مقاله مبانی کامپیوتر رشته کامپیوتر

کامپیوتر وسيله‌اي است كه داده‌ها ( data ) و دستورالعمل‌ها را از انسان گرفته و دستورالعمل‌ها را با سرعت و دقت زياد بر روي داده‌ها عمل مي‌‌كند. منظور از داده‌ها، اطلاعات خامي هستند كه در اختيار  مبانی كامپيوتر قرار مي‌گيرند و كامپيوتر با انجام عمليات بر روي آنها، اطلاعاتي را كه براي انسان مفيد هستند توليد مي‌كند. گاهي كلمه‌ي داده‌ها به جاي اطلاعات به كار گرفته مي‌شود.انجام هر نوع عمليات بر روي داه‌های کامپیوتر جهت توليد اطلاعات را پردازش گويند. لذا مي‌توان گفت كه كامپيوتر وسيله پردازش داده‌ها است. سرعت كامپيوتر در انجام عمليات مؤثر است. بعضي از كامپيوترها عمليات جمع و تفريق را از چند ميكرو ثانيه ( يك ميليونيوم ثانيه ) تا چند نانو ثانيه ( يك بيليونيم ثانيه ) و يا حتي در چند ثانيه و يا حتي در چند پيكو ثانيه ( يك تريليم ثانيه ) انجام مي‌دهند.

جنبه نرم‌افزاري:

همانطور كه قبلاً گفته شد، كامپيوتر مجري دستورالعمل‌هايي به نام الگوريتم است. الگوريتم‌ها را مي‌توان به يك زبان طبيعي ( مثل فارسي و انگليسي )، زبان رياضي و اشكال بيان كرد. اما اين روشهاي بيان الگوريتم مستقيماً توسط كامپيوتر قابل فهم نيستند. بنابراين الگوريتم‌ها بايد به طريقي براي كامپيوتر تشريح شوند. وسيله‌اي كه الگوريتم‌ها را براي كامپيوتر تشريح مي‌كنند، زبان برنامه‌ريزي نام دارد. به عبارت ديگر زبانهاي برنامه‌نويسي، زبانهايي هستند كه كامپيوتر با آنها سر و كار دارند. زبانهاي برنامه‌سازي مانند زبانهاي طبيعي از تنوع خاصي برخوردارند و صدها نوع زبان برنامه‌سازي وجود دارد. همانطور كه زبانهاي طبيعي هر كدام داراي ضوابط مخصوص به خود هستند.زبان‌هاي برنامه‌سازي نيز هر كدام داراي قوانين و مقررات خاصي هستند. بيان الگوريتم‌ها طبق ضوابط حاكم بر يك زبان برنامه‌سازي را يك برنامه در آن زبان گويند. بنابراين از يك الگوريتم مي‌توان چند برنامه توليد كرد كه هر كدام به يك زبان برنامه‌سازي نوشته شده باشند. مجموعه‌اي از يك يا چند برنامه كه براي انجام كار خاصي نوشته شده باشد را نرم‌افزار مي‌نامند.نرم‌افزارهاي كاربردي نرم‌افزارهايي هستند كه كاربران كامپيوتر ( كساني كه به نحوي با كامپيوتر سر و كار دارند = Users ) براي رفع نيازهاي خود مي‌نويسند. مانند : نرم‌افزاري كه در بانكها براي ثبت ورود و خروج پول و مشخصات مشتريان نوشته شده‌اند و نرم‌افزاري كه در مؤسسات، حقوق پرسنل را محاسبه و ليستهاي آن را تهيه مي‌كند. نرم‌افزارهاي سيستم، برنامه‌هايي هستند كه براي بهره‌برداري از سخت‌افزار و ساير نرم‌افزارها به كار گرفته مي‌شوند. اين نرم‌افزارها توسط متخصصان كامپيوتر نوشته مي‌شوند. مي‌توان گفت كه سخت‌افزار كامپيوتر يك اسكلت بي‌جان است و نرم‌افزار سيستم موجب دميدن جان به اين كالبد مي‌شود. يعني نرم‌افزار سيستم موجب بهره‌برداري از سخت‌افزار مي‌شود.

کامپیوتر
کامپیوتر

حافظه‌هاي جانبي:

در مبحث حافظه‌هاي اصلي گفته شد كه اطلاعات موجود در حافظه‌هاي خواندني – نوشتني با قطع جريان الكتريكي از بين مي‌روند. علاوه بر اين ظرفيت حافظه‌هاي اصلي محدود است. به همين دليل براي نگه‌داري اطلاعات از حافظه‌هاي جانبي استفاده مي‌شود « ديسك» يكي از حافظه‌هاي جانبي به شمار مي‌رود. دستيابي به اطلاعات موجود بر روي ديسك بصورت مستقيم است. دستگاهي كه اطلاعات را بر روي ديسك مي‌نويسد و يا مي‌خواند «گرداننده ديسك » نام دارد. اطلاعات بر روي ديسك بصورت منظم و بر روي مسيرهاي خامي نگهداري مي‌شوند.

حافظه‌هاي خواندني کامپیوتر:

همانطور كه از نام اين حافظه‌ها مشخص است، فقط مي‌توان اطلاعات را از درون آن خواند و معمولاً امكان تغيير و يا نوشتن بر روي آنها وجود ندارد. اين حافظه‌ها همه بصورت پايدار ساخته مي‌شود. حافظه‌پايدار به حافظه‌اي گفته مي‌شود كه با قطع جريان الكتريكي اطلاعات درون آن از بين نرود. اطلاعات موجود بر روي اين نوع حافظه توسط كارخانه سارنده ثبت شده و براي كامپيوتر دائمي و ضروري هستند.رايج‌ترين كاربرد حافظه‌هاي فقط خواندني، نگهداري يك سري برنامه‌هاي مقدماتي است كه هر بار پس از به راه‌اندازي كامپيوتر اجراي آنها الزامي است. كامپيوتر پس از روشن شدن بطور خودكار برنامه‌هاي اين قسمت از حافظه را خوانده سپس اجرا مي‌نمايد و پيغامهاي لازم را جهت ادامه كار براي استفاده كننده نشان مي‌دهد.

واحد كنترل ( Control unit):

يكي ديگر از قسمتهاي تشكيل دهنده واحد پردازشگر مركزي کامپیوتر واحد كنترل است. واحد كنترل متشكل از مدارهاي منطقي کامپیوتر است كه وظيفه كنترل و نظارت بر كار واحدهاي كامپيوتر را عهده‌دار است.نقش واحد كنترل در مقايسه يك كارخانه با كامپيوتر نظير نقش مديريت كارخانه است. همانطور كه مديريت كارخانه از طريق اعلام دستورالعملها و صدور فرامين كار را در كارخانه تنظيم مي‌كند. واحد كنترل نيز از طريق صدور فرامين به واحدهاي مختلف كامپيوتر كار واحد هاي ديگر را تنظيم مي‌كند. استفاده كنندگان از كامپيوتر براي حل مسائل خود دستورالعمل‌هاي مختلفي مي‌نويسند و آنها را به همراه داده‌هاي مورد نياز وارد كامپيوتر مي‌كنند. تفسير دستورالعملها به عهده واحد كنترل است هنگام اجراي يك برنامه معمولي در كامپيوتر، فرمانهاي كنترلي متعددي كه از واحد كنترل صادر مي‌شوند، باعث انتقال داده‌ها بين واحد حافظه و واحد حساب و منطق مي‌شوند.

سيستم عامل ( Operating System ).

سيستم عامل يكي از مهمترين برنامه‌هاي سيستم است كه مديريت كامپيوتر و دستگاههاي جانبي آن را به عهده دارد. اين برنامه را رابط بين سخت‌افزار و انسان مي‌نامند، زيرا دستورالعملهايي را فراهم مي‌كند كه به كمك آنها كاربر مي‌تواند نيازهاي خود را بر طرف كند. اگر سيستم عامل نباشد، كاربران بايد با جزئيات كار كامپيوتر و تشكيلات سخت‌افزاري آن آشنايي كامل داشته باشند تا بتوانند با آن كار كنند.سيستم عامل داراي انواع گوناگوني است كه بعضي از انواع معروف آنها عبارتند NOVEL  و DOS و XENIX و UNIX از سيستم عامل‌هاي معروفي است كه كاربرد آن در شبكه‌هاي كامپيوتري است. سيستم عامل XENIX گونه‌اي از سيستم عامل UNIX است كه توسط شركت مايكروسافت نوشته شد و در شبكه‌هاي كامپيوتري به كار مي‌رود. سيستم عامل UNIX است كه توسط شركت مايكروسافت نوشته شد و در شبكه‌هاي كامپيوتري به كار مي‌رود. سيستم عامل DOS معروفترين سيستم عاملي است كه در ريز كامپيوترها به كار گرفته مي‌شود و مخفف كلمات Disk operating system به معني سيستم عاملي كه بر روي ديسك وجود دارد، است. ويندوز برنامه‌اي است كه در كنار سيستم عامل DOS كار مي‌كند و توانائيهاي فراواني دارد.

دیگر مباحث مقاله مبانی کامپیوتر رشته کامپیوتر:

  • نسلهاي كامپيوتر
  •  تعريف كامپيوتر و برنامه كامپيوتري
  • بررسی جنبه سخت‌افزاري و نرم افزاری
  • انواع نرم‌افزارها
  • بررسی انواع مترجم های سیستم
  • حافظه های اصلی و جانبی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله مبانی کامپیوتر رشته کامپیوتر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *