پایان نامه میکروارگانیسم ها

میکرو ارگانیسم هائی چون باکتری ها و قارچ ها و … عوامل اصلی و کلیدی تجزیه می باشند به طور کلی میکرو ارگانیسم ها را بر اساس منابع انرژی و کربن که مصرف می نمایند به دو دسته تقسیم بندی می کنند:میکرو ارگانیسم های هتروتروفیک که از مواد آلی به عنوان منبع انرژی و کربن استفاده می کنند و دیگری میکرو ارگانیسم های اتو تروفیک که انرژی خود را از نور خورشید و اکسیداسیون ترکیبات غیر آلی بدست می آورند . قارچ ها و بیشتر باکتری ها اساساً هتروتروف هستند. پایان نامه میکروارگانیسم ها در قالب فایل ورد به همراه منبع و پیوست آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

کاربرد میکرو ارگانیسم های تجزیه کننده در استخراج منابع و معادن طبیعی:

نفت: تجزیه زیستی یک فرایند طبیعی است که طی آن مواد آلی توسط میکرو ارگانیسم ها به مواد دیگری مثل اسیدهای چرب یا دی اکسید کربن تبدیل می شوند. بسیاری از    میکرو ارگانیسم ها دارای توانایی آنزیمی برای تجزیه ی هیدروکربن های نفتی می باشند، بعضی از میکرو ارگانیسم ها قادر به تجزیه مواد سمی موجود در نفت ها هستند که از این طریق نفت خالص را به وجود می آورند.استخراج منابع نفتی به وسیله میکرو ارگانیسم ها امروزه بسیار رایج شده است. حذف آلودگی های نفت در دریاها به وسیله میکرو ارگانیسم های تجزیه کننده  و نفت خوار اولین بار توسط گروهی از سازمان تحقیقاتی ناوال[۱]  و گارد ساحلی آمریکا[۲] و آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا[۳]  انجام شد و در سال ۱۹۸۰ کاملا این روش تایید گردید.این روش به این ترتیب است که میکرو ارگانیسم ها برای رشد نیاز به منبع کربن و نیتروژن و فسفر دارند وقتی که  مخلوطی از هیدروکربن های متعدد می باشد، قادر به تامین کردن و به عبارت دیگر منبع تامین انرژی برای میکرو ارگانیسم ها است.در واقع همانطور که گفته شد سازمان تحقیقاتی ناوان حدود سال ۱۹۷۲ پانزده پروژه تحقیقاتی برروی نفت انجام داد و توانست سرب موجود در آلودگی های نفت دریاها را به وسیله تجزیه زیستی توسط میکرو ارگانیسم ها کاهش دهد. در مجموع بیش از هفتاد نوع میکرو ارگانیسم شناخته شده است که قادر به تجزیه ی ترکیبات نفتی اند. که البته برای تجزیه زیستی کامل ترکیبات نفتی تعداد زیادی از گونه های مختلف  میکرو ارگانیسم ها مورد نیاز می باشد.از آنجا که مواد نفتی و اکثر هیدروکربن ها در آب به خوبی حل نمی شوند فصل مشترک نسبتا کوچک  نفت در تماس با آب می تواند تجزیه ی میکروبی را محدود نماید بسیاری از میکرو ارگانیسم های مصرف کننده ی هیدروکربن مواد امولسیون کننده تولید می نمایند که تأثیر مثبت زیادی به مصرف و به کارگیری مواد نفتی دارد.

آیا روش تجزیه آلودگی بیولوژیکی به وسیله ی میکروارگانیسم ها در رفع آلودگی های نفتی در آب موثر می باشد؟

۱- معمولا زیست درمانی و استفاده از میکرو ارگانیسم ها در تجزیه ی الودگی باعث کمترین اختلال فیزیکی در مکان می شود. این خاصیت مخصوصا در سواحلی مهم است که روش های مختلف باعث صدمه به جانداران و گیاهان آن منطقه می شود.

۲- وقتی از این تکنولوژی و  استفاده از میکرو ارگانیسم ها در این صنعت به درستی بهره بگیریم هیچ اثر سوئی نخواهد داشت و یا اثر مضر آن بسیار کم می باشد.

۳- این روش درکمک به حذف ترکیبات سمی نفت از مکان های آلوده بسیار مفید بوده و از روش های دیگر مانند تخمیر سریع تر است.

۴- زیست درمانی مکان های آلوده به نفت در همان مکان انجام می گیرد و یک راه بسیار کامل و ساده تری نسبت به دیگر تکنولوژی های مکانیکی برای استخراج منابع نفتی ارائه می کند.

میکروارگانیسم ها
میکروارگانیسم ها

خبری جدید درباره ی آنتی بیوتیک ها تجویز آنتی بیوتیک، درمان یا …؟

به عقیده دانشمندان، استفاده از آنتی بیوتیک های غیر ضروری برای کودکان که به وسیله پزشکان تجویز می شود، نه تنها اثری جز دور ریختن پول والدین این کودکان به همراه ندارد بلکه برای آنها مضر نیز است. این مطالعات توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد و با همکاری دانشگاه بوستون انجام شده است. با وجود درخواست های مکرر انجمن های پزشکی برای حفظ سلامت کودکان، جامعه پزشکی همچنان با مشکل تجویز آنتی بیوتیک های غیر ضروری برای کودکان توسط پزشکان اطفال روبه رو است.بر اساس مطالعه ای روی ۴ هزار کودک که به علت گلو درد به پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گرفته اند، در بیشتر مواقع دلیل گلو درد در کودکان عامل ویروسی است و تنها چیزی حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از این گلودردها با عامل نوعی باکتری به نام استرپتوکوکوسی بوده که باید برای درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده کرد.محققان دریافته اند در ۵۳ درصد موارد، پزشکان برای درمان گلو درد از آنتی بیوتیک استفاده می کنند که این آمار، بسیار بیش تر از ۱۵ تا ۳۰ درصد مورد نیاز است. این مطلب در روز ۹ نوامبر در مجله انجمن پزشکان آمریکا نیز به چاپ رسیده است. علاوه بر اینها محققان دریافته اند بیشتر این پزشکان تست گلودرد میکروبی (گلودرد استرپتوکوکی) را انجام نمی دهند و در اکثر مواقع داروهای مناسبی نیز برای گلودرد استرپتوکوکی تجویز نمی شود.

نتیجه گیری:

حالا دیگر به جرأت می توان گفت که هیچ یک از علوم به اندازه میکروبیولوژی (علم شناخت میکروارگانیزم ها) در تحولات زندگی انسان موثر نبوده است در واقع توسط این علم می توان به تمام سوالات در زمینه میکروارگانیسم ها پاسخ مناسبی داد و ساختار و منشا آن ها، کاربرد آنها در صنایع گوناگون و به خصوص آنتی بیوتیک سازی را شرح داد.دانشمندان این علم تاکنون کشف کرده اند که میکروارگانیزم ها موجودات ریز میکروسکوپی هستند که با تولید مثل زیاد شده و اگر در محیط مناسب قرار گیرند قادر به رشد و تقسیم هستند و اینگونه این چرخه به صورت متوالی ادامه می یابد.میکروارگانیسم ها انواع گوناگونی دارند و در واقع تمامی باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و هر آنچه را که ما گاه در اخبار و … می شنویم و یا مجموعه ای از آن ها را بر روی محیط های کشت یا مواد غذایی می بینیم، چیزی جز نوعی از میکروارگانیزم ها نیستند. دیگر با دانستن این ها می توان اطمینان یافت که مهم ترین آثار بر تحولات زندگی انسان در دست این ریز سازواره هایی است که غالباً با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و بسیار بسیار کوچک هستند. در واقع می توان گفت: این موجودات بسیار کوچک قادر به انجام کارهای بسیار بزرگی هستند.به طور کلی می توانیم بگوییم که فواید این موجودات ریز بیش تر از مضرات آن ها است و به همین سبب این موجودات  نقش بسیار مهمی در صنعت برای تولید صنایع گوناگون، در تهیه ی مواد غذایی مثل ماست، پنیرهای قارچی و خیارشور و …، در تولید فرآورده های دارویی از جمله آنتی بیوتیک ها را ایفا می کنند. در واقع تولید فرآورده های دارویی مهم ترین فایده ی آن ها است زیرا با این کار در واقع جان بسیاری از انسان ها را در عصرهای گوناگون نجات می دهند و این شاید مهم ترین و ارزنده ترین فعالیتی باشد که هر موجود جاندار چه کوچک و چه بزرگ در روی این زمین خاکی بتواند انجام دهد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه میکروارگانیسم ها:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 133
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *