مقاله سیستم تعلیق خودرو رشته مهندسی مکانیک

سیستم فرمان هیدرولیک موجب کاهش نیروی لازم برای دور زدن توسط راننده می گردد. میزان نیروی تقویتی فراهم شده توسط سیستم به طور خودکار برحسب مقاومت دور زدن در چرخها تغییر می کند .برای تامین نیروی تقویتی فرمان دنده شانه ای فرمان با یک رم هیدرولیکی همراه شده است . یک سر رم به جعبه شانه ای فرمان و طرف دیگر آن به دنده شانه ای متصل شده است .روغن LHM از طریق شیر کنترل پینیون به یک طرف و یا هر دو طرف پیستون رم وارد می گردد,مقاله سیستم تعلیق خودرو رشته مهندسی مکانیک در قالب فایل ورد میباشد.

سیستم فرمان هیدرولیک:

روغن از طریق یک لوله مجزا به مخزن باز می گردد حال ببینیم که یک شیر کنترل پینیون در سیستم فرمان راست همراه با رم هیدرولیکی چگونه عمل می کند  اصول کار برای فرمان چپ نیز یکسان است لیکن ترتیب اجزاء کمی متفاوت خواهد بود . بدنه شیر شامل سوپاپ پنییون بوده و در داخل روتور قرار دارد .محفظه مرکزی روتور به طور دائم به مخزن مرتبط می باشد درحالی که رم هیدرولیکی از طریق دو لوله به بدنه شیر متصل است . هنگامی که غربیلک فرمان ثابت باشد روتور در وضعیت خنثی قرار می گیرد. این حالت امکان آنرا می دهد که روغن LHM از پمپ به بدنه شیر و از طریق آن به دو طرف پیستون جریان یابد . چون روتور به طور دائم به مخزن مرتبط است ، روغن می تواند بدون مانع به مخزن باز گردد. از این رو هیچ فشاری در سیستم تولید نشده و بنابراین هیچ نیروی تقویتی نیز وجود نخواهد داشت . چنانچه غربیلک فرمان به سمت چپ چرخانده شود ، سمت راست پیستون همچنان متصل به مخزن باقی مانده و در همان حال روغن از پمپ به سمت چپ رم وارد شده و فشار را افزایش می دهد .فشار موجب حرکت پیستون به سمت راست شده وبدین ترتیب دنده شانه ای را همراه با خود حرکت داده و چرخها را به سمت چپ می چرخاند .چنانچه راننده بخواهد به سمت راست بپیچد روتور در جهت عکس خواهد چرخید . در این حالت خطوط برگشت به مخزن بسته شده و فشار در هر دو طرف پیستون تشکیل می شود . سطح در تماس با روغن در سمت راست پیستون دو برابر سمت چپ می باشد. بنابراین نیروی ایجاد شده در سمت راست پیستون دو برابر سمت چپ بوده و در نتیجه پیستون به سمت چپ حرکت کرده و موجب تقویت عمل چرخش به سمت راست می گردد.

در اینجا دو نکته مهم دیگر وجود دارد نکته اول این است که همانطور که قبلا گفته شد نیروی تقویتی فرمان متغیر است و چنانچه انحراف بین روتور و پینیون درحداکثر خود نباشد نرخ جریان کاهش می یابد . در نتیجه پیستون آهسته تر حرکت می کند ، چرا که نیروی کمتری بر روی آن اعمال می گردد نکته دوم این که فشار سیستم توسط یک رگلاتور محدود می گردد وهمانطور که قبلا دیده ایم این رگلاتور یا داخل پمپ ۲-۶ و یا در بعضی از مدلها درمحلی خارج از پمپ قرار دارد.با توضیحات داده شده ، اکنون اطلاعات عملی خوبی درباره اصول اولیه ، نحوه نگهداری از سیستم وعملکرد اجزای اصلی سیستم ارائه گردید. امید است در این مرحله از اطمینان کافی جهت عیب یابی سیستم برخوردار بوده و از اطلاعات به دست آمده بهره لازم را برده باشید .

خودرو
خودرو

شیر ضد نشست:

شیرهای ضد نشست مانند تصحیح کننده های ارتفاع جزئی از سیستم تعلیق می باشند . همانطور که قبلا شرح داده شد ، وظیفه این شیرها جلوگیری از نشست خودرو پس از خاموش بودن خودرو به مدت طولانی است . در کتابهای راهنمایی تعمیراتی ، شیرهای ضد نشت با عنوان SC/MAC معرفی شده اند . بدون وجود شیرهای ضد نشت فشار باقیمانده در تعلیق جلو به تدریج از طریق تصحیح کننده های ارتفاع هدر خواهد رفت . وقتی موتور کار می کند و شیراطمینان باز است LMH تحت فشار ، سوپاپ شیر ضد نشت را بر روی فنر مربوطه فشرده می سازد. این عمل شیر ضد نشت را باز کرده و موجب جریان یافتن روغن به تصحیح کننده ارتفاع شده و از طریق آن به تعلیق ارسال می شود .روغن LHM همچنین می تواند در جهت عکس و از تعلیق به شیر ضد نشست و تصحیح کننده های ارتفاع جریان یافته و به مخزن باز گردد.پس از خاموش شدن موتور ، فشار خط باقیمانده از شیر اطمینان کاهش یافته درعوض فشار تعلیق به اضافه فشار فنر به تدریج زیاد شده و موجب بسته شدن شیرهای ضد نشست می گردد.

تصحیح کننده های ارتفاع:

  اکنون با نحوه کار تصحیح کننده ارتفاع آشنا می شویم . بدنه از آلیاژ سبک بوده که در داخل آن یک بوش فولادی پرس شده است در میان بوش سوپاپ تصحیح کننده ارتفاع قرار گرفته که مقدار روغن LHM را درهر کدام از جفت سیلندرهای سیستم تعلیق کنترل می کند .درهر دو سمت سوپاپ محفظه هایی قرار دارد که حاوی LHM بدون فشار می باشند دو کانال اجازه عبور روغن از یک محفظه به محفظه دیگر را می دهد یک کانال از تعدادی واشر کالیبره بهره می برد که بدین ترتیب ایجاد یک ضربه گیر هیدرولیکی یا Dashpot را می کند . کانال دیگر تنها یک مجرای ساده بود که از بوش فولادی می گذرد . هنگامی که باری برخودرو قرار می گیرد ، سوپاپ به آرامی از موقعیت میانی خود حرکت می کند و در همان حال روغن از طریق ضربه گیر هیدرولیکی از محفظه راست به محفظه چپ رانده می شود . هنگامی که ارتفاع صحیح باشد سوپاپ به سرعت به موقعیت میانی خود می تواند باز گردد، چرا که روغن از مجرای فرعی عبور کرده و موجب بلند شدن صفحه سوپاپ می گردد. هنگامی که سوپاپ در موقعیت میانی خود ساکن بماند نیروی فنر موجب بسته شدن صفحه سوپاپ می گردد پس از برداشتن بار از خودرو عکس این عمل روی می دهد .چنانچه در حین عیب یابی سیستم به معیوب بودن یکی از تصحیح کننده های ارتفاع مشکوک شدید ، نباید این نتیجه را بگیرید که تصحیح کننده ارتفاع حتما تنها قسمت معیوب است بلکه می بایست اطمینان حاصل کنید که خطوط برگشت تمیز بوده ، اهرم بندیها به هم مرتبط بوده و تنظیم باشند وهمچنین دارای آزادی حرکت کافی باشند .

فهرست مطالب مقاله سیستم تعلیق خودرو رشته مهندسی مکانیک:

  • چکیده
  • ترمز
  • سیستم های فرمان هیدرولیک
  • عملکرد اجزای هیدرولیکی
  • اصول اولیه قسمت تامین و حفظ فشار
  • شیر اطمینان
  • سیستم تعلیق
  • تصحیح کننده های ارتفاع
  • شیر ضد نشست
  • سیستم فرمان هیدرولیک
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله سیستم تعلیق خودرو رشته مهندسی مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 27
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *