مقاله طراحی نورپردازی خانگی رشته طراحی و دکوراسیون

طراحی نورپردازی خانگی ویژگی های خاصی دارد. همگان انتظار دارند که فضاهای معاشرتی و دور هم نشینی مانند اتاق های ناهار خوری و نشیمن  هم مانند اتاق های خواب و مطالعه که فضاهای خصوصی به شمارمی روند برای آنها حال و هوای شخصی داشته باشد.

برخی از این ویژگی ها قابل ترجمان به ویژگی های کاربری های غیرخانگی مانند اتاق های پذیرش و انتظار تجاری کوچک و دفاتر حرفه ای خصوصی هستند.

از آنجایی که همه ی ما به طور معمول در فضاهای خانگی زندگی می کنیم و با شیوه های متداول طراحی نورپردازی خانگی مانوس شده ایم ممکن است نگرش به طراحی نورپردازی خانگی از چشم اندازهای جدید برای ما مشکل باشد. چنین مطلبی حاوی مفاهیمی مثبت و منفی است درک انتظار بیشتر مردم از چگونگی روشن کردن اتاق های خانگی به طور قطع جنبه ی مثبت آن است از سوی دیگر ناتوانی در تجسم شیوه های بدیع به دلیل غیرقابل نفوذ بودن روش های طراحی نورپردازی سنتی جنبه ی منفی آن به شمار می رود.

مقاله طراحی نورپردازی خانگی رشته طراحی و دکوراسیون در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

طراحی نورپردازی خانگی

هم چون همه ی راه حل های مسایل طراحی نورپردازی نخستین گام در شیوه های طراحی نورپردازی مناسب برای فضاهای خانگی نیز تشخیص نقاط دیداری است که نورپردازی وظیفه دارد آنها را روشن کند از آنجای که وظایف دیداری نورپردازی در مکانهای مسکونی کاری بسیار عادی است تخشیص و تحلیل آنها از دیدگاهی نو ممکن است مشکل باشد. پس از مشخص شدن وظایف دیداری باید یکی از روش های طراحی طراحی نورپردازی که در فصل نهم توصیف شده است مورد پذیرش قرار گیرد.

چراغ های رومیزی و کف نزدیک هر وظیفه ی دیداری واقع شده اند

غالبا کلید زنی در ساده ترین حد ممکن نگه داشته می شود: یک کلید در کنار در ورودی برای چراغ سالن و یک کلید در کنار در حمام برای نورپرداز آرایشی کلید چراغ های دیگر بر روی خود آ«ها قرار دارد.

گاهی اوقات ممکن است از طح کلید زنی بهتری مانند یک کلید تبدیل برای چراغ سالن در کنار تختخواب استفاده شود. برخی اوقات یک کلید اصلی نور در ابتدای در ورودی نصب می شود تا میهمانان را تشویق به خاموش کردن چراغ ها در هنگام ترک اتاق کند.

ولی اغلب هتل داران معتقدند که میهمانان چنین موضوعی را درک نمی کنند و از این رو استفاده ی موثری از کلیدها نمی شود.

طراح داخلی چنان که انتظار می رود همه ی نورافشان ها را انتخاب می کند ولی مدل نورافشان ها باید با طراحی داخلی و پرداخت کاری ها هماهنگ باشد. استفاده از پرداخت کاری های روشن و حباب های پلاستیکی یا پارچه ای قویا پیشنهاد می شوند تا اتاق را از اینکه ظاهری کدر و گرفته داشته باشد برهانند.

نورپردازی خانگی
نورپردازی خانگی

سالن رقص هتل

سالن رقص در یک هتل در واقع یک اتاق چندمنظوره است. از این سالن به عنوان سالن ضیافت، سالن نمایش، سالن اجتماعات، اتاق جلسات، اتاق موسیقی (ریستال)، تئاتر، نمایشگاه کلاس درس، سالن جشن، کلیسا، استودیو، و هر از چندگاهی به عنوان سالن رقص استفاده می شود انواع رویدادهایی که در سالن رقص به وقوع می پیوندد فقط توسط اندازه ی اتاق و ارتفاع سقف محدود می شود اغلب سالن های رقص در هتل ها را می توان به چندین قسمت تقسیم کرد تا همزمان کاربری های متعددی را امکان پذیر کنند.

در چنین فضایی نه امکان تشخیص همه ی وظایف دیداری بالقوه وجود دارد و نه امکان روشن ساختن صحیح آنها .بهترین راهبرد تعیین وظایف دیداری و متداول در کاربری سالن رقص و سپس پیش- بینی نور افشان های ثابت و انعطاف پذیر برای روشن ساختن آنهاست. معمولا نورپردازی ثابت برای پشتیبانی انجام وظایف دیداری زیر مورد نیاز است:

  • وظایف دسته D آیین نامه ی IESNA درسرتاسر فضا وظایف Dاوراق و اسناد عادی اداری هستند. با تامین نورپردازی کلی ۳۰ تا ۴۰ فوت شمع امکان استفاده از اتاق به صورت اتاق جلسه و اتاق کنفرانس یا کلاس درس بدون افزودن نورپرداز قابل حمل یا خاص فراهم می آید.
  • با ایجاد نورپردازی D مربوط به IESNA همچنین می تواندی روشنایی کلی و محیطی برای نمایشگاه های تجاری، نمایش های مختلف و کاربری های را فراهم کنید. که در صورت نیاز امکان افزودن نورپردازی کانونی و وظیفه ای وجود دارد.
  • وظایف دیداری دسته ی B آیین نامه ی IESNA که به ۵ تا ۱۰ فوت شمع نیاز دارند و معمولا دارای کنترل چشم دوزی مناسب و زیبایی بسیار خوبی هستند. به این طریق امکان استفاده از اتاق برای غذاخوری و مراسم های رسمی مانند جشن، ضیافت و رقص به وجودمی آید.

 نورپردازی محیطی / کلی

مشکل ترین بخش طراحی نورپردازی سالن رقص هتل تعیین لایه ای محیطی یا سیستم نورپردازی کلی است که توانایی ایجاد حداقل ۲۵ تا ۳۰ فوت شمع را داشته باشد. سه روش در این ارتباط که متداول ترین روش ها هستند به شرح زیر می باشند:

۱- ایجاد سقف قالب بندی شده با نورپردازی کنج سقفی. این روش از جنبه ی معماری خنثی است و استفاده از نورکلی فلورسنت دارای کلید یا کم نور کننده و لامپ های فلورسنت خطی مرسوم را امکان پذیر می سازد.

۲- به کار بردن لوسترها با بخش عمده ی فراتاب (و اغلب مخفی) ، این روش نیز امکان استفاده از فراتاب فلورسنت را میسر می سازد هرچند لامگ ها باید از نوع فلورسنت کم حجم که بازدهی کمی دارند باشند

۳- افزایش توان خروجی نورلوسترها و فروتاب ها برای دست یابی به سطح نور مورد نظر. این روش گرچه روشی کم هزینه است. ولی در عین حال کم بازده ترین روش است .

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله طراحی نورپردازی خانگی رشته طراحی و دکوراسیون:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 63
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *