تحقیق نقش تکنولوژی در افزایش بهره وری سازمانی

تحقیق نقش تکنولوژی و بهره وری در افزایش بهره وری سازمانی در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

شرایط متغیر اقتصاد در جهان امروز که خصوصیت بازر آن تغیر و تحول سریع است باعث می شود شیوه های سنتی مدیریت کارایی لازم خود را از دست بدهند و مدیران و سازمان ها برای بقا به مفاهیم مهمی چون نوآوری و تکنولوژی , بهره وری سازمانی رو آورند تا با تکیه بر آن در بازار رقابتی مزیت رقابتی کسب کند و انعطاف پذیری لازم را برای تغیرات بازار و شرایط رقابت با رقبا را داشته باشند .

 

تکنولوژی و بهره وری در افزایش بهره وری سازمانی

نوآوری و تکنولوژی از جمله مفاهیمی است که امروزه به شدت مورد توجه قرار گرفته و در تحقیقات بسیاری تاثیر آنها بر بهره وری به اثبات رسیده است . اهمیت بهره وری و لزوم آن باعث شد تا در این مقاله به بررسی تاثیر نوآوری و تکنولوژی بر بهره وری به روش مروری بپردازیم . پس از بررسی ادبیات پژوهش مشاهده شد نقش تکنولوژی و بهره وری در افزایش بهره وری سازمانی در تمام پژوهش های بررسی شده مورد تایید قرار گرفته است.

 

مقدمه

امروزه رشد روزافزون فناوری اطلاعات به گونه ای غیرقابل انکار بر زندگی روزمره جوامع مختلف تأثیرگذاشته است.به بیانی دیگر تأثیر این تکنولوژی بر ابعاد زندگی به گونه ای است که دیگر نمی توان مفاهیمی نظیر توسعه پایدار و اقتصاد دانایی محور را از این واژه مجزا دانست. سازمان ها برای حفظ حیات خود و باقی ماندن در شرایط رقابتی ناگزیر به تطابق خود با بازار متغیر و پیچیده امروزه هستند .

سرعت تغییرات به قدری افزایش یافته که زمان موجود برای کسب تجربه و دانش درسازمان از میان رفته است. لازمه این امر ایجاد مزیت رقابتی و تولید محصولات متفاوت در حداقل زمان و هزینه است که مستلزم آن به کار گیری تکنولوژی روز و نوآوری است.به واسطه رشد سریع در تئوری ها و شیوه های مدیریت از قرن ۱۹ تا بـه امـروز، حـوزه هـای خاصی ازمطالعات مدیریت در طی ۳۰ سال اخیر مورد توجـه قـرار گرفتـه اسـت، کـه مـدیریت تکنولوژی یکی از آنها می باشد.

نوآوری

نوآوری شامل خلق کالا ، خدمت یا فرایندی می باشد که برای سازمان جدید است. نوآوری، معرفی به بازار است، یا با کاربرد آن چیز جدید برای سازمان و یا با بازاریابی و تجاری کردن آن. لازم نیست برای دنیا تازه و جدید باشد، بلکه نوآوری به اولین بار استفاده کردن از یک ایده به وسیله یک سازمان اطلاق می شود.

در تعاریف نوآوری چنین بیان شده است:

مرکز یادگیری گروهی شرکت فورد: نوآوری استفاده از توانایی های طبیعیِ خلق کردن راه های جدید و بهتر لذت بردن از زندگی و کارکردن با یکدیگراست»

«سامانه بهداشت واشو:  نوآوری یک فرهنگ، یک نگرش است که مراقبت، کیفیت و خدمت به مشتریانمان را با هم ترکیب می کند.»

مؤسسه (موزه) اسمیتسونین: دفتر امور مالی و اداری

نوآوری به معنی خارج شدن از درون جعبه (چارچوب) به منظور خلق کردن راه حل ها و پیاده سازی آن هاست. نوآوری خلق فرصت هایی و حیط هایی برای تغییر و یادگیری است.»

بخش پژوهش و توسعه شرکت رینولدز: نوآوری دگرگون سازی افکار به سوی ایده ها و کاربرد این ایده ها برای تحقق هدف ها و بنابراین بهبود کسب و کار جاری یا خلق کردن کسب و کاری جدید است.»

بخش آیدیا ورسِ شرکت لوسنت تکنالوجیز: نوآوری عاملی است که محیطی برای فرایند ارتباط سازی خلق می کند که موجب به وجود آوردن محصول، خدمتِ یک نوآوری می تواند تغییری باشد در روش صنعتی ،که موجب ارتقای بهره وری می شود.

 

بهره وری سازمانی
بهره وری سازمانی

نقش بهره وری در سازمان ها

بهره وری ترکیبی است دقیق و استفاده ای است بهینه از نیروی انسانی و منابع مادی موجود ، اگر چه عملکرد به طریقی بهره وری را تعیین می کند،اما این دو،یکی نیست. عملکرد نشان می دهد که تا چه حد به هدف نزدیک شده ایم .

یعنی کمیت و کیفیت بازده بدست آمده را بیان می کند . بهره وری به عبارت ساده یعنی ، نسبت ستاده به داده که بصورت کسر نشان داده می شود . اما بهره وری در سازمان فرایند سلسله اقدامها و فعالیت های هماهنگ و برنامه ریزی شده بمنظور بهبود وضعیت موجود برنامه ها و استفاده بهتر و اثر بخش تر از استعدادها ، امکانات و تجهیزات فضاها و اماکن است .

این اقدامها و فعالیت ها در قالب برنامه هایی مدرن طراحی و اجرا می شوند . کارایی و اثر بخش دو مولفه مهم بهره وری هستند . در کارایی چگونگی و نوع برنامه ها و فعالیت ها و صحیح انجام دادن آنها مطرح است . در کارایی استفاده بهینه از همه منابع و عوامل در دست یابی به اهداف مطلوب ، یعنی مطلوبیت در تخصیص منابع مورد توجه است .

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق نقش تکنولوژی در افزایش بهره وری سازمانی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 16
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *