مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر

تحقیق و مقاله نقش ماهی درهم در قالب فایل ورد و در 42صفحه آماده ویرایش و پرینت میباشد این تحقیق مناسب برای دانشجویان  رشته هنر میباشد.از نقوش و عناصر تزيينى كه در هنرهاى ايران به‌فراوانى به‌كاررفته و از پيشينه‌ى زيادى برخوردار است و ريشه در اسطوره و باورهاىاين سرزمين دارد،نگاره‌ى تزيينى«نقش ماهى» يا«ماهى درهم»است.اين نقش يكى از مهم‌ترين و در عين حال فراگيرترين طرح درهنرهاى تجسمى و كاربردى ايران است.اين پژوهش بر آن است به بررسى و شناخت جايگاه نقش ماهى در فرهنگ و هنر اين سرزمين بپردازد.اين مقاله حاصل تحقيقات كتابخانه‌اى نگارندگان است.در ادامه به چکیده ای از عناوین و مباحث مقاله میپردازیم تا در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه دانلود نمایید.

خلاصه ای از متون و عناوین مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر:

معنا و مفهوم طرح ماهی در لغت‌نامه‌ى دهخدا در مورد ماهى آمده است كه:«ماهىترجمه‌ى سمك و حوت-حيوانى كه در آب زيست دارد و داراىستون فقرى مى‌باشد و به زبان تازى حوت ناميده مى‌شود؛در اوستامسيه در پهلوى ماهيك در هندى باستان مستيد در كرى ماسيىدر بلوچى ماهى،ماهيگ، ماهيغ در افغانى ماهئى در لرى موسى درزازا ماسى در گيلكى موهى در مازندرانى و تالشى مويى در گيرىموسو در اورامانى ماس آوى ناميده مى‌شود» (دهخدا،1352،160). «اعضاى حركت ماهيان شامل هفت باله است كه سه عدد فرد و دو زوج مى‌باشند ؛باله‌هاى فرد عبارتند از باله دمى و باله پشتى و باله شكمى و باله‌هاى زوج عبارتند از يك زوج باله سينه و يك زوج باله شكمى»(همان).هم‌ چنين محمد معين نيز در فرهنگ خويش از ماهى چنين ياد مى‌كند كه:«ماهى جانورى ذى فقار و آبزى از رده ماهيان داراى اقسام متعدد است»(معين،373،1377).دهخدا در جايى ديگراشاره دارد كه:«ماهى منسوب به ماه يعنى قمرى است؛ماهى پشت هر چيز كه ميان وى بلند و اطرافش پست مى‌باشد يعنى وسط آن برجسته و طرفينش پشت مى‌باشد.

نمادشناسی ماهی:

ماهى سرخ يا غير سرخ در نمادشناختى ايرانى نشان از زندگىدارد و ازآن‌رو در كنار هفت‌سين نوروز سرآغاز زندگى دوباره طبيعتاست و حضور ماهى از ميان انبوه حيوانات اشاره‌اى است به اين آغاز.ماهى ازآن‌روى كه با آب در پيوند است،پديده‌اى خجسته و باشگون و اهورايى شمرده مى‌شود و به نشان فال نيك در خوان نوروزى نهاده مى‌شود.از سوى ديگر شايد بتوان اين نشانه را هم مانند ديگرنشانه‌ها و نمادهايى كه در خوان نوروزى يا هفت‌سين مى‌بينيم درپيوند با ستايش روشنايى و خورشيد دانست.«ماهى نماد حاصلخيزى وباروريست،نگهبانى براى قصرهاى پادشاهان و هم‌چنين در مسيحيتنمادى كهن براى غسل تعميد است.در تمثيلات رنسانس،گل،ماهىو ستاره جامه تمثيلى فلسفه را مى‌آرايند.مى‌توان به اين طرح چنينن گرش داشت،دو ماهى نمادى از عشق‌ورزى و آميزش ثمربخشاست،وجود آب عنصر تطهير و پاكيست و حوض در ميان به‌لحاظ قدمت و زيباشناسى،كه بايستى ماهى‌ها در اطراف آن نقش مى‌شدندتا بتوانند گردش اسپيرال خود را داشته و حركت نمايند تا چنين نقش ظريفى را به وجود آورند.

ماهی درهم
ماهی درهم

تصویر ماهى در فرهنگ عامه ايران:

ماهى به آب زنده است پس نمودى است از آب و آبادانى وتازگى و طراوات.اگر دو ماهى كنار هم باشند نماد خوشبختى و ازدواجنيكو است.به‌همين‌خاطر مردم ايران بر روى سفره‌هاى و ازدواجعيد نوروز ماهى قرار مى‌دهند و اين موجود زيبا همواره در اين جشنپرشكوه و باستانى شركت دارد.در بعضى از مناطق ماهى در هنگامبستن پيمان ازدواج نيز بر روى سفره عقد به عنوان نشانى از شادابى،سعادتمندى و نيكويى حضور دارد.

طرح ماهی درهم (هراتی):

طرح و نقش ماهی/ماهی‌درهم/هراتی، که کم یا بیش در همه جای ایران به شیوه‌های گوناگون بافته می‌شود، طرحی است پیچیده و تکامل یافته که از تلفیق چند نقشمایه متفاوت پدیدار می‌شود. (تصویر 5). نقشمایه‌های اصلی ماهیهای چهارگانه‌ای است (هنگام بافت فرش اغلب به شکل برگ درمی‌آید) که گرداگرد یک نگاره لوزی مرکزی جای دارد. هر جفت ماهی نیز گلنگاره مدوری را در میان می‌گیرد. هم به لحاظ مشتبه شدن ماهیها با برگ در برخی فرشها و هم به ملاحظه نام مشهور «هراتی»، ریشه و وجه تسمیه این طرح ایرانی بسیار متداول (که از آذربایجان و خراسان و کردستان تا فارس مکرر بافته شده است) همواره محل تأمل و ابهام بوده است. به یمن پژوهشهای دکتر علی‌حصوری شواهد و مدارکی به دست افتاده دال بر این که این طرح و نقش بسیار قدیم است و به احتمال زیاد صورت تکامل پذیرفته نقوش مهری است.

دیگر عناوین مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر:

 • تصوير ماهى در ظروف سفالى و فلزى
 • تصوير ماهى در فرهنگ و اساطير
 • طلسمات آب و بارانخواهی
 • تصوير ماهى در قالى ايران
 • نمادهای نخستین باران و آب
 • اسطوره‌ها و نمادهای بافته
 • حوضها و آبگیرهای لبریز و حاشیه
 • پرنده پیک باران
 • گلبوته‌های سه‌گل و سه‌شاخه
 • تصوير ماهى در معماری
 • نتیجه گیری و منبع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله نقش ماهی درهم رشته هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *