پایان نامه تقدس درختان در اساطیر ایران و جهان

درخت مظهر قدرت وجود خداوند است و از این رو در آیین­های کهن مورد پرستش قرار گرفته که یک بعد روحی است همچنین دیرزیست بودن و عظمت و شکوه درختان معمولاً در این تقدس بی نقش نبوده است. درختان از جمله عناصر اساسی طبیعت بشمار می­روند که در طول تاریخ همواره از آنها به عنوان سمبل قدرت و شخصیت یاد شده است درخت در معنای عام دال بر حیات گیتی، رشد و زایندگی و فرآیندهای زایایی مکرر آن و همچنین به معنای زندگی جاودانه و بی زوال و در نتیجه فناناپذیری است. درخت علاوه بر آن که نماد عالم هستی و ستون کیهان و رابطه­ی میان زمین و آسمان است نماد رستاخیز و تجدید حیات نیز هست. پایان نامه تقدس درختان در اساطیر ایران و جهان در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

پایان نامه تقدس درختان در اساطیر ایران و جهان را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

درخت زندگی در اساطیر جهان:

مقدس­ترین درخت در میان اقوام و ملل گوناگون «درخت زندگی» است که بنابر باور آنان، این درخت همراه با درخت دوسوگرای «معروف خوب و بد»، در بهشت روییده است. درخت دانش مسؤول بزرگ بیدارگری است و ریشه­های آن عمیقاً در زمین فرو رفته و میوه­های آن اعمال اخلاقی هستند. میوه این درخت در اساطیر اغلب انگور است و به جای میوه از سنگهای قیمتی پوشیده شده است. این همان درختی است که بنابر متون مذهبی، آدم و حوا به اغوای شیطان از آن خوردند و از بهشت رانده شدند. اما درخت زندگی که در بهشت روییده و یا در مرکز عالم قرار دارد، مظهر باروری و رجعت به منشأ اولیه است. این درخت نیز بر خیر و شر احاطه دارد از دیدگاه روان­شناسی نیز، یک درخت یا گیاه قدیمی و مقدس نماینده­ی سمبولیک رشد و تحول زندگی روانی است و به همین جهت، در باور بسیاری از مردم، درختان مقدس گاه حامل میوه­های زندگی­بخش نظیر انگور، خرما، تمشک، بادام، هلو و … بوده و شاید به همین دلیل، مقدس شمرده شده­اند.می­گویند عزرائیل در آسمان چهارم و یا هفتم بر سریر نشسته و زیر درخت او درخت حیات قرار دارد و به اعتقاد مسیحیان، چون درخت زندگی، هم میوه­های خیر و هم میوه­های شربار می­دهد، می­تواند سمبولی از انسان باشد.در آمریکا، درخت با عظمتی بر روی تپه­ی استرولب وجود دارد که به اعتقاد مردم، با چشم سر قابل دیدن نیست. این درخت، درخت زندگی است و مردگان در سایه­ی آن به زندگان می­نگرند و کسانی که در اطراف آن زندگی می­کنند، خوشبخت هستند.به اعتقاد پیروان بودا، درخت زندگی۱۰ یا ۱۲ میوه­ی خورشید شکل دارد که هر یک بلافاصله، پس از دیگری ظاهر می­گردد. جاودانگی با خوردن این میوه حاصل می­شود. اصولاً، درختانی که ۱۲ شاخه دارند، سمبول ۱۲ حیوان افسانه­ای چین هستند. درختان اسطوره­ای که پس از پایان روز، خورشید در پس آنها غروب می­کند و نماد زندگی و نیز نماد سیر منظومه­ی شمسی هستند. در تصویر منطقه البروج نیز درخت با ۱۲ شاخه نشان داده می­شود که حامل میوه­های ستاره­ای شکل است. در بسیاری از تصاویری، خورشید و ماه و ستارگان با درختان زندگی همراهند. این همراهی بر خصوصیت جهانی بودن درخت تأکید می­کند.

درخت زندگی در اساطیر ایران:

درخت شکوهمند و آیین زندگی در باور مردم ایران، زمانی جاودانگی می­بخشد که شناخته شود، ولی شناخت آن آسان نیست. این درخت، مانند درخت جاودانگی که گیلگمش آن را در اعماق دریا جست، و یا مانند درختان سیب باغ هسپریدها، که غولها از آن نگهداری می­کرده­اند، پنهان است و یافتن آن به آگاهی و معرفت نیاز دارد. اشنایدر این باره می­گوید : چرا خداوند درخت زندگی را به حضرت آدم (ع) یادآوری نکرد و او را از خوردن میوه­ی آن باز نداشت؟ آیا به این دلیل نیست که آدم باید به خوردن میوه­ی درخت معرفت به نوعی آگاهی دست می­یافت تا بتواند از میوه درخت زندگی با معرفت تازه یافته­اش به خیر و شر برخوردار گردد.طبق گفته­ی اشنایدر، از درخت زندگی به عنوان ستون نگهدارنده­ی بهشت نیز یاد می­شود. این ستون از سه ریشه، سه ساقه و یا غالباً، یک ساقه­ی مرکز و دو شاخه­ی بزرگ تشکیل می­شود که این ساقه یا محور اصلی، دوگانگی موجود در درخت را وحدت می­بخشد. این درخت از جنبه قمری (Lunar)، درخت زندگی و از جنبه­ی خورشیدی (Solar)، درخت مرگ است. به طوری که در پیکرنگاری درخت زندگی یا بخش قمری، درخت پر از شکوفه تصویر می­شود، در حالی که درخت مرگ یا بخش خورشیدی، خشک است و نشانه­هایی از آتش با خود دارد.در باور ایرانیان، چنان که در بهمن یشت آمده است، درخت زندگی دارای هفت شاخه است از طلا، نقره، برنز، مس، قلع، فولاد و آهن آمیخته که اشاره به هفت سیاره­ی مقدس یا هفت ملتی دارد که بر آنها فرمانروایی می­کرده­اند و هر یک از آنها منطبق است بر عصری از ادوار هفتگانه­ی تاریخ افسانه­ای ایران.بر اساس اسطوره­های ایرانی، گوهرتن زردشت به دت خرداد و مرداد، دو امشاسپند اهورایی، از آب و گیاه ساخته شد و وقتی که زردشت به سن سی سالگی رسید و هومن از سوی نیمروز (جنوب) بر وی نازل گشت و او را برای نخستین گفت و هاگویش با خداوند به عالم بالا (گرزمان و عرش اعلی) برد، زردشت که به گرزمان رفت، درختی دید که هفت شاخه بدان بود، یکی زرین، یکی سیمین، یکی رویین، یکی برنجین، یکی ارزیرین، یکی پولادین و یکی هم از آهن آلوده (چدن و ریم آهن). اهورامزدا در این سفر آسمانی و معنوی، درختی را به زردشت نشان داد و گفت این درخت عبارت است از گیتی و هفت شاخه­ی فلزی که از آن سرزده، عبارت است از هفت دوره­ی آینده­ی جهان. شاخه­ی زرین آن، اشاره است به عهده زردشت و گشتاسب. شاخه­ی سیمین آن، اشاره است به عهد ارتخشیر (اردشیر) کی و هومن (بهمن) سپند داتان خوانندش. شاخه­های دیگر این درخت از شاخه­های رویین و برنجین و ارزیرین و پولادین و آهن آلوده و تیره (آهن گومیخت) باشد، به حسب ترتیب، متعلق به عهدهای اردشیر بابکان، بلاش اشکانی، بهرام گور و خسرو پسر قباد و آخرین شاخه که آهن آلوده و تیره باشد، اشاره دارد به عهد سلطنت دیوهای ژولیده موی خشم نژاد (ائشم تخمک).

تقدس
تقدس

 

نتیجه ­گیری:

بنابر آنچه گفته شد، می­توان نتیجه گرفت که درخت، بدون تردید، در نمادپردازی اسطوره­ای جهان، رمز عالم و نماد محور هستی است و به حکم قانون خاص تجدید حیات، عالم را تکرار می­کند و اگر مظاهر گوناگون هستی، مجموعاً، تمامیت جهان را نشان می­دهند، درخت به تنهایی نشان­دهنده­ی تمامیت جهان و محور هستی است.

این درخت کیهانی و مرکزی که نگاهدارنده­ی جهان است، درخت زندگی و جاودانگی است و شاید به همین دلیل درخت جهانی، اغلب بالای یک کوه و در ارتباط با کوه و ستون و هر چیز پایدار دیگر تصویر می­شود.در هر حال، درخت برحسب اسطوره­ها نماد واقعیت مطلق به عنوان معیار و نقطه­ی ثابت و     نگاهدارنده­ی کیهان است و واقعیت مطلق و سرچشمه­ی زندگانی و قداست را در خود دارد و از این لحاظ، در مرکز عالم واقع است. راهی که به این درخت می­رسد، چه درخت کیهانی باشد و چه درخت زندگی و چه درخت معرفت و شناخت خیر و شر (معرفت)، راهی دشوار است و معمولاً موجودات عجیب الخلقه از آن نگاهبانی و پاسداری می­کنند و رسیدن به آن، جز از طریق مبارزه با این هیولاها امکان­پذیر نیست.درخت علاوه بر آنکه نماد عالم هستی و ستون کیهان و رابطه میان زمین و آسمان است نماد رستاخیز و تجدید حیات نیز هست نمادپردازی رستاخیز به کمک درخت می­توان در افسانه­های باستانی و داستان مرگ و زندگی مشاهده کرد.درخت انسان را به گردش بی پایان در زمان دوری فرا می­خواند و حرکت از بودن تا شدن حرکت از شدن تا جاودانه ماندن را به او می­آموزد. این است که هراس از نیستی و ترس از فنا شدن و از دست دادن زمان را از بین می­برد و نمادی از پویایی، بودن، رفتن، شدن، شادمانی، سرمستی و دلخوشی احساس هستی و جاودانگی می­شود.

گزارش کار عملی:

داندر طول این مدت زمان همراهیها و راهنمایی­های بی­دریغشان مسیرم را در جهت شناختن هنر روشن نمودند و همواره تشویقهای گرم ایشان مرا به مطالعه کردن بیشتر در وادی هنر ترغیب نمودند.موضوع اجمالی پروژه من درخت است که در درس تئوری، درخت در اساطیر ایران و جهان و دیدگاه اسطوره­ای مورد بررسی قرار دادم و به معرفی چند درخت مقدس «درخت زندگی ـ کیهانی» در ایران باستان و ملل پرداختم.علاقه من به درختان مقدس از جمله درخت زندگی و کیهانی و رابطه عمیق میان درختان و آدمی مرا مشتاق کرد که ذهن و احساس درونیم را که مدتها در وجودم حبس شده بود بر بوم نقاشی ریشه دواند و درخت مرا با حقیقت محض خودش آشنا کرد.در اکثریت کارهایم درخت رابط میان زمینی بودن و آسمانی بودن تلقی شده و گاه زمینی بودن درخت در کارهایم به صورت باژگون به سمت و سوی زمین و آدمی ملموس­تر شده. در طول این مدت زمان کوتاهی که تصمیم به شروع کار کردم این تجربه را آنقدر دوست داشتم چون کاملاً توانستم آنچه را که در آن لحظه به صورت آنی از من به روی بوم به یادگار ماند یک فرصتی باشد برای انتقال بهتر احساس درونی­ام.

فهرست مطالب پایان نامه تقدس درختان در اساطیر ایران و جهان:

 

فصـل اول:

چکیده ………………………………………………………………………………………………………………………………………. أ

مقدمه …………………………………………………………………………………………………………………………………….. ج

۱ـ۱ـ درخت از دیدگاه اسطوره ……………………………………………………………………………………………………….. ۲

۲ـ۱ـ تقدس درخت در اساطیر ایران ……………………………………………………………………………………………… ۵

۱ـ۲ـ۱ـ اسطوره اولین درخت در ایران(مشیه و مشیانه) ……………………………………………………………. ۱۰

۳ـ۱ـ تقدس درخت در جهان ………………………………………………………………………………………………………… ۱۱

فصـل دوم:

۱ـ۲ـ شجره­نامه ……………………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۶

۲ـ۲ـ درخت ممنوعه ………………………………………………………………………………………………………………………. ۱۸

۳ـ۲ـ درخت زندگی ……………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۹

۴ـ۲ـ درخت زندگی در اساطیر ایران ……………………………………………………………………………………………. ۲۱

۵ـ۲ـ درخت زندگی در اساطیر جهان …………………………………………………………………………………………… ۲۷

۶ـ۲ـ درخت کیهانی ……………………………………………………………………………………………………………………….. ۲۹

نتیجه ­گیری ………………………………………………………………………………………………………………………………………. ۳۳

فهرست منابع ………………………………………………………………………………………………………………………….. ۳۴

گزارش کار عملی ……………………………………………………………………………………………………………………… ۳۶

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه تقدس درختان در اساطیر ایران و جهان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 43
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *