مقاله نقش اراده در عقود رشته حقوق

تحقیق و مقاله نقش اراده در عقود در قالب فایل word در ۶۴ صفحه ویرایش و تهیه شده است و آماده پرینت میباشد.این مقاله مناسب تمام دانشجویان رشته حقوق میباشد. به چکیده ای از عناوین و مطالب تحقیق در زیر میپردازیم تا در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه آن را دانلود نمایید.

چکیده و عناوینی از مقاله نقش اراده در عقود رشته حقوق:

هدف از انجام تحقیق نقش اراده در عقود رشته حقوق  بررسی  عقود و اراده است. لذا تحقیق حاضر تحقیقی توصیفی تحلیلی است که مساله اراده را در عقود مورد ارزیابی حقوقی قرار می دهد. اصل حاکمیت اراده یکی از اصول اساسی در عقد یا قرارداد است. بنابراین، عقود یا قرارداد یک نوع عمل ارادی است که نیاز مادی و معنوی انسان به طور متقابل بر طرف می سازد. لذا وصف ارادی بودن قرارداد بیانگر این است که قرارداد جامعیت می یابد. نتیجه مطالعه حاضر حاکی از ان است که  اراده، منشاء اصلی تعهداتِ ناشی از قرارداد است. بدین بیان که هر گونه تعهد یا التزام و مسئولیتی علی الاصول دارای ریشۀ قراردادی است. در واقع اراده، خالق التزامات و مسئولیتها است. با این همه بعضی از مسئولیتها ریشۀ قراردادی ندارند و ارادۀ افراد پدیدآورندۀ آنها نیست، بلکه منشاء این قسم مسئولیتها امر و نهی حاصل از قانون است. قانون مدنی ایران این موارد را تحت الزامات بدون قرارداد آورده و از غصب و اتلاف و تسبیب و استیفاء از عمل و مال غیر، یا ادارۀ مال غیر و امثال آن  در عقود سخن گفته است . قرارداد،حاصل از توافق ارادۀ متعاقدین اعتبار و ارزشی معادل اعتبار قانون دارد. گاه نیز نقش ارزش قرارداد، از ارزش بعضی از قوانین که جنبۀ تفسیری یا تعویضی دارند به مراتب بیشتر است، یعنی می توان خلاف قوانینِ تفسیری توافق کرد. افراد و اشخاص آزادند که قراردادی را منعقد سازند، یا از انعقاد قرارداد خودداری کنند.  افراد و اشخاص آزادی دارند در وضع مساوی با هم در زمینۀ شرائط قرارداد مذاکره نمایند و حق دارند با رعایت اصول نظم عمومی و اخلاق حسنه محتوی و موضوع هر قراردادی را مشخص سازند. متعاقدین در قراردادهای خود حق دارند برخلاف قوانینِ تفسیری یا جانشین، توافق نمایند و قوانین مذکور را در قرارداد خود نادیده بگیرند. لازم به ذکر است که قانون گذار در این زمینه نیز  نقش قوانین و شرایطی را برای اراده در عقود بیان نموده است که در این تحقیق به تشریح به آن خواهیم پرداخت و جایگاه اراده در قرارداد را مشخص می نماییم.

نقش اراده در عقود
نقش اراده در عقود

تفاوت های اخبار و انشاء در عقود:

الف ـ انشاء ـ سبب مدلول و معنی خود می باشد یعنی جملات انشائی ابراز و اسباب بیان احساس آدمی است. امّا جملات اخباری سبب و ابراز بیان احساس آدمی نیست بلکه حاکی از وقایع خارجی است.

ب ـ مدلول جملات انشائی تابع عقود الفاظ جمله است و حال این که الفاظ جملات خبری تابع وقایع خارجی است که این وقایع، مدلول جملات خبری را تشکیل می دهند پس الفاظ جملات خبری تابع عقود مدلول خود می باشد.

ج ـ جملۀ انشائی دروغ و راست ندارد بعکس جملۀ خبری.

عناوینی دیگر از مقاله نقش اراده در عقود رشته حقوق:

  • مفاهیم و کلیات مربوط به اراده و حاکمیت آن در قرار دادها
  • بررسی انواع قراردادهایی که مادۀ ۱۰ قانون مدنی آنها را در بر می گیرد
  • فرق بین کلمه عقد یا عقود و کلمه قرارداد یا قراردادها
  • قصد انشاء ادبی  و حقوقی
  •  حاکمیّت اراده در حقوق موضوعه
  • عناصر عمومی عقود و بررسی انواع اشتباه در عقود

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله نقش اراده در عقود رشته حقوق:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 64
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *