مقاله فرار دختران به سبب اعتیاد رشته روانشناسی

دکتر فرید فدایی (روانشناس) می گوید: همه مردم باید در باره رفتار مزاحمت آمیز جوانان موضعی قاطع داشته باشند برای حل این مشکل بهتر است شبها معابر از نور کافی برخوردار باشند و نیروی انتظامی در آنها حضوری مستمر داشته باشد اما در باره پیشگیری کلی از این رفتارها می گوید: کاستن از مشکلات اقتصادی جوانان، فراهم کردن کار، امکان گذراندن اوقات فراغت و … از اموری است که دولت باید برای جوانان انجام دهد. زمانی که جوانی از امکان تحصیل و آینده شغلی اوقات فراغت و امکان از ازدواجش مطمئن باشد به ندرت پیش می آید که رفتارهای نابهنجار(اعتیاد) از خود بروز دهد وقتی به ۱۰ سال پیش برمی گردیم متوجه می شویم که در آن زمان بیشتر دختران در همان دوران کودکی با هنرهای خیاطی، نقاشی، بازیهای همگانی و … آشنا یم شدند و مشکلی ایجاد نمی شد. ولی در زندگی امروز وقتی فرزندان خانواده از یک طرف همچون ارباب پرورش می یابند و از طرف یدگر ارتباط عاطفی و حتی منطقی درستی با اعضای خانواده برقرار نمی کنند نتیجه این می شود که نسلی کم حوصله و متوقع در دامان جامعه پرورش می یابد نسلی که بیش از گذشتهبه فرار دامن میزند آسیب پذیر است.

فرار
فرار

چاره کار چیست:

و ما باید ببینیم واقعاً چه کارهایی می توان برای این دختران معصومی که در معرض تعرض قرار گرفته اند انجام داده ایم مگر جز این بوده که برخی از خانواده ها شرایطی را فراهم آورده اند یا بسیایر از آنها مجبور شده اند سکوت کنند یا آواره خیابان شوند و در آنجا به هر خفتی برای زنده ماندن تن بدهند و دست آخر هم اغلب به قتل برسند. مگر جز این است که ما فقط آنها را دستگیر کرده با آنها برخورد قضایی می کنیم بدون آن که علت و ریشه فرار آنها از خانه و آوارگی آنها را جستجو کنیم و آنها را از سرگردان شدن در خیابان رها سازیم و کاری کنیم آنها دوباره به آغوش خانواده شان برگردند؟ وقتی خانواده می بیند پس از تعرض قرار است بچه اش آواره خیابانها شود و مورد سوء استفاده قرار گیرد، بهتر می بیند که هم خودش را از ننگ نجات دهد و هم دخترش را از بدبختی های بعدی و آوارگی راحت کند.

فرار بی سرانجام:

-یافته های یک پژوهش نشان می دهد که ۳/۶۷ درصد از دختران فراری به علت اختلاف با اعضای درجه یک خانواده و کتک خوردن از آنان از خانه فرار می کنند. دختران فراری به امید یافتن پناهگاهی بهتر از خانه به مکانهای عمومی تامن پناه می برند. این یافته ها، حاصل پژوهشی است که دکتر انور صوری راد استاد دانشگاه علاوه طباطبایی و گروه وی در باره دختران فراری انجام داده اند. بر اساس نتایج این پژوهش که در نشریه پژوهشی فرهنگ و پژوهش منتشر شد ۹/۳۶ درصد از دختران فراری، اختلاف با پدر و کتک خوردن از وی را عامل فرار از منزل ذکر کرده اند. ۳۰/۱۵ درصد از این گروه، به دلیل اختلاف با برادر و ۱/۱۵ درصد به سبب اختلاف با مادر و کتک خوردن از افراد درجه یک خانواده، منزل خویش را ترک کرده و فراری شده اند. جامعه آماری این پژوهش ۵۰ نفر از دخترانی بودند که در ماههای اسفند ۷۹ و فروردین ۷۰ در مرکز مداخله در بحران های اجتماعی سازمان بهزیستی و کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شدند و برای مقایسه نیز گروه مقایسه ای از دختران دبیرستان در مناطق ۲۰ و ۱۹ تهران به دلیل اینکه اکثر دختران فراری ساکن تهران از این دو منطقه بودند، انتخاب شدند. از مجموع دختران فراری مورد بررسی، ۵۲ درصد قبل از فرار از منزل در تهران سکونت داشتند و باقی از شهرهای دیگر به تهران آمده بودند که پس از تهران شهرهیا مشهد و کرج هرکدام با شش درصد، قر ار می گیرند. ۷۴ درصد از دختران فراری مجرد، ۲۴ درصد مجرد اغفال شده و دو درصد متاهل بودند که ۳۶ درصد از آنان در زمان فرار از منزل، ترک تحصیل کرده محسوب می شدند. ۱۳ درصد از جامعه آماری دوست را دلیل ترک خانه عنوان کرده اند، ۶۵ درصد مشکل ناپدری و یا نامادری را مطرح کرده و ۵/۶ درصد ازدواج را عامل فرار خود بیان کرده اند. ۷۶ درصد از این دختران قبلاً توسط نیروی انتظامی دستگیر شده، ۱۵ درصد علاوه بر دستگیری بازداشت و ۳۲ درصد از کل افراد، علاوه بر دستگیری بخاطر جرایم مختلف راهی زندان شده بودند. بر اساس این نتایج این پژوهش، ۳۴ درصد از افراد مورد پرسش بعد از فرار به منزل دوستان خود رفته، ۷/۲۷ درصد در خیابانها سرگردان شده اند. ۵/۸ درصد به پارکها و ۴/۶ درصد به حرم امام رفتند. حال آن که مواردی از قبیل مراجعه به کمیته امداد، کلانتری، بهزیستی نیز با درصدهای کمتری مشاهده می شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه بیش از یک میلیون نوجوان ۱۳ تا ۱۹ ساله در جهان از خانه فرار می کنند. بیشترین نوجوانان فراری ۱۴ تا ۱۷ سال دارند که از این میان ۷۴ درصد دختر و ۲۶ درصد پسر هستند.

در بخشی از این پژوهش آمده است، در ایران تعداد کودکان فراری به گونه نگران کننده ای در حال افزایش است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی نیروی انتظامی در چهارماهه سوم سال ۱۳۸۰ تعداد ۶۰ هزار و ۱۵۶ نوجوان فرایر توسط مأموران دستگیر شده اند. در این پژوهش به مسئولان و خانواده ها پیشنهاد  شده است که بحث آموزش و تربیت دختران را بخصوص در دوره بلوغ جدی بگیرند. دست اندرکاران این پژوهش همچنین خواستار تربیت مددکاران اجتماعی با تخصص (کار با دختران و خانواده های دختران فراری و در معرض خطر) و حضور آنان در مدارس و پایانه های مسافری پارکها و همچنین ایجاد بانک اطلاعایت در خصوص دانش آموزان دختر دارای خانواده های متشنج متزلزل نامادری و ناپدری به منظور استفاده در طرحهای پیشگیری از فرار آنان و مداخله های حرفه ای توسط مددکاران اجتماعی شدند.

مباحثی دیگر از مقاله فرار دختران به سبب اعتیاد رشته روانشناسی:

  • آسیب شناسی رابطه دختر و پسر
  • حمایت از آسیب دیدگان
  • بررسی انواع روابط
  • انگیزه های فرار
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله فرار دختران به سبب اعتیاد رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
30,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 30
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *