروژه مبدل حرارتی رشته مکانیک

این پروژه بر اساس الگوریتم و معادلات ریاضی حرارتی را مورد بررسی قرار داده و مناسب برای دانشجویان رشته مکانیک میباشد. جدول مربوط به FF و FP و مقادیر ارائه شده برای Re در آن جدول است. به عنوان مثال برای Reهای بالاتر از ۳۰۰ معمولا در روش Bell در محاسبه فاکتورها جریان را آشفته فرض می کنیم که ممکن است با ملاکهای قبلی برای Re تفاوت داشته باشد و اساس این پروژه بررسی متد تینکر بر میزان و بررسی جریان نشتی است. میدانیم مبدل یک مدل ایده آل است که هیچگونه جریان نشتی نداشته باشد. زیرا وجود جریان نشتی باعث کاهش میزان انتقال حرارتی می گردد.

جریان آرام:

سیالهای ویسکوز خصوصیت عمده ای را از خود نشان میدهند این است که اغلب با رژیم های آرام باعث بروز پدیده های انتقال میشوند. در این قسمت هدف آنست که مشابه آنچه در قسمت جریان درهم توسط دکتر پنجه شاهی(۱۹۹۲) عمل شد، برای جریان های آرام نیز روابطی بدست آیند تا مستقیما افت مجاز هر سمت از مبدل حرارتی به ضریب انتقال همان سمت ربط داده شوند.همانطور که در رابطه فوق دیده میشود فشار سمت لوله در جریان آرام به صورت مستقیم با ضریب انتقال حرارت تمیز لوله مرتبط است با استفاده از روش Delaware- Bell و برای عدد رینولدز کمتر از مقدار ۱۰۰ برای طرف پوسته حل دقیق معادلات مذکور منجر به بدست آوردن رابطه زیر می گردد.

مبدل
مبدل

ارتعاش(Vibration)در مبدل حرارتی:

یکی از مهمترین پارامترهای طراحی ارتعاش دسته لوله است. ارتعاش دسته لوله باعث می گردد که سر و صدای مبدل افزایش یابد و در اثر ارتعاش دسته لوله بریده شده و به مبدل آسیب میرساند عواملی چون برخورد دسته لوله ها به هم، بریدگی دسته لوله از محل اتصال جوش آن و یا از بین رفتن اتصال جوش آن و یا از بین رفتن اتصال پرچ شده باعث شکستگی دسته لوله می گردد. هر جسم یک فرکانس طبیعی مربوط به خود دارد در صورتیکه موج با همان فرکانس به دسته لوله برسد باعث ارتعاش جسم می گردد به چنین فرکانس طبیعی جسم می گویند فرکانس طبیعی بستگی به جنس و شکل و ساختمان جسم دارد.معمولا جریان سیال داخل پوسته است که باعث ارتعاش دسته لوله میگردد مکانیزم های ارتعاش عبارتند از:

 • ضربه های گردابه ای(Vortex shedding)
 • ضربه های متناوب جریان آشفته(Turbulent buffeting)
 • چرخش الاستیکی جریان سیال(Parallel flow eddy formation)

سه مورد اول در مورد جریان متقاطع است و مورد آخر در مورد جریان محوری دسته لوله می باشد.به دلیل اول در مورد متقاطع است و مورد آخر جریان محوری دسته لوله می باشد.به دلیل اهمیت مکانیزم اول به بحث این مکانیزم می پردازیم.هنگامیکه سیال به صورت عمودی روی دسته لوله میریزد در پایین دسته لوله میریزد در پایین دسته لوله جریان منطقه wake ظاهر می گردد که گردابه ها شروع به فعالیت میکند. در این منطقه یک ناحیه خلاء وجود دارد که گردابه ها به منطقه خلاء نیرو وارد میکند یک سری نیروها عمودیند و یک سری از نیروها افقی می باشند.

روش طراحی سریع مبدل های پوسته ای- لوله ای(Repid Design Algorithm):

روش طراحی سریع مبدل های حرارتی در حقیقت آخرین و جدیدترین متد طراحی مبدل های حرارتی به شمار می رود همانطور که می دانیم محاسبه ضریب انتقال حرارت و افت فشار جزء اصلی ترین بخشهای طراحی بهش شمار می رود به همین دلیل در طراحی یک مبدل اصول زیر را رعایت میکنند یعنی افت فشار مجاز را برای مبدل تعریف می کنند که اگر میزان این افت فشار بیش از حد معمول باشد دستگاه مرتعش میگردد و اگر این افت فشار خیلی پایین تر از حد مجاز طراحی باشد.

دیگر مباحث پروژه مبدل حرارتی رشته مکانیک:

 • روش تینکر(Tinker)
 • محاسبات مربوط به پوسته F
 • روش فاکتور عملکرد- روش دوم طراحی سریع
 • الگوریتم عمومی در طراحی مبدل های پوسته- لوله ای(Generalized Algorithm)
 • الگوریتم حل مسایل به روش Rapid Design و طراحی مبدل
 • بررسی تاثیر و وابستگی دما در مبدل
 • تفهیم ضریب تصحیح جریان درهم
 • دبی حجمی سیال لوله
 • حل دستی یک مثال طراحی
 • رسوب گرفتگی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه مبدل حرارتی رشته مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 22
قالب: فایل word
توضیحات: منبع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *