پایان نامه نمایشنامه بن بست رشته نمایش کارگردانی

رئالیسم در تئاتر مکتبی نو ظهوریست که درحدود یکصد سال پیش و با تلاش‌های برخی نمایشنامه نویسان برای ایجاد «پندار واقعیت» آغاز شد. اینان می‌کوشیدند حقایق آلایش نشده را به نمایش بگذارند، یعنی بدون هیچگونه فن و فنون کلیشه‌ای یا سبک و تفسیری خاص. آرایش صحنه، اشیاء لباس، بازنگران و نیز گفتار و حرکات آنان نیز باید چنان با واقعیت هم خوانی می‌داشت که تماشاگران فراموش کنند که در تئاتر نشسته‌اند، بلکه در عوض تصور کنند که یکی از دیوارهای اتاقی واقعی برداشته شده است و بدین ترتیب آنان شاهد وقایع داخل آن اتاق هستند. این گرایش در تئاتر «عرف دیوار چهارم» نامیده می‌شود. مطابق این گرایش در تئاتر، نمایشنامه نویسان می‌بایست از قهرمانان و شخصیت‌های منفی، کمدی و تراژدی اجتناب کنند و مردم را دقیقاً همانطور که هستند به نمایش بگذارند و به عبارت دیگر، به صورت شخصیت‌های پیچیده، پیش‌بینی نشدنی و تعجب آور. پایان نامه نمایشنامه بن بست رشته نمایش کارگردانی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

پایان نامه نمایشنامه بن بست رشته نمایش کارگردانی را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

 

 بیوگرافی نویسنده:

ریچارد پارسونز، متولد ۱۴ مارس ۱۹۲۸، در خانواده پزشکی مشهور در انگلستان است، وی در سال ۱۹۶۰ در رشته‌ تاریخ از کالج بریزنز دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شد به بیش‌تر از ۱۹۵۱ بعد از اتمام خدمتش در ارتش به استخدام وزارت امور خارجه انگلستان درآمده بود و طی ۲۶ سال بعدش در مناسب مختلف دیپلماتکی برای کار به بسیاری از کشورها رفت، از جلمه آمریکا لائوس، آرژانتین، ترکیه و نیجره و مصر.از ۱۹۷۶ همر سفیر انگلستان بود؛ سه سال در  مجارستان، چهار سال در اسپانیا و سه سال در سوئد. در طول تمام این دوران نمایشنامه همر می‌نوشت و کماکان می‌نویسد، نمایشنامه‌ها – غالباً تک پرد‌ای و کوتاه که دو سه تائی‌شان همه بسیار محبوب شدند (از جمله همین نمایشنامه بن بست و علاوه بر اجراهای فراوان در سراسر دنیا، هنوز همر مداوماً در بسیاری گزیده‌ها و متون درسی نمایشنامه نویسی باز چاپ می‌شوند.از دیگر نمایشنامه‌هایش: ریالتو، مارتللو، خواننده‌ای در تالار هست؟، مردی با گنجشک، خانه روی مرداب، ستاره آدم خوار و …بر اساس تحقیقات انجام شده، از آنجایی که ریچارد پارسونز نمایشنامه نویس گمنامی می‌باشد و حرفه اصلی این شخص مناسب دیپلماتیک و سیاستمداری می‌باشد. پس از جست و جو در کتاب‌ها و مرورگرهای اینترنتی و بلاگ‌های ایرانی و خارجی، هیچ صحبتی از ریچاد پارسونز نویسنده نمایشنامه بن بست وجود ندارد و تنها در چند وبلاگ خارجی و ایرانی، بع از معرفی همین نمایشنامه مقدمه و بیوگرافی مختصری از ریچارد پارسونز آمده است که در کتاب نیز آورده شده … تماسهای که با دفتر انتشارات نیلا و جناب آقای بهرنگ رجبی، (مترجم نمایشنامه بن بست) انجام شد نمایشنامه بن بست تنها اثر ریچارد پارسونز می‌باشد که در ایران چاپ و منتشر گردیده و درباره زندگینامه این نویسنده، اطلاع چندانی نداشتند، مگر همان مختصر توضیحاتی که آقا بهرنگ رجبی در ابتدای نمایش نامه بن بست به آن اشاره کرده است و از این نویسنده تنها مصاحبه‌ای موجود می‌باشد که موضوع آن کاملاً‌در مورد رخدادهای سیاسی وقت است وریچارد پارسونز تنها به عنوان یک سیاستمدار و نظامی سخن گفته است نه به عنوان یک نویسنده که در فصل آورده شده است.

دیدگاه های فکری و فلسفی… نویسنده :

شاخص مصاحبه و جزئیات زندگینامه ای BDOHP

«ریچارد پارسونز» (متولد ۱۴ مارس سال ۱۹۲۸)

شغل (با صفحات مرتبط در مصاحبه)

– ورود به FO (بخش آفریقا، ۱۹۵۱)

– منشی سوم ، واشنگتون، ۱۹۵۳

– منشی دوم، وینتیان ۱۹۵۶

– FO (کارمند رزیدنت و بخش آمریکا) ۱۹۵۸

– منشی اول (تجاری) بوینس آیرس، ۱۹۶۰

– FO (اقتصاد اروپا، سپس بخش مرکزی اروپا) ۱۹۶۳

– منشی اول و رئیس وزارت دارایی، آنکارا، ۱۹۶۵

– FO (دستیار منشی خصوصی تا منشی خارجی و سپس بخش سازمانهای غربی) ۱۹۶۷

– مشاور، لاگوس، ۱۹۶۹

– رئیس بخش سازمانهای کارگزینی، FCO ، ۱۹۷۲

– بازنشستگی، ۱۹۸۷

– بازتاب های کلی

این مصاحبه «مالکوم مک باین» با تسر ریچارد پارسونز در ۲۰ ژوئن ۲۰۰۵٫

تحصیلات و ورود به تشریفات دیپلماتیک در سال ۱۹۵۱:

– آقای ریچارد قبل از اینکه به حرفه ی دیپلماتیک شما بپردازیم، می توانیم تحصیلات شما را بررسی کنیم؟ شما در «بم بریج» در جزیره ی ویت (Wight) به مدرسه و سپس به کالج براسنوز در اکسفورد رفتید. آیا شما مستقیم از مدرسه به کالج رفتید؟

– بله همینطور بود

– شمار در چه رشته ای تحصیل کردید؟

– تاریخ مدرن

– و آیا شما در همان مرحله تصمیم گرفتید که دوست دارید به تشریفات دیپلماتیک وارد شوید؟

– خب من همیشه وسوسه می شدم ولی به یاد می آورم قبل از جنگ بعنوان یک بچه ی کوچک در مدرسه «آرنولد هوس» همانگونه که مادرم توضیح می داد نمی توانستم به تشریفات دیپلماتیک ملحق شوم، در آن زمان شما می بایست درآمد خصوصی داشته باشی ولی می توانستم به خدمات کنسولی وارد شوم. ولی زمانیکه از آکسفورد خارج شدم این رویه به تغییر کرد. بعد از آکسفورد من به مدت ۲ سال به خدمت سربازی رفتم و در آنجا فهمیدم می توان برای وزارت امور خارجه اقدام کنم و همین کار را هم کردم و وارد شدم.

بنابراین زمانیکه ارتش را ترک کردم مستقیماً به وزارت امور خارجه در سن ۲۳ سالگی یعنی در سال ۱۹۵۱ رفتم.

– و آن در شاخه ی A بود ؟

– بله

آشوب های انجمن Turf در کایرو در سال ۱۹۵۲:

– بله بسیار بود من همیشه مصیبت آشوب های انجمن Turf در زمانیکه ملی گراهای مصری اغتشاش و شروع به قتل  تبعه های انگلیسی و دیگر تبعه های خارجی در «کایرو» کردند را به یاد می آورم این تبعه های خارجی در این انجمن پناه برده بودند. ما یک جلسه با «اِدِن» داشتیم. من خودم در این جلسه حضور نداشتم ولی به من شرح داده شد. «آنتونی اِدن» دبیرکل وزارت امور خارجه بود. وی فرمان داد که ارتش ما بایستی بلافاصله از «کانال زون» به «کایرو» برای نجات تبعه های انگلیسی که به تقل می رسیدند اعزام شود. ارتش اعلام کرد که نمی تواند. آنها هیچ نقشه و پلانی برای آن نداشتند. و این کار برای آنها ۳ هفته زمان می برد. شما نمی توانستید ارتش را درست در همان لحظه اعزام کنید. و «اِدن» کاملاً خشمناک و عصبانی بود. و من یک کمی شک داشتم که یکی از انگیزه های او در سال ۱۹۵۶ در زمان «سوئز» حداقل تصمیم ناآگاهانه او بود که ارتش بایستی در این زمان کاری که او می خواهد را انجام دهد.

– بالاخره ارتش واکنشی نشان داد؟

– خب نه ارتش واکنشی به آشوب های انجمن Turf نشان نداد و در منطقه ی کانال ماند شاید این کار او از روی خرد و هوشمندانه بود. ما در نهایت نیروهای خود را در سال ۱۹۵۴ از منطقه کانال سوئز خارج کردیم و در عملیات سوئز در سال ۱۹۵۶ دوباره آنها را در منطقه مستقر کردیم.

– به یاد می آورم که یک پادگان در لیبی در طول دوره ی من در آنجا وجود داشت که بطور قابل ملاحظه ای بعد از استقلال لیبی در سال ۱۹۵۲ تعداد آنها کاهش یافت. فکر می کنم که اکثر آنها به منطقه کانال در سال ۱۹۵۲ رفتند گرچه تعداد کمی در لیبی باقی ماندند. آن تعداد حداکثر برای حفاظت از کانال به آن منطقه رفته بودند.

– بله چون می بینید که تمام اینها براساس این فرضیه بود که مسئولین مصری قادر نبودند این کانال را مدیریت کنند. این کانال سپس برای منافع ما همچنان واجب و اساسی در نظر گرفته می شد. البته سالها بعد از استقلال هندوستان بود ولی ما منافع زیادی را در شرق دور داشتیم همانطور که می دانید و قطعاً همه می دانند، «ادن» با این نظریه که ما بایستی کنترل درستی بر منطقه کانال داشته باشیم بسیار پرمشغله بود. ولی در  آن زمان به من آموزش داده بودند که مقاله ای در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهیم اگر مصریان کانال سوئز را طی کنند آماده کنم. در طول دوره ی من در این بخش یک انقلاب وجود داشت. دولت غیرنظامی wafd از میان برداشته شد و ارتش وارد شد. ژنرال «نگوئیب اول» و سپس «سرهنگ ناصر» در راس بودند. البته آنها نسبت به مسئولین قبلی مهاجمانه تر عمل می کردند و یک ترسی وجود داشت که ممکن است آنها این کانال را طی کنند. شما باید به خاطر داشته باشید که دولت «آتلی» (Attlee) در بریتانیا ملی سازی های زیادی را انجام  داده بودند. بنابراین وانمود کردن اینکه آنها کاملاً با مفهوم ملی سازی مخالف بودند در واقع غیرممکن بود.

نمایشنامه
نمایشنامه

مقام در «وینتاین» ۵۸-۱۹۵۶:

– بعد از واشنگتون شما در «وینتاین» عهده دار مسئولیت شدید.

– بله که کمی متفاوت بود. از بزرگترین سفارت به یکی از کوچکترین سفارت ها «بیلوین لوید» وزیر امور خارجه بود و من می بایست او را با رولز رویس به سفارت خانه ببرم و همین که او را سوار کردم داد زد که در را باز کن و من متوجه شدم که دستش را در ماشین له کردم. او به من گفت مرد جوان اسم تو چیست. البته بسیار احمقانه رفتار کردم به جای اینکه یک اسم دیگر بگویم اسم خودم را گفتم. بنابراین دشمنان من فکر کردند که این بعلت همین ماجرا بود. فکر می کنم این در واقع تنها یک جک بود. ولی این یک پست جالب بود چون آن مقدمات جنگ ویتنام بود. لائوس از فرانسه جدا شد و همانطور که می دانید این یک بهشت خیالی بود. این یک نمایش جالب و از نظر سیاسی مجذوب کننده بود ولی سیاست ها مهم بودند.

چون در واقع یک ناهماهنگی قابل توجه ای در مورد اینکه چه چیز باید در لائوس و کمبوجیه اتفاق بیفتد وجود داشت. آمریکایی ها می خواستند آن را به یک اتحاد دفاعی تبدیل کنند و ما با آمریکایی ها کنار آمدیم ولی کانادایی ها و دیگران قطعاً هندی ها با این موضوع موافق نبودند. من شخصا همیشه فکر می کردم کانادایی ها از همه بیشتر معقولتر هستند. آنها درگیر شدند چون یک کمیسر کانادایی در یک ماموریت بین المللی حضور داشت مقدماتی وجود داشت که در سال ۱۹۵۴ همانگونه که می دانید بوسیله توافق نامه گنو ترتیب داده شده بود. این استدلال بزرگ وجود داشت و من فکر می کنم کار بهتری را انجام دادیم که اجازه دادیم آنها دور شوند و تنها بعنوان کشورهای خنثی جریان داشته باشند ولی این یک نزاع قابل توجه ای بود. در حالی که من آنجا بودم توافق نامه به پرنس «سوآنا فوما» و پسر عموی یا برادر ناتنی او یعنی «سوفاناونگ» که رهبر Pathet LQO بود رسید. هر دو آنها در سوربن پاریس تحصیل کرده بودند و کاملاً به زبان فرانسه مسلط بودند ولی «سوفاناونگ» که رهبر Pathet LQO بود یاد گرفته بود که یک کمونیست باشد. شخصاً فکر می کنم باید آنها را بعنوان ملی گراهای قوی توصیف کرد. فکر نمی کنم که آنها واقعاً کمونیست بودند ولی البته مورد حمایت کشور چین قرار داشتند. در حالیکه آنجا بودم هر دو شاهزاده ها معامله ای انجام دادند و Pathet LQO دولتی شد. این زمانی روی داد که سفیر من بنام «گیلبرت هالیدی» در هونگ کونگ بسر می برد و یک دید بسیار مبهمی نسبت به این موضوع داشت و وزارت امور خارجه را برای مخالفت کردن شدید تحریک می کرد ولی من این کار را انجام ندادم و فکر می کردم ما نباید به این حرکت اعتراض کنیم و بایستی تسلیم شویم. من از وزارت امورخارجه اجازه گرفتم که به «سوانا فوما» بروم و اعلام کنم که ما آن را می پذیریم. نیاز نیست بگوییم که هنگامیکه برگشتم غضب و خشم سفیر را کامل کردم. من در این لحظه ی مهم و بحرانی نایب سفارت بودم سالها بعد من به لائوس برگشتم در آن زمان من رئیس بخش عملیات کارگزینی بودم و سفیر را ملاقات کردم که در آن زمان «الان دیویدسون» بود و به همراه او برای خداحافظی از «سوآنا فوماً» به Luang Prabang رفتم چون در نزدیکی کشوری بود که در حال کمونیست شدن بود. چیزی که در لائوس اتفاق افتاد یک تراژدی واقعی بود، همانطور که شما می دانید آنها در جنگ وتینام گرفتار بمب گزاریهای زیادی از جانب آمریکا شدند.

– آیا شما از دشت jarves به پا خاستید؟

– بله و درست به سمت «نام تا» و «حونگ سنیگ» در مرز با بورما و چین . ما از این مسیرهای جنگلی پیشروی کردیم و من پرسیدم چه زمانی به مرز چین می رسیم؟ آنها گفتند که یک مایل عقب تر بود. من به سرعت برگشتم زمانی بود که چینی ها یک نفر بی چاره را که اپراتور رادیو بود را دستگیر کرده بودند و برای سالها آن را زندانی کردند.

– اسم او چه بود؟

– اسمش «رابرت فورد» بود. من بعدها با آن ملاقات کردم. بهرحال من نمی خواستم چنین سرنوشتی داشته باشم ولی مرزها علامت گذاری نشده بودند و همچنان هم نشدند.

– درست است و این قاچاق را تسهیل می بخشد.

– من در آن نقطه از جهان به این نتیجه رسیدم که آنها کاملاً مکتبی و مسلکی نبودند.

فکر نمی کنم که تنها لائوس نبود مطمئن نیستم که این ایدئولوژی بیش از یک چیز غربی نیست. حتی مطمئن نیستم که چینی ها همگی مکتبی بودند. هرکسی که آسیای جنوب شرقی و شرق دور را مطالعه می کند شاید بگوید که ایدئولوژی زیادی وجود ندارد.

– همه ی آنها بطور ذاتی کاپیتالیست (سرمایه گرای) هستند.

– بله من موافق هستم. بنابراین در آفریقا هم هستند.

– بله درست است. در واقع شگفت انگیز است. بنابراین این یک فاصله خوبی بود. تا چه وقت شما آنجام بودید؟

– دو سال، باید بپذیریم که برای فرار خوشحال بودم ما در شرایط بسیار بدی زندگی می کردیم. وزارت امور خارجه چنین تجربه ای را که اداره مستعمراتی داشت نداشت و اینکه CRO بعداً ایجاد شد و دکه ای را در چند مکان جدید در جهان سوم برپا کرد. آنها نمی دانستند چگونه آن را انجام دهند.

– تنها چیزی که آ‹ها را تحریک کرد زمانی بود که سفیر آمریکا به اداره ی ما که در وسط شالیزار با بوفالو آبی بود آمد. مرد بیچاره سرخورد و به زمین افتاد. و زمانیکه او را نجات دادند پر از لجن و گل شده بود و مجبور شد به خانه برود. و لباس خود را عوض کند هنگامیکه ما این را در لندن آشکار کردیم آنها توافق کردند که برای ما یک ساختمان جدید بسازند. درست در زمانی بود که داشتیم روابط خود را با لائوس قطع می کردیم.

– بنابراین «وینتاین» بود و سپس به وزارت امورخارجه در سال ۱۹۵۸ برگشتید.

فهرست مطالب پایان نامه نمایشنامه بن بست رشته نمایش کارگردانی:

فصل اول:

مفاهیم و کلیات ۱
۱- ۱ بیوگرافی نویسنده ۱
۱- ۲ دیدگاههای فکری و فلسفی … نویسنده ۳
۱- ۳ زمینه‌های شکل‌گیری متن ۳۰

فصل دوم:

نقد تحلیل و بررسی نمایشنامه بن بست ۳۲
۲- ۱ خلاصه‌ای از داستان نمایشنامه بن بست ۳۲
۲- ۲ تحلیل ساختاری نمایشنامه بن بست ۳۲
۲- ۳ تحلیل متن و بررسی شرایط مفروض نمایشنامه بن بست
۲- ۴ تحلیل شخصیت‌های نمایشنامه بن بست

فصل سوم:

سبک و شیوه اجرای اثر
۳- ۱ تعریف رئالیسم در تئاتر

فصل چهارم:

گزارش روند شکل‌گیری اجرا

فصل پنجم:

دفترچه کارگردانی……

فصل ششم:

ضمائم

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه نمایشنامه بن بست رشته نمایش کارگردانی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 51
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *