مقاله فرآیند ارزیابی آموزش

ارزیابی ، روند بررسی اندازه گیری سیستم آموزشی است. کودک می خواهد به اهدافش مانند دانش درک مهارت ونگرش از طریق یادگیری در کلاس دست یابد . تغییرات رفتاری در کودک از طریق یادگیری در مدرسه رخ داده است.ارزیابی یک فرآیند جهانی جهت ارزیابی کل تغییرات رشد فیزیکی و توسعه رفتاری و دستاوردهای علمی است. بنابراین ارزیابی روند دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در فرآیند یادگیری / تدریس است . بنابراین ارزیابی آموزشی را می توان به عنوان روند تعیین جنبه های زیر در نظر گرفت.۱- میزان اهداف آموزشی بدست آمده۲- اثر بخشی تجربیات آموزشی یادگیری / تدریس در وضعیت کلاس درس. مقاله فرآیند ارزیابی آموزش  در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه:

رابطه ایی مستقیم میان چهار عامل مهم نظام آموزشی یعنی هدف، برنامه درسی روشی و ارزیابی وجود دارد . همانظور که کمیسیون آموزش و پرورش هند ( ۱۹۶۴۶۶) گفته است در حال حاضر توافق کرده اند که ارزیابی یک فرآیند مداوم و یک بخش جدایی ناپذیر از کل سیستم آموزش و پرورش است در رابطه بسیار نزدیکی با اهدف آموزشی مربوطه دارد و اعمال نفوذ زیادی در عادات مطالعه دانش آموزان داشته و این روش به معلم کمک می کند که نه تنها دستاوردهای آموزشی را اندازه گیری کند بلکه آنها را بهبود بخشد .

آموزش
آموزش

ویژگی های  ارزیابی:

۱- ارزیابی یک فرآیند جامع است

ارزیابی یک فرآیند جهانی است و شامل ارزیابی همه جنبه های رشد کودک است تکنیک های مختلفی که توسط معلمان استفاده می شود در واقع ارزیابی عملکرد کودک است

۲- ارزیابی یک فرآیند مداوم است

ارزیابی یک فرآیند مداوم در آموزش و پرورش است. این بررسی نه یک بررسی معمولی بلکه بررسی بخشی از فرآیند ارزشیابی است . هیچ زمان ثابت و محدودی برای تکمیل کار ارزیابی وجود ندارد. اما آن یک فرآیند پیوسته و مداوم است.

توابع ارزیابی :

ارزیابی ارائه خلاصه ای از نتایج پایان نیست و تاثیر مستقیمی بر بهبود سیستم به عنوان یک کل دارد عملکرد ارزیابی عبارتند از:

۱- ارزیابی باعث می شود که دانش آموزان نقاط ضعف و قوت خود را بفهمند

۲- ارزیابی دارای یک اثر انگیزشی در دانش آموزان است و آنان را به سمن دستیابی به انگیزه بیشتر و رشد بهتر سوق می دهد

۳- دانش آموزان را به عادت خوب مطاله تشویق می کند

۴- ارزیابی معلم به هدایت رشد دانش آموزان کمک می کند

۵- ارزیابی به اقدامات درمانی کمک می کند

۶- ارزیابی به معلم در برنامه ریزی – سازماندهی و اجرای فعالیت های یادگیری کمک می کند.

۷- شرایط تجدید تظر در برنامه درسی را فراهم می کند

۸- ارزیابی به مقایسه بین سازمانی کمک می کند

۹- ارزیابی مدیر را در تصمیم گیری های آموزشی مربوط به انتخاب طبقه بندی- قرار دادن – ارتقاء و غیره کمک می کند

۱۰- در اختصاص علائم و گزارش پیشرفت دانش آموزان به والدین کمک می کند.

نتیجه گیری مقاله فرآیند ارزیابی آموزش :

ارزیابی از جنبه های مهم کل سیستم آموزش و پرورش است. در صورت فقدان ارزیابی رسالت ها و ماموریت های ما در زمینه آموزش نمی توانند بخوبی حاصل شوند . ارزیابی جزء لاینفک فعالیت های انسانی است معلمان باید مراقب باشند که به ارزیابی رفتار کودک و فرآیند آموزش کودک به عنوان یک کل جهت موفقیت در فعالیت های یادگیری بصورت صادقانه بپردازند.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله فرآیند ارزیابی آموزش:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 10
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *