پایان نامه بررسی سازهای منقوش در شکارگاه های طاق بستان

در این  پایان نامه سازها و نوازندگان منقوش در دو شکارگاه طاق بستان فهرست بندی شده و جزییات قابل مشاهده انها ذکر شده است.نتیجه­ ی آن هم ثبت انواع و آمار سازها و نوازندگان، نحوه نشستن، جنسیت نوازنده و جزئیات بعضی سازها می باشد.در نهایت شکل تمام سازهای چنگ نقش شده در طاق بستان را که تعدادشان ۱۸ تا ست تک تک با نرم افزار اتوکد استخراج کردیم. پایان نامه بررسی سازهای منقوش در شکارگاه های طاق بستان در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

پایان نامه بررسی سازهای منقوش در شکارگاه های طاق بستان را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

روش کار:

در این پژوهش ما به دو موضوع پرداخته­ایم: اول ثبت و طبقه­بندی اطلاعات مربوط به سازها و نوازندگان منقوش در طاق بستان و دوم استخراج شکل ساز چنگ.برای انجام این پژوهش در تاریخ ۲۸/۶/۱۳۹۱ به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه مراجعه شد، تا امکانات لازم جهت عکسبرداری دقیق از نقوش برجسته طاق بستان را در اختیار گذاشته و همکاری لازم را انجام دهند. به دلیل انجام عملیات حفاری و تعمیرات در آن زمان امکان عکسبرداری فراهم نشد و خود سازمان میراث فرهنگی ۴۴ عکس از آرشیو در اختیار ما قرار داد که تاریخ عکاسی شان مشخص نیست. (عکس ها بر روی سی دی پیوست شده است)در ابتدا تمامی عکس­ها را به تفکیک دو شکارگاه گوزن و گراز و با حروفGV (برای گوزن )و GR(برای گراز) شماره­گذاری کردیم. از بین عکس­ها ۱۱ عکس را که گویاتر است و جزئیات بیشتری را نشان میدهند انتخاب کرده برای هر عکس یک فرم تهیه گردید. در این فرم­ها اطلاعاتی دربار­ه­ی نوازندگان موسیقی، سازهای ترسیم شده وجزئیات قابل مشاهده را ثبت کردیم.فرمها شامل خانه­هایی هستند .دو خانه بالایی هر فرم عکس مورد بررسی را نشان میدهد. یک عکس با نمای نزدیک و دیگری از نمای کلی صحنه شکارگاه می باشد که کادر عکس نمای نزدیک بر روی آن مشخص شده است. نوازندگان را شماره گذاری کرد­ه­ایم وشماره هر یک بر روی عکس نوشته شده است. برای هر نوازنده جدولی تعریف شده که اطلاعات قابل استخراج مربوط به نوازنده و سازش در آن ثبت شده است.مهم بود که این اطلاعات از طرفی برای ما حائز اهمیت و از طرف دیگر در تصویر قابل مشاهده باشد. مثلا جزییات تصویر شده از ساز مانند: تعداد سیم ها، گره سیم ها، شکل کاسه طنینی و… اما تمام جزئیات در تمام تصاویر دیده نمی­شود بنابراین ما در فرم­ها برای جزییات جایی باز گذاشتیم که در صورت مشاهده در تصویر توضیح داده شده است بعضی عکسها مقداری هم­پوشانی دارند که در قسمت توضیحات در فرم ها قید شده است.

برای تشخیص انواع ساز و برخی اطلاعات دیگر در این فرم­ها از موارد زیر بهره گرفتیم:

  1. مشاهده و بررسی شخصی پژوهشگر و استاد راهنما

۲٫مراجعه به کارها و تحقیقات انجام گرفته قبلی

پس از ثبت اطلاعات در فرم­ها برای استخراج شکل چنگ­های تصویر شده از شکار­گاه­های طاق بستان از نرم افزار اتوکد استفاده کردیم.

انتخاب ساز چنگ از بین سازهای موجود در نقوش به این دلایل بوده است:

۱٫اهمیت ساز چنگ در نقوش طاق بستان و موسیقی دوره ساسانی

۲٫تکرار ترسیم این ساز در این نقوش

۳٫در مقایسه با سایر سازهای ترسیم شده جزییات بیشتری را نشان میدهد.

هنری جرج فارمر:

مقاله ای را تحت «عنوان چنگ ایرانی در طاق بستان» نوشته است که توسط خانم رسانا حشمتی پور ترجمه شده و در نشریه حافظ چاپ شده است و همین مقاله تحت عنوان « درباره سازهای حجاری های برجسته طاق بستان» در جلد دوم کتاب مطالعاتی درباره موسیقی خاور زمین موجود می باشد.

چنگ با کاسه طنینی بالا:

به شکل مثلث که دو ضلع مثلث را یک میله چوبی و کاسه طنینی تشکیل می دهد که با هم زاویه حاده می سازند.و سیم های بم تر که کوتاهتر هستند به بدن نوازنده نزدیکتراند.

چنگ با کاسه طنینی پایین:

به شکل مثلث دو ضلع مثلث را یک میله چوبی و کاسه طنینی با زاویه قایم می سازند و کاسه طنینی به صورت افقی به موازات زمین قرار دارد. و سیم های زیرتر که بلندتر هستند به بدن نوازنده نزدیک اند.

شکارگاه
شکارگاه

نتیجه ­گیری:

بعد از بررسی تصاویر نوازندگان نقش شده درشکارگاه های گراز و گوزن در طاق بستان سازهای نقش شده قابل طبقه بندی در سه نوع بادی، کوبه ای وزهی زخمه ای و از این قرار می باشند:سازهای زهی: چنگ با کاسه طنینی بالا، چنگ با کاسه طنینی پایینسازهای بادی:احتمالا کرنای یا شیپور،احتمالا سورنای یا شمشال،احتمالا ارغنون دهنی یا نی انبانسازه های کوبه ای: نوعی طبل بزرگ شاید( کوس)، نوعی طبل شاید (تاس)، نوعی طبل احتمالا تبیره شاید(دمام) نوعی دف چهار گوش احتمالا (خورازک)

فهرست مطالب پایان نامه بررسی سازهای منقوش در شکارگاه های طاق بستان:

فصل اول:

مقدمه ۲

فصل دوم:

پیشینه ۴
۲-۱-۱ سنگ نگاره اردشیر دوم ۵
۲-۱-۲ طاق کوچک ۷
۲-۱-۳ طاق بزرگ ۸
۲-۱-۴ انتهای ایوان ۹
۲-۱-۵ نقش سوار کار ۱۰
۲-۱-۶ دیوارهای جانبی ایوان ۱۱
۲-۱-۷ صحنه شکار گوزن ۱۱
۲-۱-۸ صحنه شکار گراز ۱۲
۲-۱-۹ تاریخ گذاری ۱۲
۲-۱-۱۰ سنگ نگاره دوره قاجار ۱۳
۲-۲ پیشینه چنگ ۱۴
۲-۲-۱ چنگ در خاور نزدیک ۱۴
۲-۲-۲ ساختمان چنگ کنونی ۱۶
۲-۳ پژوهش های قبلی در ضمینه چنگ ۱۷
۲-۳-۱ هنری جرج فارمر ۱۷
۲-۳-۲ عبدالعلی باقری نژاد ۱۹

فصل سوم:

شرح و روش کار ۲۰
۳-۱ شرح و روش کار ۲۱

فصل چهارم:

فرم ها وجداول ۲۳

فصل پنجم:

نتیجه گیری
۵-۱ نتیجه گیری
۵-۲ استخراج چنگ
فهرست منابع

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه بررسی سازهای منقوش در شکارگاه های طاق بستان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 56
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *