تحقیق بررسی پارچه ها و دوخت لباس های اصیل ایرانی

هنر و صنایع دستی یک کشور شکل دهنده فرهنگ و تمدن آن است. بشر در طول تاریخ هرگز بی نیاز از لباس و پوشاک نبوده و برای حفظ سلامت خود در برابر سرما و حوادث طبیعی، دست به تولید پارچه و انواع دوخت زده است. کشور ایران نیز که بهد تمدن بشری است. دارای هنرهای دستی بسیاری که از اعصار گذشته به یادگار مانده اند است.

اما وضعیت این هنر ها به ویژه در پارچه و دوخت لباس های اصیل ایرانی رو به فراموشی رفته است. بدین منظور کلیاتی پیرامون موضوع تحقیق و همچنین، روش تحقیق ذکر خواهد شد.

تحقیق بررسی پارچه ها و دوخت لباس های اصیل ایرانی رشته طراحی پوشاک در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای دانلود دانشجویان عزیز میباشد.

بررسی پارچه های اصیل ایرانی

یکی از مباحث بسیار مهم در پارچه و دوخت لباس های ایرانی، زنده نگهداشتن روح بافت های ایرانی در لباس های حال حاضر است. کشور کهنسال و باستانی ما ایران از لحاظ داشتن گنجینه‌های هنری بسیار غنی است و بجرأت می‌توان گفت که ایران زمین از دیرباز مهد هنرمندان بزرگی بوده است. حاصل کوششهای مداوم باستانشناسان و حفریات آنها، مطالعات مستشرقین و ایران شناسان برجسته ای چون گیرشمن و پوپ مؤید گفته‌های فوق است.

بعبارت دیگر روح زیباپرست و شاعرانه و هنردوست ایرانی الهام بخش نیروی خلاقه هنری او در این راه پرشکوه بوده است. رشته‌های مختلف هنری ایران هر کدام محسنات و امتیازات مخصوص بخود دارد که نمی‌توان در مقام ارزشیابی و مقایسه بین آنها برآمد ولی در میان هنرهای متعدد ایرانی که بعضی از آنها متأسفانه بدست فراموشی سپرده شده است کمتر هنری می‌توان یافت که در اثر هجوم پدیده‌های هنری نو توانسته باشد تاب مقاومت بیاورد و تغییر خصوصیت ندهد.

طراحی پارچه
طراحی پارچه

بررسی دوخت های اصیل ایرانی

آجیده دوزی یا لایه دوزی یا پنبه دوزی یکی از رودوزیهای ایرانی است که ریشه عمیقی در هنرهای سنتی ایران دارد و قدیمی ترین مدرکی که پیرامون آن داریم به زمان هخامنشیان مربوط می شود. در دوره اشکانیان وساسانیان نیز این هنر رواج داشته است.

گبردوزی یا زرتشتی دوزی ، همانگونه که از نامش پیداست هنری مرتبط با زرتشتیان ایران می باشد و توسط زرتشتیان ابداع گردیده است. (ایوزیان، ۱۳۸۱، .شماره۲۳۵).

همچنین، در مورد زنّار دوزی می توان گفت، زنار به معنی کمربندی است که زردشتیان به کمر می بستند و به آن گسی یا گشتی می گفتند و زنار دوزی به دوختهای تزئینی گفته می شود که بر روی زنارها اجرا می شد. و از آنجا که زنّار نشانی مذهبی و مقدس بوده است،

پژوهش های انجام شده در زمینه دوخت در ایران

از جمله پژوهش هایی که در این زمینه انجام شده است عبارتند از: پارچه های زیبا و با شکوه همواره از ویژگی های اصیل و بارز مشرق زمین به شمار می رود، زیرا لباس به منزله جلوه ای از هنر، منشاء شرقی داشته و به نوعی نشان دهنده اقتدار، تجمل و شکوه پوشاک آسیا است. در این مقاله نقوش پارچه ها در سه دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی مورد مطالعه قرار گرفته است.

به این منظور ابتدا با اشاره به مذهب، فرهنگ، نماد و اعتقادات هردوره نقوش شاخص به کاررفته در لباس ها و منسوجات آن دوران بررسی و تغییرات هر دوره مورد توجه قرار گرفته است.

نتیجه گیری

پارچه لایه‌ای نرمش‌پذیر است که از شبکه‌ای از نخ‌ها و یا الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده‌است. که نوع نخ‌ها و یا الیاف و ساختار و نحوه قرار گیری انها در کنار یکدیگر ساختمان پارچه و خصوصیات فیزیکی آن را بوجود می‌آورد. پارچه را از روشهای بافت تاری-پودی، بافت حلقوی(کش‌بافی یا قلاب بافی)، روشهای بی بافت، گره زدن تولید می‌شود. پارچه‌ها از نظر مواد بکار رفته انواع گوناگون دارند از جمله پنبه‌ای(نخی)، پشمی، ابریشمی. غیره. به بخشی از بازار که پارچه‌فروشی‌ها در آن قرار دارند بازار بزازها گفته می‌شود.(    مژگانی، ۱۳۸۰)

کاوش‌ها و پژوهش‌های دانشمندان و پژوهشگران در صد سالهٔ اخیر نشان داده است که ایرانیان از پیشتازانی بوده‌اند که به کار بافندگی پارچه پرداخته‌اند. حتا ساکنین ایران باستان در دورهٔ دوم سنگ (یا به اصطلاح عصر حجر میانین) با فن پارچه‌بافی آشنا بوده‌اند. برای اثبات این واقعیت، بهترین گواه؛ سفال‌ها، نگین‌ها و مهره‌هایی‌اند که بیش از هشت هزار سال قبل از میلاد در ژرفای خاک‌های این مرز و بوم جا گرفته‌اند.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی پارچه ها و دوخت لباس های اصیل ایرانی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 19
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *