مقاله متالوژی پودر رشته متالوژی

متالوژی پودر فلزات بصورت خالص و فرو آلیاژها بطور وسیعی در روکش الکترودها استفاده می‌شود. در انواع مختلف الکترود، فرو آلیاژها از پور، منگنز، کرم و آهن مصرف می‌شوند. پودر فلز باید رعایت مسائل ایمنی به اندازه مورد نظر رسیده و بعد آسیاب شود. در زمان مخلوط کردن و تولید الکترود ( به طریق اکستروژن) دانه‌های ریز نباید با سیلیکاتهای قلیایی مذاب ترکیب شوند. فلز آهن از این نظر مناسب است. مطابق گزارش فدراسیون صنایع پودر فلزات، ۱۰۰% پودر آهن تولید شده در آمریکا در صنایع جوشکاری مصرف می‌شود و با استفاده از پودر آهن در الکترودهای جوشکاری می توان رسوب فلز پر کنده را تسریع کرد.پودر آهنی که برای جوشکاری استفاده می‌شود. باید دارای ناخالصی کم (بخصوص گوگرد و فسفر) بوده و از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی یکنواخت باشد. قیمت پودر آهن نیز باشد قابل مقایسه با سیم جوش (CROE WIRE) برای مواد پر کننده کم آیاژ باشد. پودر آهنی که به طریق احیاء و یا اتمایز شده با آب تولید شده است، برای این کار مناسب است  و منحصرا در جوشکاری بکار می رود. روشهای مختلف تولید پودر (احیاء و یا اتمایز کردن) باعث تفاوتهایی در ساختمان میکروسکوپی و شکل ذرت پودر و در نتیجه خواص آنها می‌شود.

تولید ابزار از الماس مصنوعی:

اساس روش تولید الماس مصنوعی بر پرس سرد و زنیتر و یا پرس گرم است. تولید انبوه ابزارهایی با الماس کم از طریق پرس زد و زینتر انجام می‌‌شود، و در مقایسه با پرس گرم، ارزانتر تمام می‌شود. از پرس گرم در تولید ابزارهای الماس با کیفیت بالا استفاده می‌شود. قالب باید در حرارت پرس کاری، مقاوم باشد. قالبهای گرافیتی برای زمینه‌ها کاربیدی بکار می‌روند. وزن معینی از پودر الماس در قالب ریخته می‌شود و سپس فلز زمینه به آن می‌افزایند. پودر ابتدا با فشار   و در حرارت اتاق متراکم می‌شود. سپس در کوره تا حد حرارت یکسان سازی (equalization) گرم می‌شود، آنگاه از کوره خارج ساخته سپس پرس می کند. در حالات خاصی قالب را تا حرارتهای بالایی با فشار زیاد گرم می‌کنند.جدول ۱۱، پرس گرم در حرارت و فشارهای مختلف برای ابزارهای الماسه در زمینه‌ها متفاوت فلزی را نشان می‌دهد. ابزارهای الماسه، در انواع مختلف برای حفاری، برش واره کردن مواد سخت مانند صخره، کوارتز، شیشه، کانکریت، کاربید بکار می‌رود. همچنین برای ساییدن و پولیش کردن فلزات سخت، سنگ و بخصوص شیشه عینک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ژرمانیوم و نیمه هادی‌ها (semiconductor) را می‌توان بطور اقتصادی با دیسکهای برشی الماسه بصورت ورقه ورقه در آورد.

تولید یاقاقانهای خود روغن کار:

مهمترین یاتاقان تولید شده با روش متالورژی پودر یاتاقان پودر باردار شده، متخلخل است که روغن با نیروی اسمزی در آن نگهداری می‌شود. معمولا افزودن روغن به این یاتاقانها، غیرضروری است. زیرا کاهش روغن ناچیز و جزئی است. در حین کار هنگامی که اینگونه یاتاقانها گرم می‌شود، روغنی که در آن وجد دارد منبسط می‌شود و به سطح یاتاقان پس داده می‌شود و  عملاً در سطح یاتاقان یک فیلم روغنی، شکل می‌گیرد ولی در حین سرد شدن روغن را مثل اسفنج جذب می‌کند. حذف روغن کاری پرپودیک (Periodic) بخصوص در موتورهای الکتریکی (fractional horwer electric morors) بسیار با ارزش است.استفاده از یاتاقان‌ها در صنایع صرفه چوبی قابل ملاحظه‌ای در نگهداری و maintenance ایجاد کرده است. یاتاقانهای متخلخل از برنز، آلومینیوم یا آلیاژهای آهن ساخته می‌شوند. چهار مرحله از تولید یاتاقان‌ها عبارتند از: متراکم کردن زینترینگ، و نهایی کردن ابعاد (sizing) و باردار کردن، معمولاً باردار کردن یاتاقان توسط تولید کنندگان صورت می‌گیرد. هر چند بصورت خشک نیز به فروش می‌رسد و توسط خریدار باردار می‌شود.از زمانی که یاتاقانها خورد روغن کار برنزی  عرضه شده مورد مصرف بسیار یافته است. در ذیل نمونه‌هایی از کاربرد این یاتاقانها در تجهیزات مختلف ذکر می‌شود.

اتومبیل: موتور بخاری، موتور بالا برنده شیشه، کولور، موتور برف پاک کن، موتور آنتن، موتور تنظیم صندلی، دستگاه پخش.

ابزار برقی سیار: لباسشویی، ظرفشویی، خشک کن، یخچال، به هم زن، مخلوط کن، پنکه، ساعت دیواری.

الکترونیک: گرامافون، وسایل صوتی دقیق، دستگاه پخش، ویدئو.

ماشین‌های تجاری: ماشین تحریر، کامپیوتر، دستگاه فتوکپی.

کشاورزی: تراکتور، کمباین، ماشین دروی پنبه، چمن زنی و اره زنجیره‌ای

متالوژی پودر
متالوژی پودر

آنالیز شیمیایی یاتاقانهای خود روغن کار:

یاتاقانهای خود روانکار به سه گروه تقسیم می‌شوند. یاتاقانهای برنزی زینتر شده، یاتاقان آهنی زینتر شده و یاتاقانهای آهنی- برنزی زینتر شده جنس یاتاقانی که در متالورژی پودر بیشتر استفاده می‌شود برنز (۹۰%Cu-10%Sn) است که برای سهولت تولید آن و همچنین بهتر شدن خواص یاتاقان ۱% گرافیت طبیعی به آن اضافه می‌شود و یاتاقانهای برنزی در مقایسه با یاتاقانهای آهنی و آهنی- برنزی که ارزانتر تولید می‌شدند و در محلهای با حساسیت کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفتند از کارایی و راندمان بهتری برخوردارند.

روکش الکترودها:

نقش روکش الکترودها عبارتند از:کنترل پارامترهای جوشکاری، کنترل خواص سرباره، انتقال فلز، بهبود کیفیت رسوب جوش (WELD DEPOSTI QUALITY) و بهبود قابلیت چسبندگی موفقیت در اجرای این نقش بستگی به بالانس مناسب اجزای متشکله روکش الکترود دارد.کنترل پارامتر جوشکاری نوع جریان جوشکاری را ثبات قوس الکتریکی تعیین می‌کند. مثلا مغزی مورد استفاده در الکترود e1060 با جریان مستقیم می تواند مشابه مغزی الکترود e7024 با جریان متناوب یا مستقیم باشد اما دارای روکش متفاوتی است. ولتاژ قوس و شدت جریان اپتیمم ارتباط به نوع و فرمول روکش دارند. بنابراین الکترودها با کلاسه بندی  یکسان که در کارگاههای مختلف تولید می‌شوند، برای جوشکاری نیاز به تنظیم شدت جریان دارند. روکش الکترود باید عایق خوبی باشد تا از قوس جانبی (SIDE)  ARCING جلوگیری به عمل آید.

قابلیت چسبندگی با اکستروژن:

اجزای تشکیل دهنده روکش الکترود باید سخت و محکم باشند تا از روکش بتوان در دستگاههای مدرن اکستروژن با سرعت زیاد استفاده کرد.بالانس صحیح اندازه ذرات مواد روکش و خلل و فرج آن به راحتی اکسترود می‌شود و به مقاومت در برابر صدمات مکانیکی و خشک شدن سریع کمک می کند. تولید کنندگان سرامیک قادرند مواد غیرپلاستیکی مثل شن و ماسه را با کاهش اندازه ذرات تا یک میکرومتر، اکسترود کنند. بر مبنای این تجارب تولید کنندگان الکترود باید مواد را با دانه‌بندی خیلی ریز به کار برند تا حداکثر پلاستیتی و قابلیت اکستروژن را بدست آورند.در اگر مواد ریز مصرف شود، تلفات آلیاژ زیاد است. حتی اگر روکش در کوره های مدرن؟، خشک شود، مواد با دانه‌های درشت مانند ماسه آسیاب نشده، می‌توانند در کوره‌های پیوسته، خشک شود، مشروط به اینکه بتواند اکسترود شود. بنابراین تولید کنندگان الکترود باید در انتخاب مواد اولیه روکش دقت کنند تا در عملیات اکستروژن و خشک شدن صرفه جویی شود.

کنترل خواص سرباره:

کنترل خواص متعدد سرباره مذاب خیلی مشکل است، اما خصلت در کنندگی سرباره به مشخص کردن شکل رسوب (deposit) و میزان پوشش سرباره کمک می‌کند. انبساط سرباره تأثیر زیادی روی سرباره گیری دارد. روانی یا غلظت سرباره، مشخصات الکترود تمام شده را تغییر می‌دهد نقطه انجماد سرباره روی لبه طرح (bead contour) تأثیر دارد و عاملی مهم در کاربرد الکترود در وضعیت عمودی و over head است. تمامی این خواص موثر در همدیگر، بوسیله ترکیب شیمیایی پوشش الکترود کنترل می‌شود. تنها آزمایشهای متعدد می‌تواند تمام این خواص را با پوشش اپتیمم تولید کند.

مباحث دیگر مقاله متالوژی پودر رشته متالوژی:

 • روشهای مکانیکی تولید پودر
 • روش ماشین کاری و خرد کردن,روش ساچمه ای کردن
 • روشدانه بندی باگرانوله کردن
 • تولید پودر با روش مانسمن
 • تولید پودر به روش شیمیایی
 • روش رسوب دهی (  ته نشین سازی از مایع)
 • روش تجزیه گرمایی
 • روش رسوب از فاز گازی
 • روش خوردگی مرزدانه ها
 • روش پیرون ( pyron ) : تهیه پودر آهن از پوسته های نورد
 • تولید پودر به روش الکترولیتی
 • تولید پودر به روش پاشش:گاز,آب,گریز از مرکز
 • ریخته گری دوغابی یا Slip Casting
 • تراکم با سیستم چند محوری
 • تراکم در قالبها
 • متراکم کردن با لرزاندن ( ویبره ای )
 • متراکم کردن به روش ایزواستاتیک
 • مواد آلی افزودنی
 • مخلوط کردن ذرات پودر با مواد آلی
 • یاتاقانهای برنزی زینتر شده
 • کیفیت رسوب جوش
 • تولید پودر برای روکش الکترودها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله متالوژی پودر رشته متالوژی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 54
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *