پایان نامه اصول هاورکرافت رشته مکانیک حرارت و سیالات

هاورکرافت جزء ماشینهای نقلیه کلاس بالائی می باشد که برروی هر سطحی اعم از خشکی،آب ،یخ، چمن و هر چیز دیگری که بتوان هوا را به تله انداخت حرکت می کند. علت نیاز به این وسیله آنست که تنها وسیله ای می باشد که قابلیت حرکت در شرایط مختلف را دارد و مثلا می توان در نواحی کم عمق که امکان حرکت برای سایر شناورها مقدور نیست باهاور کرافت به گشت زنی پرداخت .هاورکرافت با هوانا و که بر روی بالشتکی از هوای فشرده حرکت می کند . که هوا توسط یک فن یا کمپرسور بداخل بالشتک پمپ می‌شود.از مهمترین مزایای ها و کرافت می توان به سرعت زیاد، نداشتن محدودیت در نواحی کم عمق، توان حرکت در خشکی، توان پنهان شدن در خشکی در عملیاتهای نظامی،… اشاره کرد.مهمترین علت آنکه این وسیله هنوز بطور گسترده و ناوگان حمل و نقل وارد نشره است آنست که هزینه ی تعمیر و نگهداری آن بسیار زیاد می باشد و پس عواملی مثل صدای زیاد، تاثیر شرایط جوسی در سرعت و شعاع آن در رده های بعدی قرار دارند.در این پایان نامه سعی شده تا اصول کلی مربوط به هاورکرافت و اجزای آن مورد بررسی قرار گیرد.پایان نامه اصول هاورکرافت رشته مکانیک حرارت و سیالات در قالب ورد میباشد.

پایان نامه اصول هاورکرافت را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

معرفی سیستم:

در فشار بالشتک هوا می شود. تغییر فشار بالشتک هوا از یک سو نیروهای وارد بر دامن را تغییر داده و باعث تغییر در می شود و از سوی دیگر با ایجاد تغییر در نیروی وارد بر هاورکرافت باعث تغییر ارتفاع هاورکرافت  می شود.برای بیان تحلیلی دینامیک ارتفاع هاورکرافت می توان آن را بصورت شکل ۴-۹ نشان داد. چنانکه ملاحظه می گردد، سیستم تعلیق هاورکرافت از سه قسمت مجزا تشکیل شده است. در این شکل از تأثیر تغییر فاصله جانبی دامن  که باعث تغییر سطح مؤثر فشار هوا می شود، در نیروی وارد بر هاورکرافت صرف نظر شده است. این دیاگرام حول نقطه تعادل هاورکرافت رسم شده است.سیستم بالشتک هوا شامل جریان هوا از فن (Lift Fan) تا خروجی بالشتک هوا می باشد که در شکل ۴-۹ دارای ورودی   و خروجی  می باشد. سیستم دامن شامل دینامیک خود دامن می باشد که ورودی  و خروجی آن  می باشد.

هندسه و ساختمان دامن‌ها:

شکل ۳-۲ قسمتهای اصلی دامن کیسه بسته را نشان می دهد. در دامن کیسه بسته کیسه ABO بوسیله زنجیر و یا لولایی در A و O به سازه، سخت متصل می شود و معمولاً قسمت ABO از یک صفحه Fabric/Elastomer بصورت یکپارچه می باشد. انگشتی  قابل تعویض بوده و معمولاً در نقطه B بوسیله پیچ و مهره به کیسه و در نقطه D بوسیله تسمه بافته شده (Fabric Straps) یا زنجیر DE ، نزدیک به O ، به بدنه متصل می شود. در برخی طرح ها نقطه D خود به بدنه متصل است.انگشتی ها یا بوسیله ریخته‌گری (Molding) و یا با تا کردن صفحات Fabric/Elastomer به شکل (I-I)U در می آیند.به دلیل اینکه گوشه پایین انگشتی (C) در معرض سایش می باشند. در بعضی طرح ها این گوشه به موازات خط (I-I) برش داده می شود. خطی که از این گوشه به صورت افقی رسم می شود خط حاشیه (Hemline) دامن نامیده می شود.زاویه  معمولاً ۹۰ درجه است که می تواند بیشتر نیز باشد. قسمت  جهت اتصال کیسه و انگشتی به کار می رود که می تواند وجود نداشته باشد به عبارتی  بر B منطبق باشد.

هوای بالشتک هوا معمولاً بوسیله یک فن شعاعی (Centrifugal) و یا فن (Mixed-Flow) تأمین می شود و به دو طریق هوا به درون کیسه وارد می‌شود. در حالت اول محور فن به شکل عمودی می باشد و از خروجی معمول فن (پوسته فن) در آن استفاده نمی شود و بجای آن هوا مستقیماً وارد کیسه دامن می شود بنابراین ورودی هوا به کیسه، ارتفاعی برابر با ارتفاع فن دارد.در حالت دوم از فن به شکل معمول استفاده می شود و فن دارای پوسته و خروجی می باشد. معمولاً کیسه قسمت جلو و پهلوی هاورکرافت به هم متصل بوده و یک حجم را تشکیل می دهند. کیسه قسمت عقب مستقل بوده و برای خود یک ورودی دارد.در حرکت هاورکرافت بر روی آب، سطح آب یکنواخت باقی نمی ماند. از طرفی انگشتیها طوری می باشند (شکل ۲-۹) که در قسمت عقب در اثر تغییر سطح آب، آب به درون انگشتی نفوذ پیدا می کند.این امر باعث ایجاد نیروی پسای (Drag) فراوان شده و مرکز فشار بالشتک هاورکرافت را نیز بهم می زند و جهت جلوگیری از آن، قسمت عقب دامن با قسمتهای جلو و پهلوها فرق اساسی دارد که در قسمت عقب دامن از  انگشتی‌هایی به شکل مخروط ناقص (Cones) و یا در بعضی نمونه ها از Bibag استفاده می شود.در شکل (۲-۹) هوا از طریق دریچه های N(Orifices) وارد انگشتی می‌شود.  ارتفاع دامن،   نسبت به صفحه مبنای فرضی که از مرکز زمین فاصله مشخصی دارد اندازه گیری می شوند و به ترتیب ارتفاع سطح زمین و ارتفاع هاورکرافت می باشند.

هاورکرافت
هاورکرافت

فهرست مطالب پایان نامه اصول هاورکرافت رشته مکانیک حرارت و سیالات:

 • مقدمه
 • مروری بر تحقیقات گذشته
 • فصل۱٫ GEM
 • فصل۲٫ عملکرد بالشتک هوا
 • فصل۳٫ آیرودینامیک داخلی- معبراها – فن ها و کمپرسورها
 • فصل۴٫ درگ
 • فصل۵٫ پیشرانش
 • فصل۶٫ موتور (حرکت دهنده ی اولیه)
 • فصل۷٫ معیارهای عملکردی
 • فصل۸٫ کنترل و پایداری
 • فصل۹٫ دامن
 • نتیجه گیری
 • مراجع و منابع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه اصول هاورکرافت رشته مکانیک حرارت و سیالات:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
500,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 99
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *