مقایسه تولید گندم استان فارس با سایر استانهای کشور

گندم از مهم‌ترین غلات است. این گیاه در گونه‌های وحشی و اهلی موجود است. گندم از گیاهان گلدار تک‌لپه‌ای‌ یک ساله و تیره گندمیان و از خانواده گرامینه‌ها است. گندم، گل آذین سنبله‌ای دارد. از هر گره آن یک برگ به وجودمی آید. سنبلچه گندم متشکل از دو گلوم و سه گلچه بوجود می‌آید. گاهی تعداد گلچه‌ها به ۹ هم می‌رسد. دانه گندم بین دو پوشش قاشق مانند به نامهای پوشک بیرونی (لما) و پوشک درونی (پالئا) قرار گرفته‌است. برگهای گندم مانند برگهای سایر غلات (به جز ذرت و ارزن)، نازک و کم عرض بوده و زبانه‌های کوچکی دارند.

در این تحقیق تلاش شده است بر اساس میزان تولید استان ها در زمینه تولید گندم نمودار های هیستوگرام، میله ای، مستطیلی، ساقه و برگ، دایره ای این استان ها رسم گردد.

استانتولیدتقریبی گندم در سال ۹۱ بر حسب ۱۰۰۰ تن
فارس۱۵۰۰
خوزستان۹۰۰
اصفهان۳۰۰
بندرعباس۳۰۰
کردستان۱۲۰
خراسان شمالی۳۲۰
خراسان جنوبی۲۴۰
خراسان رضوی۱۳۰
کرمان۲۲۰
سیستان۱۰۰
ایلام۹۵
یزد۷۶
بوشهر۲۸۰
کرمانشاه۳۷۰
آذربایجان شرقی۲۹۰
آزربایجان غربی۱۸۰
اردبیل۶۰
همدان۲۱۰
قم۶۵
سمنان۴۵
مازندران۲۰
گیلان۱۸
گلستان۵۰
لرستان۴۵۰
کهگیلویه و بویراحمد۵۶
یاسوج۳۴

جدول فوق در برابر نام هر استان میزان تولید گندم آن استان بر حسب تن بیان گردیده است. در این جدول همان طور که مشخص است میزان تولید گندم استان فارس از استان های دیگر بیشتر بوده و بیشترین مقدار فراوانی را بر حسب تن دارد و استان خوزستان در رتبه دوم قرار دارد.

تصویر تمامی نمودار ها را از مقاله اصلی دانلود کنید

نمودار میله ای

همانطور که در نمودار  میله ای فوق مشخص است. در زمینه رتبه بندی تولید گندم در استان ها، به ترتیب استان های فارس، خوزستان، لرستان رتبه های یک تا سه را به خود اختصاص داده اند.

نمودار مستطیلی

همانطور که در نمودار مستطیلی فوق مشخص است. در زمینه رتبه بندی تولید گندم در استان ها، به ترتیب استان های فارس، خوزستان، لرستان رتبه های یک تا سه را به خود اختصاص داده اند.

نمودار دایره ای

همانطور که در نمودار دایره ای فوق مشخص است. در زمینه رتبه بندی تولید گندم در استان ها، به ترتیب استان های فارس، خوزستان، لرستان رتبه های یک تا سه را بر اساس درصد تولید از کل تولید کشور در سال ۹۱ به خود اختصاص داده اند.

نمودار هیستوگرام

همانطور که در نمودار هیستوگرام فوق مشخص است. روند میزان تولید گندم در استان های مختلف در سال ۹۱ مشخص شده است.

نمودار زیر نمودار ساقه و برگ میزان تولید گندم در استان های کشور در سال ۹۱ است.

برگساقه
۵۰۰, ۲۰,۳۰,۰۰,۸۰,۸۱
۴۰,۲۰,۸۰,۹۰,۱۰,۰۲
۰۰,۰۰,۲۰,۷۰,۴۳
۵,۵۰۴
۰,۶۵
۰,۵۶
۶۷
۰۰,۵۹

 

نتیجه گیری

همانطور که از جدول و نمودار های رسم شده قابل استنباط است. میزان تولید گندم در استان فارس در سال ۹۱ نسبت به سایر استان ها قابل توجه است و بیشترین میزان تولید و نزدیک به ۲۳ درصد تولید در استان فارس انجام می شود. در رتبه دوم استان خوزستان قرار دارد و با تولیدی نزدیک به ۹۰۰ هزار تن در سال ۹۱ در رتبه دوم قرار دارد. کمترین میزان تولید مربوط به استان های مازندران و گیلان است.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقایسه تولید گندم استان فارس با سایر استانهای کشور:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 10
قالب: فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *