تحقیق هنر مفهومی در طراحی لباس رشته طراحی لباس

هنر طراحی لباس در طول تاریخ در دامان برخی از سبک های هنری رایج زمان خود رشد کرده و موجب پیدایش سبک هایی جدید شده است. یک تابلوی نقاشی مجسمه یا صحنه ای از یک نمایش از لحاظ خصوصیات بصری ممکن است باهم تفاوت هایی اساسی داشته باشند اما این امکان وجود دارد که همگی در یک زمان معین از سبکی واحد مثلا پاپ آرت (هنر همگانی) و یا اکسپرسیونیسم (هنر بیانگر) پیروی کرده ویژگی ها و اهداف این سبک را آشکارا در خود نشان دهند.

تحقیق هنر مفهومی در طراحی لباس  در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

هنر مفهومی در طراحی لباس

هنر طراحی لباس نیز از چنین قاعده ای مستثنی نیست و می تواند در سبک های متنوعی از جمله هنر مفهومی جلوه گر شود. در چنین شرایطی هنرمند بدان انسان را به مثابه ی بوم و یا وسیله ای برای نشان دادن مفاهیم درونی  و ذهنیات خود می داند. بنابراین هدف اصلی او از خلق یک لباس پوشش بدن انسان نیست بلکه با بهره گیری از مواد و ابزار پوشیدنی و غیر پوشیدنی مثل پارچه، شیشه، چوب، کاغذ ، چینی و .. احساسات و اندیشه های درونی خود را نمایش می دهد  و اندام انسان همچون وسیله ای برای انتقال اندیشه ی او عمل می کند.

طراحی لباس
طراحی لباس

مقدمه

دهه های پایانی سده بیستم تحولاتی عمیق در مفهوم هنر و ساختار زیبایی به وجود آورده و بدین ترتیب قلمرو گسترده و متنوعی از امکانات و روشهای بیان هنری جدید را به کار گرفته است. با ظهور جنبش های هنری پس از دهه ی ۱۹۶۰ م. شکل و مضمون اثر هنری و رابطه اش با انسان و طبیعت دگرباره به چالش کشیده شد و هنرمندان از آخرین دستاوردهای فناوری برای بیان مفاهیم و موضوعات هنر خود بهره گرفتند در اصل مهمترین ویژگی هنر این قرن وجه تجربی آن بود که از میلی شدید و روزافزون به نوآوری و شیفتگی فراوان به پدیده های نو سرچشمه می گرفت.

تحولات پدید آمده در عرصه ی هنر در ابتدای قرن با به کارگیری موادی فراتر از رنگ و بوم آغاز و در سال های آخر آن به آزادی کامل هنرمند از هرگونه قید و بند نقاشی و مجسمه سازی و تمایل به سوی رسانه ها و امکانات جدید آفرینش هنری منتهی شد(لوسی اسمیت، ۱۳۸۲، ص ۹)

طراحی لباس مفهومی

اصطلاح لباس های مفهومی به جای Deresses برگزیده  و منظور طرح های لباس  انسان است. در واقع، بلکه نمایش صفات یا احساس یا اندیشه های انسان است.  در حقیقت، لباس های مفهومی اندام انسان را ابزاری برای انتقال یک فکر یا صفت درونی او می دانند ونه الزاماً برای پوشش تمام یا بخشی از جسم او  و این دقیقاً همان هدفی است که هنر مفهومی در پی آن است؛ به این معنا که کنش هنرمند فقط پیش نیازی برای نشان دادن ماهیت اثر هنری و ایدۀ اوست و هرگونه حاصل کار و یا جسمیت بخشیدن، تنها نمودی ابتدایی از یک نتیجه¬گیری کلی بوده که هنرمند بدان دست یافته است.

ار تباط سبک های هنری با طراحی لباس

جنگ جهانی دوم، بنیان تمدن را تکان داد و با آغاز آن، تکامل لباس شکلی انقلابی به خود گرفت. لباس که بازتابی از توان اقتصادی، نگرش سیاسی، قابلیت های فرهنگی و اجتماعی ، باورهای مذهبی و فلسفی و پایبندی های رسمی و سنتی است در روند تکامل خود زیر نفوذ و سیطره ی نظام نقشه دار سرمایه داری قرار گرفت.

در این نظام پوشاک جایگاهی دیگر یافت به کالا تبدیل شد  و همانند کالا ارزش دوگانه پیدا کرد. به دیگر سخن هم برآورنده ی نیازهای بشری شد و هم محصولی برای فروش. (ویل کاکس، ۱۳۷۹، ص ۶)

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق هنر مفهومی در طراحی لباس رشته طراحی لباس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 20
قالب: فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *