پاورپوینت آشنایی با کوهستان های ایران

پاورپوینت درباره “آشنایی با کوهستان های ایران” در ۳۰ اسلاید تهیه شده است متن زیر چکیده ای از آن میباشد در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه اقدام به خرید و دریافت خودکار نمایید.

سرزمین ایران با محیط ۸۶۰۰ کیلومتر و مساحتی بالغ بر ۱,۶۴۸,۱۹۵ کیلومترمربع حلقه ای از زنجیره ى فلات هاى جوان آلپ است
متوسط ارتفاع ایران با۵۵درصد افزایش نسبت به ارتفاع متوسط خشکیهای جهان به ۱۲۵۰ متر میرسد.
آنچه از آن می توان به عنوان کوهشناسی ایران نام برد ۸ قسمت به شرح ذیل است که عبارتند از:

۱٫رشته کوه های البرز
۲٫ رشته کوه های زاگرس
۳٫ کوه های ممتد مرکزی
۴٫ کوه های خراسان
۵٫کوه های کرمان
۶٫ کوه های نوار مرزی آذربایجان غربی
۷٫ کوه های کردستان و لرستان
۸٫ قلل منفرد
هر کوهی نامی دارد و تمام نام ها دارای معنا هستند. نام کوه ها خود به خود بوجود نیامده است بلکه آن ها را به دلایل گوناگونی نامگذاری کرده اند. در گذر زمان، بسیاری از این دلایل فراموش شده، ولی نام کوه ها همچنان باقی مانده است.

عوامل مؤثر در نامگذاری کوه های ایران را می توان به چند دسته تقسیم کرد:
۱- رنگ
۲- عدد
۳-جنس
۴-جانوران
۵- گیاهان
۶- مکان های مذهبی
۷- شخصیت های تاریخی و افسانه ای
کوه هایی که اهمیت ژئوتوریسم و اکوتوریسم دارند

کوه دماوند

یک آتشفشان جوان است که در ترشیاری پسین و کوارترنری اخیر شکل گرفته است.قله ۵۶۷۱ متری آن بلندترین قله خاور میانه است.و به عنوان یکی از بلندترین قله های مخروطی جهان به شمار می اید.این قله در شمال ایران نزدبک تهران واقع شده است.

علاوه بر جاذبه های اکوتوریسمی و جذابیت های ورزشی ،این کوه برخی اشکال زمین شناختی و پدیده های وابسته به ژئوتوریسم را جلوه گرساخته است.،که شامل منشورهای بازالتی ،یخچالهای دائمی و چشمه های آب گرم معدنی و نیز تنوع وسیعی از اشکال آتشفشانی است.یکی از خصوصیت های عمده امکان مشاهده ی مستقیم و دسترسی به پی سنگ درونی است.دره ی عمیقی که در بخش شمال شرقی واقع شده است فرصت هایی برای ژئو توریسم و تحقیقات آتشفشان شناختی در اختیار می گذارد.

کوه دنا

دِنا بلندترین قله رشتهکوههای زاگرس در باختر ایران و در باختر مرکز فلات ایران است.
بلندای این قله ۴۴۴۸ متر است و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در شهر سیسخت جای گرفتهاست. شهرستانی که این قله در آن قرار دارد نیز شهرستان دنا نام دارد.بارش سالانه در این قله از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر است و رودهای بسیاری نیز از آن سرچشمه میگیرند.

dena
dena

دنا در تنوع زیستی گیاهی و جانوری کشور نقش بسزایی دارد و بخش عظیمی از فون و فلور کشور را در خود جای داده است. عوامل متعددی در تنوع زیستی دنا تاثیر دارند، از جمله ویژگیهای توپوگرافی، اختلاف بین پست ترین و مرتفع¬ترین نقطه دنا (۳۲۰۰ متر) و تغییر شرایط عوامل اقلیمی و آب و هوایی. در حالیکه دمای متوسط سالانه پست ترین بخش دنا حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است، متوسط دمای سالانه قلل دنا در حدود ۱ درجه سانتی گراد و اختلاف بین این دو نقطه نیز در هر لحظه حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است. بنابراین در این طیف وسیع تغییرات حرارتی از دامنه تا قله، تنوع زیستی زیاد و گونه-های گیاهی با خواهش های اکولوژیکی متفاوت بوجود می آیند

زرد کوه

زرد کوه بختیاری با حداکثر ارتفاع بیش از ۴۲۰۰ متر دومین کوه زاگرس از نظر ارتفاع (پس از دنا) است.این کوه در نزدیکی کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری در ایران قرار دارد.رشته کوه های زرد کوه بختیاری در جنوب غربی ایران و از انتهاییترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق خوزستان امتداد یافتهاست. این رشته کوه یکی از غنیترین ذخایر طبیعی آب ایران است و دو رودخانهٔ پرآب کشور (کارون و زایندهرود) نیز از دامنههای آن سرچشمه میگیرند.
از قلل زیبا و معروف آن میتوان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفتتنان، کلونچین و کینو اشاره کرد. در این میان، قلّه کلونچین، با ارتفاع ۴۲۲۱ متر بلندترین قله زردکوه است. همچنین قله شاه شهیدان هم ۴۱۵۰ متر بلندی دارد.

سبلان

رشته کوه سبلان در جنوب شرقی شهرستان مشکین شهر و در فاصله ۲۵ کیلو متری آن واقع شده است. ارتفاع بلندترین نقطه آن با نام سلطان ساوالان ۴۸۱۱ متر میباشد. سلطان ساوالان پس از دماوند معروفترین کوه ایران است که دریاچه ای زیبا در قله آن وجود دارد

سبلان جلوه ای ای زیبا از طبیعت کم نظیر ایران است که سنگها و صخره هایش نیز با انسان حرف می زنند. سنگ عقاب سبلان صخره ای شبیه به عقاب است که پاسبان راهی است که به قله مقدس سبلان ختم میشود “عقاب سنگی” (قارتال داشی) درنزدیکی جان پناه غرب، به شکل عقابی است که نشسته وسررابه جانب شرق چرخانده است.

توچال

توچال قلهای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۲ متر میباشد که بخشی از دامنه رشتهکوههای البرز است. دامنهٔ جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قلهٔ آن مشرف به این شهر است.
مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاهها و جانپناههای توچال به ترتیب از شرق به غرب کلکچال، شروین، شیرپلا، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگچال هستند که همگی آنها مشرف به تهران هستند.

تلهکابین توچال دارای سه خط اصلی و سه خط تلهسیویژه و یک خط تلهاسکی میباشد. روی هم رفته درازای سه خط اصلی این تلهکابین، نزدیک به ۷۵۰۰ متر است که در میان تلهکابینهای نصب شده در دنیا یکی از طولانیترین خطوط تلهکابین پیوسته به شمار میرود. ایستگاه سوم این تله کابین در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه پنجم در ارتفاع ۳۰۰۰ متری و ایستگاه هفتم در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا است.
کار ساخت تلهکابین توچال، در سال ۱۳۵۳ به دست بهمن باتمانقلیچ و با همکاری شرکت فرانسوی «پوما» و شرکت اتریشی «دوپل مایر» آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت.

کوه تفتان

آتشفشان تفتان در استان سیستان و بلوچستان و در ۵۰ کیلومتری شمال خاش و ۹۹ کیلومتری جنوب-جنوب شرقی زاهدان قرار گرفته است
تفتان تنها آتش فشان نیمه فعال ایران است ، و هم اکنون در مراحل آخر فعالیت خود است که اثرات آنرا را بصورت خروج گازهای گوگردی و چشمه های آبگرم در اطراف آن دیدهمی شود.

دهانه های آتشفشانی راین

در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهر راین واقع در استان کرمان، در اطراف دهکدههای قلعه حسنعلی، قلعه حیدر و توتک تعداد ۱۵ دهانه انفجاری وجود دارد. محققان در ابتدا این دهانه ها را محل برخورد سنگهای آسمانی دانستند اما پس از تحقیقات بیشتر آنها را دهانه های آتشفشانی تشخیص دادند که بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال قبل فعال بوده اند.
تا مدتها،تصور می شد که این دهانه ها مربوط به برخورد شهابسنگ هستند،ولی با مطالعه سنگهای محل مشخص شد این دهانه ها،آتشفشانی هستند که سن انها هم کم می باشد.

کوه الوند

alvand
alvand

رشته کوه الوند، یکی از ویژگیهای طبیعی و جذاب استان همدان می باشد، که در جنوب شهر همدان و شمال شهر تویسرکان قرار گرفته است. الوند، بلندترین قله آن، با ارتفاع ۳۵۷۴ متر از سطح دریا، حد طبیعی بین این دو شهر می باشد. جهت این کوهستان از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و استان همدان را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می کند.

قله علم کوه

دومین قله بلند ایران با فرازاى ۴۸۵۰ متر در ناحیه شمال کشور قرار گرفته است. این قله در واقع یک توده عظیم گرانیتى است که موجب دگرگونى لایه هاى دربرگیرنده خود شده است. شمار قلل بلندتر از ۴۰۰۰ متر این منطقه به بیش از ۲۰۰ قله می‎رسد

جذابیت عمومى این کوه به دلیل دیواره عمودى آن است که حدود ۵۰۰ متر فرازا دارد و همه ساله ده‎ها دیواره نورد حرفه اى را از ایران و کشورهاى مختلف جهان به سوى خود جذب مى کند
ویژگى دیگر این کوه وجود یخچال هاى بزرگ و پدیده هاى یخچالى آن است. دو یخچال شمالى و غربى که بزرگترین یخچال هاى آن به شمار مى روند، فضایى مناسب و امکان دسترسى خوبى را براى مطالعات یخچالى فراهم نموده اند.

کوه های مریخی یا مینیاتوری

کوههای منحصربهفرد و زیبای مریخی که در جاده چابهار به گواتر دیده میشوند، از زیباترین مناظر طبیعی ایران هستند که کمتر مورد توجه قرار گرفتهاند. حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر، کوههایی در سمت چپ جاده نمایان میشود که به کوههای مینیاتوری یا مریخی معروفند.
رشته کوههای مریخی که فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، توانسته ترسیمگر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد. این کوهها در زمانهای گذشته به زیرخروارها خاک مدفون بوده و امروزه با گذشت زمان‏، مشاهده میشوند. در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و بارانهای موسمی‏، خاکها از روی آنها به دامنهها ریخته شده و چهره اصلی این کوهها نمایان شده است.

تنگه واشی

تنگه واشی مکانی با جاذبههای گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستانها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است.
تنگه واشی به طول حدود ۳۰۰ متر و با دیوارههای صخرهای بلند به ارتفاع حدود ۱۰۰ متر محل عبور رودخانهای است که از کوههای ساواشی سرچشمه میگیرد و از میان دشت میگذرد.
بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشمنواز است و از دیوارههای سنگی آن در نقاط مختلف چشمههای آب زلال و خنک به سمت پایین روان است.

تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز هست. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز واقع شدهاند. هر سه این کتیبهها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شدهاست.

تصاویر تعدادی از اسلایدهای این پاورپوینت:

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پاورپوینت آشنایی با کوهستان های ایران:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
70,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 30 اسلاید
قالب: فایل پاورپوینت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *