پایان نامه معماری موزه

این پروژه به ۶ حوضه فضایی تقسیم می شود. این ۶ حوضه فضایی در جدول آمده است . حوضه ی «فضای ورودی و دسترسی » فضاهایی را شامل می شود که دسترسی از خارج به بنا و دسترسی به فضاهای داخلی معماری را فراهم می آورد، این حوضه شامل فضاهای عملکردی است که در جدول آمده است. ولی از آنجایی که این حوضه محل برخورد بازدید کنندگان با بنا می باشد، بنابر این جای مناسبی برای اجرای طراحی های کانسپچوال پروژه می باشد. بنابراین محتمل است که فضاهای دیگری، متناسب با دید هنری طراح به این حوضه اضافه شود تا پاسخ گوی وجه هنری پروژه باشد. پایان نامه معماری موزه در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

حوضه بندی فضاهای پروژه معماری موزه:

موزه علوم و تکنولوژیفضای ورودی و دسترسی
فضاهای مرکزی برنامه فیزیکی (گالری ها و…)
فضاهای اموزشی – پژوهشی
فضاهای جانبی و رفاهی بازدید کنندگان
بخش اداری
فضای خدماتی – تاسیساتی ساختمان

 

در حوضه «فضاهای مرکزی برنامه فیزیکی» فضاهای اصلی پروژه قرار گرفته اند. که فضاهای نمایشگاهی اساس این حوضه را تشکیل می دهند. فضاهای نمایشگاهی خود به سالن های مختلفی تقسیم بندی خواهند شد که از این میان می توان به سالن علوم هوا فضا و سالن علوم دریایی اشاره کرد.حوضه « اموزشی – پژوهشی» نیز فضاهایی چون آمفی تئاتر، آتلیه های آموزشی، سالن های سمعی بصری، کتابخانه و غیره را شامل می شود. این حوضه بستر لازم را برای آموزش به کودکان و دانش آموزان و تحقیق و مطالعه برای دانشجویان طراحی و غیره را فراهم می کند و مرکز مناسبی برای برگزاری سمینارها و دوره های تخصصی در ارتباط با علوم و تکنولوژی های جدید می باشد.در حوضه «فضاهای جانبی و رفاهی بازدید کنندگان» فضاهای لازم برای ایجاد آسایش برای بازدیدکنندگان فراهم می آید تا این پروژه را تبدیل به مکانی برای جمع شدن جوانان و علاقه مندان کند.در حوضه «اداری» . فضاهای لازم برای مدیریت و اداره ی این موزه فراهم شده است.در حوضه «فضای خدماتی – تاسیساتی ساختمان» فضاهایی قرار گرفته اند که وظیفه سرویس دهی به ساختمان را دارند. که فضاهای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و فضاهای سرویس دهی به کارکنان در آن جا می گیرند.در طرح پیشنهادی فضای نمایشگاهی در ۲ طبقه تعبیه شده است

طبق ضوابط ومقررات پارکینگ در زیر زمین قرار گرفته و ظرفیت آن برای بازدید کنندگان مناسب بوده استطرح پیشنهادی آمفی تاتر با گنجایش  ۳۰۰نفر  رادارا می باشد و دارای گارکاه های آموزشی و صمعی بصری و کلاس های آموزشی می باشد و همچنین در طبقات به بوفه توجه شده و همچنین وجود کتابخانه برای مراجه کنندگان تعبیه شده استو ساختمان اداری برای رسیدگی به امور اداری موزه در نظر گرفته شده است.

معماری
معماری

ایده طرح:

با توجه به معماری ایرانی و اهمیت آن که امروزه در ایران کمرنگ شده در طرح ازگنبد و ایجاد حیاط مرکزی و محوریت اروج  ریتم و سلسله مراتب در طرح رعایت شده وایجاد فضایی ایرانی در این حال مدرن که از عوامل مهم طراحی معماری به سبک ایرانی رعایت شده است .

سازه های فضاکار:

سازه فضاکار سیستم خرپای سه بعدی است که دهانه های آن در دو جهت گسترش یافته اند و اعضای آن فقط در کشش و یا فشار می باشند.در حالی که اصطلاح قاب بدرستی به سازه هایی با اتصالات صلب اشاره می کند،سازه فضاکار به طور مشترک برای سازه هایی با اتصالات مفصلی و صلب به کار می رود.بیشتر سازه فضاکار از مدول های یکسان و تکرار شونده با لایه های موازی در بالا و پایین(مشابه عناصر فوقانی و تحتاتی خرپا)تشکیل می گردد.تا زمانی که هندسه سازه فضاکار امکان استفاده از اشکال مختلف را داشته باشد از نیمه هشت ضلعی(هرم چهاروجهی)،چهار ضلعی (هرم سه ووجهی) و کلیه چند ضلعی ها به طور گسترده ای در ساختمان ها استفاده می شود.علاوه بر آنکه با استفاده از سازه های فضاکار،فضاهای وسیع با سقف های افقی پوشانده می شود،از این سیستم می توان برای سایر قسمت ها مانند دیوارها و نیز سقف های شیبدار و یا دارای انحنا استفاده کرد.ارتفاع(ضخامت سقف) سازه فضاکار می تواند تا ۳درصد طول دهانه می باشد،اگر چه اقتصادی ترین ارتفاع در حدود۵ درصد طول دهانه آزاد و برای طره ها ۱۱ درصد طول طره است. بهترین اندازه برای مدول ها از نظر اقتصادی بین ۷تا۱۴درصد طول دهانه می باشد، باید توجه داشت که تعداد اعضا (و هزینه دستمزد نیروی انسانی) با کاهش اندازه مدول به شدت افزایش می یابد.از این دو،نیمه هشت وجهی دارای تصویر افقی مربع شکل بوده و برای ساختمان های مستقیم الخط مناسب تر می باشد.معمولا ارتفاع یک سازه فضاکار در مقایسه با سیستم خرپایی(در دهانه های اصلی) و تیرهای فرعی یا خرپاهای کوچکتر(در دهانه های دیگر) کمتر می باشد.

سازه های ژئودزیک  معماری:

گنبد ژئودزیک، سازه فضاکار کروی است که بارهای وارده را از طریق اعضای خطی که در یک گنبد کروی شکل قرار گرفته است به تکیه گاه ها منتل می کند و تمامی اعضا در آن در تنش مستقیم( کشش یا فشار) هستند.معمولا از پوشش نازک (از جنس پلاستیک یا فلز) برای پوشش گنبد و تبدیل آن به یک فضای محدود استفاده می شود.گنبد ژئودزیک بر اساس ۵ حجم اصلی افلاطونی شکل می گیرد:چهار ضلعی مکعب- هشت ضلعی- دوازده ضلعی- بیست ضلعی. در این ۵حجم، چند ضلعی ها همگی منتظم بوده و تمامی اضلاع یکسان هستند و تعداد وجوه با تعداد رئوس برابر است، چنین احجامی به هر شکل که قرار گیرند،تمام رئوس با محیط کره در تماس می باشد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه معماری موزه:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 110
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *