مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی

مقاله و تحقیق مفهوم و هدف ازدواج در قالب فایل ورد ۱۴ صفحه ای میباشد.این تحقیق مناسب برای دانشجویان رشته روانشناسی و علوم انسانی میباشد و اهداف و تشکیل خانواده از نظر روانشناسی و مذهبی را مورد بررسی قرار میدهد در ادامه به خلاصه هایی از متون مقاله اصلی میپردازیم تا در صورت نیاز مقاله را از باکس انتهای صفحه دانلود نمایید.

خلاصه هایی از متون مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی:

مشاوره در ازدواج مشاوره جریان و فرایندی است که به فرد کمک می کند تا برای حل مشکلات خود در دوره های خاص زندگی از توانایی های خود استفاده کند از جمله در انتخاب شغل ، رشته تحصیلی ، همسر و مواد دیگر هنگام روبه رو شدن با مشکلات به علت کمبود اطلاعات ، توانایی تصمیم گیری برای حل مشکل را نداریم ، لذا باید از منابع اطلاعاتی مختلف که مرتبط با مشکل اند آگاهی های لازم را کسب کنیم تا بتوانیم تصمیم عاقلانه ای بگیریم دراین زمینه باید از افرادی که واجد شرایط و صلاحیت هستند کمک بگیریم . نمونه هایی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه می شوند عبارتند از گزینش یک راه میان چندین راه موجود ، وقوع حوادثی نظیر مرگ پدر ، مادر و سایر اقوام ، از دست دادن شغل یا موقعیت های دیگر ، مشکلات مالی ، مواجه شدن با شکست ها ، عدم پیشرفت امور در حد مورد نظر ، مسایل تربیتی فرزندان و مسایل خانوادگی .
لذا انسان برای مواجه شدن و پیدا کردن راه حل دچار اضطراب و نگرانی می شود که دراین واقع به کمک دیگران نیاز است. ولی در برخی موارد هر فردی حتی بزرگان قوم دوستان و همسایگان هیچ کدام صلاحیت برای دخالت ، ندارند . فقط صلاحیت چنین کاری با مشاوره است زیرا استفاده از روشها و فنون مشاوره در صلاحیت وی است . و جنبه کاری هم تخصصی است . نتیجه و سرانجام رجوع به مشاوره ، تسکین ناراحتی ، رفع شکل و گزینش مناسب است . مشاوره قبل از ازدواج تشکیل خانواده موفق سعادتمند و با امنیت را تایید و تضمین می کند . در مشاوره ی قبل از ازدواج به مراجع کمک می شود تا مناسب ترین همسر را انتخاب کند بنا براین مشاور در این زمینه باید نسبت به شناخت زوجین و خانواده های آنان و عوامل دیگری که در زندگی مشترک آنها دخیل است اقدام کند و زوجین را درجهت هماهنگی بیشتر هدایت کند پس : استفاده ی جوانان از مشاوران از زمان آغاز حرکت و به فکر افتادن ازدواج برای امری ضروری است که می تواند فرآیند یک ازدواج موفق را برای جوانان در برداشته باشد .

ازدواج
ازدواج

مشکلات ازدواج :

برخی از آداب و رسوم غلط و جاهلانه سبب شده که بسیاری از دختران و پسران قادر به تشکیل خانواده نباشند . آداب و رسومی که کار کرد اصلی و موثرشان در سال های اخیر به شدت تغییر یافته و به سدی غیر قابل عبور برای جوانان تبدیل شده است این مشکلات سبب شده تا آمار در جامعه به شدت سیر نزولی را طی می کند و ازدواج در جامعه ما نسبت به گذشته کاهش یافته، این مشکلات عبارتند از مشکلات اقتصادی :یکی از اساسی ترین مشکلاتی که سر راه ازدواج قرار دارد مشکل اقتصادی است زیرا نداشتن امکانات اقتصادی از دو جهت سدی برای جوانان محسوب می شود . یکی اینکه امکانات تهیه وسایل و هزینه ی اولیه مراسم ، و دیگر سختی تهیه هزینه مخارج زندگی ، ازدواج را بامشکل رو به رو می سازد زیرا مخارج جوانان بعد از تشکیل خانواده مانند دوره مجردیشان محدود نیست و علاوه بر مخارج معین و حساب شده که می توان آنها را در طول هر ماه پیش بینی کرد ، یکسری مخارجی پیش بینی نشده ، مانند مخارج آمدن میهمان و اقوام دو طرف و یا دوستان و …. هست پس آنچه که می تواند هزینه های زندگی مشترک جوانان را چه قبل و چه بعد از تشکیل تامین نماید ، داشتن شغل و کارکردن زوجین جوان یا یکی از آنهاست .در نتیجه : بیکاری را می توان یکی از مشکلات عمده ای از ازدواج دانست که درسالهای اخیر بسیار حاد شده است و مانع از آن شده تا جوانان تن به ازدواج ندهند  مشکل مسکن : مشکل مسکن یکی دیگر از مشکلات اقتصادی است که مرتبط با جوانان است . از جمله عوامل مهمی که این مشکل را ایجاد نموده تغییر بافت خانواده از گسترده به هسته ای است که در آن علاقه مندی جوانان به مستقل بودن در اوایل ازدواج مشاهده می شود . بسیاری از جوانان برای مستقل شدن رو به اجاره مسکن می آورند که خودداری مشکلات فراوانی است از قبیل این که :
۱- برای ایجاد نمودن ودیعه لازم است که در ابتدای زندگی مشترک جوانان ، مشکل بزرگی است .
۲- اجاره ماهیانه مسکن ممکن است خود به تنهایی ۵۰ درصد یا بیشتر هزینه ی یک خانوار را به خود اختصاص دهد .
۳- اضافه شدن نرخ تورم درهر سال و اثر سوء آن بر ودیعه از یک طرف و افزایش اجاره بها از طرف دیگر سنگینی بر دوش جوان را بیشتر می کند .
البته مسولان برنامه هایی را طراحی نموده اند تا با این مشکل مقابله کنند که امیدواریم در این طرح موفق شوند و مشکل مسکن جوانان حل می شود مشکلات اجتماعی: مشکلات اجتماعی درشهر ما و روستاها تا اندازه ای با یکدیگر متفاوت است ولی بطور کلی می توان گفت ترس از ازدواج ، مشکل خواستگاری مشکلات مهریه ، هزینه مخارج ، تهیه جهیزیه و رسوم زاید و دست و پاگیر ، از مهم ترین مشکلات اجتماعی ازدواج می باشد.

تشکیل خانواده:

محور اصلی اجتماع خانواده است که با ازدواج بنا می شود خانواده از چنان اهمیتی برخوردار است که همه ادیان و مذاهب ، جامعه شناسان و روانشناسان از آن بحث می کنند .خانواده از زن و مردی که با هم پیوند برقرار می کنند تشکیل می گردد . خانواده یعنی محیط طبیعی کانون امنیت و محبت ، مدافع انسان ، کانون اخلاقی و ممد عواطف و پرورش غرایز و امیال ، مرکز تفاهم و یگانگی زن و مرد براساس اشتراک هدف و کمک به یکدیگر و …. بر این اساس افرادی که زندگی مجردی را اختیار می کنند از نظر روانی در نگرانی و اضطراب و اندوه هستند و احساس تنهایی یاس و اضطراب و گاهی بی هویتی آنها را عذاب می دهد. تشکیل خانواده به انسان آرامش ، تعهد ، هدف و امید می بخشد.

عناوین دیگر مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی:

  • صفاتی که زنان در مردان می پسندند
  • نقش عشق در ازدواج
  • مراحل و موانع ازدواج
  • اصول اساسی برای داشتن ازدواج موفق
  • ازدواج در اسلام
  • معیار های ازدواج
  • اهداف ازدواج
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله مفهوم و هدف ازدواج رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *