مقاله مدیریت بحران زلزله بم

در ابتدا وجود یک هسته مرکزی و یک تسهیم منسجم برای مدیریت بحران امری ضروری می نماید. که ابتدا این مسئولیت به منطقه و در حد بالاتر به استان و استانهای همجوار و در شرایط بسیار بحرانی به سطح کل کشور ارجاع می گردد که متاسفانه در زلزله بم هیچ یک از این ستادهای بحران آمادگی حضور به موقع در محل را نداشته اند.می دانیم که کار امداد رسانی کاری پیچیده و منظم و روش مند است. درست عکس هیجان زدگی است. بخش عمده امدادرسانان کاهش تنش و هیجان است. کار دولت و رسانه های گروهی دولتی نیز مقابله با هیجان زدگی و ایجاد آمرامش است. سازمانهای امدادرسانی ایران با بیش از ۵۰ سال تجربه مکرر و مشابه در برخورد با مسئله زلزله و سیل برخورداری از تجربه وسیع بین المللی که با یک اشاره می تواند به رایگان در اختیار آنها قرار گیرد. تا کنون موفق نشده اند یک شبکه منظم متطقه ای که پاسخگوی نیازهای آنی در مقایس ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر باشد بوجود آورند

نقد و بررسی کلی از اقدامات انجام شده در زلزله بم:

هنگام بروز حادثه با خونسردی که بای مشخصه اصلی کار این سازمانها باشد دست به کار شوند اما از روز اول وقوع زلزله بم شاهد فراخوانی امدادرسانان برای دریافت پتو، آب، چراغ خوراک پزی، خون، مواد غذایی و غیره بودیم. این عمل موجب بی نظمی در کمکریانی و منجر به سوء استفاده و فساد می شود.پس نتیجه می گیریم که عدم وجود هسته و ستاد مرکزی منظم و منسجم باعث تنش فراتر از بحران گشته به طوری که در زلزله بم مشاهده شده فقدان مدیریت پیشرفته بحران باعث عدم حضور فعال و منسجم در روزهای اول جهت یاری و امداد به زیر آوار مانده ها شده زیرا برنامه ریزی بعد از بحران حرف اول را می زند. اما نیاز اولیه بحران حمایت از صدمه دیدگان در روزهای اول است تا بار دیگر خسارت جانی جهت سازندگی بم تکرار نگرردد چرا که حضور فعالانه می توانست بسیاری از آسیب دیدگان را زنده نگه دارد و با این فاجعه عظیم انسانی روبرو نگردیم. ولی متاسفانه در روزهای آغازین فشار و تنش موجود در کار باعث خلل در روند نسبی اهداف امداد رسانی گشته است.

دیگر اینکه کمک های مردمی که در مواقع حادثه به رغم خود مردم بسیار ارزشمند از دید کارشناسانه بدون هدفمندی و مدیریت سوء ارزش محسوب می گردد و باعث خسارت می شود. چرا که فرد عادی آموزشهای لازمه یک امداد رسان را در جهت کمک به آوار ماندگان ندارد. و کوچکترین اشتباهی علاوه بر ایجاد بی نظمی و اختلال در کار باعث ضایعات جبران ناپذیر جانی از جمله قطع نخاع و غیره گشته پس باید تصمیمی اتخاذ شود مبنی بر آموزش همگانی مردم جهت مقابله و عکس العمل در برابر این حوادث که هم آگاهیهای مردم برای نجات دوستان هم اموزشهایی جهت بالا بردن اذهان عمومی برای کمک به امداد رسانان گردد چرا که این حمایات بی برنامه ریزی مردمی باعث کندی و اختلال در کار امداد رسانان می گردد.

زلزله
زلزله

شهر بم پس از سانحه:

در ساعت ۲۸/۵ بامداد روز جمعه پنجم دیماه ۱۳۸۲ زلزله مخرب و بسیار شدیدی شهر بم و روستاهیا اطراف آنرا به لرزه درآورد و سبب بزرگترین فاجعه انسانی در  نیم قرن اخیر در کشورمان گردید. اگرچه هنوز آمار رسمی و نهایی کشته شدگان منتشر نشده است، واضح است که بیش از ۴۰ درصد از اهای منطقه در این سانحه جان خود را از دست داده اند. با نگاهی به رخدادهیا زلزله در ایران درمی یابیم که این سرزمین همواره در معرض انواع زمین لرزه های بزرگ و کوچک قرار گرفته است و یکی از شش کشور زلزله خیزی است که در قرن گذشته بیش از ۰۰۰/۱۴۰ نفر تلفات انسانی داشته است (چین، گواتمالا، ایران، ترکیه، شوری سابق و پرو) قرارگرفتن برروی کمربند زلزله و میان ارتفاعات آلپ و هیمالیا و عبور دو خط گسل بسیار فعال ایران را همواره در معرض خطر زلزله قرار می دهد. آمار موجود بیانگر آن است که هر دو یا سه سال زلزله قوی یکی از نقاط ایران را در بر می گیرد. به عنوان مثال زلزله قزوین در مرداد ۱۳۸۰ با ۲۰۰ تن کشته، زمان لرزه شمال غربی ایران، در سال ۱۳۷۶ با ۲۵۰۰ کشته و رخداد منجیل و رودبار در سال ۱۳۶۹ با بیش از ۳۵ هزار کشته.

 1. ولی در میان تمامی موراد بالا، زلزله بم، بنا به دلایل زیر، یکی از نادرترین و مرگبارترین زمین لرزه هخای تاریخ معاصر کشورمان است:
 2. زمان وقوع: زلزله در ساعت ۲۸/۵ صبح به وقوع پیوست و در آن هنگام تقریبا تمامی مردم در شهر در خواب بودند و اصولا فعالیتی خارج از منزل وجود نداشت این امر باعث شد که بسیاری از اهالی بدون آنکه فرصت فرار پیدا کنند در تله مرگ خانه های خویش قرار گیرند.
 3. روز واقعه: جمعه روز استراحت و تعطیل است. بنابراین، غالب اهالی در منزل به سر می بردند.
 4. مدت زمین لرزه: بنا به گفته بازماندگان، زمان ارتعاشات زلزله بین ۱۲ تا ۱۷ ثانیه به طول انجامید. اگر متوسط زمان لرزش را ۱۴ ثانیه فرض کنیم، این مقدار زماذن بیش از دو برابر زمان معمول دیگر زلزله هاست که باعث مرگبارترشدن حادثه شد.
 5. جهات زلزله: زلزله بم یکی از نمونه های نادر از نظر جهات لرزشی است، زیرا هم در جهات افقی و قائم و هم دورانی به وقوع پیوست. این امر باعث پیچش بسیاری از سازه ها شد. (زارع، ص ۱۱۰)
 6. قرار گرفتن کانون زلزله در مرکز شهر: مراکز اکثر زمین لرزه های قبلی ایران عمدتا در مناطق روستایی و یا خارج از شهرها بوده اند. به همین دلیل، غالبا روستاها بیش از شهرها خسارت می دیند، ولی در لین زلزله، به دلیل قرارگرفتن مرکزیت لرزش در شهر، بیش از ۸۵ درصد شهر ویران شد.
 7. شعاع زلزله: بنا به نظر مرکز اطلاعاذت زمین لرزه ای آمریکا عمق این زلزله در ۱۰ کیلومتری سطح زمین قرار داشت و به همین خاطر شاع حداکثر خرابی ها ال ۱۵ کیلومتری اطراف گسیل است و پس از آن سازه ها خسارت چندانی ندیده اند؛ بنابراین، به روستاهای اطراف آسیب کمتری وارد شد.
 8. شرایط آب و هوایی: به دلیل کویری بودن منطقه، در بم زمستان ها بسیار سرد و تابستان ها گرم وطولانی اند. در این میان، دی ماه سردترین ماه سال است و متاسفانه زمین لرزه در پنجم این ماه رخ داد.
 9. محدودیت انتقال ارتعاش: وجود قناتن ها و چاه های عمیق فراوان در شهر سبب انتقال محدود امواج شده که این امر باعث تجمع نیروها در شهر و در نتیجه تخریب بیشتر آن شد.
 10. تخریب ارگ بم: اگر حتی هیچ کدام از هشت عاملی که سبسب تشدید اثرات زلزله شدند و.جود نمی داشت، تخریب ارگ باستانی به تنهایی زلزله بم را به یک فاجعه تبدیل می کرد، زیرا بزرگترین بنای خشتی جهان مبدل به نلی از خاک شد.
 11. وقوع سه زلزله حفیف پیش از وقوع زلزله اصلی: وقوع سه پیش لرزه قبل از زلزله اصلی امری نادر است. بنابر گفته های بازماندگان از ساعت ۹ شب تا ۴ بامداد سه زلزله خقفیف برخی از اهالی را سراسیمه کرده بود که این منجر به نجات برخی از این افراد شد.

 

نقد و بررسی کلی از اقدامات انجام شده در زلزله بم:

در ابتدا وجود یک هسته مرکزی و یک تسهیم منسجم برای مدیریت بحران امری ضروری می نماید. که ابتدا این مسئولیت به منطقه و در حد بالاتر به استان و استانهای همجوار و در شرایط بسیار بحرانی به سطح کل کشور ارجاع می گردد که متاسفانه در زلزله بم هیچ یک از این ستادهای بحران آمادگی حضور به موقع در محل را نداشته اند.

می دانیم که کار امداد رسانی کاری پیچیده و منظم و روش مند است. درست عکس هیجان زدگی است. بخش عمده امدادرسانان کاهش تنش و هیجان است. کار دولت و رسانه های گروهی دولتی نیز مقابله با هیجان زدگی و ایجاد آمرامش است. سازمانهای امدادرسانی ایران با بیش از ۵۰ سال تجربه مکرر و مشابه در برخورد با مسئله زلزله و سیل برخورداری از تجربه وسیع بین المللی که با یک اشاره می تواند به رایگان در اختیار آنها قرار گیرد. تا کنون موفق نشده اند یک شبکه منظم متطقه ای که پاسخگوی نیازهای آنی در مقایس ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر باشد بوجود آورند تا به هنگام بروز حادثه با خونسردی که بای مشخصه اصلی کار این سازمانها باشد دست به کار شوند اما از روز اول وقوع زلزله بم شاهد فراخوانی امدادرسانان برای دریافت پتو، آب، چراغ خوراک پزی، خون، مواد غذایی و غیره بودیم. این عمل موجب بی نظمی در کمکریانی و منجر به سوء استفاده و فساد می شود.

پس نتیجه می گیریم که عدم وجود هسته و ستاد مرکزی منظم و منسجم باعث تنش فراتر از بحران گشته به طوری که در زلزله بم مشاهده شده فقدان مدیریت پیشرفته بحران باعث عدم حضور فعال و منسجم در روزهای اول جهت یاری و امداد به زیر آوار مانده ها شده زیرا برنامه ریزی بعد از بحران حرف اول را می زند. اما نیاز اولیه بحران حمایت از صدمه دیدگان در روزهای اول است تا بار دیگر خسارت جانی جهت سازندگی بم تکرار نگرردد چرا که حضور فعالانه می توانست بسیاری از آسیب دیدگان را زنده نگه دارد و با این فاجعه عظیم انسانی روبرو نگردیم. ولی متاسفانه در روزهای آغازین فشار و تنش موجود در کار باعث خلل در روند نسبی اهداف امداد رسانی گشته است.دیگر اینکه کمک های مردمی که در مواقع حادثه به رغم خود مردم بسیار ارزشمند از دید کارشناسانه بدون هدفمندی و مدیریت سوء ارزش محسوب می گردد و باعث خسارت می شود. چرا که فرد عادی آموزشهای لازمه یک امداد رسان را در جهت کمک به آوار ماندگان ندارد. و کوچکترین اشتباهی علاوه بر ایجاد بی نظمی و اختلال در کار باعث ضایعات جبران ناپذیر جانی از جمله قطع نخاع و غیره گشته پس باید تصمیمی اتخاذ شود مبنی بر آموزش همگانی مردم جهت مقابله و عکس العمل در برابر این حوادث که هم آگاهیهای مردم برای نجات دوستان هم اموزشهایی جهت بالا بردن اذهان عمومی برای کمک به امداد رسانان گردد چرا که این حمایات بی برنامه ریزی مردمی باعث کندی و اختلال در کار امداد رسانان می گردد.و دیگر این که هدفمندی یک کشور زلزله خیز باید علاوه بر مدیریت بحران در جهت تامین منابع مالی بحران دیدگاه هم اعمال شود. یعنی این که دولت و افکار کشور در دو جهت به طور همگرا حرکت نماید بررسی روند .

عناوینی دیگر از مقاله مدیریت بحران زلزله بم:

 • فهرست ابنیه خراب شده در زلزله
 • بررسی اقدامات انجام شده در شهر بم:
 • شهر بم پیش از سانحه
 • – روند برنامه ریزی برای دستیابی به طرح جامع مدیریت بحران
 • مدلهای عمومی مدیریت بحران
 • برنامه ریزی شهری برای دستیابی به یک طرح آمادگی و مدیریت بحران در برابر زمینلرزه
 • مراحل اجرای برنامه در مدیریت بحران
 • برنامه آمادگی ملی
 • الگوی برنامه ریزی مقابله با بحران ناشی از زمینلرزه در یک شهر
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله مدیریت بحران زلزله بم:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 64
قالب: فایل word
توضیحات: منبع دارد

1 نظر در “مقاله مدیریت بحران زلزله بم

 1. سلام و عرض ادب
  بزرگوار ارجمند
  با توجه به تحقیق شما در خصوص فاجعه دلخراش زلزله بم و تجربیاتی که دارید به نظر شما مهم ترین سر تیتر های اقدام برای جلوگیری از خسارات احتمالی پس از زلزله در استان کرمانشاه چه موضوعاتی می باشد تا در گروه ها و تشکلات مردم نهاد به نام خود شما پخش نمایم . با درود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *