تحقیق ملاحظات استراتژیک اصلی در تصمیم گیری

به نظر ما، یک پیش‌شرط برای استفاده‌ی موفقیت آمیز از e-HRM برای اهداف استراتژیک این است که ملاحظات استراتژیک در فرایند تصمیم گیری پیرامون e-HRM در نظر گرفته شوند. با این حال تنها شواهد تجربی محدودی در این باره موجود است. بر اساس یک بررسی از ۲۰ تحقیقی که به‌تازگی منتشر شده‌اند (از ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹)، مارلر و فیشر (۲۰۱۰ ص ۳۳) نتیجه می‌گیرند که “مطالعات تجربی کمی به‌صراحت مسائل استراتژیک e-HRM را مورد بررسی قرار داده‌اند”. بنابراین هدف این تحقیق این است که نقش ملاحظات استراتژیک اصلی در فرایند تصمیم گیری پیرامون معرفی برنامه‌های e-HRM را بررسی کند و پیشنهاد‌هایی برای گنجاندن بهتر چنین ملاحظاتی ارائه دهد.

تحقیق ملاحظات استراتژیک اصلی در تصمیم گیری در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

ملاحظات استراتژیک اصلی در تصمیم گیری

در ابتدا e-HRM را تعریف می‌کنیم و در مورد چگونگی فرق آن با دیگر مفاهیم مرتبط مانند برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و سیستم‌های اطلاعات منابع انسانی (HRIS) بحث می‌کنیم. پس از آن نقش استراتژی و تصمیم گیری مربوط به اتخاذ e-HRM در سازمان‌ها را به‌طور مفصل شرح می‌دهیم. در نهایت، اصول مدل نظری مارلر (مارلر ۲۰۰۹) که راهنمای تجزیه و تحلیل داده بوده است مورد بحث قرار می‌گیرد.

مدیریت استراتژیک منابع انسانی

مفهوم مدیریت استراتژیک منابع انسانی حدود ۳۰ سال پیش در ادبیات ظهور کرد (لنگنیک-هال، لنگنیک-هال، آندراده و دریک، ۲۰۰۹). مدیریت استراتژیک منابع انسانی نشان می‌دهد که اهداف HR باید مطابق با استراتژی کلی سازمان انتخاب شود. این اهداف نشان دهنده ی توسعه ی مدنظر سازمان در آینده است. نگرانی های کلان سازمانی، برای مثال نسبت به ساختار سازمانی، تطبیق منابع با نیازهای آینده، کیفیت خدمات و محمصولات به شدت به مسائل HR مربوط است. فرهنگ، ارزش‌ها و انگیزش کارکنان همه تحت تأثیر ساختارها و فرآیندهای سازمانی هستند و آن‌ها هم در مقابل، بر فرآیندها و ساختارهای سازمانی تأثیر می‌گذارند. از این رو مسائل منابع انسانی و دیگر اهداف استراتژیک در هم پیچیده هستند.

مدیریت استراتژیک منابع انسانی شامل مسیر و رویکرد کلی نسبت به مسائل بلند مدت مربوط به کارکنان در سازمان است. همه سازمان‌ها یک استراتژی یا حداقل طرحی برای مسیری که مایل‌اند آن را برای پیشرفت انتخاب کنند دارند. هرچند که ممکن است همیشه این مسیر به‌صورت نوشتاری نباشد یا آگاهانه فرموله نشده نباشد اما همیشه تصوری از مسیر آینده وجود دارد. این استراتژی رفتار سازمانی و شیوه‌ای را که سازمان با آن به تغییرات خارجی و داخلی می‌پردازد تعیین می‌کند.

تصمیم گیری
تصمیم گیری e-HRM

HRM استراتژیک

تعاریف بسیاری برای HRM استراتژیک وجود دارد. اغلب، HRM استراتژیک به‌عنوان فعالیت‌های مؤثر بر رفتار افراد در تلاش‌های خود برای دستیابی به نیازهای استراتژیک کسب و کارشان تعریف می‌شود (شولر، ۱۹۹۲)، یا به‌عنوان الگویی برای استقرار برنامه ریزی شده‌ی منابع انسانی و فعالیت‌هایی که به‌منظور دست یابی به اهداف انجام می‌شوند تعریف می‌شود (رایت و مک ماهان ۱۹۹۲). تأکید بر ارتباط بین HRM و عملکرد سازمانی به‌عنوان مسئله‌ی اصلی HRM در تعاریفی که استناد زیادی به آن‌ها شده است مشترک است (باکسال و پورسل ۲۰۰۳). دیدگاه مدیریت منابع انسانی استراتژیک بر کارکنان به‌عنوان یک منبع استراتژیک تمرکز دارد.

(بنت، کتچن و بلانتون شولتز، ۱۹۹۸). تعریفی که HRM استراتژیک را در زمینه‌ی گسترده‌تری قرار می‌دهد توسط مارتین-آلکازار، رومرو-فرناندز و سانچز-گاردی (۲۰۰۵) ارائه شده است که در آن، آن‌ها HRM استراتژیک را به‌عنوان “مجموعه‌ای یکپارچه از شیوه‌ها، سیاست‌ها و استراتژی‌هایی که از طریق آن‌ها سازمان‌ها سرمایه‌ی انسانی خود را که بر استراتژی کاری ، شرایط سازمانی و شرایط اجتماعی و اقتصادی اثر می‌گذارد و از آن اثر می‌پذیرد، مدیریت می‌کنند”.

موارد

بخش بعدی این مقاله این سه مورد را شرح می‌دهد. شرح هریک از موارد با معرفی کوتاهی از آن سازمان مشخص شروع می‌شود و در ادامه نقش e-HRM در سازمان همان‌گونه که توسط مصاحبه شوندگان ارائه شده است می‌آید. نتایج کلیدی حاصله از تجزیه و تحلیل که در سطح سازمانی هستند، در جداول ۱ تا ۳ گزارش شده است. در هر مورد، اهداف اصلی از آوردن e-HRM در ستون اول گزارش شده است. (۱) اهداف قابل عرضه، (۲) رابطه‌ی مقاصد با استراتژی کاری و (۳) رابطه اهداف با گرایش‌های منابع انسانی، برای هر مقصود مطابق با آن ذکر شده است. مقاصد منعکس کننده‌ی خواسته‌های کیفی از معرفی e-HRM هستند، در حالی که اهداف به خواسته‌های قابل سنجش و اندازه گیری اشاره می‌کنند. در پایان هر یک از توضیحات موردی، بینش‌های اصلی خلاصه شده است.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق ملاحظات استراتژیک اصلی در تصمیم گیری:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 52
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *