پایان نامه الگوی تغییر قدرت ماهیچه ای

هدف: هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی الگوی تغییر قدرت ماهیچه ای ناشی از اجرای تمرین مقاومتی پرشدت و بی تمرینی در مردان ورزشکار.هدف این تحقیق بررسی الگوی تغییر قدرت ماهیچه ای ناشی از اجرای تمرین مقاومتی پرشدت و بی تمرینی در مردان ورزشکار می باشد .

در این پژوهش،به دنبال آن هستیم که آیا  بی‌تمرینی چهار هفته ای بعد از تمرینت مقاومتی ده هفته ای پرشدت  بر فاکتورهای قدرت ماهیچه ای مردان ورزشکار تاثیری  دارد یا نه؟ محقق به دنبال آن‌ است که با اندازه‌گیری شاخص‌ها و تغییراتی که در عملکرد  و قدرت ماهیچه ی مردان ورزشکار مورد سنجش حاصل می شود را  مورد تحلیل قرار دهد.

پایان نامه الگوی تغییر قدرت ماهیچه ای ناشی از اجرای تمرین مقاومتی پرشدت و بی تمرینی در مردان ورزشکار در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

الگوی تغییر قدرت ماهیچه ای

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید مورد توجه مربیان و ورزشکاران قرار گیرد،موضوع‌ برگشت‌پذیری یا به عبارتی از دست دادن توانایی‌ها و سازگاری‌های به دست آمده در اثر تمرین در زمانی‌ است که ورزشکار در مرحلهء بی‌تمرینی قرار می‌گیرد.اغلب حرکات ورزشی،از عناصری‌ مانند نیرو،سرعت،زمان،پیچیدگی و دامنه‌ای از حرکت برخوردار است که می‌توان ویژگی‌ها و توانایی‌های حرکتی فردی و اجزای فیزیولوژیکی از قبیل قدرت،سرعت،استقامت،انعطاف‌پذیری و هماهنگی را در آن تشخیص داد.این قابلیت‌های زیست حرکتی که تقویت آنها برای اجرای‌ موفقیت‌آمیز حرکات ورزشی در نزد ورشکاران مهم است،طی مراحل تمرینی توسعه می‌یابند و حفظ این توانایی‌های به دست آمده،از مهمترین وظایف مربیان و ورزشکاران در فصول مختلف تمرینی به‌ شمار می‌آید.

اصلی‌ترین عاملی که به تقویت و توسعهء قابلیت‌های زیست حرکتی مورد اشاره لطمه وارد می‌سازد،مسئله بی‌تمرینی یا دور شدن ورزشکار از نظم و انسجام تمرینات ورزشی روزانه و مناسب‌ است.اثرهای بی‌تمرینی به‌طور عمده از یک تا چندین هفته بر روی بسیاری از مشخصه‌های‌ فیزیولوژیکی،آنتروپومتریکی و حتی روان‌شناختی توسط بسیاری از محققان از کشورهای مختلف‌ مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است که نتایج این پژوهش‌ها عمدتا اشاره به تغییراتی جزئی،نسبتا زیاد و مؤثر در شاخص‌های مورد مطالعه دارند.

قدرت ماهیچه ای
قدرت ماهیچه ای

ملاحظات اخلاقی

پس از اطلاع کامل آزمودنی از پروتکل اجرایی و خطرات و مشکلات احتمالی تحقیق، از هر یک از آزمودنی ها رضایت‌نامه به صورت کتبی دریافت شد که نمونه آن در پیوست یک آورده شده است.

کلیه آزمودنی‌ها مختار بودند که در هر مرحله از تحقیق که خواستند انصراف دهند.

کلیه مراقبت‌های لازم در حین انجام ورزش و خون‌گیری از آنها به عمل آمد.

مسائل بهداشتی بویژه کاملاً رعایت شد.

روش اجرای تحقیق

جامعه آماری این تحقیق مردان ورزشکار داوطلب هستند که تعداد ۳۰ نفر از آنان به صورت هدفمند به عنوان نمونه تحقیق پذیرش می شوند. تمامی ورزشکاران از سلامت کامل بر خوردار می باشند که با استفاده ازپرسشنامه سلامت تعیین می شود. آزمودنی ها که در گروه سنی ۲۰ تا ۲۵ سال قرار دارند که به طور تصادفی به گروه های تمرین قدرتی بیشینه و فرابیشینه تقسیم می شوند. برای آشنا کردن آزمودنی ها با نحوه انجام تمرینات قدرتی بیشینه و فرابیشینه،  یک جلسه توجیهی قبل از شروع دوره تمرین اصلی پژوهش برگزار خواهد شد.

پس از این مرحله، پیش آزمون جهت سنجش قدرت ماهیچه ای (تست یک تکرار بیشینه در حرکت پرس پا) انجام می پذیرد. پس از اجرای پیش آزمون سه گروه تجربی به مدت ده هفته و هر هفته سه جلسه و هر جلسه ۷۰ دقیقه به فعالیت خواهند پرداخت. در آغاز جلسه تمرینی آزمودنی ها با وزنه های کم به مدت ۱۰ دقیقه خود را گرم کرده و سپس تمرینات اصلی (قدرتی بیشینه و فرابیشینه) را انجام می دهند و در آخر با اجرای حرکات کششی بدن خود را سرد می کنند.

سوابق تحقیق

تحقیقات اندکی در رابطه با الگوی تغییرات فاکتور قدرت ماهیچه ای پس از اجرای انواع تمرینات قدرتی و بی تمرینی پس از آن صورت گرفته و اثرات این گونه تمرینات و بی تمرینی پس از آن بر شاخص های گوناگون کم تر مورد بحث و بررسی  قرار گرفته است.

هیلویک (۱۹۹۸) افزایش قدرت و توان عضلانی را هنگام تمرین مقاومتی در زنان جوان مطالعه کرد و نشان داد که کسب قدرت و توان با انجام تمرین مقاومتی به دلیل هایپرتروفی و سازگاری عصبی است و سهم هر کدام از این عوامل می تواند با پیچیدگی فعالیت ورزشی مورد استفاده هنگام تمرین در ارتباط باشد. بیشتر محققان افزایش قدرت و توان  را ناشی از سازگاری عصبی یا سازگاری های عضلانی یا هر دو دانسته اند. حتی نشان داده شده که قبل از ایجاد هر گونه تغییر ساختاری در عضله، قدرت و توان می توانند در اثر تغییرات عملکردی ( که به سازگاری های عصبی نسبت داده می شود) افزایش یابد.

نیازهای واحد حرکت عضلانی قدرت ماهیچه ای :

واحد حرکت عضلانی می تواند سبب افزایش درهم کشیدگی ماهیچه ها شود از طریق دو مکانیسم ماده: ۱) قدرت انقباض ماهیچه , قدرت ماهیچه ای به وسیله تعدادی از واحدهای حرکت عضلانی به وجود می آید. افزایش قدرت انقباض ابتدا به وسیله تجمع انقباضات تعداد متفاوتی از فیبرهای ماهیچه ای در لحظه به وجود می آید. به خاطر اینکه تمام فیبرها باعث انقباض یک واحد عضلانی یا عدم انقباض آن می شوند. تفاوت در قدرت انقباض تا حدودی به تعداد واحدهای عضلانی به کار گرفته شده بستگی دارد. در این نوع تجمع که در آن تعداد متفاوتی از واحدهای عضلانی برای تولید قدرت های متفاوت به کار گرفته می شوند تجمع چندین واحد عضلانی نامیده می شود.

در طول این نوع تجمع تنها تعداد کمی از واحدهای عضلانی به صورت تحریکی به انقباض در می آیند تا انقباض کوچکی که مطلوب است و زمانی که انقباض بزرگی مد نظر است تعداد زیادی از واحدهای عضلانی به کار گرفته می شود. برای اینکه انقباض حداکثر باشد تمام واحدهای عضلانی باید به کار گرفته شوند. بنابراین قدرت یک ماهیچه منقبض می تواند با تغییر واحدهای عضلانی که در یک لحظه منقبض می شوند فرق کند.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه الگوی تغییر قدرت ماهیچه ای:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 54
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *