پروژه طراحی ميكسر های هيبريدی رشته مکانیک

در اين پروژه مطالب در قالب چهار فصل بيان مي‌شود كه هدف فصل اول آشنائي با اين گروه سيستم‌هاست و در فصل دوم سيستم هيبدريدي را شرح داده‌ايم و نحوه استفاده از دو نيروي مكانيك و مغناطيس و ساخت آن و شرح توسط نقشه‌هاي سه بعدي و در فصل سوم بيشتر به نحوه اجرا و عملي پرداخته مي‌شود  و در فصل آخر هم مطلبي در مورد طراحي اجزاء آن و نحوه انتخاب آنها و فلزات آنها گرد‌آوري شده و در نهايت به مسائلي در مورد تعمير و نگه‌داري سيستم اكتفا شده است.پروژه طراحی ميكسر های هيبريدی رشته مکانیک در قالب فایل ورد میباشد.

تعمير و نگه‌داري سيستم:

احساس نياز است كه باعث فكر به ايده‌هاي نو مي‌گردد و در نهايت بعد از تكميل طراحي ساخت يك مجموعه صورت مي‌گيرد اما هميشه با ساخت كار يك پروژه به انتها نمي‌رسد ما همواره بايد سيستم را كنترل كنيم در اصطلاح تعمير ونگه‌داري كنيم.در اين سيستم هم مثل تمام پروژه‌ها ما نياز به تعمير و نگه‌داري داريم، موارد تعمير و نگه‌داري ما در اين پروژه شامل، الكتروموتور، پولي و تسمه، مخزن و اجزاء ديگر مي‌شود.مثلا در مورد الكتروموتور چك كردن و كنترل صداي آن در حين كار مي‌باشد و در صورت صداي غير عادي، كنترل بلبرينگ‌ها و تست آمپر‌گيري آن است، به هر حال هيچ الكتروموتوري داراي عمر دائمي نيست بهتر است كه اين كار به صورت ماهانه انجام گردد.در مورد پولي و تسمه چك كردن لقي آنهاست و در صورت نياز به تنظيم فاصله و تعويض تسمه و شايد خود پولي باشد، گاها در اثر كار مداوم خوردگي در فلز و مواد پولي هم ايجاد مي‌گردد. مخزن ميكسر هم بايد مدام و پي در پي چك گردد، از نظر خوردگي و ترك‌هاي سطحي و رسوب‌زدائي و جرم‌گيري كه هر كدام با توجه به پروسه تعريف مي‌شود.تست اصلي ومهم ما كه بايد در هر روز كاري انجام گردد تست نشتي آب‌بند بودن مخزن است كه مي‌توان با ايجاد فشار توسط هواي فشرده و تست تك تك اتصالات با كف انجام گردد اين تست از حادثه و هدر رفتن مواد در اثر عدم بالا رفتن فشار جلوگيري مي‌كند.

تست ياتاقان‌هاي محصور در قسمت آب‌بند هم با كنترل صدا توسط افراد ماهر صورت مي‌گيرد البته از روي فرمول هم مي‌شود حساب كرد ولي هيچ‌گاه دقيق و عملي نيست.و بقيه اتصالات هم نظير پيچ و مهره و واشر‌ها و شلنگ‌ها و بست‌هاو………… هم با توجه به خوردگي بايد تعويض گردند يعني به محض ديدن خوردگي بايد اين كار صورت گيرد و در آخر در مورد تعمير و نگه‌داري بايد گفته شود كه هر گونه احتمال باعث حادثه و در بهترين حالت باعث صدمه مالي مي‌گردد.در اين مجموعه سيستم جديدي براي مخلوط‌كن‌ها در شرايط پر فشار ارائه مي‌شود و از مرحله توليدنيرو تا انتقال آن به پره و همچنين درباره نحوه آب‌بندي شرح داده شده تا مرحله ساخت و اجرا، نقشه‌هاي اجراي به صورت سه بعدي تهيه شده است كه گوياتر از نقشه‌هاي ديگر است و بهترين حالت براي درك بهتر اين ساختار همين نقشه‌هاي سه بعدي است.از آوردن اعداد و اندازه در روي نقشه‌هاي سه بعدي خودداري شده چون بنا بر ضرورت و نياز كاري ما مي‌توانيم اين سيستم را در هر مقياسي چه كوچك و چه بزرگ اجرا كنيم، لازم به ذكر است كه سيستم‌هاي بزرگ در اجرا و ساخت مشكل‌تر از مقياس‌هاي كوچك هستند، و طبعا هزينه بالاتري هم ايجاد مي‌كنند در اين مجموعه بيشتر سعي شده به قسمت اصلي و هدف از اين پروژه كه همان هسته مغناطيسي است پرداخته شود. ساخت آن در اولويت قرار گرفته و در مورد شرح اجزاء ديگر اغلب كساني كه در صنعت به فعاليت مي‌پردازند و تجربه دارند مي‌توانند به طور آزاد طراحي انجام دهند و سيستم بهتري طراحي كنند، هدف از اين پروژه معرفي سيستمي بوده كه بتواند در شرايط آّب‌بندي بدون تماس مستقيم با شفت (محور) بتواند نيرو را منتقل كند و عمل مخلوط كردن را انجام دهد كه در اين مجموعه به آن پرداخته شده است .

ميكسر
ميكسر

انتخاب جنس فلزات:

مواد وفلزات مجموعه بر حسب موقعيت كاري و وظيفه‌اي كه انجام مي‌دهند بايد از جنس و فلز خاصي انتخاب شوند كه در اين بخش به شرح آنها مي‌پردازيم و دليل انتخاب اين اجزاء با اين فلزات پولي الكتروموتور را تقريبا همه كساني كه در صنعت تجربه دارند مي‌دانند كه بايد از چه جنسي انتخاب شود. و جزو اطلاعات عمومي است،پولي بايد ازچدن انتخاب شود. چون داراي گرافيت زيادي است و گرافيت داراي نقطه ذوب بالاي است و مقاوم به سايش و در اثر اصطكاك حرارت كمي توليد مي‌كند كه ناچيز استمخزن بايد از جنس فلز ي باشد مقاوم در برابر خوردگي و فشار، بهترين گزينه و ارزانترين آن استيل است يا فولاد ضد زنگ يا زنگ نزن، البته از آلومينيوم‌هاي آلياژي و مقاوم به خوردگي مي‌توان استفاده كرد مخصوصا آلومينيوم در برابر فشار مقاوم‌تر از استيل است و شكل ‌دهي آن به صورت مخزن است.

انتخاب الکتروموتور:

عامل اصلی تولید نیرو در این پروژه الکتروموتور است در انتخاب آن باید دقت گردد. با توجه به شکل طراحی سیستم باید و مرور نقشه‌های قبلی پی برده‌ایم که نوع الکتروموتور از نظر کاری در دستۀ عمودی قرار دارد.اگر ما الکتروموتوری ميكسر انتخاب کنیم که مثلاً در گروه کاری افقی باشد. شاید در کوتاه مدت کار کند ولی در نهایت به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید و فقط هزینه و وقت را به هدر داده‌ایم.در انتخاب در انتخاب الكتروموتور بايد به چند نكته توجه كنيم. به آمپر،دور، و نوع فاز آنهاهر كدام از عوامل بالا براي فرد دليلي دارد كه مفصل به آن مي‌پردازيم در مورد آمپر بايد روي پلاك الكتروموتور رادقت كرد چون سيستم ما فاقد گير‌بكس يا چرخدنده و جعبه دنده و است، پس تمام فشار سيال به الكتروموتور وارد مي‌شود پي بايد يك الكتروموتور پر قدرت انتخاب كنيم در اين سيستم الكتروموتور ما حدود 12 آمپر در حداكثر نشان مي‌دهد كه اين مقدار توسط آمپرسنج قابل اندازه‌گيري است.

طراحی مخزن:

اصلی‌ترین قسمت این مکانیزم به نوعی مخزن ميكسر است چون وظیفۀ تحمل فشار با این قسمت است. مخزن ما باید از نظر جنس به گونه‌ای انتخاب شود که تحمل تنش‌های وارده را داشته باشد.در این مخزن ما دو نوع تنش داریم که از نظر مقاومت مصالح روابط ساده‌ای دارند و به سادگی قابل محاسبه‌اند اما در این قسمت ما ملاک برایمان بیشترین تنش است.می‌دانیم که تنش در استوانه‌ منظور مخازن استوانه‌ای است، به دو صورت شعاعی و محیطی وجود دارد. و بیشترین تنش در محیط وارد می‌شود منظور از تنش محیطی همان طول استوانه است.

طراحی مکانیزم:

در این فصل از پروژه به مراحل طراحی مکانیزم می‌پردازیم و تک‌تک اجزاء در بخش‌های جداگانه شرح داده و بررسی می‌شود. بررسی از نظر نیروهای وارده و تنش‌های   و فشارهای ماکزیمم وارد به مخزن و پیچش شفت، نیروی مقاوم سیال و بسیاری محاسبات دیگر که در بخش مربوطه مفصل و در حد توان به آن می‌پردازیم.این فصل شامل چند بخش است که همان اجزاء  مکانیزم است نظیر طراحی مخزن، طراحی و انتخاب الکتروموتور و تسمه و پولی و مخازن خنک‌کاری و آب‌بندی و مسائلی در مورد انتخاب جنس فلزات مکانیزم.مهم‌ترین قسمت در این فصل مربوط به مخزن و در نهایت الکتروموتور است، همان طور که قبلاً گفته شد، فشار در این سیستم  بالاست و ما باید مخزن را با ضریب اطمینان خوب انتخاب کنیم تا از حادثه جلوگیری کنیم.در پیرامون مخزن جای بحث بسیار است که در این پروژه فقط به نکات کلی و کلیدی پرداخته شده نظیر تحمل فشار وجنس و خصوصیات آن و شکل مخزن که در بخش خود به آن پرداخته می‌شود.

فهرست مطالب پروژه طراحی ميكسر های هيبريدی رشته مکانیک:

فصل اول:

 • مقدمه
 • آشنايي با مخلوط كن ها
 • سيستمهاي هيدروليكي
 • سيستمهاي الكترونيكي

فصل دوم:

 • شرح سيستم
 • نيروي محركه
 • ياتاقان بندي
 •  شرح بيشتر

فصل سوم:

 • طراحي مكانيك ميكسر
 • طراحي مخزن ميكسر
 • انتخاب و طراحي الكتروموتور

فصل چهارم:

 • انتخاب جنس فلزات
 • تعمير و نگهداري سيستم
 • جمع بندي
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه طراحی ميكسر های هيبريدی رشته مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *