پایان نامه بررسی میزان بهره وری در نفت زاگرس

این تحقیق با عنوان “بررسی و سنجش میزان پایان نامه رتبه بندی عوامل موثر بر بهره وری کارکنان بهره وری و کارایی واحدهای عملیاتی مختلف در شرکت نفت زاگرس جنوبی به کمک آنالیز پوششی داده ها(DEA )”به دنبال بررسی میزان بهره وری و کارایی واحدهای عملیاتی در شرکت نفت زاگرس جنوبی می باشد.

در این راستا از ابزار پوششی داده ها و نرم افزار مربوط به آن استفاده نموده است، در این تحقیق شاخص های سطح تحصیلاتی پرسنل،امتیازات انگیزشی و رفاهی،سابقه کاری،میزان حوادث کارای ، تلفات ،… پس از تحلیل با استفاده از تکنیک AHP به عنوان شاخص های ورودی و خروجی تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است. بخش های کارا و ناکارآ مشخص گردیده اند.

پایان نامه بررسی و سنجش میزان بهره وری و کارایی واحدهای عملیاتی مختلف در شرکت نفت زاگرس جنوبی به کمک آنالیز پوششی داده ها(DEA ) در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

 میزان بهره وری در نفت زاگرس

تحقیق از نظر روش شناسی عبارتست از کاربرد روش های علمی در حل یک مسئله یا پاسخ به یک سوال.(دلاور ،۱۳۹۰)

از نظر جان دیویی تحقیق عبارتست از تغییر کنترل شده ی یک موقعیت غیر ثابت یا نامعین به موقعیتی که از لحاظ ویژگی ها و روابط، کاملا معین و ثابت است و در وضعی قرار دارد که عناصر موقعیت اصلی یا اولی به صورت یک کل متحد تغییر یافته اند.(شریعتمداری، ۱۳۶۲)

تحقیق حاضر بطور موردی در واحدهای مختلف شرکت نفت زاگرس جنوبی به اجرا در آمده است. هدف از ارائه این فصل از پایان نامه معرفی روش تحقیق بر اساس ماهیت و هدف، نحوه شناسایی متغیرهای ورودی و خروجی و شاخص های اثرگذار در ارزیابی کارایی واحدهای مختلف این شرکت می باشد. همچنین مراحل انجام پایان نامه وشرح مختصری درباره ی این مراحل ارائه گردیده است.

بهره وری
بهره وری نفت زاگرس

نوع تحقیق

روش تحقیق مورد استفاده به لحاظ ماهیتی از نوع کاربردی بوده و روش آن کتابخانه ای – پیمایشی است.

در تحقیقات کاربردی با استفاده از زمینه و بستر شناختی و معلوماتی که از طریق تحقیقات بنیادی فراهم شده، برای رفع نیازمندی های بشر و بهبود و بهینه سازی ابزارها، اشیاء و الگوها در جهت توسعه ی رفاه و آسایش و ارتقای سطح زندگی انسان مورد استفاده قرار می گیرند.

جامعه آماری، روش نمونه‏گیری و حجم نمونه:

اخذ تصمیم درباره حجم نمونه, از لحاظ تامین میزان دقت نتایج نمونه گیری و صرفه جویی در مقدار وقت و هزینه, از اهمیتی خاص برخوردار است. بدیهی است که بزرگ بودن حجم نمونه موجب صرف هزینه و وقت زیاد, و کوچک بودن حجم نمونه موجب عدم دقت کافی برآوردها می شود. سعی ما بر این است که در چارچوب اطلاعات موجود و با توجه به وقت و هزینه ممکن و دقت لازم, مناسب ترین حجم ممکن نمونه را انتخاب کنیم.

بدین ترتیب برای تعیین حجم نمونه به سراغ علم آمار می رویم و حجم نمونه را با در نظر گرفتن میزان دقت و سطح اطمینان مورد نظر محاسبه می کنیم.

 

اما چون در این تحقیق می خواهیم اطلاعات واحدهای عملیاتی  مختلف شرکت نفت زاگرس جنوبی را با یکدیگر مقایسه نموده و کاراترین واحدهای عملیاتی  را از نظر شاخص های ورودی و خروجی مطرح شده را مورد مطالعه قرار دهیم ،لذا تمامی واحدها را  مورد مطالعه قرار می گیرد که شامل ۶۰ واحد عملیاتی در مناطق مختلف شرکت نفت زاگرس جنوبی را شامل می گردد .

تمامی منطقه به غیر از سروستان بصورت اقماری(۱۴ روز کار ،۱۴ روز استراحت) کار میکنند که این موضوع انگیزه نفرات را پایین می آورد ولی سروستان چون به شیراز نزدیک میباشد شرایط بهتری را برای نفرات فراهم می سازد.

مرور ادبیات و سوابق مربوطه:

تاکنون از روش DEA در مقالات و رساله­های متعددی برای سنجش و اندازه­گیری کارایی و رتبه­بندی واحدهای سازمانی و بنگاه­ها در رشته­های مختلف استفاده شده است. به طور مثال، پاورز و مک مولن[۱] (۲۰۰۰) از روش DEA با محدودیت­های وزنی، برای متمایز ساختن معیارهای عملکرد قوی و سایر معیارهای عملکرد در مجموعه­ای از اوراق بهادار استفاده کردهند تا از شناسایی واحدهای تولیدی که سطح (ورودی- خروجی) نامطلوبی دارند و در شرف رسیدن به کارایی هستند به عنوان واحدهای کارا جلوگیری به عمل آید. آنها بیان کردند که انتخاب اوراق بهادار می­تواند نمونه­ای از مسائل تصمیم­گیری چند معیاره باشد که به طور طبیعی چنین تصمیم­گیری­ها بر اساس بررسی چندین شاخص صورت می­گیرد.

ابومنصور و رادام[۲] ( بهره وری ۲۰۰۰) کارایی صنعت بیمه عمر در مالزی برای ۱۳ شرکت در دوره­ی زمانی (۱۹۹۷-۱۹۸۷) بررسی کرده­اند. نتایج بیانگر آن است که میانگین کارایی فنی برای شرکتهای بیمه ۶۵/۷۲ درصد است که با وجود رشد بهره­وری در این صنعت، در مقاسه با رشد اقتصادی تجربه شده، در مالزی، نسبتا ناچیز است. هاسلم و شراگا ( بهره وری ۲۰۰۳) در تحقیقی از تحلیل پوششی داده­ها، برای شناسایی شرکت­های صندوق مشترک سرمایه­گذاری کارا و ناکارای موجود در فهرست اطلاعاتی، مورنتیگ استار۵۰۰ (۱۹۹۹) استفاده کرده­اند.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه بررسی میزان بهره وری در نفت زاگرس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 144
قالب: فایل word