مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر

تحقیق و مقاله نقش ماهی درهم در قالب فایل ورد و در ۴۲صفحه آماده ویرایش و پرینت میباشد این تحقیق مناسب برای دانشجویان  رشته هنر میباشد.از نقوش و عناصر تزیینى که در هنرهاى ایران به‌فراوانى به‌کاررفته و از پیشینه‌ى زیادى برخوردار است و ریشه در اسطوره و باورهاىاین سرزمین دارد،نگاره‌ى تزیینى«نقش ماهى» یا«ماهى درهم»است.این نقش یکى از مهم‌ترین و در عین حال فراگیرترین طرح درهنرهاى تجسمى و کاربردى ایران است.این پژوهش بر آن است به بررسى و شناخت جایگاه نقش ماهى در فرهنگ و هنر این سرزمین بپردازد.این مقاله حاصل تحقیقات کتابخانه‌اى نگارندگان است.در ادامه به چکیده ای از عناوین و مباحث مقاله میپردازیم تا در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه دانلود نمایید.

خلاصه ای از متون و عناوین مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر:

معنا و مفهوم طرح ماهی در لغت‌نامه‌ى دهخدا در مورد ماهى آمده است که:«ماهىترجمه‌ى سمک و حوت-حیوانى که در آب زیست دارد و داراىستون فقرى مى‌باشد و به زبان تازى حوت نامیده مى‌شود؛در اوستامسیه در پهلوى ماهیک در هندى باستان مستید در کرى ماسیىدر بلوچى ماهى،ماهیگ، ماهیغ در افغانى ماهئى در لرى موسى درزازا ماسى در گیلکى موهى در مازندرانى و تالشى مویى در گیرىموسو در اورامانى ماس آوى نامیده مى‌شود» (دهخدا،۱۳۵۲،۱۶۰). «اعضاى حرکت ماهیان شامل هفت باله است که سه عدد فرد و دو زوج مى‌باشند ؛باله‌هاى فرد عبارتند از باله دمى و باله پشتى و باله شکمى و باله‌هاى زوج عبارتند از یک زوج باله سینه و یک زوج باله شکمى»(همان).هم‌ چنین محمد معین نیز در فرهنگ خویش از ماهى چنین یاد مى‌کند که:«ماهى جانورى ذى فقار و آبزى از رده ماهیان داراى اقسام متعدد است»(معین،۳۷۳،۱۳۷۷).دهخدا در جایى دیگراشاره دارد که:«ماهى منسوب به ماه یعنى قمرى است؛ماهى پشت هر چیز که میان وى بلند و اطرافش پست مى‌باشد یعنى وسط آن برجسته و طرفینش پشت مى‌باشد.

نمادشناسی ماهی:

ماهى سرخ یا غیر سرخ در نمادشناختى ایرانى نشان از زندگىدارد و ازآن‌رو در کنار هفت‌سین نوروز سرآغاز زندگى دوباره طبیعتاست و حضور ماهى از میان انبوه حیوانات اشاره‌اى است به این آغاز.ماهى ازآن‌روى که با آب در پیوند است،پدیده‌اى خجسته و باشگون و اهورایى شمرده مى‌شود و به نشان فال نیک در خوان نوروزى نهاده مى‌شود.از سوى دیگر شاید بتوان این نشانه را هم مانند دیگرنشانه‌ها و نمادهایى که در خوان نوروزى یا هفت‌سین مى‌بینیم درپیوند با ستایش روشنایى و خورشید دانست.«ماهى نماد حاصلخیزى وباروریست،نگهبانى براى قصرهاى پادشاهان و هم‌چنین در مسیحیتنمادى کهن براى غسل تعمید است.در تمثیلات رنسانس،گل،ماهىو ستاره جامه تمثیلى فلسفه را مى‌آرایند.مى‌توان به این طرح چنینن گرش داشت،دو ماهى نمادى از عشق‌ورزى و آمیزش ثمربخشاست،وجود آب عنصر تطهیر و پاکیست و حوض در میان به‌لحاظ قدمت و زیباشناسى،که بایستى ماهى‌ها در اطراف آن نقش مى‌شدندتا بتوانند گردش اسپیرال خود را داشته و حرکت نمایند تا چنین نقش ظریفى را به وجود آورند.

ماهی درهم
ماهی درهم

تصویر ماهى در فرهنگ عامه ایران:

ماهى به آب زنده است پس نمودى است از آب و آبادانى وتازگى و طراوات.اگر دو ماهى کنار هم باشند نماد خوشبختى و ازدواجنیکو است.به‌همین‌خاطر مردم ایران بر روى سفره‌هاى و ازدواجعید نوروز ماهى قرار مى‌دهند و این موجود زیبا همواره در این جشنپرشکوه و باستانى شرکت دارد.در بعضى از مناطق ماهى در هنگامبستن پیمان ازدواج نیز بر روى سفره عقد به عنوان نشانى از شادابى،سعادتمندى و نیکویى حضور دارد.

طرح ماهی درهم (هراتی):

طرح و نقش ماهی/ماهی‌درهم/هراتی، که کم یا بیش در همه جای ایران به شیوه‌های گوناگون بافته می‌شود، طرحی است پیچیده و تکامل یافته که از تلفیق چند نقشمایه متفاوت پدیدار می‌شود. (تصویر ۵). نقشمایه‌های اصلی ماهیهای چهارگانه‌ای است (هنگام بافت فرش اغلب به شکل برگ درمی‌آید) که گرداگرد یک نگاره لوزی مرکزی جای دارد. هر جفت ماهی نیز گلنگاره مدوری را در میان می‌گیرد. هم به لحاظ مشتبه شدن ماهیها با برگ در برخی فرشها و هم به ملاحظه نام مشهور «هراتی»، ریشه و وجه تسمیه این طرح ایرانی بسیار متداول (که از آذربایجان و خراسان و کردستان تا فارس مکرر بافته شده است) همواره محل تأمل و ابهام بوده است. به یمن پژوهشهای دکتر علی‌حصوری شواهد و مدارکی به دست افتاده دال بر این که این طرح و نقش بسیار قدیم است و به احتمال زیاد صورت تکامل پذیرفته نقوش مهری است.

دیگر عناوین مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر:

 • تصویر ماهى در ظروف سفالى و فلزى
 • تصویر ماهى در فرهنگ و اساطیر
 • طلسمات آب و بارانخواهی
 • تصویر ماهى در قالى ایران
 • نمادهای نخستین باران و آب
 • اسطوره‌ها و نمادهای بافته
 • حوضها و آبگیرهای لبریز و حاشیه
 • پرنده پیک باران
 • گلبوته‌های سه‌گل و سه‌شاخه
 • تصویر ماهى در معماری
 • نتیجه گیری و منبع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *