پایان نامه معماری رشته معماری و هنر

با توجه به لزوم ارتباط محیط مجموعه با محیط مصنوع (شهر) و همچنین ارتباط مناسب با جامعه، استمرار فرمها یکی از عوامل مهم تحقق این امر می باشد. مداومت لبه یا نمای عوامل شهر، تکرار عواملی از سیمای شهر در مجموعه به نحوی که ریتمی مناسب به وجود آورد، مشابهت عوامل باعث استمرار فرم ها و ارتباط مناسب بین مجموعه و محیط مصنوع خواهد شد و هویتی مشخص برای عوامل طراحی شده را بوجود خواهند آورد.پایان نامه معماری رشته معماری و هنر در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

پایان نامه معماری رشته معماری و هنر را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

طرح تأسیسات:

اصولاً هدف از تهویه ساختمان، از بین بردن تمرکز بالای بوی بدن، دی اکسید کربن و بخار آب و همچنین گرفتن گرد و غبار، دود و گرمای اضافی است در این حالت هوای حاوی این آلودگی ها در داخل اتاق با هوای تازه تعویض می شود و این امر جریان هوایی را بوجود می آورد که بدون ایجاد کشش هوای اضافی به ساکنین ساختمان احساس تازگی می بخشد.زمانی از میزان تمرکز گاز کربنیک بعنوان معیاری جهت تهویه خوب استفاده می شد اما حتی در اتاقهایی با تهویه بسیار نیز گاز کربنیک بندرت تا حد زیان آوری افزایش پیدا می کند. وجود بوی بدن، گرد و غبار و دود در هوا معیار بهتری برای تهویه خوب محسوب می شود. همچنین حرکت بیش از حد پایین هوا در داخل اتاق احساس خفگی ایجاد می کند. در شرایط معمولی، سرعت هوای ۵/۰ تا ۵/۱ متر بر ثانیه برای اکثر افراد قابل قبول است و از سرعتهای بالاتر می توان برای کارهای دستی سنگین استفاده کرد. برای جلوگیری از یکنواختی باید سرعت متغیر را بر سرعت هوای ثابت ترجیح داد.بر اساس قوانین استاندارد، وجود حداقل میزان تهویه ۲۸ متر مکعب هوای تازه در ساعت به ازای هر فرد در مکانهای تجمع ضروری است.

سیستمهای تهویه:

تهویه را می توان بصورت طبیعی یا با وسایل مکانیکی انجام داد. تهویه طبیعی برای انجام وظیفه خود به یکی از موارد ذیل متکی است:

الف) فشار باد

ب) پدیده دودکشی

ج) ترکیبی از فشار باد و پدیده دودکشی

باد در سمت بادگیر ساختمان فشار مثبت و در سمت مخالف باد، پناه، فشار منفی ایجاد می کند.تهویه مطبوع سیستمی است که در محدوده از پیش تعیین شده شرایط محیطی با گرمایش، سرمایش، ایجاد یا کاهش رطوبت، تهویه و به حرکت در آوردن هوا در داخل ساختمان کنترل اتوماتیک برقرار می کند. کنترل این شرایط از نظر حفظ سلامتی و آسایش ساکنین با ایجاد شرایط لازم برای انجام فرایندهای صنعتی مستقل از شرایط آب و هوای خارجی حائز اهمیت است.

مزایای تهویه مطبوع:

۱ـ در کارخانجات و دفاتر، کارایی کارکنان بهبود پیدا می کند و بازده کار افزایش می یابد.

۲ـ در فروشگاهها و مغازه ها به خاطر آسایش بیشتر خریداران و کارکنان، میزان فروش بالا می رود.

۳ـ نمایشگاهها، هتلها، رستورانها و… افراد بیشتری را به خود جلب می کند.

۴ـ پنجره های هوابند میزان سر و صدای ورودی ناشی از اتوبوسها، هواپیماها و ترافیک را کاهش می‌دهند و در ضمن از ورود گرد و غبار و ایجاد کشش هوا جلوگیری می کند.

۵ـ خطر آتش سوزی ناشی از الکتریسیته ساکن حاصل از هوای خشک کاهش پیدا می کند.

سیستمهای تهویه مطبوع:

نوع سیستم تهویه مطبوع، به نوع ساختمان بستگی دارد و چنانچه تغییر دما و رطوبت نسبی هوا هم ضرورت داشته باشد، این سیستم به فضای درونی ساختمان جهت کانال کشی دستگاه نیز بستگی پیدا می‌کند.

سیستمهای تهویه به سه دسته تقسیم می شوند:

۱ـ سیستمهای تمام هوایی در مکانهایی که تهویه مطبوع در یک دستگاه مرکزی به عمل می آید و با کانال به اتاقهای مختلف منتقل می گردد، این سیستم مستلزم فضای کانال کشی و اتاق وسیع مخصوص دستگاه است. اما در داخل اتاقهای مسکونی فضای بسیار کمی اشغال می شود.

۲ـ سیستمهای آب و هوایی که در آن هوا در یک دستگاه مرکزی عمل می آید، اما گرم و سر کردن هوا در اتاقها با عبور دادن آن از روی لوله های مارپیچی آب سرد و گرم انجام می شود که از طریق دیگ بخار و دستگاه سرد کننده مرکزی تغذیه می شوند. در این سیستم دستگاه مرکزی تهویه مطبوع، کوچکتر است و کانال کشی کمتری ضرورت دارد اما واحدهای گرم کننده و سرد کننده هوا، فضا اشغال می کنند.

۳ـ واحدهای مستقل که فرایند کامل تهویه مطبوع در داخل آنها انجام می شود و این واحدها در اتاقهای مختلف جلوی دیوار خارجی قرار می گیرند، بطوری که هوای تازه از طریق کانال کوتاهی در دیواره بدرون واحد کشیده می شود. در این سیستم فضای مورد نیاز کانال کشی کمترین حد است و دسگاه مرکزی نیز بسیار کوچک بوده و یا اصلاً وجود ندارد. اما واحدها در داخل اتاقها مقداری فضا اشغال می کنند.

احکام طراحی تأسیسات:

با مطالعه در سیستمهای تهویه مطبوع و با توجه به اینکه در دو فصل گرم و سرما نیاز به سرمایش و گرمایش داریم، از سیستمهای تهویه مطبوع تمام هوایی برای فضاها استفاده خواهیم کرد. روش کار به اینگونه خواهد بود که در کل ـ ـ ـ ـ ـ ـ محل در نظر می گیریم که فاصله هوابر و هواکش آنها تا دورترین ـ ـ ـ ـ ـ ـ هوا (آخرین نقطه ای که هوا از یک هواساز به انجام می رسد) ۹۰ متر بیشتر نباشد. در طرح این ساختمان نیز مکانهایی در نظر گرفته شده است و روش توزع هوا نیز توسط آنها بر پایه همین حدود فاصله ۹۰ متر خواهد بود. ابعاد هر دستگاه هواساز در این ساختمان ۲×۲×۴ متر مکعب خواهد بود که هر دستگاه باید سطحی حدود ۳ـ۲ هزار مترمربع را پوشش دهد. کانالهای رفت و برگشت تأسیسات از روی سازه سقف و در بین سقف کاذبها عبور داده می شوند. لوله های هوارسان باید از سقف به میزان حدود یک متر پایین بیایند و هوا را طبق استاندارد در ارتفاع یک متر به فضا بدهند که این برگشت لوله های برگشت هوا (مکنده‌ها) را نیز در سقف کاذب قرار خواهیم داد. برای گرم کردن و سرد کردن اتاقهای اداری و سایر فضاهای بسته این چنینی، بخش مشاوره و آموزشی از فن کوئل استفاده می کنیم که در بررسی انواع سیستمهای تهویه مطبوع بعنوان مورد سوم معرفی شده است.

کاربرد «پوما» در ساختمان:

پانل «پوما» را می توان جهت دیوارهای خارجی و تیغه بندیهای داخلی ساختمانها به کار گرفت بیشترین کاربرد این محصول در ساختمان های مرتفع می باشد زیرا در طراحی و ساخت چنین ساختمانهایی کاهش منطقی وزن مصالح (بار مرده) مد نظر می باشد که با استفاده از این محصول دستیابی به این مهم مقدور می‌گردد. زیرا وزن یک مترمربع دیوار آجری ۲۲ سانتیمتری با ملات، ماسه، سیمان و اندود طرفین بیش از ۵۰۰ کیلوگرم در حالی که وزن یک مترمربع پانل «پوما» با اندودهای طرفین حدود ۱۰۰ کیلوگرم می باشد و طبعاً به کارگیری «پوما» کاهش بار مرده ساختمانهای بلند مرتبه را به طرز حیرت آوری موجب می گردد.با پانلهای «پوما» می توان ساختمانهای یک یا دو طبقه بدون استفاده از اسکلت فلزی بنا کرد و به عنوان دیوارهای باربر، تقسیم کننده و همین طور سقف از آن بهره گرفت.پانل «پوما» به جهت خود ایستا بودن در اجرای دیوار بلند سالنهای سوله و سیلوها و آشیانه های هواپیما کاربردی مؤثر و مطمئن دارد.

معماری
معماری

استانداردهای کیفی فضاها:

در این بخش تلاش بر آن است تا اصول و مبانی طراحی مجموعه با توجه به اهداف ذکر شده مشخص گردد. این اصول تعیین کننده دیدگاههای کلی جهت تعیین فرم های مجموعه بوده و بر هیچ عملکرد یا فرم خاصی تأکید نداشته و تنها جهت گیری و اصول کلی را تعیین می نماید, همچنین به بررسی کیفیت فضاها پرداخته خواهد شد و در بعضی موارد، روابط بین اجزا نیز بررسی خواهد شد. بدین منظور ابتدا اسامی فضاهای مورد نیاز معرفی شده و سپس در مورد هر کدام از فضاها شرح و توصیف مختصری ارائه می شود تا خصوصیات کلی آن روشن گردد. بر این اساس در طراحی فرم ها باید عوامل زیر در نظر گرفته شوند:همانطور که در بررسی دیدگاهها نیز اشاره گردیده یکی از معیارهای مهم برای طراحی مجموعه، نمادگرا یا یادمان گرا بودن مجموعه می باشد. بنابراین با توجه به این دیدگاه و همچنین جهت تحقق اهداف همچون ایجاد جاذبه جهت ارتباط محیط با جامعه، انتقال پیام و اندیشه جامعه می توان فرم کلی مجموعه را به گونه ای در نظر گرفت تا در میان سایر عوامل شهری متمایز، روشن و به وضوح قابل درک باشد. متمایز بودن کیفیاتی همچون نما، پیچیدگی، ابعاد موقعیت فضائی طرح باعث شده تا عوامل طراحی شده در مجموعه شخصیت و هویت خاص یافته و سیمایی زنده و تمیز دادنی یابند.فرم کلی عوامل مورد نیاز باید با روشنی و سادگی طراحی گردد و تا حد امکان به فرم های هندسی نزدیکی یابد تا وضوح اجزاء و کیفیات فرم به راحتی قابل درک باشد. وجود پیچیدگیها در طرح اولیه باعث عدم ارتباط مناسب و یا عدم درک اجزاء، متناسب با اهداف طراح گردد. فرم هایی که دارای سادگی طرح باشند، به راحتی در ذهن جایگزین خواهد گردید. با توجه به اینکه ناظر، فرم های پیچیده را به صورتی ساده در ذهن مجسم می دارد، حتی اگر به بهای اشتباه و مزاحمتی که این تغییر ذهنی ممکن است به وجود آید. همچنین در مواردی که تمامی فضاها و یا اجزاء ساده بطور همزمان قابل رویت نباشند، ناظر مجموعه را به صورت فرم های مجزا (انحرافی از درک فرم اصلی مورد توجه) در نظر خواهد گرفت که طراح باید این گونه فرم های مجزا را نیز در نظر گرفته و عوامل مورد نظر خود را در آن متجلی سازد بنابراین فرم های ساده که همزمان قابل رویت نباشند، نیز جزء فرم های پیچیده بوده و باید قابل تفکیک به اجزاء ساده باشند.

استمرار فرم ها:

با توجه به لزوم ارتباط محیط مجموعه با محیط مصنوع (شهر) و همچنین ارتباط مناسب با جامعه، استمرار فرمها یکی از عوامل مهم تحقق این امر می باشد. مداومت لبه یا نمای عوامل شهر، تکرار عواملی از سیمای شهر در مجموعه به نحوی که ریتمی مناسب به وجود آورد، مشابهت عوامل باعث استمرار فرم ها و ارتباط مناسب بین مجموعه و محیط مصنوع خواهد شد و هویتی مشخص برای عوامل طراحی شده را بوجود خواهند آورد.

تسلط و غلبه داشتن مجموعه:

غلبه و تسلط یک جزء از مجموعه بر سایر اجزاء مجموعه فرهنگی باعث هویت بخشیدن به کل مجموعه خواهد شد. گرد آمدن عوامل و اجزاء اصلی در یک نقطه باعث گسترش و ارتباط با محیطی گسترده تر از محدوده فیزیکی خود خواهند شد و می تواند در تعیین هویت و شخصیت کل مجموعه به نحو مؤثری تأثیر گذارد. بنابراین در طراحی محیط مجموعه فرهنگی ایجاد نقاطی که به سایر مجموعه غلبه و تسلط داشته باشد، می تواند به بالا بردن ارزش و کیفیت کل مجموعه کمک شایانی نماید.

ففهرست مطالب پایان نامه معماری رشته معماری و هنر:

فصل اول : شناخت ۱
۱-۱-مقدمه ۲
۱-۱-۱- اهمیت و ضرورت انتخاب موضوع ۲
۱-۲-مسأله تعریف هنر ۳
۱-۳-واژه هنر ۷
۱-۳-۱-واژه هنر (Art) در زبان‌های اروپایی: ۷
۱-۳-۲-واژه هنر در زبان فارسی ۸
۱-۴-مسئله تعریف هنر در زمان حاضر ۹
۱-۵-تمایز هنر و زیبایی ۱۴
۱-۶-تنوع هنر ۱۵
۱-۷-تاریخچه هنر ۱۷
۱-۸-دسته‌بندی هنرها ۲۱
۱-۸-۱-دسته‌بندی هنرها از دیدگاه ابن خلدون ۲۱
۱-۸-۲-هنرهای زیبا و صنایع هنری ۲۲
۱-۸-۳-دسته‌بندی هنرهای زیبا ۲۳
۱-۹-هفت هنر ۲۳
۱-۹-۱-مجسمه‌سازی ۲۳
۱-۹-۲-معماری ۲۴
۱-۹-۳-نقاشی ۲۵
۱-۹-۴-موسیقی ۲۵
۱-۹-۵-رقص ۲۶
۱-۹-۶-تئاتر ۲۶
۱-۹-۷-سینما ۲۷
۱-۱۰هنر ایران تا ظهور اسلام ۲۸
۱-۱۱-هنرهای ایرانی از صدر اسلام تا صفویه ۳۵
۱-۱۱-۱-نقش برجسته‌های فلزی ۳۵
۱-۱۱-۲-خط- نقاشی ۳۶
۱-۱۱-۳-قالی‌بافی در ایران ۳۷
۱-۱۱-۴-هنر تذهیب ۳۸
۱-۱۱-۵-تشعیر و تذهیب ۳۹
۱-۱۲-هنرهای دوره اسلامی ایران از قرن ۸ هجری (۱۴ میلادی)به بعد ۴۱
۱-۱۳-هنرهای ایرانی ۴۳
۱-۱۳-۱-سفالگری: ۴۳
۱-۱۳-۲-عکاسی ۴۷
۱-۱۳-۳-نمایشهای سنتی ۴۹
۱-۱۳-۴-نقاشی: ۵۴
۱-۱۳-۵-قالیبافی : ۵۷
۱-۱۳-۶-مینیاتور ۶۱
۱-۱۳-۷-موسیقی: ۶۵
فصل دوم: بستر طرح ۸۰
۲ـ۱ـ بخش اول: کلیات شیراز ۸۱
۲ـ۱ـ۱ـ دلایل انتخاب موضوع در شهر شیراز ۸۱
۲ـ۱ـ۲ـ نگرش کلی به شهر شیراز ۸۲
۲ـ۱ـ۳ـ بررسی موقعیت جغرافیایی شیراز ۸۲
۲ـ۱ـ۴ـ بررسی وضعیت اقتصادی شهر شیراز ۸۴
۲ـ۱ـ۵ ـ بررسی وضعیت اجتماعی شهر شیراز ۸۴
۲ـ۱ـ۶ ـ شناخت کالبدی شهر شیراز ۸۶
۲ـ۱ـ۷ـ استخوان بندی شهر شیراز: ۸۶
۲ـ۱ـ ۸ ـ وضع موجود شهر شیراز: ۸۷
۲ـ۱ـ۹ـ وضعیت موجود منطقه تاریخی: ۸۸
۲ـ۱ـ۱۰ـ بافت شهر شیراز: ۸۹
۲ـ۱ـ۱۱ـ تعیین سلسله مراتب شهری و نظام تقسیماتی و پخشایش کاربری ها در شیراز: ۹۰
۲ـ۱ـ۱۲ـ هدف از تقسیم بندی شهر شیراز ۹۱
۲ـ۱ـ۱۳ـ نظام تقسیماتی شهر شیراز: ۹۱
۲ـ۱ـ۱۴ـ اصول تقسیمات درون شهری شیراز: ۹۲
۲ـ۱ـ۱۵ـ نظام توزیع کاربری ها در شیراز: ۹۳
۲ـ۱ـ۱۵ـ۱ـ کتابخانه ها: ۹۴
۲ـ۱ـ۱۵ـ۳ـ تئاتر: ۹۶
۲ـ۱ـ۱۵ـ۴ـ سینماها: ۹۷
۲ـ۱ـ۱۵ـ ۵ ـ مساجد و مراکز مذهبی: ۹۸
۲ـ۱ـ۱۵ـ۶ ـ مراکز فروش صنایع دستی: ۹۸
۲ـ۱ـ۱۵ـ۷ـ آموزشگاههای هنری: ۹۹
۲ـ۲ـ بخش دوم: اقلیم شیراز: ۹۹
۲ـ۲ـ۱ـ مطالعات اقلیمی ۹۹
۲ـ۲ـ۲ـ اقلیم کلان ۱۰۰
۲ـ۲ـ۲ـ۱ـ اقلیم گرم و خشک: فلات مرکزی ۱۰۱
۲ـ۲ـ۲ـ۲ـ ویژگیهای معماری مناطق گرم و خشک: ۱۰۱
۲ـ۲ـ۳ـ اقلیم محل: ۱۰۲
۲ـ۲ـ۳ـ۱ـ بادها: ۱۰۲
۲ـ۲ـ۳ـ۲ـ نحوه استقرار واحدهای ساختمانی با توجه به وضعیت باد در شیراز: ۱۰۳
۲ـ۲ـ۳ـ ۳ـ وضعیت دما: ۱۰۳
۲ـ۳ـ بخش سوم: وضعیت فرهنگی شیراز: ۱۰۴
۲ـ۳ـ۱ـ سابقه و پیشینه فرهنگی شهر شیراز: ۱۰۴
۲ـ۳ـ۲ـ وضعیت فرهنگی شیراز در عصر حاضر: ۱۰۵
۲ـ۳ـ۲ـ۲ـ شیراز، فرهنگ شهر ایران ۱۰۶
۲ـ۳ـ۳ـ قابلیتهای فرهنگی شیراز: ۱۰۷
۲ـ۳ـ۳ـ۲ـ وجود جاذبه های جهانگردی، تفریحی، توریستی و تاریخی: ۱۰۸
۲ـ۳ـ۳ـ۳ـ تنوع فرهنگ و آداب و رسوم محلی در استان فارس: ۱۰۹
۲ـ۳ـ۴ـ بررسی شاخص های فرهنگی شهر شیراز: ۱۰۹
۲ـ۳ـ۴ـ۱ـ اماکن فرهنگی جهت ارائه آثار فرهنگی: ۱۱۰
۲ـ۳ـ۴ـ۲ـ اماکن موجود جهت تعلیم و تربیت و اطلاع رسانی: ۱۱۰
فصل سوم: تجزیه و تحلیل ۱۱۳
۳-۱- بررسی استانداردهای کمی و کیفی ۱۱۴
۳-۱-۱-کتابخانه: ۱۱۴
۳-۱-۲-سالن نمایش و تئاتر: ۱۱۵
۳-۱-۳-سینما ۱۱۵
۳-۱-۴-سالن اجتماعات و سخنرانی: ۱۱۶
۳-۱-۵- مراکز آموزش هنر: ۱۱۶
۳-۱-۶- مراکز فروش آثار هنری: ۱۱۷
۳-۱-۷-بخشهای اداری مجموعه: ۱۱۷
۳-۱-۸- موزه و نمایشگاه: ۱۱۷
۳-۱-۹-فضاهای خدماتی: ۱۱۸
۳-۲-بررسی سرانه های موجود و مورد نیاز در سطح شهر ۱۱۸
۳-۲-۱-کتابخانه: ۱۱۹
۳-۲-۲- سینما: ۱۱۹
۳-۲-۳-مراکز آموزش هنر: ۱۲۰
۳-۲-۴- موزه و نمایشگاه: ۱۲۰
۳-۲-۵-تعیین فعالیتها و فضاهای مورد نیاز با توجه به اهداف کلی مجموعه: ۱۲۰
۳-۳-نمونه های موردی ۱۲۵
۳-۳-۲-موزه هنر معاصر ۱۲۷
۳-۳-۳- Des Momes Art Center Addition 129
۳-۳-۴- Richard Meier ,The High Museum of Art 130
فصل چهارم: طرح ۱۳۲
۴-۱-بررسی موقعیت سایت ۱۳۳
۴-۱-۱-موقعیت زمین موردنظر ۱۳۳
۴-۱-۲-مساحت زمین: ۱۳۳
۴-۱-۳-توپوگرافی زمین: ۱۳۳
۴-۱-۴-تحلیل سایت ۱۳۴
۴-۱-۵-چشم‌انداز ۱۳۵
۴-۲-طرح تأسیسات ۱۳۵
۴-۳-انتخاب سیستم سازه مناسب: ۱۳۸
۴-۴-استانداردهای کیفی فضاها ۱۴۱
۴-۴-۱-کتابخانه ۱۴۳
۴-۴-۲-نمایشگاه: ۱۴۷
۴-۴-۳-فضاهای مورد نیاز و عملکرد آنها در آمفی تئاتر ۱۵۱
۴-۴-۴-پارکینگ ۱۵۸
منابع و مآخذ: ۱۷۵

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه معماری رشته معماری و هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 179
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *