پروژه کارورزی مأخذشناسی و استفاده از کتابخانه

واژه نامه کتابی در مأخذشناسی است که به توضیح واژه های یک زبان یا واژه ها و اصطلاحات خاص یک رشته یا یک موضوع می پردازد. واژه نامه زبان واژه های بسیط یا مرکب و اصطلاحات رایج در یک زبان را، در گذشته و حال، همراه با هویت دستوری آنها ضبط می کند، و معانی گوناگون هر واژه یا اصطلاح را شرح می دهد، و در بعضی از واژه نامه ها، شواهدی از آثار نویسندگان و شاعران نیز با شرح واژه است. در زبان فارسی – تا آنجا که می دانیم – فرهنگ اسدی طوسی (ف: ۴۶۵ هـ) معروف به «لغت فرس» قدیم ترین واژه نامه موجود است، و پس از آن کتابهایی چون مصالح الفرس، مجمع الفرس، برهان جامع، برهان قاطع، فرهنگ رشیدی، و در قرن اخیر فرهنگ نظام و انجمن آزادی ناصری شهرت دارد، و در دوره معاصر فرنودسار یا فرهنگ نفیسی اثر دکتر علی نفیسی ناظم الاطبا، لغت نامه دهخدا، و فرهنگ فارسی از دکتر محمد معین واژه نامه های معتبری است که از نظر محتوا و نظم بر آثار گذشتگان برتری دارد. در اینجا واژه نامه ها در کتابخانه را به دو گروه اصلی تقسیم. و در باره هر گروه جداگانه گفتگو می کنیم.این پروژه کارورزی در ۹۰صفحه فایل ورد قابل ویرایش و پرینت میباشد.

مواد دیداری – شنیداری در مأخذشناسی:

علاوه بر آنچه ما از کتابهای مرجع اصلی و رابط، و از تصویرها، نقشه ها، مدل ها و نمونه ها می آموزیم، چشم و گوش ما در زندگی با مواد و ابزارهای دیگر نیز رابطه دارد که از طریق آن رابطه، بر دانسته های خود می افزیاییم. این گونه مواد و ابزارها را مجموع، دیداری – شنیداری (یا سمعی و بصری) می گوییم که در بسیاری از کتابخانه ها وجود دارد. برای هر یک از آنها برگه شناسایی تهیه می شود، و برای کاربرد آنها نیز، دستگاههای فنی مربوط در اختیار مراجعان قرار می یگرد.مواد دیداری – شنیداری را در بعضی از کتابخانه ها مانند کتاب،‌ در رده بندی موضوعی می برند، و برگه های آنها نیز مانند برگه های کتاب در برگه دان قرار می گیرد. بعضی دیگر از کتابخانه ها، این مواد را به ترتیب شماره ثبت، یعنی به ترتیب ورود به کتابخانه مأخذشناسی ، تنظیم می کنند، و در آن صورت، شماره بازیابی آنها همان شماره ثبت است. در هر دو روش تنظیم مواد دیداری – شنیداری، روی برگه ها در بالای شماره بازیابی، اگر مثلاً یک اسلاید باشد، در فارسی کلمه «اسلاید» و در برگه های لاتین «Slide» یا اختصار آن SL افزوده می شود. شناسه موارد دیداری – شنیداری، عنوان هر یک از آنهاست و در برگه دان، عنوان هر یک را باید بازیابی کرد. اگر یک فیلم از «مناظر ایران» و تعدادی اسلاید از رود «گنگ» در هند، «جبل الطارق» در غرب مدیترانه و کلیسای «نوتردام» در پاریس داریم، ترتیب برگه های آنها بدین قرار است: جبل الطارق، گنگ، مناظر ایران، نوتردام…مواد دیداری – شنیداری در کتابخانه ها، عبارتند از: فیلم متحرک (فیلام سینمایی)، نوار ویدئو، اسلاید، نوار ضبط صوت، فیلم استریپ، میکروفیلم، و

فیلم متحرک:

بسیاری از مطالب آموزشی را به کمک فیلم متحرک می توان یاد داد، و در برخی از موضوعات، تأثیر آموزشی فیلم، گویاتر و بیشتر از کتاب و تقریر معلم است. فیلم های آموزشی، مانند یک فیلم سینمایی، می تواند رنگی یا سیاه و سفید، با صدا یا بی صدا، با استانداردهای مختلف ۸، ۱۶ یا ۳۵ میلیمتری تهیه شود.  مأخذشناسی فیلم ها را در کتابخانه ها مانند کتاب، در رده بندی موضوعی قرار می دهند، و برای آنها برگه های شناسایی تهیه می کنند. مشخصات مندرج در برگه ها عبارتند از: موضوع فیلم، عنوان فیلم، نام پدید آورندگان، مشخصات ظاهری از قبیل استاندارد، باصدا و بی صدا بودن و … و یادداشتهای اضافی در باره فیلم که برای مثال یک فیلم ممکن است کتابچه ای به همراه داشته باشد که در آن خلاصه فیلم و پیام فکری آن و اطلاعاتی در باره پدید آورندگان به مراجعه بدهد. فیلم ها را نیز مانند کتاب، از طریق نشانه بازیابی و برگه دان در کتابخانه می توان یافت.

مأخذشناسی
مأخذشناسی

نشریات دولتی و سازمانهای بین امللی:

مأخذشناسی در کتابخانه های بزرگ عمومی و دانشگاهی کشورهای پیشرفته، نشریات دولتی را به عنوان بخشی از مواد کتابخانه ای گردآوری و نگه داری می کنند.سازمان های دولتی بیشتر نشریات خود را رایگان در اختیار عموم می گذارند، تا همگان را از برنامه های سودمند و مطلوب خود آگاه کنند. برای یک کتابخانه نیز، فراهم کردن مجموعه یا از این نشریات هزینه ای ندارد، اما این نشریات در بسیاری از کارهای پژوهشی به عنوان مرجع و سند، کاربرد مؤثری می تواند داشته باشد، و در پژوهش هایی که با وظایف و برنامه های دولت مربوط می شود، رجوع به این گونه نشریات مأخذشناسی، پژوهشگر را به نتیجه گیری دقیق تری راهنمایی می کند. از نمونه های این گونه نشریات، می توان نشریات سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را در مورد برنامه های عمرانی کشور یا نشریات وزارت آموزش و پرورش را در باره برنامه های گوناگون آموزش دبستان در مأخذشناسی، دوره راهنمایی، و رشته های مختلف دبیرستان، نام برد.بعضی از وزارت خانه ها و سازمان های دولتی، علاوه بر کتابها و جزوه هایی که در باره برنامه های مأخذشناسی خود منتشر می کنند، ماهنامه ها یا فصل نامه هایی نیز دارند که همراه با مقاله های علمی و تخصصی، اخبار و تحولات حوزه فعالیت آن سازمان را نیز در آن ها می توان یافت.در بعضی از پژوهش ها، تنها مرجع یا معتبرترین مرجع برای پژوهشگر، نشریات دولتی است، مثلاً اگر ما در باره ضوابط و مقررات آموزش عالی و شرایط دریافت درجه های علمی یا احراز مراتب آموزشی دانشگاهها، قصد یک بررسی یا پژوهش  مأخذشناسی داشته باشیم، مرجع اصلی ما «مجموعه قوانین، آئین نامه ها و بخش نامه های آموزش عالی است.اکنون با استفاده از اینترنت می توان با سایت سازمانهای دولتی تماس برقرار کرد. برای مثال پایگاه اطلاعاتی گزارشهای دولتی، پایگاهی است که توسط مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران منتشر می شود و اطلاعات آن به صورت رایگان در اینترنت موجود است.انتشارات سازمانهای بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی، سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، یونسکو و … نیز از طریق اینترنت قابل دسترس هستند.

رایانه در کتابخانه:

در دنیای امروز هر جا سخن از کتابدای مأخذشناسی پیشرفته است، رایانه مأخذشناسی یا اطلاعات کامپیوتر و نقش آن در دریافت، ذخیره سازی، بازیابی و پخش اطلاعات مطرح است. اکنون گسترش دانش و افزایش نشریات و کتابهای به حدی است که امکانات محدود کتابخانه ها در تهیه و ذخیره و آماده کردن تمام مواد کتابخانه‌ای، پاسخگو نیست. وسائل ارتباطی سنتی نیز در رساندن سریع انبوه اطلاعات در سطح وسیع و همگانی، نارسا هستند. اما با پیدایش رایانه و منابع اطلاعاتی الکترونیکی فصل نوینی آغاز شده که به خصوص عالم کتابداری و اطلاع‌رسانی مأخذشناسی از آن بهره های فراوان برده است. اکنون کتابخانه های سنتی محدود، با جهانی از دانش پیوند دارند و اطلاعات از طریق رایانه، در زمان بسیار کوتاه و بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی می تواند به دورترین نقطه فرستاده شود.استفاده از رایانه در کتابخانه ها، پیش از دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و در بخش های اداری، امانت کتاب و حرید و دریافت منابع و مواد کتابخانه ای مورد استفاده قرار گرفت. در اواسط دهه ۱۹۶۰، کتابخانه کنگره آمریکا با استفاده از طرح مارک فهرست نویسی رایانه ای را آغاز کرد. مارک طرح موفقی بود و سبب شد که در سالهای بعد، در بخش های دیگر کتابخانه مانند مدیریت، تهیه فهرستها و نمایه ها، امانت بین کتابخانه ها، بخش پی آیندها، توزیع و جز آن، از رایانه استفاده شود. کتابداران بخش مرجع به خصوص، از رایانه برای سرعت بخشیدن به کار خود بهره بردند. با ظهور رسانه های الکترونیکی پیشرفته در گردآوری و پخش اطلاعات مانند سی دی را مأخذشناسی، دی وی دی، پایگاه اطلاعاتی و شبکه های اطلاع رسانی همچون اینترنت، رایانه جزء ضروری مواد کتابخانه ای جهان گردید. اکنون کتابخانه ها، منابع مأخذشناسی  کتابخانه ای خود را برروی رایانه ذخیره می کنند و آن را در دسترس مراجعان می گذارند، و علاوه بر آن با اتصال به شبکه های دیگر مانند اینترنت و شبکه وب یا تار گسترده جهانی نیز، می توانند خدمات گسترده یا را در سطح محلی، ایالتی، منطقه ای و جهانی انجام دهند و در زمانی کوتاه حجم زیادی از اطلاعات را به دورترین نقطه جهان منتقل کنند. همچنین آنها می توانند به انبوه اطلاعات موجود در شبکه های اطلاعاتی دسترسی یابند و این امکانات ویژه را در اختیار محققان، دانشجویان و سایر مراجعان کتابخانه قرار دهند. جویندگان اطلاعات نیز با استفاده از این خدمات منحصر بفرد می توانند در کتابخانه، منزل، اتاق کار، مسافرت یا هر مکان دیگر و در تمام شبانه روز با سهولت و کیفیت بیشتر از این اطلاعات استفاده کنند.

روزنامه ها، مجله ها و کتابها در اینترنت:

بسیاری از روزنامه های معتبر جهان در شبکه اینترنت دیده می شوند و مطالب مندرج در آنها را می توان به رایگان خواند. مجله های معروف علاوه بر نشر چاپی آنها، به صورت الکترونیکی نیز در اینترنت عرضه می شوند. باید توجه داشت که همیشه صورت چاپی و الکترونیکی مأخذشناسی یک مجله با هم مطابقت ندارد و همه مطالب شکل چاپی در اینترنت منعکس نمی شود. اما در شکل الکترونیکی اخبار بسیار تازه هم دیده می شود. نشریه هایی هم در اینترنت هست که صورت چاپی ندارد و فقط به صورت الکترونیکی عرضه می شود، و به خصوص مجله هایمأخذشناسی رایگان الکترونیکی در اینترنت از این نوع هستند. بیشتر مجله های علمی و تخصصی روی اینترنت رایگان نیستند و دسترسی به آنها برای بیشتر افراد همراه با هزینه است. کتابخانه های دانشگاهی، آبونه این نوع مجله ها هستند و دانش جویان از طریق کتابخانه های دانشگاهی خود می توانند به متن کامل مجله های تخصصی دسترسی پیدا کنند. از طریق شبکه های کتابداری مانند «اسی ال سی» و «آرلین» نیز می توان به آرشیو متن کامل مجله های علمی دست یافت. ناشرانی مانند آکادمیک پرس که مجله های علمی و تکنولوژی مأخذشناسی منتشر می کنند نیز متن کامل و تصاویر مقالات را در اینترنت ارائه می دهند. باید توجه داشت که گاه همه مطالب یک مقاله به صورت متن کامل عرضه می شود و شامل متن، تصاویر و زیرنویسها و دیگر ضمائم است، و گاه فقط متن یک مقاله بدون ضمائم ارائه می شود.

مباحث دیگر پروژه کارورزی مأخذشناسی و استفاده از کتابخانه:

 • منابع مرجع دست اول
 • بازیابی اطلاعات از طریق یوزنت
 • تعریف کتاب مرجع مأخذشناسی
 • ارزیابی پایگاهها و منابع اطلاع رسانی الکترونیکی
 • ارزیابی واژه نامه ها
 • انواع دایره المعارف در مأخذشناسی
 • ارزیابی دایره المعارف ها
 • انواع سرگذشت نامه
 • ارزیابی  منابع مرجع مأخذشناسی
 • رایانه در کتابخانه، منابع و مآخذ اطلاعاتی الکترونیکی، شبکه وب و اینترنت و روشهای جستجو و بازیابی اطلاعات
 • واژه های تخصصی و موضوعی مأخذشناسی
 • انواع منابع مرجع مأخذشناسی
 • شبکه های اطلاعاتی و انواع آن در مأخذشناسی
 • شبکه های اطلاع رسانی برای کار مرجع مأخذشناسی
 • سایت کتابخانه های تحقیقاتی جهانی
 • سایتهای مرجع عمومی در اینترنت مأخذشناسی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه کارورزی مأخذشناسی و استفاده از کتابخانه:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
80,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 90
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *