مقاله فلزات سنگین رشته متالوژی

فلزات سنگین كبالت به سهولت از طريق روده جذب مي‌شود، و بيشتر در كبد و كليه متمركز مي‌گردد. تقريباً  كبالت غذايي از راه ادرار و بقيه آن از طريق مدفوع دفع مي‌شود.كبالت در مواد غذايي مثل جگر، قلوه، گوشت و ماهي همراه ويتامين B12 به مقدار  زيادي وجود دارد. بايد توجه داشت كه با توجه به فراواني كبالت در طبيعت كمبودي از آن در انسان گزارش نشده است. كبالت موجود در آب در مقايسه با كبالت موجود در مواد غذايي بسيار ناچيز است، و مصرف آبهاي حاوي كبالت هيچگونه مشكلي در انسان ايجاد نمي‌كند.زيادي كبالت در بدن به ويژه تركيبات كلرور كبالت در ايجاد مسموميت‌ها دخالت دارد، البته در شرايط فوق كلرور كبالت به عنوان يك ماده گواترزا عمل مي‌كند.مسموميت كبالت در حيوانات كه در غذاهاي آنها مقادير زيادي كبالت وجود دارد- فراوان ديده شده است. كه علامت آن افزايش تعداد گلبولهاي قرمز خون، افزايش مقدار سلولهاي مغز استخوان مي‌باشد. البته همان طور كه اشاره شد كبالت موجود در آب كمتر دخالت دارد. مقدار آن در رژيم غذايي روزانه 150 پي‌پي‌ام مي‌باشد. براي حداكثر غلظت مجاز آن در آب آشاميدني در مراجعي كه در دسترس بود رقمي ذكر نگرديده.

آهن:

وجود آهن در آب مصرفي عمومي، از نظر اينكه طعم خاصي به آب مي‌بخشد، در شيرآلات و اتصالات لوله‌ها ايجاد رسوبات آجري رنگي مي‌كند.لكه‌هايي بر روي لباسهاي شسته شده باقي مي‌گذارد و موجب تجمع رسوب در شبكه توزيع مي‌شود، امر ناخوشايندي است. آهن به صورت 2 ظرفيتي، اغلب در آبهاي زيرزميني وجود دارد و بندرت در آب سطحي يافت مي‌شود، زيرا O اكسيژن موجود در  آبهاي سطحي موجب اكسيداسيون آن شده و هيدروكسيد فريك بوجود مي‌آورد كه حلاليت بسيار كمتري دارد.

آلومينيم:

تركيبات آلومينيم در طبيعت فراوان هستند، و اغلب در آب يافت مي‌گردند. سنگ‌هاي معدني طبيعي آلومينيم، مانند بنتونيت و خاك رس در تهيه و تصفيه آب و صنعت قندسازي و كاغذسازي مصرف مي‌شود. اساساً آلومينيم ورودي به بدن، از طريق سيستم گوارش به جز استخوان، در ساير بافت‌ها تجمع پيدا نمي‌كند.در مطالعات انجام شده بر روي پستانداران مختلف، سرطان‌زايي آلومينيم ثابت نشده است. برخي اختلالات عصبي با آلومينيم ارتباط داشته، ولي هنوز كاملاً روشن نيست؛ كه واقعاً آلومينيم سبب چنين حالاتي مي‌شود، يا عوامل ديگري شاخص بيماري هستند.حداكثر غلظت مجاز آلومينيم در آب آشاميدني، 2/0 ميلي‌گرم در ليتر مي‌باشد.

نقره:

عنصر نسبتاً كميابي است كه حلاليت آن در آب كم و بين 1/0 تا 10 ميلي‌گرم در ليتر مي‌باشد كه اين مقدار بستگي به PH و غلظت كلريد موجود در محلول دارد.در پوسته زمين، غلظت نقره در حدود 1/0 ميلي‌گرم، در كيلوگرم مي‌باشد. املاح نقره به علت دارا بودن خاصيت ميكروب‌كشي، به عنوان يك عامل پيشگيري در ضدعفوني آب، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نقره ممكن است، باعث آرژيريا شود. كه يك بيماري دائمي است و از علائم آن، مايل به قهوه‌اي شدن پوست و چشمان است، و شخص مانند اشباح به نظر مي‌رسد. حداكثر غلظت مجاز نقره در آب آشاميدني، 5% ميلي‌گرم در ليتر است.

جيوه:

بوسيله نمكهاي محلول خود يكي از سمي‌ترين فلزات سنگين مي‌باشد. 1 تا 2 گرم كلرور جيوه كشنده است. با وارد شدن جيوه به معده در دستگاه گوارش اختلال بوجود مي‌آيد. ناراحتي‌هاي عصبي و ضايعات كليوي نيز از عوارض آن است.با عمل ميكروبي كه در لجن صورت مي‌گيرد ميتل جيوه توليد مي‌شود كه بسيار سمي است و باعث ضايعات عصبي شده و حافظه را مختل و بالاخره ديوانگي و جنون و مرگ را موجب مي‌شود. حتي به مقدار كم نيز اختلالات كروموزومي به بار مي‌آورد.مهمترين منابع بزرگ جيوه در محيط گازهايي است، كه از پوسته زمين به طور طبيعي خارج مي‌گردد. علاوه بر اين فعاليت‌هاي صنعتي نيز به طور غيرمستقيم بر ميزان جيوه محيط مي‌افزايند. از سال 1500 جيوه براي درمان بيماري سفليس استفاده مي‌شده است. مهمترين زمينه‌هاي كاربرد جيوه عبارتند از: كارخانجات كلر، كه كلروهيدروكسيد سديم توليد مي‌كنند و در رنگهاي نگاهدارنده رنگ دانه در دندانسازي و در كشاورزي (خصوصاً به عنوان چاشني بذر)، كاربرد دارد.جذب جيوه معدني، از طريق تنفس بخارات جيوه و با تماس طولاني با فلز جيوه، صورت مي‌گيرد. در سال 1960، در بين اعضاء خانواده ماهيگران شهر ساحلي ميناماتاي ژاپن، بيماري عجيبي 111 نفر را عليل كرد، و 43 نفر از آنان را از بين برد. علت اين بيماري، تخليه فاضلاب صنعتي به رودخانه ميناماتا، بعد از سال 1958 بود. در سال 1945 در نيگاتا، به علت خروج جيوه از يك كارخانه صنعتي، اپيدمي ديگري از همين بيماري (ميناماتاي) به وجود آمد. گياهان نسبت به تركيبات سمي جيوه حساس نيستند، اما مصرف جيوه توسط پرندگان، موجب اختلال در تغذيه و كاهش رشد آنان مي‌گردد. حداكثر غلظت مجاز جيوه در آب آشاميدني 001/0 ميلي‌گرم در ليتر توصيه شده است.

فلزات
فلزات

آرسنيك:

آرسنيك شبه فلزي است كه در طبيعت فراوان مي‌باشد و مي‌تواند مسموميت حاد يا مزمن در انسان ايجاد كند. تا كنون هيچ يك از تركيبات آرسنيك بعنوان ماده غذايي لازمي شناخته نشده است. معهذا اين ماده را سابقاً بعنوان محرك رشد به غذاي دامها اضافه مي‌كردند.آرسنيك به طور طبيعي در محيط مادي يافت مي‌شود، معمولاً وجود آن در طبيعت به شكل تركيب با گوگرد و فلزات ديگري مانند مس، كبالت، سرب، روي و غيره مي‌باشد. آرسنيك در بسياري ازفرآيندهاي صنعتي مانند سراميك سازي، صنايع چرم و دباغي مصرف مي‌شود. سازندگان حشره‌كش‌ها و سموم دفع آفات نباتي جزء اصلي‌ترين مصرف كنندگان آرسنيك محسوب مي‌شوند.املاح آرسنيك به سرعت از طريق دستگاه گوارش جذب مي‌شوند. آرسنيك از طريق ريه و پوست نيز جذب مي‌گردد. اين موضوع به اثبات رسيده كه آرسنيك 3 ظرفيتي سمي است، و آرسنيك 5 ظرفيتي سميّت چنداني ندارد. احتمال اينكه آرسنيك ايجاد سرطان نمايد مورد ترديد است. و اثر سرطان زا در روي پوست مي‌تواند داشته باشد. حداكثر غلظت مجاز آرسنيك در آب آشاميدني 5% ميلي‌گرم در ليتر مي‌باشد.

  روي:

روي، در متابوليسم بدن انسان، عنصري مفيد و ضروري محسوب مي‌شود. فعاليت انسولين و آنزيمهاي متعددي در بدن انسان بستگي به روي دارد. مقدار مصرف روزانه اين ماده در بزرگسالان به طور متوسط 10 تا 15 ميلي‌گرم و در كودكان 3/0 ميلي‌گرم به ازاء هر كيلوگرم وزن بدن است.روي عنصر فراواني است، كه تقريباً 4% گرم در كيلوگرم پوسته زمين را تشكيل مي‌دهد. غذاي معمولي انسان، حاوي مقادير زيادي روي مي‌باشد. فلز روي به طور نسبي در پرندگان و پستانداران ايجاد مسموميت نمي‌نمايد.در كشور جمهوري اسلامي ايران و مصر، علائم مشخصه كمبود روي در اشخاص جوان گزارش شده، به همين دليل علائم به تاخير افتادن رشد و ديگر نشانه‌هاي نارسايي از جمله كم‌خوني، مشخص گرديده است. حداكثر غلظت مجاز روي در آب آشاميدني، 15 ميلي‌گرم در ليتر مي‌باشد.آب حاوي روي در غلظت بيشتر از 5 ميلي‌گرم در ليتر ممكن است، ايجاد رنگ شيري در آب نموده، و پرده نازك روغني در روي آب در حال جوشيدن بوجود آورد. لذا اين ميزان به عنوان رهنمود توصيه شده است.روي يكي از فلزات پرمصرف است و از لوله‌هاي گالوانيزه، مخازن آب گرم و يا برنج زرد در آب وارد مي‌شود همچنين ممكن است اين ماده در بعضي از مواد افزودني كه براي جلوگيري از خوردگي بكار برده مي‌شوند، و نيز در پسابهاي صنعتي موجود باشد. ميزان حلاليت روي در آب متغير بوده و بستگي به PH و قليائيت آب دارد.

مباحث دیگری از مقاله فلزات سنگین رشته متالوژی:

  • نقش بهداشتي فلزات سنگين
  • شناسايي عوامل آلوده كننده آبها از نظر فلزات سنگين
  • فلزات سنگين (اثرات- منابع- كاربرد)
  • زباله (شيرابه زباله)
  • نيكل
  • كروم
  • واناديوم
  • مس
  • كادميوم
  • سرب
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله فلزات سنگین رشته متالوژی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 17
قالب: فایل word
توضیحات: منبع دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *