تحقیق نظام حقوقی حل و فصل اختلافات

بروز اختلافات در دریاها از زوایای گوناگونی ایجاد می شود و ریشه در سالها و قرنها دارد به گونه ای که اختلافات کشورها بر حقوقشان در دریاها، همیشه موجبات جنگها و درگیری هایی شده است و حتی سالیان سال روابط دو کشور را تیره و تار کرده است. موضوع اختلاف می تواند در هر زمینه ای باشد از تحدید حدود و تعیین مرزها گرفته تا حق عبور از دریاها و همچنین حق ماهیگیری و حتی برخی اوقات بر سرنام دریاها و خلیج ها اختلافات بالا میگیرد. تحقیق بررسی نظام حقوقی حل و فصل اختلافات در کنوانسیون ۱۹۸۲حقوق دریاها با تاکید بر دیوان بین المللی حقوق دریاها در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه تحقیق نظام حقوقی حل و فصل اختلافات :

به هر روی ایجاد مرجعی که بتواند اختلافات را حل و فصل نماید،‌همیشه انسانها را آرزویی بزرگ بوده است، چرا که اگر عدالت و انصاف بر اختلافات حاکم شود هم شان انسانی ابناء بشر را حفظ می نماید و هم از بروز جنگ های خونریزی جلوگیری می نماید.

موارد بروز اختلاف در مسائل مربوط به حقوق دریاها بسیار زیاد است. ؛ دول مجاور و مقابل در دریاها امکان دارد در مورد مرزهای مناطق دریایی خود توافق نداشته باشند، ممکن است دولتی مدعی حق انجام مانور دریایی اش در منطقه انحصاری و اقتصادی دولت دیگری شود، که فکر وجود چنین حقی باشد و برخی ماهیگیران امکان دارد حق دول خارجی را برای بازداشتشان به خاطر ماهیگیری در ۵۰ مایلی سواحل آنها زیر سوال ببرند.

فصل اول:

اصول عمومی وروش های حل و فصل اختلافات بین المللی و شیوه ها و اصول کلی متفاوتی دارند چه پیش از کنوانسیونهای حقوق دریاها و چه پس از شکل گیری آنها. در این فصل تلاش داریم اصول عمومی و روش های حل و فصل اختلافات را با تاکید بر کنوانسیون ۱۹۸۲ نظام حقوقی حقوق دریاها تببین نماییم، لذا در بحث اول پیرامون دو اصل حل و فصل عدم اجباری و مسالمت آمیز در اختلافات، سخن خواهمی راند و در مبحث دوم، روش های غیر حقوقی حل و فصل اختلافات که بیشتر تمایل سیاسی در آن است و سپس روشهای حقوقی حل و فصل اختلافات که تمایلات صرفاً حقوقی است .

اصل حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات:

پس از گذشت سالیانی دراز از زندگی بشر و تجربه جنگ های خانمانسوز پی در پی و بخصوص جنگ جهانی اول و دوم، بشر متمدن تمام تلاش را برای جلوگیری از جنگ و زبان زور کرده است و سعی بر آن است که تمام اختلافات از شیوه های مسالمت آمیزی حل شود. در تمام اسناد بین المللی دولت ها وکشورها را به همکاری بین المللی تشویق کرده است و مرتباً در هر سندی که می خواهد نقشی در جامعه جهانی بیافریند به مسالمت آمیز بودن حل اختلافاتشان تاکید می کند، منشور ملل متحد.

مذاکرات:

هنگامی که اختلافی در صحنهنظام حقوقی بین المللی بروز می کند، توسل به حل و فصل قضیه از راه مذاکره امری معمول است. در مواردی که دولتی خواستار اعمال حمایت دیپلماتیک است. امکان دارد مذاکره حتی قبل از محکوم شدن یا بازداشت فرد ذیربط آغاز شود. معمولاً در اینگونه موارد قانون خاصی مورد اختلاف است و بعید نیست ماموران دیپلماتیک که مامور مذاکره هستند کارشان را در خلال شکل گرفتن قانونی قبل از تصویب نهایی توسط قوه مقننه شروع کنند.

نظام حقوقی
نظام حقوقی

فصل دوم:

نحوه کار و صلاحیت های دیوان بین المللی حقوق دریاها:

دیوان بین المللی حقوق دریاها نظام حقوقی که بر اساس کنوانسیون ۱۹۸۲ دریاها، شکل گرفته است و همچنین دارای ضمایمی (ANNEX) است که بر اساس قانون مورد نظر عمل می کند،‌دارای وظایف و صلاحیت هایی است که بر اساس این صلاحیت ها موارد اختلاف گوناگونی را تاکنون حل و فصل کرده است.

و همچنین چنین دیوانی با چنین وظیفه سنگینی بایستی از ساختار تشکیلاتی و نحوه کار مناسبی برخوردار باشد. آیین کار در دیوان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و چگونگی ارائه دعوی در دیوان و همچنین نحوه رسیدگی به اختلافات را بیان می دارد که در این فصل تلاش ما به تبیین جامع این دیوان از حیث موضوعات فوق الذکر است.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق نظام حقوقی حل و فصل اختلافات:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 40
قالب: فایل word