مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا

تحقیق و مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا در فرمت فایل word تهیه شده و در 109صفحه آماده پرینت میباشد.این مقاله مناسب برای دانشجویان رشته های علوم انسانی(جامعه شناسی و…),میباشد این تحقیق به بررسی کیفیت زندگی کاری و تعهد سازمانی تحلیل همه جانبه و بهبود زندگی کاری و کارکنان اتکا را مورد بررسی قرار داده است و در ادامه به چکیده هایی از عناوین و متن های تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

خلاصه هایی از عناوین مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا:

راههاي پيشگيري از فرسودگي شغلي:

كري(1996) معتقد است كه افراد مي توانند بر بيشتر وقايع استرس زا كه آن ها را به فرسودگي مبتلا مي كند، تسلط و كنترل داشته باشند و اگر نتوانند آنها را كنترل كنند به ميزان زيادي بر چگونگي تفسير آنها و واكنش در مقابل آنها تسلط خواهند داشت وي پيشنهاداتي چند را براي جلوگيري از بروز فرسودگي پيشنهاد مي كند:

1- تعيين و ارزيابي اهدافي كه قابل دسترسي و واقع بينانه هستند. 2- اطمينان به اينكه شما مي توانيد يك عامل فعال و مؤثر در زندگي تان باشيد. 3- ايجاد تنوع در كار 4- اتخاذ ابتكار براي شروع پروژه هاي جديد كه شخصي هستند نه اينكه منتظر تصويب سازمان بمانيد. 5- يادگيري براي كنترل بر فشار و استرس. 6- توجه به سلامتي از طريق استراحت كافي، برنامه هاي ورزشي، پرهيز غذايي، مراقبه و آرميدگي. 7- کیفیت و توسعه دوستي چند جانبه با ابزار صميميت متقابل. 8- يادگيري اينكه چگونه دربارة خواسته هايتان  کیفیت زندگی صحبت كنيد اگر چه انتظار به دست آمدن آنها را نداشته باشيد. 9- يادگيري چگونه كار كردن براي تصديق خود و پاداش به خود. 10- يافتن معني و مقصود از طريق تفريح، مسافرت يا تجارب جديد. 11- اتخاذ زماني براي ارزيابي و تشخيص از پروژه هاي خود كه آيا توان و  انرژي خود را مصرف آنها كنيد يا نه. 12- اتخاذ كلاسها و كارگاه هايي براي مشورت كردن و جستتجوي راههاي تازه براي مسائل تازه. 13- مرتب كردن دوبارة برنامه ها براي كاهش فشار و مشكلات . 14- شناختن محدوديتهاي خود و يادگيري همساز شدن با اين محدوديتها. 15- يادگيري براي پذيرفتن خود با همه عيوب كه مستلزم بخشش خود در هنگام خطاست.

مقاله کیفیت زندگی کاری
کیفیت زندگی کاری

فرسودگي شغلي مديران:

مديران به واسطه موقعيتي كه درسازمان دارند، احساس مسؤليت در قبال سايرين، مسؤليت وتعهد در قبال عملكرد كاركنان، پاسخ گويي به فرادستان، فشار ناشي از كمبود امكانات و فراهم كردن امكانات براي سازمان دچار تقليل نيروي بيشتري مي­شوند. (ميركمالي ، 1373). یکی از گروه هایی که استعداد زیادی برای مبتلا شدن به  فرسودگی شغلی را دارند، مدیرانی هستند که بیش از حد کار می کنند . این نوع مدیران هنگامی که کار در مؤسسه را شروع می کنند ، از چنان نیرویی برخوردارند که می توانند سازمان را فعال نگه داشته و تمام امور سازمان را تحت کنترل و نظارت خود در آورند. ( سعادتمند ، 1388 )

ویژگی های مربوط به نقش در سازمان:

عدم کیفیت و فشار ناشی از نقش در زندگی زمانی رخ می دهد که بین انتظارات یا خواست های فرد و انتظارات و خواست های سازمان ناسازگاری وجود داشته باشدبه نقل از حیدری ابهام نقش زماني به وجود مي آيد كه شخص از كاري كه بر عهده دارد اطلاع كافي نداشته باشد. بدين معنا كه اهداف كاري وي چنان كه بايد واضح و صريح نيستند و فرد نمي تواند بين انتظارات خود، و همكاران و مسئوليتي كه به واسطه ي اين شغل به عهده گرفته و نقش خود پيوند صحيح و مناسبي برقرار سازد. در سال 1964 مركز پژوهش دانشگاه ميشگان در پژوهشي تحت عنوان تنيدگي سازماني، ابهام نقش را مشخص نبودن نقش فرد در چهارچوب كار و مسئوليتهايش و معين نبودن هدف هايي­كه بايد تحقق بخشيد توصيف كرده اند. آنها دريافتند كه ابهام نقش، سردرگمي، تحليل قوا و انگيزه ي فرد را در پيش دارد (دادستان، 1377).   ابهام نقش مشکلی نیست که تنها کارکنان تازه کار با آن روبرو باشند ، بلکه کارکنان کار کشته را نیز گرفتار می کند.

نشانگان مرضی فرسودگی شغلی:

افراد هر از گاهی احساس خستگی در زندگی، ناامیدی و بعلاوه مشکلات مرتبط با شغلشان که رایج هستند را تجربه می کنند. با این وجود، اگر این احساسات(ناامیدی، خستگی و غیره) بیش از چندبار و برای یک دوره طولانی مدت به طول بی انجامند، افراد ممکن است دچار نشانه های فرسودگی شده باشند(هایزو همکاران، 2007) كارول (1979) نشانه هاي فرسودگي شغلي را به 4 دسته جسماني، رواني، اجتماعي و سازماني تقسیم بندي كردو نشانه هاي جسمانی:  شامل خستگي، اختلال در خواب، اختلال در خوردن(خيلي زياد يا خيلي كم) عوارض جسماني چون سردردها، علائم درد هاي معده اي- روده اي و آمادگي براي بيمار است.

«می یر و الن» در سال 1991 پیشنهاد کردند که تعهد سازمانی شامل اجزای محرک (وابستگی احساسی،شناسایی و درگیری) دوام ( آگاهی از هزینه ترک) و هنجاری (احساس تعهد برای کار مداوم) است. در زمینه مطالعه جاری تعهد محرک یا موثر مرتبط تر است زیرا پژوهش اندازه ای که حرفه های حسابداری شرکت در فعالیتهای که سود آور یا زیان آور برای سازمان است.به کار گماشته می شوند بررسی می کند.مطالعه هزینه ترک سازمان یا احساس تعهد کارکنان برای کار مداوم را در بر نمی گیرد . پژوهشگران یک اندازه کلی از تعهد سازمانی را با توجه به تعریف پورتر مرتبط کرده اند(1974) برای تنوعی از پیشینه ها و نتایج مثل تصاد نقش، ابهام در نقش، رضایت شغلی، تعهد شغلی، عملکرد کارکنان و مقاصد جابجایی سازمانی در زندگی(مائودی  و دیگران 1994  هارل، 1986) مطالعات گذشته تعهد سازمانی را به طور مثبت وابسته به رضایت شغلی ، تعهد شغلی و عملکرد کارکنان و به طور منفی با تضاد نقش و جابجایی سازمانی مرتبط اند،می دانستند.اخیرا مطالعات تعهد سازمانی شامل رابطه بین تعهد سازمانی و رفتار غیر اخلاقی توسعه داده شده است.(تانگ و چیوا، 2003)

مهم ترین عناوین و مباحث مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا:

  • بررسی انواع تعهد سازمانی
  • پیشینه تحقیق تعهد سازمانی و فرسودگی شغلی
  • تعاریف لغوی و اصطلاحی فرسودگی
  • انواع مدل  و عوامل ایجاد فرسودگی شغلی
  • فصل آخر به بررسی روش تحقیق و پرسشنامه و جامعه آماری میپردازد
  • برنامه ها و کیفیت زندگی کاری
  • مفهوم عینی و ذهنی کیفیت زندگی کاری
  • تعاریف  و اهمیت تعهد سازمانی
  • پیامد های مطلوب موثر بر سازمان

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 109
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *