مقاله شخصیت سالم رشته روانشناسی

سلسله مراتب نیازهای مزلو در روانشناسی، به ویژه پافشاری در این باره که نیازهای جسمانی و ایمنی باید پیش از پدیدار شدن سایر نیازها ارضا شود جالب است. ممکن است بر حسب اینکه شخص به محبت بیشتر اهمیت دهد یا به احترام، ترتیب این دو جابه جا شود و مزلو نیز به این امکان اعتراف داشته است. ظاهراً هر نظریه ای که کلیت رفتار یا انگیزشی را مسلم پندارد، دارای استثناهایی نیز هست و نظریه‌ی مزلو هم از این قاعده بر کنارنیست. در واقع، کسانی هستند که برخلاف سلسله مراتب او رفتار می کنند، کسی که برای هدفی که بدان معتقد است تا دم مرگ لب به غذا نمی زند . نیازهای جسمانی را در راه نیازی عالی تر نفی می‌کند.سلسله مراتب نیازهای مزلو در روانشناسی، انسان را به صعود از پله های بالاتر نردبان کمال انسانی فرا می خواند. این امید هیجان انگیز را پایدار می‌کند که اگر در موقعیت های مساعدی قرار گیریم، چه بسا مجال رسیدن یا نزدیک شدن به تحقق خود را بیابیم.

انگیزش شخصیت سالم در روانشناسی:

به نظر مزلو، در همه‌ی انسانها تلاش یا گرایشی فطری برای تحقق خود هست، گو اینکه نظریه ی او درباره‌ی انگیزش انسان مفصل است.انگیزه ی آدمی، نیازهایی مشترک و فطری است که در سلسله مراتبی از نیرومندترین تا ضعیف ترین نیاز، قرار می گیرد. می توان سلسله مراتب نیازهای مزلو را چنان نردبانی پنداشت که باید پیش از رفتن به پله‌ی دوم پای خود را روی پله‌ی اول و پیش از پله‌ی سوم، روی پله‌ی دوم گذاشت، الی آخر. از این رو، پایین ترین و نیرومندترین نیاز باید پیش از بروز نیاز طبقه‌ی دوم برآورده شده باشد و سلسله مراتب به همین ترتیب پیش برود و تا پنجمین یا نیرومندترین نیاز یعنی تحقق خود پدیدار شود. بدین ترتیب از این رو پیش از آنکه نیاز تحقق خود پدیدار شود، دست کم باید این چهار نیاز به ترتیبی که آمده است بعضاً برآورده شده باشند.مزلو در نوشته های بعدی خود سلسله مراتب نیازهای روانشناسی دیگری را نیز پیشنهاد کرده است که به صورت ضمیمه‌ی سلسله مراتب اولیه عمل می‌کند. نیازهای سلسله مراتب دوم نیز فطری اند و عبارتند از: نیازهای دانستن و فهمیدن. نیاز دانستن نیرومندتر از نیاز فهمیدن است و باید پیش از بروز نیاز فهمیدن ارضا شود.تفسیر فروم از منشاء شخصیت سالم، بر تاثیر نیروهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی روی فرد تاکید می ورزد. شخصیت سالم باروری که فروم وصف کرده است، به نسبت انسان با کنش کامل راجرز، خودخواهی کمتری دارد. ویژگی شخصیت بارور، داشتن رابطه‌ی مسئولانه با دیگران، عشق و مشارکت و توجه، احترام و شناخت است. تمرکز تماماً بر خود نیست، هر چند با ایجاد روابط مثبت، ایثار و عشق ورزیدن به دیگران بهترین خدمت را به خود کرده‌ایم. به نظر فروم، ما برای بهبود خودمان به دیگران نیاز داریم.فروم نخستین نظریه دانی است که سلامت روان را با خوشبختی برابر می داند. خوشبختای بخش جدایی ناپذیر شخصیت سالم است و نه محصول جنبی تصادفی آن. فروم این تجویزها را در قابل مشاهدات روانکاوانه‌ی افراد و تفسیر خودش از تاریخ بشر تکرار کرده است. شاید همان شراب کهنه در شیشه‌ی نو باشد. اما به هر حال آنچه پایدار و سرشار از ارزش است، مظروف است نه ظرف.

به عنوان ارگانیسم زنده، انگیزه‌ی ما بر آوردن نیازهای اصلی جسمانی چون گرسنگی و تشنگی و نیازهای جنسی است. اینها انگیزه‌ی حیوانات نیز هست. جز آنکه انسان در بر آوردن این نیازها انعطاف بیشتری از خود نشان می دهد، این نیازها در اصل میان انسان و حیوانات پست تر مشترکند و ضمناً تاثیر چندانی بر شخصیت آدمی نمی گذارند.موثر ترین عامل در شخصیت انسان، نیازهای روانی اوست. حیوانات این نیاز ها را ندارند. انگیزه انسان سالم و ناسالم نیازهای روانی اوست: و تفاوت میان آنها در نحوه ی ارضای این نیازهاست. اشخاص سالم نیازهای روانیشان را از ره های زایا، بارور و خلاق ارضا می کنند و اشخاص ناسالم آنها را از راه های نامعقول برآورده می سازند.

مباحثی دیگر از مقاله شخصیت سالم رشته روانشناسی:

  • انسان خواستار تحقق خود «الگوی مزلو»
  • نگرش مزلو به شخصیت در روانشناسی
  • انسان باور «الگوی فروم»
  • انسان با کنش کامل «الگوی راجرز»
  • انسان بالغ «الگوی آلپوررت»
  • نگرش آلپورت به شخصیت
  • نگرش راجرز به شخصیت
  • نگرش فروم به شخصیت
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله شخصیت سالم رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
30,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 35
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *