مقاله مبانی کامپیوتر رشته کامپیوتر

کامپیوتر وسیله‌ای است که داده‌ها ( data ) و دستورالعمل‌ها را از انسان گرفته و دستورالعمل‌ها را با سرعت و دقت زیاد بر روی داده‌ها عمل می‌‌کند. منظور از داده‌ها، اطلاعات خامی هستند که در اختیار  مبانی کامپیوتر قرار می‌گیرند و کامپیوتر با انجام عملیات بر روی آنها، اطلاعاتی را که برای انسان مفید هستند تولید می‌کند. گاهی کلمه‌ی داده‌ها به جای اطلاعات به کار گرفته می‌شود.انجام هر نوع عملیات بر روی داه‌های کامپیوتر جهت تولید اطلاعات را پردازش گویند. لذا می‌توان گفت که کامپیوتر وسیله پردازش داده‌ها است. سرعت کامپیوتر در انجام عملیات مؤثر است. بعضی از کامپیوترها عملیات جمع و تفریق را از چند میکرو ثانیه ( یک میلیونیوم ثانیه ) تا چند نانو ثانیه ( یک بیلیونیم ثانیه ) و یا حتی در چند ثانیه و یا حتی در چند پیکو ثانیه ( یک تریلیم ثانیه ) انجام می‌دهند.

جنبه نرم‌افزاری:

همانطور که قبلاً گفته شد، کامپیوتر مجری دستورالعمل‌هایی به نام الگوریتم است. الگوریتم‌ها را می‌توان به یک زبان طبیعی ( مثل فارسی و انگلیسی )، زبان ریاضی و اشکال بیان کرد. اما این روشهای بیان الگوریتم مستقیماً توسط کامپیوتر قابل فهم نیستند. بنابراین الگوریتم‌ها باید به طریقی برای کامپیوتر تشریح شوند. وسیله‌ای که الگوریتم‌ها را برای کامپیوتر تشریح می‌کنند، زبان برنامه‌ریزی نام دارد. به عبارت دیگر زبانهای برنامه‌نویسی، زبانهایی هستند که کامپیوتر با آنها سر و کار دارند. زبانهای برنامه‌سازی مانند زبانهای طبیعی از تنوع خاصی برخوردارند و صدها نوع زبان برنامه‌سازی وجود دارد. همانطور که زبانهای طبیعی هر کدام دارای ضوابط مخصوص به خود هستند.زبان‌های برنامه‌سازی نیز هر کدام دارای قوانین و مقررات خاصی هستند. بیان الگوریتم‌ها طبق ضوابط حاکم بر یک زبان برنامه‌سازی را یک برنامه در آن زبان گویند. بنابراین از یک الگوریتم می‌توان چند برنامه تولید کرد که هر کدام به یک زبان برنامه‌سازی نوشته شده باشند. مجموعه‌ای از یک یا چند برنامه که برای انجام کار خاصی نوشته شده باشد را نرم‌افزار می‌نامند.نرم‌افزارهای کاربردی نرم‌افزارهایی هستند که کاربران کامپیوتر ( کسانی که به نحوی با کامپیوتر سر و کار دارند = Users ) برای رفع نیازهای خود می‌نویسند. مانند : نرم‌افزاری که در بانکها برای ثبت ورود و خروج پول و مشخصات مشتریان نوشته شده‌اند و نرم‌افزاری که در مؤسسات، حقوق پرسنل را محاسبه و لیستهای آن را تهیه می‌کند. نرم‌افزارهای سیستم، برنامه‌هایی هستند که برای بهره‌برداری از سخت‌افزار و سایر نرم‌افزارها به کار گرفته می‌شوند. این نرم‌افزارها توسط متخصصان کامپیوتر نوشته می‌شوند. می‌توان گفت که سخت‌افزار کامپیوتر یک اسکلت بی‌جان است و نرم‌افزار سیستم موجب دمیدن جان به این کالبد می‌شود. یعنی نرم‌افزار سیستم موجب بهره‌برداری از سخت‌افزار می‌شود.

کامپیوتر
کامپیوتر

حافظه‌های جانبی:

در مبحث حافظه‌های اصلی گفته شد که اطلاعات موجود در حافظه‌های خواندنی – نوشتنی با قطع جریان الکتریکی از بین می‌روند. علاوه بر این ظرفیت حافظه‌های اصلی محدود است. به همین دلیل برای نگه‌داری اطلاعات از حافظه‌های جانبی استفاده می‌شود « دیسک» یکی از حافظه‌های جانبی به شمار می‌رود. دستیابی به اطلاعات موجود بر روی دیسک بصورت مستقیم است. دستگاهی که اطلاعات را بر روی دیسک می‌نویسد و یا می‌خواند «گرداننده دیسک » نام دارد. اطلاعات بر روی دیسک بصورت منظم و بر روی مسیرهای خامی نگهداری می‌شوند.

حافظه‌های خواندنی کامپیوتر:

همانطور که از نام این حافظه‌ها مشخص است، فقط می‌توان اطلاعات را از درون آن خواند و معمولاً امکان تغییر و یا نوشتن بر روی آنها وجود ندارد. این حافظه‌ها همه بصورت پایدار ساخته می‌شود. حافظه‌پایدار به حافظه‌ای گفته می‌شود که با قطع جریان الکتریکی اطلاعات درون آن از بین نرود. اطلاعات موجود بر روی این نوع حافظه توسط کارخانه سارنده ثبت شده و برای کامپیوتر دائمی و ضروری هستند.رایج‌ترین کاربرد حافظه‌های فقط خواندنی، نگهداری یک سری برنامه‌های مقدماتی است که هر بار پس از به راه‌اندازی کامپیوتر اجرای آنها الزامی است. کامپیوتر پس از روشن شدن بطور خودکار برنامه‌های این قسمت از حافظه را خوانده سپس اجرا می‌نماید و پیغامهای لازم را جهت ادامه کار برای استفاده کننده نشان می‌دهد.

واحد کنترل ( Control unit):

یکی دیگر از قسمتهای تشکیل دهنده واحد پردازشگر مرکزی کامپیوتر واحد کنترل است. واحد کنترل متشکل از مدارهای منطقی کامپیوتر است که وظیفه کنترل و نظارت بر کار واحدهای کامپیوتر را عهده‌دار است.نقش واحد کنترل در مقایسه یک کارخانه با کامپیوتر نظیر نقش مدیریت کارخانه است. همانطور که مدیریت کارخانه از طریق اعلام دستورالعملها و صدور فرامین کار را در کارخانه تنظیم می‌کند. واحد کنترل نیز از طریق صدور فرامین به واحدهای مختلف کامپیوتر کار واحد های دیگر را تنظیم می‌کند. استفاده کنندگان از کامپیوتر برای حل مسائل خود دستورالعمل‌های مختلفی می‌نویسند و آنها را به همراه داده‌های مورد نیاز وارد کامپیوتر می‌کنند. تفسیر دستورالعملها به عهده واحد کنترل است هنگام اجرای یک برنامه معمولی در کامپیوتر، فرمانهای کنترلی متعددی که از واحد کنترل صادر می‌شوند، باعث انتقال داده‌ها بین واحد حافظه و واحد حساب و منطق می‌شوند.

سیستم عامل ( Operating System ).

سیستم عامل یکی از مهمترین برنامه‌های سیستم است که مدیریت کامپیوتر و دستگاههای جانبی آن را به عهده دارد. این برنامه را رابط بین سخت‌افزار و انسان می‌نامند، زیرا دستورالعملهایی را فراهم می‌کند که به کمک آنها کاربر می‌تواند نیازهای خود را بر طرف کند. اگر سیستم عامل نباشد، کاربران باید با جزئیات کار کامپیوتر و تشکیلات سخت‌افزاری آن آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند با آن کار کنند.سیستم عامل دارای انواع گوناگونی است که بعضی از انواع معروف آنها عبارتند NOVEL  و DOS و XENIX و UNIX از سیستم عامل‌های معروفی است که کاربرد آن در شبکه‌های کامپیوتری است. سیستم عامل XENIX گونه‌ای از سیستم عامل UNIX است که توسط شرکت مایکروسافت نوشته شد و در شبکه‌های کامپیوتری به کار می‌رود. سیستم عامل UNIX است که توسط شرکت مایکروسافت نوشته شد و در شبکه‌های کامپیوتری به کار می‌رود. سیستم عامل DOS معروفترین سیستم عاملی است که در ریز کامپیوترها به کار گرفته می‌شود و مخفف کلمات Disk operating system به معنی سیستم عاملی که بر روی دیسک وجود دارد، است. ویندوز برنامه‌ای است که در کنار سیستم عامل DOS کار می‌کند و توانائیهای فراوانی دارد.

دیگر مباحث مقاله مبانی کامپیوتر رشته کامپیوتر:

  • نسلهای کامپیوتر
  •  تعریف کامپیوتر و برنامه کامپیوتری
  • بررسی جنبه سخت‌افزاری و نرم افزاری
  • انواع نرم‌افزارها
  • بررسی انواع مترجم های سیستم
  • حافظه های اصلی و جانبی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله مبانی کامپیوتر رشته کامپیوتر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
15,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *