پایان نامه آسیب های زیست محیطی

ایران بدون شک استثنایی ترین سرزمین کره زمین است. از شمال تا جنوب، خوان نعمت‌های خدادادی برای ایرانیان گسترده است. دریای شمال و جنوب، مخازن نفت و گاز، معادن سنگ‌ها و  فلزات قیمتی، مواد اولیه مورد نیاز و استراتژیک، گیاهان دارویی و درمانی، خاکی گهربار، آب و هوایی بسیار متنوع و مساعد، اقلیمی بی مانند و … در این میان نفت و گاز موضوع دیگری است که هرگونه تعرض به خاک ایران به سبب آن بوده است.اما با توجه به تمام قابلیت‌های منحصر بفرد نام برده سالهای طولانی است ایران از مشکلات عدیده اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در رنج می باشد. انگار این خاک پرگهر، آن سالهای طلایی اولیه را در خواب دیده است، سالهای درخشانی که گویی هرگز تکرار نخواهند شد. نظری به کشورهای دیگر که از منابع سرشار ایران بهره مند نیستند، ولی از رشد اقتصادی بالایی برخوردار می باشند، در کشورهایی که قدمت تاریخی چندانی نداشته اما طلایه دار فرهنگ عصر جدید گشته اند، همگی جای درنگ دارد، جای تامل و نظری بر گذشته این مرز و بوم، و محل تفکر است و بازنگری و رجوع هر فرد به خود، تا تصمیمات اتخاذ شده از استحکام لازم و امکان اجرایی بالا برخوردار شوند و بار دیگر فرزندان ایران، شکوفایی درخت کهن سال ایران را به نظاره بنشیند و پدرانش خستگی سالهای فقر و فلاکت را در زیر شاخسار پراکنده اش به در کنند. پایان نامه آسیب های زیست محیطی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه:

با توجه به اینکه هر تلاشی که در جهت کاهش وابستگی کشور به منافع ارزی حاصل از صادرات نفت صورت پذیرد، می تواند نقش مهمی در فرآیند توسعه کشور ایفا نماید.

– خشکسالی‌های اخیر نیز به مشکلات معیشتی مردم و بالاخص کشاورزان لطمه زده است.

– تاکنون ۶۴% از ۵۱ میلیون هکتار منابع خاک کشور، یعنی حدود ۳۳ میلیون هکتار آن بکار گرفته نشده که بخش مهمی از آن قابلیت بهره برداری دارد.

– شاخص‌های اقتصادی نیز نشان دهنده وجود بیکاری در کشور است.

– وجود تورم

با بیان آمار و ارقام موجود به بیان اهمیت موضوع می پردازیم:

بی شک ایران دارای جاذبه‌های توریستی بسیار زیادی می باشد. در فصل‌های قبل راجع به این جاذبه‌ها و همچنین اثرات اقتصادی که از طریق آن متوجه ایران می گردد، به تفصیل سخن گفته شد و همانگونه که ملاحظه گردید، صنعت توریسم دارای اثرات مثبت غیر قابل انکاری در اقتصاد ایران بوده و می تواند به عنوان یکی از بخشهای مهم اقتصادی مورد توجه قرار گیرد. در میان آثار مختلف اقتصادی، به نظر می رسد که نقش اشتغال زایی این صنعت از ویژگی بارزی برخوردار می باشد و اگر بپذیریم که بزرگترین معضل اقتصادی ایران در دهه آینده، بیکاری وسیع نیروی کار جوان و تحصیلکرده است، نقش توریسم و اهمیت توسعه و گسترش آن به خودی خود مشخص می گردد.اما بسیاری از این مکان‌های طبیعی و اکوسیستم‌های حساس با بی توجهی در حال تخریب و نابودی اند و با عدم بهره برداری صحیح از آنها، عواید انتظاری حاصل نخواهد شد. گرچه پیرامون ارزش بالای مناطق مورد بحث، از لحاظ گردشگری و منحصر بفرد بودنشان، بسیار گفته شد، باز به مورد دیگری به طور مختصر برای بیان اهمیت موضوع، می پردازیم:در کشورهای در حال توسعه اکوسیستم‌های آبی زیست محیطی با جاذبه‌های طبیعی دلپذیر و کم نظیر خود می توانند بازدیدکنندگان فراوانی را به سوی خود جذب کنند. دریاچه زیبای‌هامون نیز از جمله این فضاهای طبیعی است.‌هامون بزرگترین دریاچه شیرین در فلات ایران و خاورمیانه است. این دریاچه ۴۰۰-۳۵۰ هزار هکتار مساحت دارد که در زمان پرآبی، دارای مساحتی برابر ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است و از کل مساحت یاد شده ۳۸۲۰ کیلومتر مربع به ایران تعلق دارد. از ۱۳۰ گونه پرنده موجود در این دریاچه ۲۴ گونه حمایت شده اند و ۱۱ گونه در خطر انقراض!وجود ماهیان متعدد باعث رونق صید و صیادی شده و از لحاظ فن جانوری این دریاچه موقعیت ویژه ای دارد.نکات یاد شده دریاچه‌هامون در کنار اهمیت‌های حفاظتی، جهانی و تمدنی، پژوهشی و آموزشی، اشتغالزایی، ورزشی، تولید فرآورده‌های طبیعی و اهمیت گردشگری فراوانی نیز دارد. در کشور ونزوئلا از دریاچه‌های مشابه‌هامون سالانه ۷ میلیون دلار و در ترینیداد و تایلند هر کدام به تنهایی سالانه ۲ میلیون دلار درآمد به دست می آورند. با افزایش توجه به این اکوسیستم آبی منحصر به فرد و حفظ آثار تاریخی مانند کوه خواجه می توان سیستان و بلوچستان را به یک  منطقه گردشگری مهم تبدیل کرد.از دیگر ویژگی‌های مهم این ناطق (مناطق ساحلی زیست محیطی)، وجود آبزیان گوناگون و رونق صنعت شیلات و صنعت آبزی پروری می باشد. از مشکلات فراروی صنعت آبزی پروری، تامین غذای مناسب ماهیان پرورشی می باشد تا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه و از نظر زیست محیطی، خطرناک نباشد. که در غیر این صورت آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می شود.

آسیب های زیست محیطی
آسیب های زیست محیطی

بخشی از متن پایان نامه آسیب های زیست محیطی:

در سال ۱۹۹۶ در مزارع پرورش آزاد ماهیان نروژ، ۴۵۰ هزار تن مواد غذایی مصرف شده است که اگر به طور متوسط در هر کیلوگرم آن ۱۳ میلی گرم مس وجود داشته باشد، به فرض ذخیره شدن ۲۰ درصد از کل مس، تقریبا ۳/۴ تن مس به محیط آبی وارد شده است.در مزارع پرورش ماهی در نروژ هزینه تهیه مواد غذایی تقریبا معادل ۵۰ درصد هزینه تولید است.بدین ترتیب بر اساس نمودارهای تولید سال ۱۹۹۶، می توان با ۱۰ درصد اصلاح در مصرف مواد غذایی، چیزی معادل ۴۵ هزار تن ماده غذایی را ذخیره کرد.نظر به اینکه در بسیاری از نقاط ساحلی و دریایی مورد مطالعه پوشش گیاهی طبیعی برای تغذیه آبزیان وجود دارد، بدون پیامدهای سوء در آبزیان و انسانها و نیز با هزینه‌های بسیار ناچیز، تلاش در کاستن آلودگی‌های این سواحل و مناطق دریای، بسیار منفعت بخش خواهد بود.با توجه به این مطلب که ۲۰ درصد از ارزش مبادلات تجاری به تجارت غذاهای دریایی اختصاص دارد که در سال گردش مالی حدود ۱۰ میلیارد دلار ایجاد می کند، لزوم برنامه ریزی بر روی پرورش ماهیان و آبزی‌ها با بهره گیری از الگوهای موجود در طبیعت و تکثیر گونه‌های موجود، احساس می شود.پرورش دهندگان میگو هم اینک در استان بوشهر، بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال به بانکها بدهکارند که این امر چنانچه ادامه پیدا کند روند کار را با مشکل مواجه خواهد کرد. با ذکر این مطلب که شماری از پرورش دهندگان میگو به علت بدهکاری امکان تولید در سال ۸۲ را نداشته اند که بالا بودن هزینه‌های تولید و فقدان تقسطی تسهیلات دریافتی بر شدت بحران دامن زده است.حال آنکه نتایج حاصل از تحقیق نشانگر این است که اعطای اعتبارات صادراتی (BUYERS CREDIT) مهمترین و موثرترین اهرم توسعه در جهش صادرات می باشد و با اعمال این مهم، رشد بسیار قابل ملاحظه ای در توسعه بازار محصولات صادراتی خود در بازار کشورهای هدف خواهیم داشت و جهش صادراتی را که محور برنامه سوم توسعه می باشد، از نظر کیفیت و کمیت ارتقا می بخشد و با اولویت بخشیدن به اعتبارات صادراتی، عوامل درونی مؤثر بر صادرات غیر نفتی در مقایسه با عوامل بیرونی مؤثر در صادرات غیر نفتی، اثر کمرنگتری بر روند صادرات غیر نفتی دارند و باید پس از عوامل اعتباری، بر بهبود عوامل بیرونی مؤثر بر صادرات قویاٌ اهتمام ورزید.صادرکنندگان یا تولیدکنندگان کالاها عموماٌ به تنهایی توان مالی سرمایه مربوط به فعالیتهای صادراتی خود را نداشته و این ضعف توان مالی را مسائلی از قبیل بهای کالاهای صادره توسط صادرکنندگان یا کالاهای سفارش تولیدکننده به منظور ساخت کالاهای مورد نظر قرار داد (برای صادرات) و بعضا کندی سرمایه در گردش آنان تشدید می نماید. در واقع یکی از راه‌های تقویت و حمایت صادرات، اعطای اعتبارات صادراتی است که به نظر می رسد برای جبران این نقص بایستی توان مالی ملی تقویت شود. با بررسی رویدادهای چند سال اخیر متوجه می شویم که کشور ما بسیاری از بازارهای هدف محصولات غیر نفتی خود را، به خصوص در آسیای میانه، از دست داده است، کشورهایی که توان مالی قوی برای اعطای اعتبار صادراتی به صادرکنندگان خود دارند. به خصوص ترکیه، امریکا و چین تأیید این ادعا می باشند.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه آسیب های زیست محیطی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 207
قالب: فایل WORD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *