مقاله نوروبیولوژی سلول عصبی

مقاله و تحقیقی درباره ی نوروبیولوژی سلول عصبی آماده کرده ایم در قالب ورد که مناسب دانشجویان پزشکی و محصلین رشته علوم تجربی میباشد به خلاصه ای از عناوین اصلی مقاله نوروبیولوژی خواهیم پرداخت تا شما عزیزان درصورت نیاز پژوهش را تهیه فرمایید.

چکیده عناوین مقاله نوروبیولوژی سلول عصبی:

هیپوکامپ یک بخش از مغز انسان و دیگر پستانداران است که در سیستم لیمبیک قرار داشتهو نقش مهمی در حافظه و نوروبیولوژی  سلول عصبی دراز مدت دارد. همانند قشر مغز که ارتباط بسیار نزدیکی با آن دارد، ساختمان آن دو نمیه کاملا شبیه هم در دو نیمکره راست و چپ مغز می باشد در انسان  ها و دیگر پستانداران رده بالا (میمونها و شامپانزه ها) هیپوکامپ در بخش داخلی میانی لوب گیجگاهی، زیر لایه قشری قرار دارد. شکل ظاهری خمیده آن دانشمندان اولیه کالبد شناسی را به یاد شاخ گوسفند یا اسب آبی می انداخت. نام آن توسط دانشمند کالبد شناسی قرن شانزدهم «ژولیوس سزار آراتری» یونانی از کلمه اسب آبی گرفته شد…

هیپوکامپ:

هیپوکامپ به دلیل لایه های نرونی که دارد به طور وسیعی به عنوان یک سیستم نمونه در مطالعات فیزیولوژی سلول عصبی استفاده می شود. برای نخستین بار در هیپوکامپ شناسایی شده و اغلب در این ساختار مطالعه می شود. LTP به عنوان یکی از مکانیسمهای پایه که توسط آن حافظه در مغز ذخیره می شود مورد قبول همگان می باشد…

ساختمان هیپوکامپ و شکنج دندانه ای:

قشر شکنج پاراهیپوکمپ شش لایه دارد. اگر قشر را به داخل هیپوکامپ دنبال کنیم به تدریج از شش لایه به سه لایه می رسیم. این سه لایه عبارتند از: لایه مولکولی سطحی که حاوی الیاف عصبی و نرون های کوچک پراکنده است لایه هرمی که حاوی نرون های هرمی بزرگ و متعدد است و لایه چند شکلی داخلی که ساختمان آن مشابه لایه چند شکل در سایر نقاط قشر است شکنج دندانه ای نیز سه لایه دارد ولی به جای لایه هرمی، لایه گرانولی دیده می شود لایه گرانولی از نرونهای متراکم گرد یا بیضی تشکیل شده که آکسون های آن با دندریت های سلولهای هرمی در هیپوکامپ سیناپس می دهند. تعدادی از این آکسون ها به شرابه می پیوندند و به فورنیک وارد می شوند.

الیاف آوران هیپوکامپ:

این الیاف را می توان به شش گروه تقسیم کرد:

  • الیافی را که از شکنج سینگولی می آیند و به هیپوکامپ می روند.
  • الیافی که از هسته های سپتال (هسته های واقع در داخل خط وسط در مجاورت رابط قدامی) می آیند و از طریق فورنیکس به هیپوکامپ می روند.
  • الیافی که از یک هیپوکامپ می آیند و باعبور از خط وسط، از طریق رابط فورنیکس به هیپوکامپ مقابل می روند.
  • الیافی که از ایندازیوم گریزیوم به طرف عقب می روند و از طریق نوارهای طولی به هپپوکامپ می رسند.
  • الیاف Stri medullaris thalami می پیوندند تا به هسته های هانبولا پرونده (کتاب اسنل)

عملکردهای هیپوکامپ:

در  ابتدا این فرضیه مورد قبول بود که هیپوکامپ شامل حس بویایی می شود این فرضیه توسط حقیقتی که بعدها مشخص شد نادرست می باشد قوت می گرفت و آن این بود که هیپوکامپ ورودی های مستقیمی از پیاز بویایی دارد و سپس پاسخهای بویایی هیپوکامپ مورد بررسی قرار گرفت و امروزه افراد بسیار کمی معتقدند که بویایی عملکرد اصلی هیپوکامپ است…

نقش هیپوکامپ در حافظه فضایی و حرکتی:

تئوری سوم در رابطه با عملکرد هیپوکامپ نقش آن در حافظه فضایی است او کیف و همکاران در سال ۱۹۷۱ نرونهایی را در هیپوکامپ موش صحرایی یافتند که در ارتباط با مکان موش صحرایی در محیط فعالیت می کردند .

مطالعاتی که بر روی حرکات آزادانه موش سوری و صحرایی انجام شده نشان داده اند که نرونهای زیادی در هیپوکامپ پتانسیل عمل خود را هنگامی که یک موش از یک بخش مشخص از محیط می گذرد آغاز می کنند. فعالیت نرونهای هیپوکامپ وابسته به مکان در میمونها نیز گزارش شده است پاسخهای مکانی موش سوری و صحرایی بیش از چهار دهه در انسان ها نیز آزمایش شد و اطلاعات بسیار زیادی از آن بدست آمد. پاسخهای سلولهای مکانی بوسیله سلولهای هرمی در هیپوکامپ و سلولهای گرانولی در شکنج دندانه ای نشان داده می شود و همین لایه های متراکم سلولی را در هیپوکامپ تشکیل می دهد. hippocampus

hippocampus

آسیب شناسی هیپوکامپ:

شرایط وابسته به سن مانند بیماری آلزایمر ضربه شدیدی برگونه های متفاوت شناختی و قوه ادراک دارد اما سالخوردگی سالم و طبیعی نیز با یک کاهش تدریجی بر بعضی از انواع حافظه همراه است. بعضی از  پژوهشهای اولیه کاهش قابل توجه نورونها در هیپوکامپ  عصبی در افراد سالمند گزارش کردند اما پژوهشهای بعدی که با تکنیکهای دقیق تری انجام شد تفاوت اندکی را نشان داد. بعضی از پژهشهایی که از روش MRI استفاده کرده ند افت حجمی یا چروکیدگی هیپوکامپ در افراد سالمند را گزارش کردند اما دیگر پژوهشهای انجام شده چنین نتایجی را ارائه ننموده اند.

اگرچه یک رابطه قابل اطمینانی بین انداره هیپوکامپ و عملکرد حافظه وجود دارد ولی نه به این معنا که همه افراد سالمند افت حجمی هیپوکامپ را خواهند داشت بلکه کسانی که هیپوکامپ چروکیده تری دارند در عملکرد حافظه نیز ضعیف تر هستند.

در موشهای صحرایی که مطالعه فیزیولوژی سلولی در آنها امکان پذیر می باشد نیز فرایند سالخوردگی منجر به کاهش قابل توجه سلولها در هیپوکامپ نشد اما ارتباط سیناپسی را به روشهای مختلف تحت تاثیر قرار داده است و سیناپسهای عملکردی در شکنج دندانه ای و منطقه CAI کاهش یافت و پاسخهای میانجی گری شد توسط گیرنده NMDA کاهش داشت و این تغییرات منجر به کاهش در القاء و نگهداری (فرمی از تغییرشکل دادنهای سیناپسی که دلالت بر حافظه دارد) شد. همچنین کاهشهای مرتبط با سالخوردگی در هیپوکامپ عصبی باعث کاهش بیان ژنهای متفاوتی که با تغییر شکل سیناپسی  در ارتباطند می شود.

فهرست عناوین دیگر تحقیق نوروبیولوژی سلول عصبی:

  • بیماری پارکینسون
  • بیماری آلزایمر
  • فاکتورهای نوروتروفیک
  •  عامل رشد عصبی مشتق از مغز
  • بیماری های مرتبط با BDNF

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله نوروبیولوژی سلول عصبی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 24
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *