مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا

تحقیق و مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا در فرمت فایل word تهیه شده و در ۱۰۹صفحه آماده پرینت میباشد.این مقاله مناسب برای دانشجویان رشته های علوم انسانی(جامعه شناسی و…),میباشد این تحقیق به بررسی کیفیت زندگی کاری و تعهد سازمانی تحلیل همه جانبه و بهبود زندگی کاری و کارکنان اتکا را مورد بررسی قرار داده است و در ادامه به چکیده هایی از عناوین و متن های تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

خلاصه هایی از عناوین مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا:

راههای پیشگیری از فرسودگی شغلی:

کری(۱۹۹۶) معتقد است که افراد می توانند بر بیشتر وقایع استرس زا که آن ها را به فرسودگی مبتلا می کند، تسلط و کنترل داشته باشند و اگر نتوانند آنها را کنترل کنند به میزان زیادی بر چگونگی تفسیر آنها و واکنش در مقابل آنها تسلط خواهند داشت وی پیشنهاداتی چند را برای جلوگیری از بروز فرسودگی پیشنهاد می کند:

۱- تعیین و ارزیابی اهدافی که قابل دسترسی و واقع بینانه هستند. ۲- اطمینان به اینکه شما می توانید یک عامل فعال و مؤثر در زندگی تان باشید. ۳- ایجاد تنوع در کار ۴- اتخاذ ابتکار برای شروع پروژه های جدید که شخصی هستند نه اینکه منتظر تصویب سازمان بمانید. ۵- یادگیری برای کنترل بر فشار و استرس. ۶- توجه به سلامتی از طریق استراحت کافی، برنامه های ورزشی، پرهیز غذایی، مراقبه و آرمیدگی. ۷- کیفیت و توسعه دوستی چند جانبه با ابزار صمیمیت متقابل. ۸- یادگیری اینکه چگونه درباره خواسته هایتان  کیفیت زندگی صحبت کنید اگر چه انتظار به دست آمدن آنها را نداشته باشید. ۹- یادگیری چگونه کار کردن برای تصدیق خود و پاداش به خود. ۱۰- یافتن معنی و مقصود از طریق تفریح، مسافرت یا تجارب جدید. ۱۱- اتخاذ زمانی برای ارزیابی و تشخیص از پروژه های خود که آیا توان و  انرژی خود را مصرف آنها کنید یا نه. ۱۲- اتخاذ کلاسها و کارگاه هایی برای مشورت کردن و جستتجوی راههای تازه برای مسائل تازه. ۱۳- مرتب کردن دوباره برنامه ها برای کاهش فشار و مشکلات . ۱۴- شناختن محدودیتهای خود و یادگیری همساز شدن با این محدودیتها. ۱۵- یادگیری برای پذیرفتن خود با همه عیوب که مستلزم بخشش خود در هنگام خطاست.

مقاله کیفیت زندگی کاری
کیفیت زندگی کاری

فرسودگی شغلی مدیران:

مدیران به واسطه موقعیتی که درسازمان دارند، احساس مسؤلیت در قبال سایرین، مسؤلیت وتعهد در قبال عملکرد کارکنان، پاسخ گویی به فرادستان، فشار ناشی از کمبود امکانات و فراهم کردن امکانات برای سازمان دچار تقلیل نیروی بیشتری می­شوند. (میرکمالی ، ۱۳۷۳). یکی از گروه هایی که استعداد زیادی برای مبتلا شدن به  فرسودگی شغلی را دارند، مدیرانی هستند که بیش از حد کار می کنند . این نوع مدیران هنگامی که کار در مؤسسه را شروع می کنند ، از چنان نیرویی برخوردارند که می توانند سازمان را فعال نگه داشته و تمام امور سازمان را تحت کنترل و نظارت خود در آورند. ( سعادتمند ، ۱۳۸۸ )

ویژگی های مربوط به نقش در سازمان:

عدم کیفیت و فشار ناشی از نقش در زندگی زمانی رخ می دهد که بین انتظارات یا خواست های فرد و انتظارات و خواست های سازمان ناسازگاری وجود داشته باشدبه نقل از حیدری ابهام نقش زمانی به وجود می آید که شخص از کاری که بر عهده دارد اطلاع کافی نداشته باشد. بدین معنا که اهداف کاری وی چنان که باید واضح و صریح نیستند و فرد نمی تواند بین انتظارات خود، و همکاران و مسئولیتی که به واسطه ی این شغل به عهده گرفته و نقش خود پیوند صحیح و مناسبی برقرار سازد. در سال ۱۹۶۴ مرکز پژوهش دانشگاه میشگان در پژوهشی تحت عنوان تنیدگی سازمانی، ابهام نقش را مشخص نبودن نقش فرد در چهارچوب کار و مسئولیتهایش و معین نبودن هدف هایی­که باید تحقق بخشید توصیف کرده اند. آنها دریافتند که ابهام نقش، سردرگمی، تحلیل قوا و انگیزه ی فرد را در پیش دارد (دادستان، ۱۳۷۷).   ابهام نقش مشکلی نیست که تنها کارکنان تازه کار با آن روبرو باشند ، بلکه کارکنان کار کشته را نیز گرفتار می کند.

نشانگان مرضی فرسودگی شغلی:

افراد هر از گاهی احساس خستگی در زندگی، ناامیدی و بعلاوه مشکلات مرتبط با شغلشان که رایج هستند را تجربه می کنند. با این وجود، اگر این احساسات(ناامیدی، خستگی و غیره) بیش از چندبار و برای یک دوره طولانی مدت به طول بی انجامند، افراد ممکن است دچار نشانه های فرسودگی شده باشند(هایزو همکاران، ۲۰۰۷) کارول (۱۹۷۹) نشانه های فرسودگی شغلی را به ۴ دسته جسمانی، روانی، اجتماعی و سازمانی تقسیم بندی کردو نشانه های جسمانی:  شامل خستگی، اختلال در خواب، اختلال در خوردن(خیلی زیاد یا خیلی کم) عوارض جسمانی چون سردردها، علائم درد های معده ای- روده ای و آمادگی برای بیمار است.

«می یر و الن» در سال ۱۹۹۱ پیشنهاد کردند که تعهد سازمانی شامل اجزای محرک (وابستگی احساسی،شناسایی و درگیری) دوام ( آگاهی از هزینه ترک) و هنجاری (احساس تعهد برای کار مداوم) است. در زمینه مطالعه جاری تعهد محرک یا موثر مرتبط تر است زیرا پژوهش اندازه ای که حرفه های حسابداری شرکت در فعالیتهای که سود آور یا زیان آور برای سازمان است.به کار گماشته می شوند بررسی می کند.مطالعه هزینه ترک سازمان یا احساس تعهد کارکنان برای کار مداوم را در بر نمی گیرد . پژوهشگران یک اندازه کلی از تعهد سازمانی را با توجه به تعریف پورتر مرتبط کرده اند(۱۹۷۴) برای تنوعی از پیشینه ها و نتایج مثل تصاد نقش، ابهام در نقش، رضایت شغلی، تعهد شغلی، عملکرد کارکنان و مقاصد جابجایی سازمانی در زندگی(مائودی  و دیگران ۱۹۹۴  هارل، ۱۹۸۶) مطالعات گذشته تعهد سازمانی را به طور مثبت وابسته به رضایت شغلی ، تعهد شغلی و عملکرد کارکنان و به طور منفی با تضاد نقش و جابجایی سازمانی مرتبط اند،می دانستند.اخیرا مطالعات تعهد سازمانی شامل رابطه بین تعهد سازمانی و رفتار غیر اخلاقی توسعه داده شده است.(تانگ و چیوا، ۲۰۰۳)

مهم ترین عناوین و مباحث مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا:

  • بررسی انواع تعهد سازمانی
  • پیشینه تحقیق تعهد سازمانی و فرسودگی شغلی
  • تعاریف لغوی و اصطلاحی فرسودگی
  • انواع مدل  و عوامل ایجاد فرسودگی شغلی
  • فصل آخر به بررسی روش تحقیق و پرسشنامه و جامعه آماری میپردازد
  • برنامه ها و کیفیت زندگی کاری
  • مفهوم عینی و ذهنی کیفیت زندگی کاری
  • تعاریف  و اهمیت تعهد سازمانی
  • پیامد های مطلوب موثر بر سازمان

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله کیفیت زندگی کاری کارکنان اتکا:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 109
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *