مقاله کاربرد کامپوزیت رشته مهندسی متالوژی

کامپوزیت ها (مرکب) معمولا در هواپیما به کاربرده میشوند. کامپوزیت ها نه تنها در سطوح کنترلی و تیزه‌ گرها به کار می روند بلکه در ساختن ساختار های اصلی هم در هواپیمای نظامی، هم در هواپیما های  تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است قبل از آنکه آلیاژی آلومینیومی کامپوزیت از وضعیت خود به عنوان اولین مواد از اسکلت هواپیما آغاز گردد، اتفاقی بیفتد.مرکبها همانند فیبر کربنی ـ کولار ـ لایه‌های تقویت شده از فایبرگلاس باعث پیشرفت طراحیهای اسکلت هواپیما در دست‌اندازها شده‌اند و چند تولید کننده مجاز هواپیما این مرکبها را کاملاً پذیرفته‌اند. بیشترین اعتبار یا تسهیل برای تولیدکنندگان متقاعد در کسب تجربه از مرکبها به ناسا مرتبط است (شکل ۱۱ـ۱۱ را ببینید)در سال ۱۹۷۰، بیش از ۶۰ میلیون دلار از برنامه بازدهی انرژی هواپیما (ACEE) را به طراحی، تولید و بررسی (آزمایش) مرکبات اختصاص دادند مقاله کاربرد کامپوزیت رشته مهندسی متالوژی در ۲۵ صفحه فرمت ورد میباشد.

کامپوزیت
کامپوزیت

حمل و نقل در ایرباس:

در مراحل اولیه طراحی حمل و نقل اصلی ۳۰۰A، افزایش هزینه سوخت عملکرد اقتصادی را تثبیت کرد که مطابق با آن کاهش وزن پارامتری مهم محسوب می‌شود. برای کاهش هزینه مالکیت، هزینه‌های تولید و هزینه یا مخارج نگهداری تا مقدار کلی کاهش یابند. در سال ۱۹۸۵، ایرباس اولین تولیدکننده اسکلت هواپیما بود که از مواد کامپوزیت برای مجموعه‌ای از ساختارهای اولیه تولید استفاده می‌کنند هنگامی که این شرکت ۳۱۰A را بر پره‌هایی جمع‌آوری می‌کرد که از اکس پرسی / کاربن ساخته شده بودند.کاربرد پره‌های کامپوزیت باعث هزینه و ذخایری از وزن و حذف نوعی خوردگی شد.پیشرفت کامپوزیت ایرباس به شکل زیر است:

 1. طراحی اولیه ۳۰۰A در لبه حملات فایبرگلاسی، تیزه‌گرهای فایبرگلاسی کامپوزیت

۱۹۷۹-۱۹۷۸٫ سرعت‌گیرهای CFRP، ترمزهای بادی، ارابه فرود، سکان

۱۹۸۵-۱۹۸۰٫ پره عمودی ۳۱۰A/300A (شکل ۲۹-۱۱ شکل ۱۰-۲-۱۱ را ببینید)

۱۹۸۷-۱۹۸۵٫ دم افقی ۳۲۰A (شکل ۱۱-۲-۱۱ را ببینید) و پره عمودی که از همان روش طراحی در ۳۱۰A استفاده شده است. یک قطعه ساخت مدولی در فلپ ۳۲۰A (شکل ۱۲-۲-۱۱ را ببینید)

 1. توسعه ابزار جدید و روشهای تولیدی در طراحی ۳۳۰A و دم افقی و عمودی ۳۴۰A. پره عمودی ۳۱۰A / 300A موثرترین ساختار کامپوزیتی به شمار می‌رود. این پره ft27 و ۳ اینچ دارد (m8.3) ارتفاع آن است. ۷ft25 اینچ (m7.8) عرض آن در پایه است. و وزنی در حدود ۲۷ درصد در مقایسه با همتای آلومینیومی خود دارد. علاوه بر این، فقط ۹۵ قسمت دارد که با ۲۰۷۶ قسمت در جعبه آلومینیومی قبلی مقایسه می‌شود.هزینه‌های تولید با کاربرد مراحل خودکار برای جعبه‌های افقی و عمودی کاهش یافته است. مفهوم یاز مدل (۱۰-۱۱) که توسط MBB (در کشور آلمان) تکامل یافت یا ایجاد شد به طریق زیر توصیف می‌شود.

  ترابردهای ۷۴۷B، ۷۵۷B، ۷۶۷B، ۷۷۷B:

  تجربه به دست آمده از برنامه‌های ACEE باعث افزایش کاربرد کامپوزیت ها در تولید نسل بعدی از ترابردهای تجارتی شد. همانند بوئینگ ۷۵۷B، ۷۶۷B. به طور کلی، به استثنای قسمتهای جزئی، کوچک، بیشترین اجزای کامپوزیت ها از ساختاری سندویچ شده و زنبوری شکل تشکیل شده‌اند. بعضی از نمونه‌ها این موارد را شامل می‌شود:

  (۱) ۷۴۷B ـ بال بالای ft6 ـ تیرک اصلی بال پشتی و جلویی با جنس کربنی که با فیبر کربنی اکس پوسی کامپوزیت در پوسته پانلهای زنبور شکل پوشانده شدهاست.

  (۲) ۷۵۷B ـ شهپر،‌ سرعت‌گیر داخل صفحه ـ سرعت گیر بیرون صفحه ـ سکان ـ بالابر و بالچه لبه خوار درونی (شکل ۶-۲-۱۱ را ببینید) همه از مواد اکسی پوسی / کربن ساخته شده‌اند.

فهرست مطالب مقاله کاربرد کامپوزیت رشته مهندسی متالوژی:

 • مقدمه
 • حمل و نقل تجاری در هواپیما
 • بالابر بوئینگ ۷۲۷
 • سکان DC-10 در مک دونالد ـ داگلاس
 • جعبه افقی و پایدارساز در بوئینگ ۷۳۷
 • جعبه عمودی پره DC-10 در مک دونالد ـ داگلاس
 • ترابردهای ۷۴۷B، ۷۵۷B، ۷۶۷B، ۷۷۷B
 • شهپر، سرعت گیر ـ سکان و بالابره
 • حمل و نقل در ایرباس
 • پیشرفت کامپوزیت
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله کاربرد کامپوزیت رشته مهندسی متالوژی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 25
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *