پایان نامه توریسم جهانگردی و گردشگری در استان فارس

توجه به توریسم دردهه های اخیر باعث شده که محیط های طبیعی مربوط به توریسم که عمدتاً منابع ثروت کشورها تلقی می شوند، بدلیل استفاده بی رویه رو به نابودی می گذار بدلیل مقابله با این موضوع مسئله اکوتوریسم و حفظ منابع در رابطه با توریسم به بحث مهمی در جوامع بین المللی تبدیل شده است.

معمولاً مهمانداری دو واژه میمانخانه یا مهمان پذیر را تداعی میکند.که امروزه ، پذیرایی از مهمان و گاهی آن را تهیه اقامتگاه یا صنعت هتل داری می نامند و صنعت تامین غذا و نوشیدی که گاهی آن را نیز صنعت پذیرایی مینامند ، شامل مجموعه از تشکیلات و تسهیلاتی می شود که یکی از بخشهای بسیار پویایی صنعت جهانگردی و مسافرت جهانی را تشکیل میدهد . مسافر بر هر کجا که برود نیاز به محلی برای خواب استراحت و غذا دارد . پذیرایی شامل مجموعه ای از تشکیلات خوابگاهی می شود که امکان دارد به صورت استراحتگاههای بسیار مجلل یا حتی تنها محدود به یک تخت خواب معمولی و صبحانه ساده شود .

چکیده:

با توجه به برخی نیازهای ضروری انسان، مانند هوای صاف، تفریح،مسافرت،استراحت و ایجاد و تجهیز مراکزی که بتوانند پاسخگوی این نیازها باشند، و نیز وجود مکان های مناسب در استان فارس با توجه به وجود اقلیمهای گوناگون در سطح استان با چشم اندازها و توان بالقوه و به خصوص قرارگیری شهرستان شیراز به عنوان یکی از پتانسیل های گردشگری در سطح این استان، پیشنهاد و طراحی هتل در این منطقه مورد نظر توصیه می شود.در این راستا ابتدا به دلایل اهمیت و نیاز،به مسائلی در رابطه با مفاهیم بنیادی گردشگری و مراکز تفریحی-اقامتی پرداخته،سپس استانداردها و سرانه فضاهای اقامتی به خصوص هتل مورد بررسی قرار گرفته و در فصل بعدجهت روشن شدن موضوع به بررسی چند نمونه موردی پرداخته می شود،و بعد از آن خصوصیات و پتانسیل های استان فارس،شهرستان شیرازو سایت مورد نظر بررسی می شود و بعد از آن به ایده و روند طراحی اشاره می شود.

[بخشی از پایان نامه اصلی]

توریست
توریست

جهانگرد یا توریست کیست ؟

اصطلاح توریست یا جهانگرد به طور کلی شامل کسانی می شود که بیش از ۲۴ ساعت در کشوری غیر از میهن خود اقامت نمایند . کمیته کارشناسان آماری جامعه ملل ضمن ارائه گزارش جامعی در ۲۲ ژانویه ۱۹۳۷ کاربرد واژه جهانگرد را برای گروههای ذیل مناسب دانسته است:

افرادی که برای تفریح و دید و بازدید ، مسائل خانوادگی و امور پزشکی مسافرت می کنند .

اشخاصی که برای شرکت در جلسات و اجتماعات به محل سفر می کنند

افرادی که به قصد تجارت سفر می کنند

افرادی که از راههای دریایی وارد کشور می شوند ، حتی اگر از ۲۴ ساعت کمتر باشد .

جهانگردی

جهانگردی نوعی تحرک اجتماعی است که شخص جهانگرد بدون آنکه ترک گوید ، بدون قصد تمتع مادی از سوئی به سوی دیگر اصطلاحاً چنین تحرکی زا تحرک اجتماعی افقی مادی نامیده اند . با دیدی دگرگونه ، جهانگردی به هنگام جریان یافتن روشی است جهت آشنا شدن با فرهنگ و خصوصیات و شکل زندگی اجتماعی و طبیعت کشورهای مختلف ، دیدار از سرزمین ناشناخته و آشنایی با سایر ملل جهان و مردم گوناگونی که در کل جامعه انسانی مورد شناسایی قرار می گیرند ، از نخستین ویژگی های جهانگردی است .

جهانگرد و جهانگردی در ایران

صنعت جهانگردی و توریسم به مفهوم نوین آن در ایران نیز سابقه چندانی ندارد . برای اولین بار در سال ۱۳۱۴ ه.ش برای جلب و جذب جهانگردان و تمرکز امور جهانگردی ، سازمانی به نام ” اداره امور جهانگردی ” در وزارت کشور بوجود آمد و فعالیتهای ثمر بخشی در زمینه جهانگردی و ایجاد تسهیلات مربوط به این صنعت را آغاز نمود . در سال ۱۳۲۹ اداره امور جهانگردی جای خود را به ” شورای عالی جهانگردی ” داد و بالاخره در سال ۱۳۴۲ تصویب نامه ” سازمان جلب سیاحان ” به امضای هیئت وزیران رسید . در سال ۱۳۵۳ سازمان جلب سیاحان با وزارت اطلاعات ادغام شد و ” وزارت اطلاعات و جهانگردی ” تشکیل شد .

بعد از انقلاب ا سلامی در سال ۱۳۵۷ این وزارتخانه ابتدا به ” وزارت ارشاد اسلامی ” تغییر نام یافت و در حال حاضر امور جهانگردی و سیر و سیاحت و تاسیسات مربوط به آن در سراسر کشور زیر نظر ایرانگردی که از واحدهای معاونت امور سیاحتی و زیارتی وزارت ارشاد اسلامی است ، اداره می شود :

برنامه های توسعه جهانگردی در ایران

بطور کلی در ایران از کلیه عوامل و عناصر موثر در توسعه سیاحت و جهانگردی بخصوص در منطقه خاورمیانه برخوردار است . اما تاکنون هرگز نتوانسته است به سبب کمبود امکانات برای بهره برداری از این مواهب آنچنان که شایسته است از ثمرات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی صنعت توریسم خود استفاده کند در حالی که همواره رقیبان اصلی آن در این زمینه بر فعالیتهای خود به خصوص در سالهای پس از انقلاب اسلامی افزوده اند و موفق شده اند که تنها مشتاقان و مشتریان بازدید کننده جلوه های فرهنگ هنر و تمدن و … ایران زمین را بخود جذب کنند تا شاید مردم ایران را نیز به عنوان یک بازار توریستی گسترده در اختیار خود درآورده اند ) ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با رویداد انقلاب اسلامی تا آغاز تدوین برنامه اول توسعه اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، توجه به امر برنامه ریزی و فعالیتهای توریستی به عنوان یک صنعت و یکی از بخشهای اقتصادی و اجتماعی به دلایل متعددی از جمله فروپاشی مدیریت و تشکیلات جهانگردی قبل از انقلاب و پی آمدهای سیاسی و اجتماعی پس از انقلاب و همچنین جنگ ۹ ساله ایران و عراق که با دگرگونیهایی در زمینه ارزشهای اجتماعی و فقدان دیدگاههای منسجم درباره جهانگردی همراه بود متوقف شدند که نتیجه این امر ناگزیر به از هم پاشیدگی امکانات، تاسیسات، تجهیزات، و تشکیلات جهانگردی ایران شد و عملاً فعالیتهای اساسی در این زمینه انجام نگرفت.

تصویری از فایل ورد پایان نامه اصلی
تصویری از فایل ورد پایان نامه توریسم در استان فارس

انواع توریسم استان فارس

بر اساس آمار و اطلاعات موجود در زمینۀ جهانگردی انگیزه های توریستی به شرح زیر می باشند:

  • انگیزه های زیارتی
  • انگیزه های سیاحتی
  • انگیزه های علمی و تحقیقاتی
  • انگیزه های تجاری

در بخش اول، هدف توریست ها زیارت اماکن مقدسی است که ارزش مذهبی- تاریخی دارند.
بخش دیگر انگیزه های توریستی، انگیزه های سیاحتی می باشد که با توجه به برخورداری استان از جاذبه های طبیعی و مناطق تفرجگاهی بسیار می توان دامنۀ این بخش را گسترش بخشید.

به طور کلی، محورهای توسعۀ توریسم در بخش سیاحتی می تواند در موارد زیر مطرح باشد:

  • توریسم ورزشی
  • توریسم تفریحی

در زمینۀ توریسم ورزشی باید گفت که تا کنون در سطح استان فارس اقداماتی که در جهت به کارگیری قابلیت های ارزشمند خدادادی آن باشد، صورت نگرفته است. به طوری که این ویژگی ها در مناطق بکر طبیعی و چشم اندازی کوهستانی تقریباً راکد مانده است . نظر به اینکه فعالیت های توریستی این مناطق فصلی است، می توانیم به مقتضای نوع ورزش، در منطقه تجهیزات ویژه ای چون تله کابین و تله اسکی را برای ورزشهای کوهستانی به کارگیریم.

[بخشی از پایان نامه اصلی]

آثار تاریخی و مذهبی شیراز

شهرستان شیراز دارای یک باب مرکز میراث فرهنگی، ۲ باب موزه و کاخ موزه، ۱۲ باب مرکز ایرانگردی و باب مرکز مذهبی- تاریخی می باشد که شامل ۴۹ باغ و خانۀ قدیمی، ۱۲ آرامگاه و ۱۵ مسجد مدرسه می باشد. این مراکز به تفکیک نوع بنا در شهرستان آمده است. تعداد مناظر و چشم اندازهای طبیعی ۲۲ درصد از کل مناظر طبیعی استان را شامل می شود. / شهرستان ۱۱ واحد است که ۵ شهرستان لار، فاقد مرکز میراث فرهنگی و موزه و کاخ و موزه است اما یک باب مرکز ایرانگردی و جهانگردی و ۵۰ مرکز مذهبی- تاریخی دارد که عمده ترین مراکز شامل ۲۲ آب انبار، ۵ کاروانسرا و ۱۳ آرامگاه می باشد.

شرح و تعریف انواع تاسیسات اقامتی و پذیرائی

[بخشی از پایان نامه اصلی]

Hotel هتل

هتل نوعی از تاسیسات اقامتی عمومی است که وسایل اقامت و سایر خدمات مورد نیاز مسافران را بطور موقت فراهم می سازد.

( Motel ) متل

این گونه تاسیسات ، خدماتی شبیه هتلها را ارائه می نمایند . با این تفاوت و وجه تمایز عمده ، که در مسیر جاده های جهانگردی کشور و یا در خارج از شهرها قرار دارند و غالباً برای اقامت های کوتاه به مدت یک شب مورد استفاده قرار می گیرند…

 Tourist Inn  میهانسرا

مهمانسراهای جهانگردی تاسیساتی مشابه هتل ها دارند که عمدتاً درسطح هتلها و یا میهمان خانه های دو یا سه ستاره می باشند و در اکثر شهرهای ایران این قبیل تاسیسات اقامتی ایجاد شده اند …

 مهمانپذیر

مهمانپذیر از انواع تاسیسات اقامتی ساده و ارزان قیمت می باشد که قبل از گسترش هتلها در ایران رایج بوده است . این گونه تاسیسات معمولاً وسایل خواب و استراحت مشتریان و مهمانان را در اتاقهای جمعی و به ندرت اختصاصی تامین می نمایند . و نقش آن ها در تامین نیازهای مسافران بسیار بالا می باشد . بطوریکه ..

 Boarding House  هتل پانسیون

این دسته از تاسیسات بر حسب بازار مشتریان منطقه به وجود می آمده اند و در هر یک از کشورهای جهان به نامهای مختلفی چون هتل آپارتمان مبله مشهورند . این قبیل تاسیسات…

(Pilgrim House ) زائر سرا یا خانه زواری

زائر سرا از تاسیسات اقامتی ایران است که نزد مسلمانان بخصوص شیعیان و در سایر مذاهب مثل بودائیان ، هندوها و مسیحیان بیشتر رواج دارد . این تاسیسات مورد استفاده زوار و مشتاقان…

فروشگاهها و مغازه ها

در اغلب هتلها فروشگاهها و مغازه هایی برای جذب بیشتر مشتریان و مهمانان داخل هتل در مکانهای پر رفت و آمد در نظر می گیرند، که وجود اینگونه فضاها علاوه بر سرویس دهی و خدمات به مهمان ها می توانند به عنوان مکانهایی در آمد از برای هتلداران محسوب می شود… [بخشی از پایان نامه اصلی]

ویدیویی کوتاه از فایل ورد پایان نامه

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه توریسم جهانگردی و گردشگری در استان فارس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
500,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 142
قالب: فایل ورد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *