مقاله شیوه های ارتباط رشته روانشناسی

تحقیق و مقاله ای در مورد شیوه های ارتباط رشته روانشناسی آماده کرده ایم که قابل استفاده برای رشته روانشناسی و علوم تربیتی میباشد و همچنین مقاله شیوه های ارتباط در قالب ورد میباشد و در زیر به توضیحی از چکیده عناوین اصلی مقاله شیوه های ارتباط خواهیم پرداخت تا در صورت نیاز در اختیار شما قرار دهیم.

چکیده ای از عناوین اصلی مقاله شیوه های ارتباط:

وظایف شما برای آغاز کلام:

وظایف اصلی که باید متقبل شوید ، احتمالاً شامل موارد زیر خواهد بود :

 • تعریف و توصیف مبحث
 • توضیح دقیق اهداف
 • بیان اینکه چرا سخنرانی ضروری و کاربردی است .
 • تا اندازه ای از ساختار را توضیح دهید .
 • با مطلبی آغاز کنید که به طریقی علاقمندی افراد را بر انگیزد و منتظر ادامۀ سخنان شوند.
 • در صورت امکان ، آغاز کلام را به ارضاء انتظارات خاص حضار مربوط سازید .
 • احساسی را پایه ریزی کنید که سخنرانی مربوط به آنها می باشد .

تمام این موارد معمولاً مناسب است . همچنین ممکن است در شرایط معینی نیاز باشد که موارد خاصی را انجام دهید : افراد را تشویق نمایید که به شواهد تازه ای گوش فرا دهند ، صحنه را برای مشارکت بعدی مرتب کنید ، مواردی نظیر سطح اصطلاحات فنی و یا ژرفایی که قصد دارید به عمق آن بروید را واضح و روشن سازید و …

ناآشنایی مثل من در سخنرانی و شیوه های ارتباط:

در حقیقت روانشناسان می گویند که احساسات متداول در مورد ارائه مطلب یا سخنرانی در میان جمع ، اغلب تماماً منفی می باشد . صحبت هایی که قبل از سخنرانی در جمع « با خود » می کنیم، شامل فهرستی از اظهارات مصیبت وار و توأم با ناکامی و شکست است . به خودمان چنین چیزهایی می گوییم : « نمی توانم این کار را انجام دهم ـ آماده نیستم » ، « حضار از ارائه مطلب من بیزار می شوند ( یا مخالف من می شوند ) » ، « نمی توانم حرف بزنم » ، « به حد کافی مطلب ندارم » ، « نمی دانم مطالب را چگونه بیان کنم » ، « سطر ، پاراگراف و … نوشته ام را گم می کنم » و نهایتاً این که « ترجیح می دهم بمیرم . »

اگر برای ارائه مطلب آماده نیستید و یا نسبت به چگونگی انجام آن ناآگاهید ،یا شیوه های ارتباط درست را به کار نمیبرید ارائه مطلب می تواند یک مصیبت تلقی شود ، اما لازم نیست این گونه باشید . با کمی دانش ، تمرین و اندکی دور اندیشی هیچ دلیلی بر روی کره زمین وجود ندارد که نتوانید به خوبی در این امر موفق شوید . این کتاب دقیقاً چگونگی آن را به شما خواهد گفت . اما پیش از پرداختن به آن ، نخست ، ویژگی های ارائه مطلب را مورد توجه قرار می دهیم .

شیوه-های-ارتباط
شیوه-های-ارتباط

وسایل کمک آموزشی بصری:

شاید مهمترین وسیله کمک بصری که قبلاً ذکر گردیده است ، خود شما باشید . عواملی نظیر : حرکات و اشارات در حین صحبت کردن ، ژست های دراماتیک ، رفتار و منش کلی و ظاهر شما، بخشی از این وسایل کمکی هستند .

شکل های محسوس تر وسایل کمک آموزشی بصری که در شیوه های ارتباطی شما نیز دارای اهمیت اند ، و چندین نقش را ایفا می کنند . شامل :

ـ تمرکز توجه در داخل جمع

ـ کمک به تغییر سرعت ، افزودن تنوع و غیره

ـ یاری رساندن به توضیحات کلامی

عمل کردن به منزلۀ علایم راهنما

استفاده از باخورد:

حتی زمانیکه خواهان مشارکت نیستید ، هر جمعی علایم و نشانه هایی از خود بروز می دهد که می تواند شما را  به ارتباطی درست هدایت نماید . اگر سریع الانتقال باشید می توانید مطالبی را که هنوز باقی مانده است تنظیم نمایید .

تعیین زمان :

رمز یک کمدی موفق ، زمان است که در ارائه مطلب نیز حائز اهمیت است . قانون پایانی ساده است :

همیشه سر وقت تمام کنید . این امر نشانۀ انضباط خودتان است و شیوه ارتباط موثر محسوب می شود و شاید حتی بیشتر : تأثیر گذار است . آغاز با این جمله « … در عرض نیم ساعت من … » و قرار دادن این جمله نزدیک انتها « … می بینم که وقت من تقریباً رو به اتمام است ، بنابراین …. » باعث می شود که احترام بیشتری کسب کنید و از اینکه مخاطبان در مورد زمان فکر کنند : ( « ۵ دقیقه گذشته است » ، « نمی دانم چقدر طول می کشد ؟ » ) ممانعت کنید . این موارد همواره به منزلۀ عاملی است که حواس شنوندگان را پرت می کند .

موارد پیش بینی نشده:

انواع و اقسام موارد می تواند باعث ایجاد وقفه در مسیر ارائه مطلب گردد . آنها را پیش بینی کنید تا شما را غافلگیر نکنند و بنابراین باعث حواس پرتی تان نشوند . و ـ یک قانون دیگر ـ هرگز با یک وقفه رقابت نکنید . اگر فردی با قهوه بر روی چرخ دستی وارد اطاق می شود و شروع به سر و صدا می کند ، آن را پذیرفته و کنترل نمایید . اگر وانمود کنید که حواستان پرت نشده و بدون توجه ( و با سختی ) پیش روید ، در نظر مردم عجیب جلوه خواهد کرد .

در موقعیت های رسمی تر ، هیئت رئیسه را درگیر قضیه کنید ـ « آیا می خواهید لحظه ای مکث کنم ؟ » در آن موقع ، آنها ممکن است عامل مزاحم را از کار بیندازند و یا با یک استراحت کوتاه موافقت کنند .

شیوه های افزایش قدرت و دقت:

وجود مطلبی که بخوبی آماده گردیده و ساختار آن به درستی پایه ریزی شده ، ضروری  می باشد. اما قرار است روح زندگی در حضار بدمید ، چیزی بیش از آن لازم است مقاله شیوه های ارتباط به ارتباط موثر سخنرانی پرداخته و راه هایی برای بهبود سخنرانی میدهد.

جزئیات بیشماری وجود دارد که باید به ذهن بسپرید اگر که می خواهید یک  ارائه تأثیر گذار همراه با شیوه های ارتباط درست، سودمند و پویا داشته باشید .

۴ عنوان اصلی که در شیوه ارتباط باید مورد توجه قرار گیرند ، عبارتند از :

 • روش استفاده از پاها
 • چشم ها
 • دست ، بازو و حرکات بدن
 • صدا
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله شیوه های ارتباط رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 78
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *