تحقیق هنر و فرهنگ در جهان اسلام

ترکیب جوامع اجتماعی و بومی با تنوع مذهبی در اسلام، از نظر اهمیت و تأثیر آن، از منطقه ای به منطقه دیگر و در دوره های مختلف، متفاوت است و به راحتی قابل تعریف نیست؛ اما مهم است که از وجودشان آگاه باشیم. تحقیق هنر و فرهنگ در جهان اسلام در قالب فایل ورد آماده برای ورایش و پرینت میباشد.

هنر و فرهنگ در جهان اسلام:

حضور هنر – یعنی تکنیک های زیبا سازی محیط پیرامون انسان و ارزیابی اشیایی که توسط گروه یا افرادی یا برای آن ها ایجاد می ود – در میان همه فرهنگ ها متداول و معمول است. هنر در هر منتطقه ای تحت تأثیر محدودیت های اجتماعی، ایدئولوژیکی، مذهبی و تاریخی و جغرافیایی قرار می گیرد؛ به همین دلیل، تمدن های مختلف، سنت های مذهبی و تاریخی یا جغرافیایی قرار می گیرد؛ به همین دلیل، تمدن های مختلف، سنت های هنری ای دارند که با یکدیگر متفاوت اند. فرهنگ اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این فصل به چند نمونه از این الزامات می پردازد.

هنر اولیه عرب ها:

اوایل قرن هفتم میلادی، حضرت محمد (ص) در غرب عربستان به پیامبری مبعوث شد. تاریخ نگاری مسلمانان که بعدها صورت گرفت، دوره ظهور اسلام را “عصر جاهلیت” نامید. به عنوان دوره غفلت معنوی و نیز عصری که دستاوردهای فرهنگی چندانی نداشته است. این مسئله به جز در مورد شعر این دوره – که از نظر موضوع و اشکال آن برجسته بود- صادق است. اینکه غرب عذبستان در آن زمان در فقز فرهنگی و هنری بود، جای بحث و گفت و گو  دارد.

هنر و فرهنگ
هنر و فرهنگ

روستای کوهستانی در جنوب یمن:

هنوز در بسیاری از کوه های یمن خانه های مرتفع و باریکی دیده می شوند که بخش های مسکونی آن ها بیشتر در طبقه بالا قرار دارند و بخش های پایین آن مختص انبار و خدمات هستند. چنین ساختمان هایی به راحتی در مقابل حملات بادیه نشین ها یا خانواده های روستایی قادر به دفاع بودند. متون مربوط به قرون وسطی (قبل از ظهور اسلام) کاخ هایی نیمه افسانه ای را توصیف می کنند که به این سبک ساخته شدند و زمانی که باد در مجسمه های شیر می پیچید آن ها می غریدند.

نگرش های اسلامی به هنر:

طی قرن ها، نگرش های مختلف نسبت به هنر در دنیای وسیع اسلام به چشم می خورد و در مجموع، غیر ممکن است که درباره اصولی واحد که مسیر رشد را تعیین کرده اند، صحبت کرد. اما می توان گفت که نخستین تجلی اسلام – یعنی قرآن- شامل مطالب و دیدگاه هایی است که نگرش های هنری می تواند براساس آن ها باشد و اغلب چنین بود.بسیاری از آن ها طی قرن ها تفسیرهای مختلفی شدند و باید تاریخ کاربرد آن ها نگاشته شود.

مسجد:

ساختمان هایی معروف به مسجد، همواره مرتبط با حضور اسلام بوده ند. اما نمی توان به راحتی هر مفهومی را که کلیسا، معبد و کنیسه در مذاهب دیگر دارد. به بافت اسلامی منتقل کرد. کلمه “مسجد” بارها در قرآن به چشم می خورد. این کلمه از نظر فنی یعنی “محل سجده”. در قرآن گفته شده است “تنها کسانی که به خداوند در روز جزا ایمان دارد، زکات می دهند و از غیر خدا نمی ترسند، می توانند در محل عبادت خداوند ساکن شوند.”

ساختار و کاربرد مسجد:

با این اوصاف، می توان گفت که برای یک مسلمان، هر مکان مناسبی برای نماز خواندن حتی یک مکان موقت، مسجد است؛ بنابراین، هزاران مسجد کوچک وجود دارد که به یک خانواده، یک بخش یا یک گروه اختصاص دارد. اما از ابتدا، وقتی که پیامبر، مرم را در خانه اش در مدینه جمع می کرد، این تلقی ایجاد شد که مسجد تنها یک فضای دینی که محدود به جامعه مسلمانان باشد، نیست. این مکان اساسأ برای عبادتن بود.

معماری سلجوقیان آناتولی:

معماری سلجوقیان در آناتولی در معرض تأثیرات چندگانه ای قرار داشته که تاکنون فقط بخشی از آن به طور کامل بررسی شده است. این هنر بخش هایی را از هنر آسیای میانه،‌ایران ، بین النهرین و سوریه و همین طور مدل های خود آناتولی، قرض گرفته است. اما تحقیقات اخیر تأکید دارند که معماران سلجوقیان آناتولی “تنها یک شاخه از معماری امپراتوری کبیر سلجوقیان” نبود، بلکه “ترکیب جدیدی از فرهنگ ترکی- اسلامی بود.”

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق هنر و فرهنگ در جهان اسلام:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 57
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *