مقاله پوشش دادن قالب رشته متالوژی

البته برخی از پوشش ها  در متالوژی قادر به انجام هر دو وظیفه هستند ولی تفاوت اصلی در هدف کاربرد یک پوشش است. یک پوشش عایق خوب می تواند از یک واحد وزنی سیلیکات سدیم و دو واحد وزنی خاک چدنی یا کائولن و مقدار کافی آب تهیه شود. مقدار آب باید بحرانی باشد که بتوان محلول را به روش پاشیدن (Spraying) یا رنگ کاری بر روی سطح نشاند.پوشش روغن کاری کننده معمولاً شامل گرافیت است و نقش اساسی در خروج قطعه از قالب دارد. پانزده نمونه از ترکیبات پوشش های قالب در جدول صفحه ی بعد مشخص شده است این پوشش ها قابل تهیه هستند و بصورت آماده شده نیز در دسترس ریخته گران قرار می گیرد.

عمر پوشش های قالب در مت :

موارد قابل توجه و مهمی مثل درجه حرارت فلز مذابی که باید ریخته شود، اندازه و پیچیدگی محفظه قالب و سرعت ذوب ریزی، عمد پوشش های قالب متالوژی را تغییر می دهد. لازم است بعضی قالبها در شروع هر شیفت دوباره پوشش داده شوند. بعضی قالبهای دیگر ممکن است طی چندین شیفت فقط با اصلاحات جزئی، بدون اینکه پوشش مجدد لازم باشد به کار روند تمیز کردن با ذرات متحرک سانیده برای اصلاح پوشش جهت اصلاحات محدود ، یا جهت کندن پوشش های کهنه و فرسوده به کار می روند برای کسب حداکثر زمان نگهداری تغذیه در یک قالب، تقریباً هر دو مرتبه ای که محفظه قالب مجدداً پوشش داده می شود، سطوح تغذیه ها کانالها و راهگاهها نیز باید مجدداً پوشش داده شوند.

مشخصات لازم پوشش های قالب دائمی :

به منظور طولانی کردن عمر قالب ، پوشش نباید خورنده باشد، پوشش باید بخوبی به قالب بچسبد و نیز به آسانی بتوان آن را جدا ساخت البته پوشش باید از تماس مستقیم فلز مذاب با سطوح قالب جلوگیری نماید یک پوشش قالب باید نسبت به ایجاد ترکیب شیمیای با مذاب خنثی  و غیرفعال باشد و تولید گاز ننماید. اگر پوشش عایق برای پوشاندن قسمت های نازک و جلوگیری از انجماد سریع تغذیه و راهگاه مورد نیاز باشد ممکن است خاک نسوز، اکسیدهای فلزی، خاک دیاتومی، گل سفید ، سنگ صابونی ، میکا و یا تالک به پوشش قالب اضافه شود اگر سرعت سرد کردن بیشتر لازم است ، گرافیت اضافه می شود. پوشش های روغن کاری کننده که خارج ساختن قطعه از قالب را آسان می کند از سنگ آهک ، تالک ، میکا و گرافیت هستند .

متالوژی
متالوژی

روش های پوشش دادن در متالوژی:

سطوح قالب باید تمیز و عاری از هرگونه چربی و روغن باشد لازم است قسمت هایی که باید پوشش داده شوند بخوبی با روش شن پاشی با هوای فشرده (Sand bast) تمیز شده باشند. اگر ماده پوشش بصورت محلول آماده شد و از طریق پاشیدن بر روی سطح نشانده می شود، قالب باید تا ۰c200 بخوبی گرم شود تا پس از پاشیدن ماده پوشش بر روی سطح آب آن سریعاً تبخیر شود. ماده ی پوشش ممکن است با قلم مو و از طریق رنگ کاری و یا با پاشیدن بر روی سطح به کار رود. در هر حال پوشش باید دارای ضخامت کافی باشد تا نواقص سطح مثل خراشیدگی ها را پرکند  بر روی سطوحی از قالب با شیب کم مثل تیرکها و دیوارهای قطعه ، ماده پوشش باید پس از خشک شدن شکل کاملاً یکنواخت و صاف داشته باشد ولی بر روی سطوح صاف و بزرگ قالب باید با یک بافت خشن و ناصاف خشک شود تا امکان خارج شدن هوای محبوس ایجاد شود. زمانی قطعه دارای مطلوبترین سطح ریختگی است که سطح پوشش به کار رفته نیمه خشن باشد. از پوشش های با سطح بسیار صیقلی و صاف باید اجتناب کرد. زیرا آنها تشکیل فیلم ها ، اکسیدی را افزایش می دهند. برای تهیه پوشش قالب ، لایه های نازک ماده پوشش بطور متوالی بر روی هم قرار می گیرند تا ضخامت لازم ، حداکثر تا mm8/0 حاصل شود.پوشش های ضخیم خصوصاً برای سطوح راهگاهها ، کانالها و تغذیه ها مفید هستند زیرا پوششهای ضخیم عایق بهتری نسبت به پوشش های نازک تر فراهم می سازند و در نتیجه سرعت انجماد کمتر حاصل می شود. البته ، احتمال پوسته شدن و جدا شدن پوشش های ضخیم تر بیشتر است و نباید در سطوح محفظه قالب از آنها استفاده شود. پوشش های ضخیم با استفاده از یک قلم موی رنگکاری بر روی سطح نشانده می شود و اگر این عمل پس از پاشیدن یک لایه نازک صورت گیرد چسبندگی بهتری ایجاد می شود، توصیه مؤکد این است که قبل از ریختن مذاب ، پوشش باید کاملاً خشک باشد در غیر اینصورت انفجار رخ خواهد داد.

پوشش های قالب برای ریخته گری فلزات مخصوص:

نوع فلز که باید ریخته گری شود تأثیر اساسی بر روی نوع ماده انتخاب شده دارد. برای ریخته گری آلومینیوم و منیزیم یکی از انواع معمولی پوشش روغنکاری کننده مورد استفاده قرار می گیرد. برخی مواقع مخلوطهای پیچیده تری به کار می رود.برای ریخته گری آلیاژهای Cu به علت بالا بودن درجه حرارت مذاب و خواص ویژه ی انجماد آنها عمدتاً یک نوع پوشش عایق کننده متالوژی مورد احتیاج است سطوح قالبهای فلزی مورد استفاده در آلیاژهای Cu نیز مانند سایر آلیاژها پوشش داده می شوند که بر نوع اصلی تقسیم می گردند.

پوشش های کاملاً متصل به قالب و نوع دوم که در صنایع ریخته گری متالوژی مس ترجیح دارند (بخصوص در برنزهای فسفر) پوشش های ورقه ای و سطحی می باشند که به عنوان هواکش نیز می توان مقداری از هوای محفظه قالب را از خود عبور داده و یا جذب نماید. ترکیبات مختلف مواد پوششی مانند سیلیکات سدیم، اکسید فلزات، تالک، میکا،؛ گرافیت ، اسیدبوریک، زیرکنت و یا مخلوط کلی آنها می باشند که به عنوان عایق و یا انکار استفاده می گردند. پوشش های قالب که برای تولید قطعات چدن خاکستری به کار می روند به دو دسته تقسیم می شوند : ۱) یک پوشش اولیه که قبل از بکارگیری قالب برای تولید ، بر روی آن ایجاد می شود. یک پوشش ثانویه، از جنس دوده (کربن) که پس از هر مرتبه ذوب ریزی در قالب بکار می رود. پوشش اولیه شامل سیلیکات سدیم (چسب شیشه) و گل سفید ریزدانه است که به نسبت حجمی یک به چهار مخلوط شده اند و مقدار کافی آب (معمولاً حدود ۱۵ قسمت در یک واحد حجم) جهت این که پاشیدن (اسپری) و یا برس زدن امکان پذیر باشد، به آن اضافه شده است زمانی که قالب تا حدود ۲۴۵ الی ۲۶۰ درجه سانتی گراد گرم شده است، این مخلوط بر روی آن پوشش داده می شود، پوشش ثانویه در متالوژی یک لایه از دوده (کربن) است که هر بار قبل از ذوب ریزی بر روی سطوح محفظه قالب می نشیند.

مباحثی دیگر از مقاله پوشش دادن قالب رشته متالوژی:

  • پوشش قالب ریزه
  • پوشش قالبهای ریخته گری تحت فشار
  • انواع مواد پوششی در قالب های موقت
  • مخلوط کردن و کاربرد پوشش ها
  • مشخصات لازم پوشش های قالب دائمی
  • انواع پوشش ها
  • پوشش برای قالبهای دائمی
  • مواد دیرگداز متالوژی
  • فواید پوشش ها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله پوشش دادن قالب رشته متالوژی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 20
قالب: فایل word

1 نظر در “مقاله پوشش دادن قالب رشته متالوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *