مقاله عقب ماندگی هوشی

تحقیق و مقاله عقب ماندگی هوشی در قالب فایل ورد در ۱۳ صفحه آماده ویرایش و پرینت میباشد. این پژوهش قابل استفاده برای کلیه محصلین و دانشجویان از جمله رشته های تحصیلی روانشناسی و علوم انسانی است. در ادامه به بررسی خلاصه و چکیده ای از عناوین و متون قرار گرفته در تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه نسخه کامل آن از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

خلاصه عناوین مقاله عقب ماندگی هوشی :

انواع عقب‌ماندگى‌ هوشى:

روان‌شناسان براى طبقه‌بندى درجهٔ مقاله عقب ماندگی هوشی  مفهوم IQ را به‌کار مى‌گیرند. امتیازهاى IQ بر این فرضیه قرار دارند که پراکندگى درجهٔ هوش در جامعهٔ کلى از منحنى توزیع نرمال یا توزیع گوس – با میانگین صد – پیروى مى‌کند. نیمى از جمعیت امتیاز بیش از صد به‌دست مى‌آورند و نیمى دیگر کمتر از صد و سه درصد از کم‌هوش‌ترین مردم امتیازى برابر هفتاد یا کمتر خواهند داشت. این دسته را به‌طور معمول مقاله عقب ماندگی هوشی  به‌شمار مى‌آورند سازمان بهداشت جهانى طبقه‌بندى زیر را براى تعیین عقب‌ماندگى هوشى به‌دست داده است

  • عقب‌ماندگى هوشى خفیف IQ بین ۵۰ تا ۷۰
  • عقب‌ماندگى هوشى شدید IQ بین ۲۰ تا ۳۴
  • عقب‌ماندگى هوشى متوسط IQ بین ۳۵ تا ۴۹
  • عقب‌ماندگى هوشى بسیار شدید IQ کمتر از ۲۰

عقب‌ماندگى بسیار شدید نادر است و بخش بزرگى از این کودکان به‌شدت ناتوان در سراسر زندگى کم یا بیش وابسته باقى مى‌مانند. بیشتر اوقات مقاله عقب ماندگی هوشی  شامل اختلالات روانى هم هست. عقب‌ماندگى هوشى خفیف بسیار است. باید تأکید کرد که طیف IQ پیشنهاد شده نباید به‌صورت انتزاعى و مطلق به‌کار گرفته شود. در طول عمر اشخاص سطح IQ ضرورتاً پایدار نمى‌ماند.

عقب ماندگی هوشی
عقب ماندگی هوشی

پیشگیرى از عقبماندگى هوشى:

هدف نهائى از مبارزه با عقب‌ماندگى ذهنی، پیشگیرى است. شناخت عوامل سببى اساس پیشگیرى مؤثر را تشکیل داده و بسیارى از این عوامل را مى‌توان شناسائى کرد. اینک ایمن‌سازى علیه دو علت اصلى خطر (یعنى سرخجه و سرخک) مقدور است. در کشورهاى رو به پیشرفت ممکن است نقش سوء تغذیه و عفونت بسیار بیش از کشورهاى پیشرفتهٔ صنعتى باشد. در جاهائى که گواتر بومى وجود دارد عقب‌ماندگى هوشى فراوان‌تر است، گواتر بومى را با مصرف نمک یددار مى‌توان از بین برد. خدمات مادر و کودک از جمله برنامهٔ تنظیم خانواده ضرورى است و باید به اندازهٔ کفایت در دسترس باشد. تنظیم خانواده مى‌تواند نقش خاص و مهمى در تعداد کودکان دختران خیلى جوان یا زنان سالمند داشته باشد. نسبت کمبود وزن به هنگام تولد در نوزادان این‌گونه زنان زیادتر است و چنین نوزادانى بیشتر در معرض خطر داشتن نقیصه‌هاى هوشى هستند. کودکانى که پیش از این با عقب‌ماندگى هوشى به‌دنیا آمده‌اند هم دشوارى‌هاى اقتصادى و اجتماعى قابل ملاحظه‌اى به‌وجود مى‌آورند زیرا برنامه‌هاى بازتوانى و آموزشى و مراقبت‌هاى درازمدت لازم دارند. از این‌رو براى دشوارى‌ هاى سبب‌ شناسی، پیشگیرى و چاره‌جوئى این‌گونه کودکان کار رده‌هائى چند ضرورت مى‌یابد.

علل ذهنى و استعدادى کمهوشى:

براساس تجارب کودکانى که دچار کم‌هوشى و یا افت ذهنى هستند ممکن است از تنبلى سردرآورند. این امر در اغلب عقب‌ماندگان ذهنى حضور دارند. آنها برحسب طبیعت کندذهنى متوجه شیطنت‌هاى اساسى و بنیادین مى‌شوند. و البته مى‌دانیم همه کودکان به یک میزان هوش ندارند عوامل وراثتى و محیطى در این تفاوت مؤثرند واختلال در ادراک وبرخى از کودکان دچار تنبلى هستند بدان‌خاطر که اختلالاتى در ادراک دارند و به تناسب وضع حالشان نمى‌توانند رشد و پیشرفتى داشته باشند و حتى ممکن است کار و برنامه خود را رها کنند و طبیعى است که به تنبلى متهم گردند.

عناوینی دیگر از مقاله عقب ماندگی هوشی:

  • ضعف استعدادی و حافظه
  • بررسی رابطه خستگی ذهن و تنبلی با عقب ماندگی هوشی
  • علل عقب‌ماندگى هوشى
  • بررسی علل اجتماعی عقب ماندگی هوشی ازجمله:فعالیت غیردرسى,کثرت سرگرمى‌ها,معاشران نامناسب و عوامل دیگر.
  •  تاثیر سندرم داون یا منگولیسم

 

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله عقب ماندگی هوشی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 13
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *