پروژه طراحی میکسر های هیبریدی رشته مکانیک

در این پروژه مطالب در قالب چهار فصل بیان می‌شود که هدف فصل اول آشنائی با این گروه سیستم‌هاست و در فصل دوم سیستم هیبدریدی را شرح داده‌ایم و نحوه استفاده از دو نیروی مکانیک و مغناطیس و ساخت آن و شرح توسط نقشه‌های سه بعدی و در فصل سوم بیشتر به نحوه اجرا و عملی پرداخته می‌شود  و در فصل آخر هم مطلبی در مورد طراحی اجزاء آن و نحوه انتخاب آنها و فلزات آنها گرد‌آوری شده و در نهایت به مسائلی در مورد تعمیر و نگه‌داری سیستم اکتفا شده است.پروژه طراحی میکسر های هیبریدی رشته مکانیک در قالب فایل ورد میباشد.

تعمیر و نگه‌داری سیستم:

احساس نیاز است که باعث فکر به ایده‌های نو می‌گردد و در نهایت بعد از تکمیل طراحی ساخت یک مجموعه صورت می‌گیرد اما همیشه با ساخت کار یک پروژه به انتها نمی‌رسد ما همواره باید سیستم را کنترل کنیم در اصطلاح تعمیر ونگه‌داری کنیم.در این سیستم هم مثل تمام پروژه‌ها ما نیاز به تعمیر و نگه‌داری داریم، موارد تعمیر و نگه‌داری ما در این پروژه شامل، الکتروموتور، پولی و تسمه، مخزن و اجزاء دیگر می‌شود.مثلا در مورد الکتروموتور چک کردن و کنترل صدای آن در حین کار می‌باشد و در صورت صدای غیر عادی، کنترل بلبرینگ‌ها و تست آمپر‌گیری آن است، به هر حال هیچ الکتروموتوری دارای عمر دائمی نیست بهتر است که این کار به صورت ماهانه انجام گردد.در مورد پولی و تسمه چک کردن لقی آنهاست و در صورت نیاز به تنظیم فاصله و تعویض تسمه و شاید خود پولی باشد، گاها در اثر کار مداوم خوردگی در فلز و مواد پولی هم ایجاد می‌گردد. مخزن میکسر هم باید مدام و پی در پی چک گردد، از نظر خوردگی و ترک‌های سطحی و رسوب‌زدائی و جرم‌گیری که هر کدام با توجه به پروسه تعریف می‌شود.تست اصلی ومهم ما که باید در هر روز کاری انجام گردد تست نشتی آب‌بند بودن مخزن است که می‌توان با ایجاد فشار توسط هوای فشرده و تست تک تک اتصالات با کف انجام گردد این تست از حادثه و هدر رفتن مواد در اثر عدم بالا رفتن فشار جلوگیری می‌کند.

تست یاتاقان‌های محصور در قسمت آب‌بند هم با کنترل صدا توسط افراد ماهر صورت می‌گیرد البته از روی فرمول هم می‌شود حساب کرد ولی هیچ‌گاه دقیق و عملی نیست.و بقیه اتصالات هم نظیر پیچ و مهره و واشر‌ها و شلنگ‌ها و بست‌هاو………… هم با توجه به خوردگی باید تعویض گردند یعنی به محض دیدن خوردگی باید این کار صورت گیرد و در آخر در مورد تعمیر و نگه‌داری باید گفته شود که هر گونه احتمال باعث حادثه و در بهترین حالت باعث صدمه مالی می‌گردد.در این مجموعه سیستم جدیدی برای مخلوط‌کن‌ها در شرایط پر فشار ارائه می‌شود و از مرحله تولیدنیرو تا انتقال آن به پره و همچنین درباره نحوه آب‌بندی شرح داده شده تا مرحله ساخت و اجرا، نقشه‌های اجرای به صورت سه بعدی تهیه شده است که گویاتر از نقشه‌های دیگر است و بهترین حالت برای درک بهتر این ساختار همین نقشه‌های سه بعدی است.از آوردن اعداد و اندازه در روی نقشه‌های سه بعدی خودداری شده چون بنا بر ضرورت و نیاز کاری ما می‌توانیم این سیستم را در هر مقیاسی چه کوچک و چه بزرگ اجرا کنیم، لازم به ذکر است که سیستم‌های بزرگ در اجرا و ساخت مشکل‌تر از مقیاس‌های کوچک هستند، و طبعا هزینه بالاتری هم ایجاد می‌کنند در این مجموعه بیشتر سعی شده به قسمت اصلی و هدف از این پروژه که همان هسته مغناطیسی است پرداخته شود. ساخت آن در اولویت قرار گرفته و در مورد شرح اجزاء دیگر اغلب کسانی که در صنعت به فعالیت می‌پردازند و تجربه دارند می‌توانند به طور آزاد طراحی انجام دهند و سیستم بهتری طراحی کنند، هدف از این پروژه معرفی سیستمی بوده که بتواند در شرایط آّب‌بندی بدون تماس مستقیم با شفت (محور) بتواند نیرو را منتقل کند و عمل مخلوط کردن را انجام دهد که در این مجموعه به آن پرداخته شده است .

میکسر
میکسر

انتخاب جنس فلزات:

مواد وفلزات مجموعه بر حسب موقعیت کاری و وظیفه‌ای که انجام می‌دهند باید از جنس و فلز خاصی انتخاب شوند که در این بخش به شرح آنها می‌پردازیم و دلیل انتخاب این اجزاء با این فلزات پولی الکتروموتور را تقریبا همه کسانی که در صنعت تجربه دارند می‌دانند که باید از چه جنسی انتخاب شود. و جزو اطلاعات عمومی است،پولی باید ازچدن انتخاب شود. چون دارای گرافیت زیادی است و گرافیت دارای نقطه ذوب بالای است و مقاوم به سایش و در اثر اصطکاک حرارت کمی تولید می‌کند که ناچیز استمخزن باید از جنس فلز ی باشد مقاوم در برابر خوردگی و فشار، بهترین گزینه و ارزانترین آن استیل است یا فولاد ضد زنگ یا زنگ نزن، البته از آلومینیوم‌های آلیاژی و مقاوم به خوردگی می‌توان استفاده کرد مخصوصا آلومینیوم در برابر فشار مقاوم‌تر از استیل است و شکل ‌دهی آن به صورت مخزن است.

انتخاب الکتروموتور:

عامل اصلی تولید نیرو در این پروژه الکتروموتور است در انتخاب آن باید دقت گردد. با توجه به شکل طراحی سیستم باید و مرور نقشه‌های قبلی پی برده‌ایم که نوع الکتروموتور از نظر کاری در دستۀ عمودی قرار دارد.اگر ما الکتروموتوری میکسر انتخاب کنیم که مثلاً در گروه کاری افقی باشد. شاید در کوتاه مدت کار کند ولی در نهایت به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید و فقط هزینه و وقت را به هدر داده‌ایم.در انتخاب در انتخاب الکتروموتور باید به چند نکته توجه کنیم. به آمپر،دور، و نوع فاز آنهاهر کدام از عوامل بالا برای فرد دلیلی دارد که مفصل به آن می‌پردازیم در مورد آمپر باید روی پلاک الکتروموتور رادقت کرد چون سیستم ما فاقد گیر‌بکس یا چرخدنده و جعبه دنده و است، پس تمام فشار سیال به الکتروموتور وارد می‌شود پی باید یک الکتروموتور پر قدرت انتخاب کنیم در این سیستم الکتروموتور ما حدود ۱۲ آمپر در حداکثر نشان می‌دهد که این مقدار توسط آمپرسنج قابل اندازه‌گیری است.

طراحی مخزن:

اصلی‌ترین قسمت این مکانیزم به نوعی مخزن میکسر است چون وظیفۀ تحمل فشار با این قسمت است. مخزن ما باید از نظر جنس به گونه‌ای انتخاب شود که تحمل تنش‌های وارده را داشته باشد.در این مخزن ما دو نوع تنش داریم که از نظر مقاومت مصالح روابط ساده‌ای دارند و به سادگی قابل محاسبه‌اند اما در این قسمت ما ملاک برایمان بیشترین تنش است.می‌دانیم که تنش در استوانه‌ منظور مخازن استوانه‌ای است، به دو صورت شعاعی و محیطی وجود دارد. و بیشترین تنش در محیط وارد می‌شود منظور از تنش محیطی همان طول استوانه است.

طراحی مکانیزم:

در این فصل از پروژه به مراحل طراحی مکانیزم می‌پردازیم و تک‌تک اجزاء در بخش‌های جداگانه شرح داده و بررسی می‌شود. بررسی از نظر نیروهای وارده و تنش‌های   و فشارهای ماکزیمم وارد به مخزن و پیچش شفت، نیروی مقاوم سیال و بسیاری محاسبات دیگر که در بخش مربوطه مفصل و در حد توان به آن می‌پردازیم.این فصل شامل چند بخش است که همان اجزاء  مکانیزم است نظیر طراحی مخزن، طراحی و انتخاب الکتروموتور و تسمه و پولی و مخازن خنک‌کاری و آب‌بندی و مسائلی در مورد انتخاب جنس فلزات مکانیزم.مهم‌ترین قسمت در این فصل مربوط به مخزن و در نهایت الکتروموتور است، همان طور که قبلاً گفته شد، فشار در این سیستم  بالاست و ما باید مخزن را با ضریب اطمینان خوب انتخاب کنیم تا از حادثه جلوگیری کنیم.در پیرامون مخزن جای بحث بسیار است که در این پروژه فقط به نکات کلی و کلیدی پرداخته شده نظیر تحمل فشار وجنس و خصوصیات آن و شکل مخزن که در بخش خود به آن پرداخته می‌شود.

فهرست مطالب پروژه طراحی میکسر های هیبریدی رشته مکانیک:

فصل اول:

 • مقدمه
 • آشنایی با مخلوط کن ها
 • سیستمهای هیدرولیکی
 • سیستمهای الکترونیکی

فصل دوم:

 • شرح سیستم
 • نیروی محرکه
 • یاتاقان بندی
 •  شرح بیشتر

فصل سوم:

 • طراحی مکانیک میکسر
 • طراحی مخزن میکسر
 • انتخاب و طراحی الکتروموتور

فصل چهارم:

 • انتخاب جنس فلزات
 • تعمیر و نگهداری سیستم
 • جمع بندی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه طراحی میکسر های هیبریدی رشته مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *