مقاله نقش کمیسیون حقوق بین الملل

روش پژوهش در این پایان نامه برمبنای روش توصیفی – تحلیلی می باشد. در ضمن، روش جمع آوری اطلاعات مبتنی بر روش کتابخانه ای و فیش برداری می باشد. در این راستا کوشش خواهد شد تا از ظرفیت های موجود اعم از کتاب ها، مقاله ها، اسناد، پایان نامه ها، جزوات درسی، رساله های دکتری، فرهنگ ها، سایت های اینترنتی و… به زبان فارسی و انگلیسی حد اکثر استفاده مطلوب صورت گیرد.  مقاله نقش کمیسیون حقوق بین الملل در تدوین و توسعه حقوق بین الملل در قالب فایل ورد به همراه منیع کامل آماده برای دانلود میباشد.

نقش کمیسیون حقوق بین الملل

علیرغم گذشت زمانی با النسبه مدید از تاسیس کمیسیون حقوق بین الملل و تصویب اساسنامه آن به سال ۱۹۴۷ و آغاز به کار رسمی این کمیسیون به سال ۱۹۴۹ و همچنین عضویت دو نفر از حقوقدانان ایرانی در این کمیسیون و ریاست یکی از این حقوقدانان بر کمیسیون در یک مقطع زمانی؛ جای بسی تامل است که چرا از این نهاد مهم بین المللی اطلاعات بسیار اندکی به زبان فارسی وجود دارد تا جایی که دکتر سید باقر میر عباسی در جلد اول از کتاب حقوق بین الملل عمومی که در سال ۱۳۸۹ به چاپ رسیده است می نویسد

 ” از آنجایی که تاکنون در زبان فارسی هیچ نوشته جامعی درباره کمیسیون حقوق بین الملل وجود ندارد و نظر به اهمیت و نقش مهمی که این کمیسیون در صحن حقوق بین الملل و تحولات آن ایفاء می نماید، ضرورت دارد که روی این موضوع مفصلا کار شود.

 کارهای انجام شده توسط کمیسیون:

۱-    پیش نویس اعلامیه حقوق و تکالیف دولتها (۱۹۴۹).[۱]

۲-    پیش نویس کنوانسیون شناسایی دولت ها و حکومت ها.[۲]

۳-    پیش نویس کنوانسیون در خصوص حق پناهندگی.[۳]

۴-    پیش نویس کنوانسیون در خصوص رفتار با بیگانگان.[۴]

۵-    اصول حقوق بین الملل شناخته شده در منشور دادگاه نورمبرگ و احکام آن (۱۹۵۰).[۵]

۶-    پیش نویس مجموعه قواعد مربوط به جنایات بر ضد صلح و امنیت بشری (۱۹۵۴،۱۹۹۱،۱۹۹۶).[۶]

۷-    پیش نویس کنوانسیون مربوط به تابعیت (۱۹۵۴).[۷]

۸-    پیش نویس الگوی قواعد مربوط به داوری(۱۹۵۸).[۸]

۹-    پیش نویس کنوانسیون های مربوط به مراسلات جامه دان های دیپلماتیک.[۹]


[۲] The Draft of Recognition of States and Governments.

[۳]– The Draft of the Convention Related to Right of asylum.

[۴]– The Draft of the Convention Related to Treatment of Aliens.

[۷]– The Draft of Nationality Related Convention (1954).

[۸]– The Draft of Arbitral Related Procedure (1958).

[۹]– The Draft of Conventions Related to Exchanged Diplomatic Packages.

سابقه علمی

[۱] منابع فارسی موجود در این خصوص چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی بسیار اندک می باشد. لازم به ذکر است که همین منابع اندک هم عمدتا منابع ترجمه شده می باشند. در زیر به تالیفات برخی حقوقدانان داخلی که یا به این موضوع هیچ اشاره ای نکرده اند و یا به طور بسیار مختصر و گذرا به این مهم اشاره نموده اند می پردازیم :

الف) کتاب هایی که به این موضوع هیچ اشاره ای ننموده اند:

  • آقایی، سید داوود و منوچهر مقصود لو، حقوق بین الملل عمومی، انتشارات سنجش، چاپ سوم، تهران، ۱۳۸۸٫
  • آلاد پوش، علی و علیرضا توتونچان، دیپلمات و دیپلماسی، انتشارات وزارت امور خارجه، چاپ اول، تهران، ۱۳۷۲٫
  • تدینی، عباس، حقوق بین الملل عمومی۱و۲، انتشارات مجد، چاپ اول، تهران، ۱۳۸۰٫
  • تدینی، عباس، حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی و بین الدولی، انتشارات میزان، چاپ اول، تهران، ۱۳۸۹٫
  • ثقفی آمری، ناصر، سازمان ملل متحد مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین المللی، انتشارات دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، چاپ اول، تهران، ۱۳۷۰٫
  • دبیری، محمد رضا، استراتژی و تاکتیک در مذاکرات دیپلماتیک، انتشارات وزارت امور خارجه، چاپ سوم، تهران، ۱۳۷۳٫

اهداف

اهداف اصلی از تدوین این پایان نامه یافتن پاسخ هایی مستند، مستدل، جامع و قانع کننده ای می باشد که با مطالعه این پایان نامه، دیگر در ذهن خواننده ابهام و یا ایهامی باقی نماند و در انتهای مطالب ارائه شده این خلاء علمی موجود در زبان فارسی را پوشش دهد و آن را پر نماید.

در این راستا پایان نامه حاضر کوشش می نماید تا به پرسش اصلی و اساسی ذیل پاسخ گوید:

– کمیسیون حقوق بین الملل چگونه نقش خود را در تدوین و توسعه حقوق بین الملل ایفاء می نماید و آیا در این زمینه کارکرد موثری داشته است؟

 

حقوق بین الملل
حقوق بین الملل

پاسخ اولیه به پرسش اصلی:

در این راستا حقوقدانان این کمیسیون که نمایندگان تمامی نظام های حقوقی جهان می باشند مبادرت به جمع آوری قواعد عرفی بیـن المـللی موجـود می نمـایند و هـر کجا کـه لازم باشـد قواعـد عـرفی را اصـلاح و یا تکـمیل می نـمایند. سپس کمیسیون از طریق گزارشگر ویژه[۱] صورتجلسه ای[۲] از کارهای انجام شده در کمیسیون را تهیه کرده و جهت بررسی و اعلام نظر نمایندگان دیگر دولت ها به مجمع عمومی ارسال می دارد. مجمع عمومی گزارشات سالانه کمیسیون را بررسی کرده و پس از مطالعه پیش نویس موضوعاتی که کمیسیون، آنها را تهیه کرده اعلام  نظر می نماید تا چناچه پیش نویس این کنوانسیون ها نیازمند تغییراتی باشد، کمیسیون این موارد را مد نظر قرار دهد.

  • تدوین و توسعه قوانین بین المللی سبب یکپارچگی حقوق بین الملل و وحدت میان اعضای جامعه بین  المللی می گردد و تکثر در حقوق بین الملل را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
  • اقداماتی که کمیسیون حقوق بین الملل انجام می دهد موجب پیشرفت روز افزون حقوق بین الملل وافزایش کارایی این قوانین می گردد.

مراحل و روش تحقیق

از آنجا که کتاب های موجود به زبان فارسی در زمینه موضوع پایان نامه حاضر محدود می باشند، نیاز و ضرورت مراجعه به منابع انگلیسی اجتناب ناپذیر است. البته علاوه بر روش مذکور و در جهت تکمیل پایان نامه حاضر، همچنانکه  لازمه­ی هر پژوهشی می  باشد، کوشش خواهد شد که از روش های دیگر نیز، از قبیل مصاحبه و مطالعه اسناد بین المللی اعم از کنوانسیون ها، قطعنامه ها و آرای صادره از سوی سازمان ها و دیگر مجامع بین المللی نیز به نحو مطلوب و شایسته استفاده گردد.

در همین راستا با آگاهی از تغییرات احتمالی مربوطه و به روز شدن اطلاعات و یافته های جدید تلاش خواهد شد تا از سایر منابع الکترونیکی نیز استفاده گردد که در این راستا بطور مثال از سایت های اینترنتی ذیل استفاده خواهد شد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله نقش کمیسیون حقوق بین الملل:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 37
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *